2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 1

Jihokorejští SOtM se staví být experty v oboru, který je stále ještě velkou neznámou a neprozkoumanou oblastí světa audiofilie. Segment „počítačových“ rozvodů se všemi těmi datovými přepínači, ethernetovými kabely a dalším příslušenstvím by se na mapě hi-fi poznání dozajista ještě skvěl pod krásným označením „tady žijí lvi“. Ale podobně jako u napájecích filtrů a kabelů či dalšího podobného, dnes již obecně samozřejmě přijímaného příslušenství, i tady je přijímání faktu, že „to něco dělá“ čím dál častější.

Že pak nějaký komponent typu datového přepínače může mít vliv na reprodukci (už třeba kvůli potlačení „nedatového“ šumu a brumu), to je snadno představitelné. Jenže SOtM se nezastavili u tak stále ještě relativně intuitivně vysvětlitelných záležitostí a hodně si cení také například svých izolačních řešení.

Těm kraluje iSO-CAT6 SE, neboli filtrační krabička, která se zapojuje do cesty ethernetového signálu a kterou dostanete ve Special Edition s trojicí (a tady se dozajista rozezní mnohé pochybovačné hlasy) laděných ethernetových kabelů, které mají přinést do systému různě volenou tonalitu.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 2

Tou hlavní součástí iSO-CAT6 SE je kvádr z tvrdého plastiku, který má na každém konci jednu klasickou ethernetovou zásuvku, mezi kterými je deska s filtračními obvody. Na obou koncích je také jemnou kresbou vyznačená šipka, která naznačuje směr toku signálu – jinými slovy je filtr směrový (otočit ho jsme ale nezkoušeli).

SOtM nijak blíže nespecifikuje konkrétní vliv a technologie – píší mnoho vzletných slov o vylepšení zvuku, ale konkrétně udávají jen fakt, že iSO-CAT6SE funguje jednak jako „signálový izolátor“ a jednak jako „signálový filtr“.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 3

Co přesně to znamená se lze dočíst jen povšechně – je tu oddělovací transformátor, je tu pak ochranné řešení, které dokáže vydržet 1 500 Vrms / 0,5 mA až po dobu 60 sekund. Signálová cesta má parametry a propustnost dle normy CAT6.

Tři dodávané kabely pak vychází z firemních modelů dCBL-CAT6, není to ale ani jeden z běžné produkce. Kabel s černým opletem má nabízet „nejvyšší rozlišení a nejdynamičtější zvuk“, tmavě šedý kabel má být „jemný a komfortní“, zatímco světle šedý kabel má hrát „někde mezi“. Protože jinak je základní řešení včetně účinnosti filtru odpovídající z větší části vyššímu modelu dCBL-CAT7, zaměřili jsme se právě na rozdílnost trojice kabelů.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 5

Kabely se poslouchaly během několika sezení v pečlivě laděném kopřivnickém showroomu dovozce – hrálo se na Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus SIA-030 a na Rockport Technologies Avior II. Kompletně bylo propojeno kabeláží Nordost Valhalla 2, porovnávat jsme mohli se zmíněným dCBL-CAT7 nebo Nordost Heimdall 2. Součástí sestavy byl switch SOtM sNH-10G & sCLK-EX (dokonce více za sebou zařazených kusů switche), lineární napájecí zdroj SOtM sPS-500, alternativně Nordost QSource. Všechny komponenty s výjimkou zesilovače (ten používal lištu Nordost) byly napájeny přes Accuphase PS-520. Vše co šlo, bylo postaveno na Nordost Sort Kones a vůbec doplněno o širokou škálu příslušenství Nordost / QRT.

Basovému základu v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) přidal tmavě šedý kabel na objemu, jako kdyby vytáhl hluboké tóny do popředí. Zvuk byl těžší, hutnější, jakoby trochu pomalejší. Světle šedá verze je utaženější, působí nejblíže nějakému „neutrálnímu ideálu“ a blíží se stylem dCBL-CAT7 – bas je dobře konturovaný, pevný a jistý. Černý kabel pak akcentoval basovou složku ještě mnohem víc, bas měl váhu a dupající, důrazně dominantní rytmus. Hudba se spíše trošku valí, ale pro určité typy nahrávek nebo osobních preferencí je to zajímavé.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 6

Hlas Robina Gibba v poměrně „brilantně“ nahrané „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) tmavě šedý kabel zjemnil a zakulatil, ztratila se tvrdost sykavek, celkově pak není střední pásmo tak prominentní, spíše hezky klidné a příjemné, přitom ale stále dobře konkrétní. Nejblíž audiofilskému ideálu (nebo snad recenzentově osobní preferenci…) je ale světle šedý kabel – zpěv je ze všech tří verzí nejprezentnější, opravdu pěkně prokreslený a přitom nijak akcentovaný. Černý kabel jako kdyby přidal do zvuku notnou dávku nižších středů a basů, takže i relativně vysoko posazený zpěv působí mohutněji a celý zvuk je těžký, vřelejší a vlastně nekonfliktní, ač trochu méně čitelný – to na druhou stranu může být opět zajímavé pro nahrávky špatné kvality, tedy pro odstranění jejich „hran“.

Činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) zněly přes tmavě šedý kabel zklidněně, zjemněle, ale přesto v dobrém objemu, bylo to tak akorát pro dlouhodobý poslech a přestože zmizela z určité části taková ta intenzivní tvrdost kovu, byl to stále znělý kov. Světle šedá verze se blíží klasicky audiofilsky analytickým způsobům reprodukce, tóny jsou výtečně prokreslené a informativní, tak jak jen to sestava umí. Tmavě černý kabel jako kdyby výškám ubral na energii a zároveň je trochu „ohladil“ – zvuk je kratší, kulatější, výrazně umírněnější a vřele bezkonfliktní, což opět v některých situací může být ku prospěchu věci.

2021 04 30 TST SoTM iSO CAT6 SE 9

Houpavě příjemná „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zněla přes tmavě šedý kabel s takovou houpavou nonšalancí, s lehce, ale ne přehnaně akcentovaným basem, je to ladění „do příjemna“, ale decentně. Světle šedý kabel je výrazně frekvenčně vyrovnaný, s pěkně trylkujícími výškami a celkově dobrou kontrolou a pocitem neutrální, dobře propracované čistoty. A černý kabel hudbu zřetelně opentlí velkým basovým základem a trochu tlumenými výškami. Právě na téhle skladbě jsme pak zkusili i úplně obyčejný LAN kabel s označením CAT6e, tj. ten, který podle mnohých stačí – bylo to zvláštní, ale v porovnání s řešením od SOtM byl zvuk výrazně plošší, ale samozřejmě bez možnosti přímého srovnání stále na vysoké úrovni, definované sestavou.

Tak, teď babo raď, jak říkává babička – jak může ethernetový kabel, byť vybavený blíže nespecifikovaným filtračním prvkem, ovlivňovat signál plynoucí v digitální doméně? Upřímně řečeno je to nad možnosti a znalosti autora tohoto textu – a přesto, stačí zavřít oči a nechat si prohazovat tři dodávané „laděné“ kabely a snadno poznáte rozdíl, protože jeden hraje „normálně“ (tam bychom si dovolili tvrdit, že žádné ladění neprobíhá a je to prostě dobře udělaný propojovací kabel), další dva ale zvukovou charakteristiku modifikují – tu „do příjemna“ u tmavě šedé verze, tu na výrazný efekt u verze tmavé. Jistě zazní názory, že jde o čistě psychoakustický vliv a nesmysl (a je pravda, že je těžké vymyslet princip, kterým modulace digitálních paketů probíhá), protože to není možné – byli bychom to také řekli a také jsme k tomu tak přistupovali, ale…ne, není to tak. Ostatně místo pochybností stačí věnovat poslechu patnáct, dvacet minut a budete mít jasno. SOtM iSO-CAT6 SE je trochu dražší, ale zajímavá hračka pro ty, kteří rádi experimentují a je jim líto, že u „digitálu“ při streamování k tomu zase tolik možností není.

Kč 20 650,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dobré zpracování včetně bytelných konektorů

+ možnost skutečně ovlivnit výsledný zvuk

+ už jen samotný základní kabel je dobrou investicí pro ty, kteří mají odpovídající řetězec

ZÁPORY

- „laděné“ kablíky mají relativně limitované délky

- cenou se pasují do high-endové sféry

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies