ProAc - partner

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 1

Jméno Klipsch má pro mnoho lidí ten správný zvuk - americká značka působí koneckonců na trhu už od konce druhé světové války a Paul W. Klipsch tak patří mezi jedny z hlavních hybatelů rozšíření domácího hi-fi v poválečných dekádách. A už od prvního modelu Klipschhorn to byla právě hornová konstrukce, na níž společnost vsadila. Dnes patří mezi její nejoblíbenější produkty (a že jich v katalogu je požehnaně) série Reference Premiere, která je navzdory svému jménu spíše cenově dostupnou záležitostí.

Model RP-600M je největším ze tří dostupných regálovek z nové Reference Premiere - na poměry regálovek nabízí RP-600M poměrně dost hmoty. Pravoúhlé skříně z MDF panelů potažených vinylovou fólií mají výšku 39,9 cm, šířku 20,2 cm a hloubku 30,1 cm, váží pak adekvátních 7,3 kg. Vizuálně nejvýraznější je pak přisazený a mírně tvarovaný čelní panel v saténovém lakování - jednak se v něm otevírá malý zvukovod pro středobas, jednak masivní čtvercová Tractrix horna s povrchem ze silikonového kompozitu a uprostřed ní ční do prostoru tweeter.

Oba měniče jsou orámovány tenounkými měděnými kroužky, které vizuálně zdůrazňují jinak dost technicistní vzhled. Středobas má průměr 6,5 palce, kónus je uchycený na poměrně velké gumové vlnce a membrána je vyrobená z materiálu "cerametallic" (což napovídá o kombinaci keramiky a kovu), ozdobeného na povrchu imitací broušené mědi.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 2

Nejvyšším frekvencím je vyhrazená titanová kopulka o průměru 2,5 cm, která je usazená na "lineárním závěsu", jak ho nazývá výrobce.

Na zadní straně se otevírá na výšku orientovaný Tracrix bassreflex, jde vlastně o velikou štěrbinu s tvarováním, urychlujícím proudící vzduch, čímž výrobce dosahuje údernějších basů. Pod bassreflexem jsou dva páry reproterminálů, zapuštěných v poměrně výrazné vaničce, evokující tak trochu také o kousek výše posazený bassreflex. Terminály jsou obyčejné, ale "v mezích" pro danou cenovou hladinu.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 3

Výrobce u RP-600M udává frekvenční rozsah 45 - 25 000 Hz (+/- 3 dB) a hlavně extrémní citlivost 96 dB / 2,83 V / m. Jmenovitou impedanci pak prezentuje jako "kompatibilní s 8 ohmy", pod čímž lze ale v praxi schovat cokoliv. Dělící frekvence dvoupásmového systému je nastavena na 1 500 Hz.

Regálovky RP-600M jsme poslouchali spolu se sloupkem RP-6000F v pražském studiu Hifi Partner, kde se hrálo přes systém Advance Acoustic - zdroj signálu X-Stream 9, předzesilovač PX1 a monobloky BX2. Kompletní propojení obstarala dostupná kabeláž anglické firmy Chord.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 4

RP-600M nejsou úplně miniaturní regálovky, ale ani kdovíjak obrovské - na takové poměry je basová linka v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) výrazná a překvapivě efektně objemná, byť při pozorném poslechu zjistíte, že to není bas jdoucí do hloubky, že v reálu jeho energie odeznívá právě tam, kde byste čekali, ale nadýchnutí na vyšším basu vytváří působivost a šťavnatost, takový ten americký nebojácný basový projev s jistou dávkou vřelosti - oproti minulým generacím Klipsch se ale zdá, že často až divoký bas je klidnější a snáze kontrolovaný. Houpavé lince právě v této skladbě ale podobná charakteristika opravdu sluší, je příjemná a máte pocit, že se tak nějak snadno rozehrává.

Zpěv Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl také řádně energický a expresivní, objemově ho bylo dost, byl posazený vpředu a s ohledem na kategorii velmi pěkně konkrétní - celkový pocit živosti lze opět dozajista připsat vysoké citlivosti a pocitu, že reprosoustavy velmi snadno a svižně reagují na signál. Čistota je férová a díky dominanci vokálního spektra je hlasům dobře rozumět.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 5

Cinkotu činelů a dalších perkusí v "Question and Answer" Mehtenyho, Hollanda a Haynese ("Question and Answer" | 2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) byl místy až opravdu hodně výrazný, nicméně opět - proti minulým generacím se nemusíte bát, že by vás nejvyšší tóny přes svou expresivitu přenesly přes hranu nepříjemnosti. Naopak, ačkoliv jsou tóny tenčí, místy až vlasově tenké a jsou dosti průbojné, jsou vlastně kultivované. Nečekejte pak ty nejdelikátnější detailíky, ale čitelnost a jemnost výšek je opravdu dobrá - i tady je cítit, že díky vysoké citlivosti soustavy reagují s chutí.

V Janáčkově "Symfonietě" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) pak bylo cítit, že RP-600M jsou v kontextu své třídy rozhodně nadprůměrně svižné, zvuk je díky tomu živý, energický a "snadný". Na druhou stranu, nemá takovou tu makrodynamickou působivost, je přeci jen cítit, že mu trochu schází tělesnost a hutnost, což je patrný u velké orchestrální špičky. Na druhou stranu, vysoká citlivost nechá bedny už přesvědčivě dýchat i při tichoučkých hlasitostech a vlastně vás RP-600M ani nijak nenutí otáčet ovladačem hlasitosti doprava - užijete si jejich agilní společnosti i při zcela běžných poslechových úrovních.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 6

Jak už bylo řečeno, rozlišení a celková čistota jsou prostě slušné - i "LIke a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) byla "nekomplikovaná", je to zvuk, který netlačí na pilu a přesto vám nabízí dobrou čitelnost, zejména v dominujícím středním pásmu je otevřený a spořádaný. Hudba má dobrý detail, byť zapadající do dobrých standardů v kategorii - působí vlastně detailnější, exponovanější než reálně je díky onomu velmi nadstandardně živému a bezprostřednímu charakteru.

Co pak rozhodně je nadstandardní, to je celkový objem zvuku, který tyto nijak extrémně velké regálovky umí vykouzlit - Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byla v dané místnosti velmi "vyplňující", nebyl to zvuk stažený kamsi mezi reprosoustavy, ale pěkně otevřený do prostoru. Scéna sice nemá kdovíjakou hloubku, ale v pravolevém směru působí organizovaně a pěkně čitelně. Má to jedinou podmínku - RP-600M mají patrný sweet spot, takže je dobré pohrát si s jejich usazením v prostoru, správě je nasměrovat a správně sedět.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 7

Na intimní "Ještě kousek" Báry Zmekové ("Ještě kousek" | 2013 | Jámor) je znát, že Klipsch RP-600M stále drží svůj řekněme expresivní firemní zvukový základ, ale není to útočné, není to tlačení na pilu, není to "rockový" zvuk se syrovou porcí síly, ale vlastně poměrně uhlazený, kultivovaný, byť stále třeba na sykavkách patřičně výrazný přednes.

Dostupné regálovky Klipsch RP-600M následují v mnoha směrech firemní tradici a ctí vizuální, materiálové i zvukové dědictví Klipsch, byť - tak jako je tomu vlastně u mnoha modelů nových generací Klipsch - je celkově klidnější, jemnější, jaksi samozřejmější, snáze stravitelný, univerzálnější a hlavně díky celkově opravdu vysoké citlivosti opravdu velmi snadno vybuditelný. Už potichoučku tak dostanete zvuk, který má dynamiku a zvuk, který má sice do jisté míry "sedlovou" či "loudness" charakteristiku, ale postrádá potenciálně nepříjemné hrany. Pokud tak hledáte živou reprosoustavu, máte rádi americký tah na branku a přesto oceníte, že vás nebudou "tahat za uši", pak jsou RP-600M rozhodně zajímavé.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních a velkým otevřením do dalších prostorů, minimálním zatlumením (koberec + sedačka), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M m1

Slibovaný nástup 45 Hz byl ve volném prostoru k dispozici s poklesem cca -10 dB, na druhou stranu se očekává, že takovéto reprosoustavy budou hrát u zdi, kde spodní tóny nakynou. Přesto bychom řekli, že ve slibované toleranci -3 dB se ke 45 Hz RP-600M nedostanou, ale takových 55 Hz bychom jim věřili. V plné síle pak nastupují někde kolem 60 Hz. RP-600M používají efektní trik se zdůrazněním basů kolem 110 Hz, propady na 180 a 480 Hz jsou způsobeny akustikou místnosti, takže mezi cca 100 a 1 000 Hz je patrný o pár decibelů silnější přednes, než nad touto hranicí. Kolem přechodové frekvence je vidět sedlo, průběh tweeteru do mety 10 kHz je příkladně hladký, nad touto úrovní pak rázem přibude 5 dB. Celkově je znát, že Klipsch mají mírně "loudness" charakteristiku, hrají na plnější bas a výrazné nejvyšší výšky - což ale koneckonců ke Klipsch dost možná patří.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M m2

Sedlo na křivce impedance (červená) na úrovni 50 Hz naznačuje, že právě tam je naladěný bassreflex, impedance se pohybuje nejníže kolem 4 ohm a to ještě v místech, kde už to nepředstavuje zátěž ani pro základní elektroniku. Kolem přechodové frekvence 1 500 Hz je patrná přítomnost silnější filtrace. Nejsou tu stopy nežádoucího stojatého vlnění či rezonancí kabinetu. Elektrická fáze má pak na hranici 100 Hz velmi silný výkyv směrem do negativních hodnot, spolu s vysokou impedancí by ale ani to nemělo být přehnaně náročné ani pro běžné zesilovače. Krom toho je ale průběh fáze korektní a bezproblémový.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 16 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ energický bas

+ živý, snadno vybuditelný zvuk

+ klidnější a tolerantnější, než předchozí generace

+ vysoká citlivost = schopnost hrát potichu

ZÁPORY

- velký objem výšek

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Hifi Partner | www.hifipartner.cz 

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies