800 150 dynaudio partner

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 1

Jméno Klipsch má pro mnoho lidí ten správný zvuk - americká značka působí koneckonců na trhu už od konce druhé světové války a Paul W. Klipsch tak patří mezi jedny z hlavních hybatelů rozšíření domácího hi-fi v poválečných dekádách. A už od prvního modelu Klipschhorn to byla právě hornová konstrukce, na níž společnost vsadila. Dnes patří mezi její nejoblíbenější produkty (a že jich v katalogu je požehnaně) série Reference Premiere, která je navzdory svému jménu spíše cenově dostupnou záležitostí.

Model RP-600M je největším ze tří dostupných regálovek z nové Reference Premiere - na poměry regálovek nabízí RP-600M poměrně dost hmoty. Pravoúhlé skříně z MDF panelů potažených vinylovou fólií mají výšku 39,9 cm, šířku 20,2 cm a hloubku 30,1 cm, váží pak adekvátních 7,3 kg. Vizuálně nejvýraznější je pak přisazený a mírně tvarovaný čelní panel v saténovém lakování - jednak se v něm otevírá malý zvukovod pro středobas, jednak masivní čtvercová Tractrix horna s povrchem ze silikonového kompozitu a uprostřed ní ční do prostoru tweeter.

Oba měniče jsou orámovány tenounkými měděnými kroužky, které vizuálně zdůrazňují jinak dost technicistní vzhled. Středobas má průměr 6,5 palce, kónus je uchycený na poměrně velké gumové vlnce a membrána je vyrobená z materiálu "cerametallic" (což napovídá o kombinaci keramiky a kovu), ozdobeného na povrchu imitací broušené mědi.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 2

Nejvyšším frekvencím je vyhrazená titanová kopulka o průměru 2,5 cm, která je usazená na "lineárním závěsu", jak ho nazývá výrobce.

Na zadní straně se otevírá na výšku orientovaný Tracrix bassreflex, jde vlastně o velikou štěrbinu s tvarováním, urychlujícím proudící vzduch, čímž výrobce dosahuje údernějších basů. Pod bassreflexem jsou dva páry reproterminálů, zapuštěných v poměrně výrazné vaničce, evokující tak trochu také o kousek výše posazený bassreflex. Terminály jsou obyčejné, ale "v mezích" pro danou cenovou hladinu.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 3

Výrobce u RP-600M udává frekvenční rozsah 45 - 25 000 Hz (+/- 3 dB) a hlavně extrémní citlivost 96 dB / 2,83 V / m. Jmenovitou impedanci pak prezentuje jako "kompatibilní s 8 ohmy", pod čímž lze ale v praxi schovat cokoliv. Dělící frekvence dvoupásmového systému je nastavena na 1 500 Hz.

Regálovky RP-600M jsme poslouchali spolu se sloupkem RP-6000F v pražském studiu Hifi Partner, kde se hrálo přes systém Advance Acoustic - zdroj signálu X-Stream 9, předzesilovač PX1 a monobloky BX2. Kompletní propojení obstarala dostupná kabeláž anglické firmy Chord.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 4

RP-600M nejsou úplně miniaturní regálovky, ale ani kdovíjak obrovské - na takové poměry je basová linka v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) výrazná a překvapivě efektně objemná, byť při pozorném poslechu zjistíte, že to není bas jdoucí do hloubky, že v reálu jeho energie odeznívá právě tam, kde byste čekali, ale nadýchnutí na vyšším basu vytváří působivost a šťavnatost, takový ten americký nebojácný basový projev s jistou dávkou vřelosti - oproti minulým generacím Klipsch se ale zdá, že často až divoký bas je klidnější a snáze kontrolovaný. Houpavé lince právě v této skladbě ale podobná charakteristika opravdu sluší, je příjemná a máte pocit, že se tak nějak snadno rozehrává.

Zpěv Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl také řádně energický a expresivní, objemově ho bylo dost, byl posazený vpředu a s ohledem na kategorii velmi pěkně konkrétní - celkový pocit živosti lze opět dozajista připsat vysoké citlivosti a pocitu, že reprosoustavy velmi snadno a svižně reagují na signál. Čistota je férová a díky dominanci vokálního spektra je hlasům dobře rozumět.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 5

Cinkotu činelů a dalších perkusí v "Question and Answer" Mehtenyho, Hollanda a Haynese ("Question and Answer" | 2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) byl místy až opravdu hodně výrazný, nicméně opět - proti minulým generacím se nemusíte bát, že by vás nejvyšší tóny přes svou expresivitu přenesly přes hranu nepříjemnosti. Naopak, ačkoliv jsou tóny tenčí, místy až vlasově tenké a jsou dosti průbojné, jsou vlastně kultivované. Nečekejte pak ty nejdelikátnější detailíky, ale čitelnost a jemnost výšek je opravdu dobrá - i tady je cítit, že díky vysoké citlivosti soustavy reagují s chutí.

V Janáčkově "Symfonietě" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2) pak bylo cítit, že RP-600M jsou v kontextu své třídy rozhodně nadprůměrně svižné, zvuk je díky tomu živý, energický a "snadný". Na druhou stranu, nemá takovou tu makrodynamickou působivost, je přeci jen cítit, že mu trochu schází tělesnost a hutnost, což je patrný u velké orchestrální špičky. Na druhou stranu, vysoká citlivost nechá bedny už přesvědčivě dýchat i při tichoučkých hlasitostech a vlastně vás RP-600M ani nijak nenutí otáčet ovladačem hlasitosti doprava - užijete si jejich agilní společnosti i při zcela běžných poslechových úrovních.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 6

Jak už bylo řečeno, rozlišení a celková čistota jsou prostě slušné - i "LIke a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) byla "nekomplikovaná", je to zvuk, který netlačí na pilu a přesto vám nabízí dobrou čitelnost, zejména v dominujícím středním pásmu je otevřený a spořádaný. Hudba má dobrý detail, byť zapadající do dobrých standardů v kategorii - působí vlastně detailnější, exponovanější než reálně je díky onomu velmi nadstandardně živému a bezprostřednímu charakteru.

Co pak rozhodně je nadstandardní, to je celkový objem zvuku, který tyto nijak extrémně velké regálovky umí vykouzlit - Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) byla v dané místnosti velmi "vyplňující", nebyl to zvuk stažený kamsi mezi reprosoustavy, ale pěkně otevřený do prostoru. Scéna sice nemá kdovíjakou hloubku, ale v pravolevém směru působí organizovaně a pěkně čitelně. Má to jedinou podmínku - RP-600M mají patrný sweet spot, takže je dobré pohrát si s jejich usazením v prostoru, správě je nasměrovat a správně sedět.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M 7

Na intimní "Ještě kousek" Báry Zmekové ("Ještě kousek" | 2013 | Jámor) je znát, že Klipsch RP-600M stále drží svůj řekněme expresivní firemní zvukový základ, ale není to útočné, není to tlačení na pilu, není to "rockový" zvuk se syrovou porcí síly, ale vlastně poměrně uhlazený, kultivovaný, byť stále třeba na sykavkách patřičně výrazný přednes.

Dostupné regálovky Klipsch RP-600M následují v mnoha směrech firemní tradici a ctí vizuální, materiálové i zvukové dědictví Klipsch, byť - tak jako je tomu vlastně u mnoha modelů nových generací Klipsch - je celkově klidnější, jemnější, jaksi samozřejmější, snáze stravitelný, univerzálnější a hlavně díky celkově opravdu vysoké citlivosti opravdu velmi snadno vybuditelný. Už potichoučku tak dostanete zvuk, který má dynamiku a zvuk, který má sice do jisté míry "sedlovou" či "loudness" charakteristiku, ale postrádá potenciálně nepříjemné hrany. Pokud tak hledáte živou reprosoustavu, máte rádi americký tah na branku a přesto oceníte, že vás nebudou "tahat za uši", pak jsou RP-600M rozhodně zajímavé.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních a velkým otevřením do dalších prostorů, minimálním zatlumením (koberec + sedačka), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M m1

Slibovaný nástup 45 Hz byl ve volném prostoru k dispozici s poklesem cca -10 dB, na druhou stranu se očekává, že takovéto reprosoustavy budou hrát u zdi, kde spodní tóny nakynou. Přesto bychom řekli, že ve slibované toleranci -3 dB se ke 45 Hz RP-600M nedostanou, ale takových 55 Hz bychom jim věřili. V plné síle pak nastupují někde kolem 60 Hz. RP-600M používají efektní trik se zdůrazněním basů kolem 110 Hz, propady na 180 a 480 Hz jsou způsobeny akustikou místnosti, takže mezi cca 100 a 1 000 Hz je patrný o pár decibelů silnější přednes, než nad touto hranicí. Kolem přechodové frekvence je vidět sedlo, průběh tweeteru do mety 10 kHz je příkladně hladký, nad touto úrovní pak rázem přibude 5 dB. Celkově je znát, že Klipsch mají mírně "loudness" charakteristiku, hrají na plnější bas a výrazné nejvyšší výšky - což ale koneckonců ke Klipsch dost možná patří.

2018 12 13 TST Klipsch RP 600M m2

Sedlo na křivce impedance (červená) na úrovni 50 Hz naznačuje, že právě tam je naladěný bassreflex, impedance se pohybuje nejníže kolem 4 ohm a to ještě v místech, kde už to nepředstavuje zátěž ani pro základní elektroniku. Kolem přechodové frekvence 1 500 Hz je patrná přítomnost silnější filtrace. Nejsou tu stopy nežádoucího stojatého vlnění či rezonancí kabinetu. Elektrická fáze má pak na hranici 100 Hz velmi silný výkyv směrem do negativních hodnot, spolu s vysokou impedancí by ale ani to nemělo být přehnaně náročné ani pro běžné zesilovače. Krom toho je ale průběh fáze korektní a bezproblémový.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 16 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ energický bas

+ živý, snadno vybuditelný zvuk

+ klidnější a tolerantnější, než předchozí generace

+ vysoká citlivost = schopnost hrát potichu

ZÁPORY

- velký objem výšek

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Hifi Partner | www.hifipartner.cz 

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio