2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 1

Jihokorejští SOtM se staví být experty v oboru, který je stále ještě velkou neznámou a neprozkoumanou oblastí světa audiofilie. Segment „počítačových“ rozvodů se všemi těmi datovými přepínači, ethernetovými kabely a dalším příslušenstvím by se na mapě hi-fi poznání dozajista ještě skvěl pod krásným označením „tady žijí lvi“. Ale podobně jako u napájecích filtrů a kabelů či dalšího podobného, dnes již obecně samozřejmě přijímaného příslušenství, i tady je přijímání faktu, že „to něco dělá“ čím dál častější.

Že pak nějaký komponent typu datového přepínače může mít vliv na reprodukci (už třeba kvůli potlačení „nedatového“ šumu a brumu), to je snadno představitelné. Jenže SOtM se nezastavili u tak stále ještě relativně intuitivně vysvětlitelných záležitostí a hodně si cení také například svých izolačních řešení.

Těm kraluje iSO-CAT6 SE, neboli filtrační krabička, která se zapojuje do cesty ethernetového signálu a kterou dostanete ve Special Edition s trojicí (a tady se dozajista rozezní mnohé pochybovačné hlasy) laděných ethernetových kabelů, které mají přinést do systému různě volenou tonalitu.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 2

Tou hlavní součástí iSO-CAT6 SE je kvádr z tvrdého plastiku, který má na každém konci jednu klasickou ethernetovou zásuvku, mezi kterými je deska s filtračními obvody. Na obou koncích je také jemnou kresbou vyznačená šipka, která naznačuje směr toku signálu – jinými slovy je filtr směrový (otočit ho jsme ale nezkoušeli).

SOtM nijak blíže nespecifikuje konkrétní vliv a technologie – píší mnoho vzletných slov o vylepšení zvuku, ale konkrétně udávají jen fakt, že iSO-CAT6SE funguje jednak jako „signálový izolátor“ a jednak jako „signálový filtr“.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 3

Co přesně to znamená se lze dočíst jen povšechně – je tu oddělovací transformátor, je tu pak ochranné řešení, které dokáže vydržet 1 500 Vrms / 0,5 mA až po dobu 60 sekund. Signálová cesta má parametry a propustnost dle normy CAT6.

Tři dodávané kabely pak vychází z firemních modelů dCBL-CAT6, není to ale ani jeden z běžné produkce. Kabel s černým opletem má nabízet „nejvyšší rozlišení a nejdynamičtější zvuk“, tmavě šedý kabel má být „jemný a komfortní“, zatímco světle šedý kabel má hrát „někde mezi“. Protože jinak je základní řešení včetně účinnosti filtru odpovídající z větší části vyššímu modelu dCBL-CAT7, zaměřili jsme se právě na rozdílnost trojice kabelů.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 5

Kabely se poslouchaly během několika sezení v pečlivě laděném kopřivnickém showroomu dovozce – hrálo se na Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus SIA-030 a na Rockport Technologies Avior II. Kompletně bylo propojeno kabeláží Nordost Valhalla 2, porovnávat jsme mohli se zmíněným dCBL-CAT7 nebo Nordost Heimdall 2. Součástí sestavy byl switch SOtM sNH-10G & sCLK-EX (dokonce více za sebou zařazených kusů switche), lineární napájecí zdroj SOtM sPS-500, alternativně Nordost QSource. Všechny komponenty s výjimkou zesilovače (ten používal lištu Nordost) byly napájeny přes Accuphase PS-520. Vše co šlo, bylo postaveno na Nordost Sort Kones a vůbec doplněno o širokou škálu příslušenství Nordost / QRT.

Basovému základu v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) přidal tmavě šedý kabel na objemu, jako kdyby vytáhl hluboké tóny do popředí. Zvuk byl těžší, hutnější, jakoby trochu pomalejší. Světle šedá verze je utaženější, působí nejblíže nějakému „neutrálnímu ideálu“ a blíží se stylem dCBL-CAT7 – bas je dobře konturovaný, pevný a jistý. Černý kabel pak akcentoval basovou složku ještě mnohem víc, bas měl váhu a dupající, důrazně dominantní rytmus. Hudba se spíše trošku valí, ale pro určité typy nahrávek nebo osobních preferencí je to zajímavé.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 6

Hlas Robina Gibba v poměrně „brilantně“ nahrané „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) tmavě šedý kabel zjemnil a zakulatil, ztratila se tvrdost sykavek, celkově pak není střední pásmo tak prominentní, spíše hezky klidné a příjemné, přitom ale stále dobře konkrétní. Nejblíž audiofilskému ideálu (nebo snad recenzentově osobní preferenci…) je ale světle šedý kabel – zpěv je ze všech tří verzí nejprezentnější, opravdu pěkně prokreslený a přitom nijak akcentovaný. Černý kabel jako kdyby přidal do zvuku notnou dávku nižších středů a basů, takže i relativně vysoko posazený zpěv působí mohutněji a celý zvuk je těžký, vřelejší a vlastně nekonfliktní, ač trochu méně čitelný – to na druhou stranu může být opět zajímavé pro nahrávky špatné kvality, tedy pro odstranění jejich „hran“.

Činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) zněly přes tmavě šedý kabel zklidněně, zjemněle, ale přesto v dobrém objemu, bylo to tak akorát pro dlouhodobý poslech a přestože zmizela z určité části taková ta intenzivní tvrdost kovu, byl to stále znělý kov. Světle šedá verze se blíží klasicky audiofilsky analytickým způsobům reprodukce, tóny jsou výtečně prokreslené a informativní, tak jak jen to sestava umí. Tmavě černý kabel jako kdyby výškám ubral na energii a zároveň je trochu „ohladil“ – zvuk je kratší, kulatější, výrazně umírněnější a vřele bezkonfliktní, což opět v některých situací může být ku prospěchu věci.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 9

Houpavě příjemná „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla přes tmavě šedý kabel s takovou houpavou nonšalancí, s lehce, ale ne přehnaně akcentovaným basem, je to ladění „do příjemna“, ale decentně. Světle šedý kabel je výrazně frekvenčně vyrovnaný, s pěkně trylkujícími výškami a celkově dobrou kontrolou a pocitem neutrální, dobře propracované čistoty. A černý kabel hudbu zřetelně opentlí velkým basovým základem a trochu tlumenými výškami. Právě na téhle skladbě jsme pak zkusili i úplně obyčejný LAN kabel s označením CAT6e, tj. ten, který podle mnohých stačí – bylo to zvláštní, ale v porovnání s řešením od SOtM byl zvuk výrazně plošší, ale samozřejmě bez možnosti přímého srovnání stále na vysoké úrovni, definované sestavou.

Tak, teď babo raď, jak říkává babička – jak může ethernetový kabel, byť vybavený blíže nespecifikovaným filtračním prvkem, ovlivňovat signál plynoucí v digitální doméně? Upřímně řečeno je to nad možnosti a znalosti autora tohoto textu – a přesto, stačí zavřít oči a nechat si prohazovat tři dodávané „laděné“ kabely a snadno poznáte rozdíl, protože jeden hraje „normálně“ (tam bychom si dovolili tvrdit, že žádné ladění neprobíhá a je to prostě dobře udělaný propojovací kabel), další dva ale zvukovou charakteristiku modifikují – tu „do příjemna“ u tmavě šedé verze, tu na výrazný efekt u verze tmavé. Jistě zazní názory, že jde o čistě psychoakustický vliv a nesmysl (a je pravda, že je těžké vymyslet princip, kterým modulace digitálních paketů probíhá), protože to není možné – byli bychom to také řekli a také jsme k tomu tak přistupovali, ale…ne, není to tak. Ostatně místo pochybností stačí věnovat poslechu patnáct, dvacet minut a budete mít jasno. SOtM iSO-CAT6 SE je trochu dražší, ale zajímavá hračka pro ty, kteří rádi experimentují a je jim líto, že u „digitálu“ při streamování k tomu zase tolik možností není.

Kč 20 650,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré zpracování včetně bytelných konektorů

+ možnost skutečně ovlivnit výsledný zvuk

+ už jen samotný základní kabel je dobrou investicí pro ty, kteří mají odpovídající řetězec

ZÁPORY

- „laděné“ kablíky mají relativně limitované délky

- cenou se pasují do high-endové sféry

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies