Značka Ansuz v portfoliu Audio Group Denmark (čili AGD) dedikována výrobě kabeláže, napájecích rozvodnic, switchů a také antirezonančních řešení či „odstraňovačů šumu“ v konektorové podobě. Měli jsme možnost podívat se na zoubek prostředí modelové řadě ze série „Copper“ (naznačující primární použité materiály) – C3. Třetí generace vsadila hlavně na odklon od hliníku, který v AGD považují za rušivý prvek a vyhýbají se mu prý všude, kde to jen jde.
Signálové kabely Ansuz C3
Signálové kabely mají hezké černo-šedé tělo v křížově splétaném opletu, zakončené jsou logicky měděnými koncovkami, které firma sama vyrábí.
Kontaktní pin cinchů je měděný a pozlacený, uvnitř dutý pro co nejvýraznější snížení hmoty rezonujícího materiálu. Uvnitř jsou 2+2 vodiče s pevným jádrem, opět logicky z mědi, tentokrát postříbřené. Průřez činí 1 mm2 a mají stínění pocínovanou měděnou síťkou. Izolace je teflonová, kolem kabelu je 2x 37 cm firemních Anti Aerial Resonance cívek a 2x 6 Double Inverted Helix cívek. V praxi si to můžete představit jako vzájemně se proplétající drátky kolem celé signálové cesty, které fungují jako stínění a ochrana proti rušení všeho druhu.
XLR kabely na pohled vypadají stejně, základní filozofie je samozřejmě stejná, avšak mají jen ony Double Inverted Helix cívky (ovšem zase 2x 12) a zdvojenou stínící vrstvu z pocínované mědi. Vodiče jsou 2x 0,5 mm2 postříbřené mědi.
Reproduktorové kabely Ansuz C3
Na pohled velice podobné jsou i reproduktorové kabely. Zhruba stejná tloušťka, identický oplet i měděná pouzdra konektorů. Na konci si můžete vybrat zlacené vidličky či banánky – stejně tak jsou konstruované i bi-wiringové propojky.
Vodiče jsou v podobě 2x 2 kroucených párů, opět jde o solid-core měď s postříbřením a krytím pocínovanou měděnou síťkou. Průřez stále 1 mm2 a izolace z teflonu. K ochraně se používá 4x 6 Double Inverted Helix cívek, plus čtveřice 37 cm Anti Aerial Resonance cívek.
Napájecí kabely Ansuz C3
Ani u napájecího kabelu se nespletete – už od pohledu podle jasně měděných koncovek a splétaného obalu. Vybrat si můžete 15 nebo 20A koncovku podle potřeby.
Nepřekvapivě jsou vodiče o průřezu 1 mm2 s pevným jádrem z postříbřené mědi a kryté výše popsanou síťkou, stejně jako drát zemnící. Vedení chrání 3x 12 Double Inverted Helix cívek a 3x 37 cm Anti Aerial Resonance cívek. Také tady se používá teflonová izolace –napříč celou řadou je tedy tentýž recept.
Poslech probíhal ve dvou etapách. Jednak v hlavní redakční sestavě (Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / KEF Blade One Meta) proti kombinaci Nordost Valhalla 2 / Nordost Heimdall 2 / KrautWire Super Symetric Gold / VYDA Laboratories ORION. Abychom si ověřili co a jak, zašli jsme ale také do studia AudioEgo, kde se hrálo na MartinLogan Neolith a k tomu na sestavě Linn – Klimax DSM s podporou dvou monobloků Klimax Solo 500. K porovnání jsme tam měli propojení kabely Chord Sarum T a Atlas EOS. Ve studiu ještě napájení řešil distributor Ansuz C3.
V obou sestavách byla patrná změna na kontrabasu Larryho Grenadiera v „Defiant, Tender Warrior“ (Charles Lloyd | „The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757) už od jeho prvních tónů. Těch samozřejmě není více, ale zdají se být civilněji, klidněji a tím konkrétněji probarvené, tedy i tak nějak snáze definované v čase a prostoru. Jako když jsou kabely řady C3 takovým „uzemňovacím“ elementem, který do reprodukce vnese více přehledu, pustí vás víc k samotnému nástroji, který je ale přesto organickou součástí hudební plochy. O nic nepřijde z hlediska energie, ta je lépe „zarovnaná“ a čitelněji ohraničená. Už to, jak při doznívání každá nota více rezonuje vzduchem a jak i přes menší dominanci máte naopak pocit vhodnější „patřičnosti“.
Také se nám zdálo, že propojení pomocí kabeláže Ansuz C3 zklidní tlak ve vokálním pásmu a zpěv Christel Alsos v „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) se uklidnil a posunul do zcela „stress free“ zóny, otevřel se kolem něj vzduch a přitom zněl pevněji, jasněji zasazený v centru scény. Kabely podpořily disciplínu, ne ovšem v technicistním slova smyslu, nýbrž v pocitu samozřejmosti a jistoty. Hlas usazený a srovnaný působí přese všechno zkonkrétnění více volně a svobodně, plynuleji a méně mechanicky – opět aniž byste přišli o detail či zřetelnost.
Výšky v „Bad Self Portraits“ ze stejnojmenného alba bostonských Lake Street Dive (2014 | Signature Sounds) mohou být v některých sestavách s mírným akcentem výšek na hraně břitkosti, byť jsou minimálně na daný žánr nahrané se solidní prokresleností. Zajímavé bylo, že Anusz C3 nechávají pocit propracovanosti a jasnosti, ale velmi účinně přitom odfiltrují právě onu hraniční pronikavost. Tím zůstává decentně znělý, prostě civilní poslechový dojem – fajnová plasticita, skvělá čitelnost a dlouhodobě neúnavné množství jasu, kdy nejvyššího spektra je právě tak akorát, nehrne se na vás, přitom však nechybí.
Když srovnáme vliv Ansuz C3 s ostatními jmenovanými na tučnou (až „břichatou“) nahrávku „Cha Cha Chai“ Paola Fresu a Omara Sosy („Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017), došlo jednoznačně utažený, ubylo na mohutném objemu temných tónů, aniž bychom měli pocit ztráty důrazu nebo energie. Kabely jako když nechávají v zásadě základní podstatu nedotčenou, jaksi jí jen zregulují formu, reprodukce nabude usazené, neefektní podoby a tím i přirozeného, neutrálního (což neznamená neživého) formátu. Méně těla, více konkrétnosti a razance, dalo by se říci.
To jsme postřehli také u „Bolo Na“ od Arooj Aftab („Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295). Temná, těžká skladba ztratila svou přetékající podobu, jednotlivé linky se zpřehlednily a i když masitost byla servírovaná jaksi opatrněji, usedleji, působilo to zároveň plně v souladu se zvýšením pocitu čistoty a čitelnosti. Ansuz C3 nezdůrazňují, nepomáhají něco vytahovat, naopak spíše hlavně umetou cestičku tomu, co již máte, aby to vyniklo. I tady, když se zaposloucháte, zaslechnete křehčí a delší doznívání, ne ovšem za cenu zvýšení energie těch konkrétních jednotlivostí – je to jako kdyby se pozadí odsunulo ještě o kousek dál, jakási vrstva, kterou nijak nevnímáte, dokud nezmizí. Výsledkem je zejména skvělý pocit plasticity, takový, že byste si na hudbu mohli skoro sáhnout.
Ona kontrola a bezefektová kultivovanost, kterou C3 vnáší do zvukového výsledku, pomohla také hudební scéně „Reincarnation Blues“ od Tyshawn Sorey Trio („Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828) – v tom smyslu, že velký zvuk se vyčistil a provzdušnil, zejména díky skvěle vystižené separaci zvuků v pravolevém i předozadním směru. Díky tomu máte před sebou kontrolovanou, plastickou scénu, konkrétní a přehlednou – rozhodně vás do hudby vtáhne hlouběji a snáz.
S jinými kabely se zdála zasněná „Fade into You“ od Mazzy Star („So Tonight That I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) efektnější a prvoplánově atraktivnější, jenže také rozhodně méně přehledná a pravdivá. Ansuz C3 ji usadí, uklidní bas a tím citelně snáze zlepší čitelnost struktury napříč celým frekvenčním rozsahem. Hudba se na posluchače méně valí, zato se vám otevře a můžete si díky Ansuz sedět a poslouchat uvolněněji. Reprodukce je klidnější, samozřejmější, každá nota má jasněji definované obrysy a vůbec lepší celkovou kontrolu – a tím na konci méně reprodukovanosti a více obsahu.
Kabely Ansuz C3 z prostředního patra katalogu dánského výrobce nejsou žádná levná záležitost. Také, zdá se, nejsou úplně snadno doporučitelné v situaci, kdy byste chtěli vyměnit jen jeden – jejich kouzlo totiž krom hodnotného zpracování spočívá hlavně v tom, jak jejich charakter citelně „zaklapne“ v tom okamžiku, kdy tvoří propojení napříč celým vaším systémem, nebo alespoň v jeho drtivé většině. Právě v té situaci došlo na všech zkoušených sestavách k uklidnění, otevření, usazení a zpřesnění, zároveň ovšem i ke zvýšení pocitu bezprostřednosti. Hudba se zdá být čitelnější, pravdivější a jasnější, také prostá jakýchkoliv efektů, tlaku, který by tam neměl být a podobně. Je purističtější a dospělejší – ač má svou cenu, rozhodně přináší hlubší poslechové zážitky.
Kč 114 400,- - RCA nebo XLR (2x 1m)
Kč 191 100,- - reproduktorové (2x 2m)
Kč 114 400,- - napájecí (2 m)
Kč 72 800,- - reproduktorové propojky
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/6190-ansuz-c3?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#sigProId500061f89b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkně vyrobené a radost pohledět
+ podtrhnou rychlost a výbušnost reprodukce
+ vytáhnou smysl pro rozlišení a nuance v dané sestavě
+ zmizí pocit efektnosti, posun směrem k civilnosti a čistotě
ZÁPORY
- cenová hladina už začíná být výraznější
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Aletheia Acoustics | www.aletheia-acoustics.cz
PRODÁVÁ: Diok Audio | www.diokaudio.cz
PRODÁVÁ: AudioEgo | www.audioego.com
PRODÁVÁ: Hi-Fi Morava | www.hifimorava.cz
PRODÁVÁ: Audiofeel | www.audiofeel.sk