ROTEL Michi zesilovače

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 1

Holandská značka PrimaLuna vzala před lety svět hi-fi poměrně výrazným útokem a její elektronkové zesilovače, které ale nevyžadovaly „elektronkový přístup“ (ve smyslu párování s reprosoustavami, péče o elektronky, seřizování atd.), si získaly srdce nejednoho audiofila. Provedeme-li skok do současnosti – do doby ne zase tak moc vzdálené od 20. výročí založení značky PrimaLuna – uvidíme produkty označené jako „EVO“.

Základem je menší integrovaný zesilovače EVO 100, který ale stejný důraz jako na zesílení signálu pro reprosoustavy klade také na zesílení sluchátkové. Jinak je to ale na první pohled výrobek spojený se značkou PrimaLuna.

Tak jako ostatní komponenty značky, i EVO 100 si dokáže při nutnosti zachovat určité konkrétní proporce a konstrukční přístupy elektronkových zesilovačů uchovat také vlastní „tvář“. Čelní panel se dvěma otočnými prvky (pro výběr vstupu a úpravu hlasitosti) jsou stejně jako v prostředku umístěná stavová dioda základem pro tento charakteristický vzhled. Na čele najdete ještě sluchátkový výstup.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 2

Následuje ploché tělo zesilovače, z nějž v přední polovině ční celkem osm elektronek, které pravděpodobně budete nechat chtít zakryté typickým firemním mřížovaným krytem s klenutou přední stranou. Zadní polovinu šasi tvoří běžný kvádr krytu poměrně robustních výstupních transformátorů.

Na zadním panelu je pět párů cinchů (čtyři vstupy a linkový výstup) a běžné dvě sady reproterminálů – jak je u elektronkových zesilovačů běžné, jsou tu výstupy pro osmiohmovou a čtyřohmovou impedanci, aby spojení s reprosoustavami fungovalo optimálně. Jako příplatek si lze objednat phono modul, který je zavěšený pod šasi zesilovače a vstupy pod gramofon tak jsou mimo hlavní pole konektorů.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 3

Boky zesilovače hostí celkem tři kolébkové spínače. Vlevo je hlavní vypínání, vpravo dvojice voličů – tím bližším k posluchači přepínáte mezi výstupem do reprosoustav a výstupem na sluchátka (jde o odbočku výstupního transformátoru, připojenou přes jediný odpor), tím vzdálenějším volíte provozní režim, konkrétně vysoký nebo nízký klidový pracovní proud, což využijete třeba při výměně továrních EL34 za příplatkové KT88.

Jak už bylo řečeno, PrimaLuna se snaží nabídnout navzdory elektronkové konstrukci pohodlí srovnatelné s tranzistorovým zesilovačem – jedním z hlavních faktorů je v tomto směru starost o elektronky.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 4

Jednak tu pracuje systém Adaptive AudioBias, který přizpůsobuje pracovní parametry vlastnostem elektronek a to i během jejich stárnutí – systém tím prý ale také snižuje zkreslení při vyšších výkonech až o polovinu, stejně jako prodlužuje životnost elektronek. Pokud už pak dojde k problému, rozsvícení diody u elektronky vás upozorní na problém právě s tou konkrétní pozicí. Očividnou výhodou je pak samozřejmě i možnost použití různých typů elektronek, kdy stačí požadovaný typ zasunout do patice.

Poměrně velké výstupní transformátory si PrimaLuna podle svých slov navíjí sama, čímž má dosáhnout lepších parametrů (zejména lepšího přenosu energie, samozřejmě), než u konvenčních řešení.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 6

Vnitřní obvodové řešení EVO 100 je provedeno metodou pájení point to point s minimem plošných spoj. Výroba probíhá ručně a každou součástku tak technik musí vzít do ruky a propojit poměrně tlustým kabelem.

Důležité je zmínit, že sluchátkový výstup tu není jen tak „odbočkou“ signálových cest, ale poctivě řešené dedikované řešení.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 10

Co se týká parametrů, patrně překvapí kompaktní rozměry s šířkou jen 28 cm, byť s běžnou hloubkou 40,5 cm a výškou 19 cm. Velikosti transformátorů odpovídá pocitvá váha 18 kg.

Se základními EL34 nabízí EVO 100 výkon 40 Wattů do 8 ohm, zesilovač pracuje v rozsahu 10 – 32 000 Hz (+/- 1 dB) a ani při plném výkonu nepřekročí zkreslení hodnotu 1%. Dobrý je také odstup signálu a šumu 90 dB.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 13

PrimaLuna EVO 100 jsme poslouchali místo Kinki Studio EX-P7 / EX-B7 na Xavian Quarta a kabelech Nordost Heimdall 2 ve společnosti Métronome DSC1 a GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Poslouchalo se také místo Grandinote Shinai s Fischer&Fischer SN-70 a Teac NT-503 na kabelech Nordost Red Dawn. Krátce pak také s KEF LS50 a RME ADI-2 DAC FS namísto Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 a to přes ZenSati Authentica. Sluchátkový výstup se porovnával se zmíněným RME a Teac, ale třeba i proti Chord Mojo a Apogee Groove na sluchátkách Focal Clear a Focal Radiance nebo Emotiva Airmotiv GR1.

Měli jsme k dispozici kromě továrních elektronek EL34 (k nimž je vztažen komplexní popis níže) také KT88 jak od JJ, tak od E.A.T. Proměnlivost výsledného charakteru je dalším z milých a zábavných detailů tohoto zesilovače – díky chytré technologii prostě stačí vyměnit elektronky a zesilovač zase zapnout a máte (skoro) úplně jiný stroj. S KT88 od JJ měl EVO 100 poměrně prominentní basovou složku, rozmáchlejší, ale trošku pomalejší, byl to zvuk silný a průbojný. Při přepnutí na KT88 od E.A.T. výrazně mohutný bas zůstal, ještě výrazněji ale rozkvetlo střední pásmo, právě tyhle elektronky jsou z dlouhodobého pohledu nejkrásnější a nejpříjemnější, zvuk s nimi skoro stojí i za jejich cenu (zhruba polovina ceny zesilovače samotného).

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 15

Basový základ skladby „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) měl excelentní, překvapivou plnost, baskytara broukala sytě, kulatě a důrazně, autorita a kontrola napříč reprosoustavami byla skutečně pěkná. Také rytmika funguje dobře, ačkoliv zvuk není nijak uspěchaný – je to pružný, houpavý, ale vzhledem k ceně opravdu působivě dobrý bas.

Na sluchátkovém výstupu zněly basy v porovnání s reprosoustavami trochu měkčeji a ne tak průrazně, ale i tak to byl bas bytelný a famózně konturovaný, EVO 100 nemá problém sluchátky zahýbat jak je třeba.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 18

Hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl krásný – lehce dotčený hladkou vřelostí elektronek, ale nijak vulgárně zabarvený nebo kresebný. Zněl bohatě, uvolněně, navzdory přeci jen lehce dominujícímu „ducání“ kopáku byla srozumitelnost nenuceně samozřejmá a i díky té celkové harmonické bohatosti a propracovanosti se zdá, že hlas je skutečný, hmatatelný. Je to v kontextu cenu nebývale příjemný a kultivovaný projev.

Ani na sluchátkách se příliš nemění, i když i tady bylo cítit, že je to něco tenčí, než přes reprosoustavy – i tak má ale vokál pěkné tělo a plnost, zůstává neagresivní a přitom sebevědomě prezentuje detaily a nuance.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 14

Na činelech je pak EVO 100 také mimořádně kultivovaným strojem – cinkání v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) mělo velkou porci klidu, naprosto přiměřený objem a adekvátní energii. Rozlišení je přitom velmi solidní, bez technicistní analytičnosti vyplývá už sebevědomé množství detailů a také hezky podané textury – všechno je organické, přirozené a rozhodně lepší, než je běžný standard této kategorie.

Přes sluchátka je projev citelně civilnější, méně „hezký“, ale zároveň tak nějak plastičtější, snad díky výrazněji vyznívajícím detailům.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 16

Dynamicky výživné pasáže „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) si užijete díky opravdu hodně sytému, hodně plnokrevnému přednesu Hudba má drajv a takovou mlaskavou, šťavnatou rytmiku, která se pohupuje s uvolněností a průbojností zároveň. Je také moc hezké slyšet, jak snadno si EVO 100 poradí s jakýmikoliv reprosoustavami. Kombinuje v sobě autoritu dobrého tranzistoru s hebkou krásou elektronky.

Sluchátka jsou opět více „nohama na zemi“, civilnější, méně nápadná, ale o to snad přesnější. Je to téměř až neutrální (nicméně ne suchý) zvuk.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 11

„Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky Milese Davise (2005 | Columbia | COL 519509 2) neměla expresivně podané nuance, přesto všechno tak nějak organicky souzní, je tu harmonie, je tu klid a míra detailů je opět nad standardem dané cenovky. Zvuk je přiměřeně uvolněný, je trochu hebčí a hladší a přesto nemáte pocit, že by nějaké informace zahlazoval.

Přes sluchátka je zvuk přímočařejší, organizace byla dobrá, přednes pevný a pěkně transparentní, detaily se nehrnou, ale proudí jich dost.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 17

Prostor nahrávky „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) byl možná o něco málo kompaktnější a menší, než mohl ideálně být, nebyl tak expanzivní, ale i tady panuje dobrá kázeň, je to tak nějak nenuceně přirozené, pěkně rozvrstvené a rozdělené, takže je všechno přehledné a příjemné.

Zajímavější je to ve sluchátkách, kde je scéna dobře definovaná mezi mušlemi a mezi vašima ušima, bez zdánlivého těžiště uprostřed hlavy. Je to dobré a přehledné, kontrola je prostě fajnová.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 5

PrimaLuna se netají tím, že zvukové ladění je hezké spíše než technicistně dokonalé a tak logicky i „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla s krásnou hudebností, která podtrhla pozitivní muzicírování sladěné kapely. Díky bohatému basovému základu a houpavé rytmičnosti všechno pěkně šlape; sladká, šťavnatá, plnotučná tonalita zase zajišťuje, že hudba si prostě jen tak neúnavně a přitom opravdu příjemně a zábavně brouká, oblažuje vás a baví.

Sluchátka pak hrají o něco civilněji, ale ani tak nechybí bohatý základ, dobrá rytmika a celková kultivovanost, kterou lze zcela bez únavy poslouchat dlouhé, dlouhé hodiny napříč žánry.

2021 03 31 TST PrimaLuna EVO100 7

PrimaLuna EVO 100 je integrovaný zesilovač, který nás překvapil – jednak tím, jak dobrý sluchátkový výstup nabízí, jednak tím, jak tvárný je při prohazování výkonových elektronek, aniž by ale ztratil šmrnc, pohodu a šarmantní barevnost. Celkově jde o působivě dobrý, všestranně zábavný a milým způsobem hudbu zprostředkovávající přístroj, jehož hlavním mottem je pohoda, zábava a krása. Nabízí rozhodně víc, než je v dané cenové úrovni obvyklé a nabízí to způsobem, který stojí za to zažít. Velké upřímné doporučení.

Kč 67 990,-

EUR 2 650,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kvalita sluchátkového výstupu je skvělá

+ výrazný, plný a sytý zvuk

+ energie a autorita

+ výrazná proměnlivost charakteru s různými elektronkami (přičemž zvuk zůstává konstantně dobrý)

+ slušné množství vstupů a možnost přikoupení modulu phono

+ jednoduchost používání

ZÁPORY

- možná můžete mít pocit, že za své peníze dostáváte poměrně malý zesilovač, ale to je tak všechno k výčitkám

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: KohutAudio | www.kohutaudio.sk 

PRODÁVÁ: Audiofriend | www.audiofriend.cz  , RDacoustic | www.rdacoustic.cz  , Duban Audio | www.duban.sk  , AV Integra | www.ketos.eu 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies