Připomínat si vlastní odkaz a historii je rozhodně zajímavé a smysluplné, děje se tak ne úplně zřídka i v oboru audia, kde se značky obrací k více či méně modifikovaným nejpopulárnějším produktům, případně na jejich základě vyrábí kousky nové, ovšem silně odkazující právě na jejich kořeny. Výjimkou není ani dánská značka Dynaudio, která v posledních letech právě tento krok provedla třeba s modelem Heritage Special, nebo ještě aktuálněji se sloupkem Contour Legacy, vznikajícím v limitované edici tisíce párů.
Jméno Contour provází firemní historii už desítky let, tato retro variace na dané téma dávného sloupku Contour 1.8 vsází na čistě pravoúhlou, ostře řezanou ozvučnici v dýze z amerického ořešáku a velmi klasické designové pojetí. Celý sloupek stojí na masivní litinové základně, tvořící bezpečné těžiště, čelní stěna je krom loga osazena třemi měniči, zatímco záda třemi kruhovými prvky – obrovskými výdechy bassreflexů a kulatou destičkou, skrze níž vystupuje jediný pár reproterminálů.
Pevnost konstrukce z dřevitých kompozitních panelů zajišťují tři průchozí horizontální příčky, vnitřní tlumení je primárně filcové. Ve štědrém vnitřním prostoru pracují dva woofery, modifikované verze těch z modelů Evidence Platinum, doplněné o firemní výškáč Esotar 3. Jde o 2,5 pásmové zapojení. Frekvenční výhybka je navržená zcela od základu a používá komponenty od Duelund, Mundorf a kabely Van den Hul. Filtry 1. a 2. řádu leží na úrovni 3 400 Hz, rozdílnost v práci basových měničů zajišťuje modifikace jejich kmitací cívky.
Výškový měnič má měkkou kopulku s průměrem 2,8 cm, (středo)basy vyzařují z 18 cm membrán MSP, typického materiálu, který si Dynaudio samo vyrábí a vyřezává z něj jednotlivé membrány bez dodatečných spojů a lepení.
Dynaudio udává frekvenční rozsah 42 – 29 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitá impedance dosahuje 4 ohm a charakteristická citlivost 90 dB / 2,83 V / m.
Reprosoustavy mají výšku 99,5 cm, šířku 20,8 cm a hloubku 34,5 cm, váží přitom 32,5 kg.
Poslech probíhal v hlavním redakčním prostoru při porovnávání s KEF Blade One Meta a to na klasickém řetězci Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR. Propojeno bylo mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2 a KrautWire Super Symetric Gold. O podrobnostech sestavy se můžete dočíst v pravém sloupci -->.
Largo, v němž prsty Simone Dinnerstein rozechvívají koncertní křídlo a hrají Bachův „Koncert č. 5“ („Cabasse La Collection“ | 2011 | SONY | 88691918262), znělo poklidně a úhledně. Ač jde o francouzský master s prominentnějším basovým zastoupením, Contour Legacy drží mravnou, „správně“ působící formu velkého nástroje, působí kontrolovaně a síly je v každém tónu akorát. Dynaudio dávají přednost snadné artikulaci a pevnosti, pocitu rezervy, spíše než tomu, aby prostor zaplavily. Z hloubek je zároveň cítit vřelost, žádná suchá analytika, přesto se výstup vyznačuje hlavně nenucenou disciplínou.
Nejvíc pozornost však reprosoustavy zaměřují na pásmo střední. Hlas Julie London v báječně remasterované „People who are born in May“ („Diamond Voices of the Fifties“ | 2015 | nahráno 1950 | Columbia | STS-6111140) zazníval v hezky otevřeném, uvolněném okně, sám velice jasný a proporčně veliký. Je za ním cítit bezprostředně dostupná síla, ne ale „moderně“ tlačící na pilu, taková ta, která je k dispozici, je-li potřeba zareagovat na proměnlivost hudby. Tedy ona podporující pocit živosti. Dalo by se říct, že přednes je tu tuhý a sytý, relativně autoritativní a přesto klidný. Ačkoliv artikulace je výtečná, rozumět je každému slovu snadno a lehce, tak přesto vládne středům pocit bohatosti, barevnosti a žádná technicistní suchost. Contour Legacy nejsou nutkavě analytické, dbají na pocit „lidskosti“ a poslechovou pohodu, byť ve vytříbené úrovni.
Opravdu vzorně nahrané cinkání a zvonění kovových perkusí v „Like Minds“, centrální kompozici stejnojmenného alba Garyho Burtona a jeho hvězdného ansámblu ve složení Chick Corea, Pat Metheny, Roy Haynes a Dave Holland (2003 | nahráno 1998 | Concord | SACD-1029-6), byly hladké a libozvučné. Esotar 3 má v této aplikaci maličko sladší tón, je zato prostý jakékoliv agresivity a nejvyšší frekvence jsou pocitově tak akorát zastoupené. Nikam se netlačí, přesto umí ukázat hodně informací. V souladu s lehkým „retro feelingem“, stejně jako u basů a středů ani tady není patrná žádná snaha o pronikavost, tedy žádné super dlouhé a velmi výrazné doznívání – Contour Legacy nejsou monitor, jde o kultivované a příjemné poslechové společníky.
Co jsme ocenili, to byla absolutně uvolněná poklidnost, s jakou reprosoustavy zpracovávaly dynamické špičky. Bachova varhanní „Tokáta a fuga d moll, BWV 565“ začíná na zajímavém výběru „Stereo Test Record“ (2014 | abc records | 9787884817979) trochu netypicky mocnými údery zblízka nahraného zvonu. Na některých sestavách při poslechu toho tónu povyskočíte do vzduchu nebo se vám rozvibrují kosti v hlavě, tady ale ne – Contour Legacy jsou elegantními mistry v kultivovaném nadhledu. Každý tento „šťouch“ zvonu i nahlas zvládají ustát naprosto stoicky, nenechají se přetížit a přesto vám dávají váhu i důraz už solidně pocítit. Jsou tuhé, pevné, ne však tvrdé. I u dynamiky platí, že nehrají ani trochu na efekt, prostě s rezervou starých mazáků ukazují co a jak. Zaujalo nás, že varhany sice nemají tendenci trhat vám z podlahy parkety, přesto ale zní jako velikánský, mocný a hluboko bublající nástroj, aniž by zvuk ztratil klid a rozvážnost.
To, že mají Contour Legacy dění pod kontrolou potvrzuje i fakt, že jejich čitelnost nemizí s nízkou hlasitostí. Vlastně patří mezi to rozhodně lepší, co si můžete pořídit pro tišší (byť ne úplně šeptavý) večerní poslech. Starozákonními texty inspirovná „Dust in the Wind“ od zakládajícího člena prog-rockových Kansas Kerry Livgrena („Feel the Difference: Blu-spec CD“ | 2009 | nahráno 1977 | SONY | SICP 20048-9) měla přehlednou, čistě vykreslenou formu i při nízké úrovni, kdy mohla fungovat snadno i jen jako podkres k rozhovoru. A přesto Dynaudio udržuje separaci nástrojů, slyšíte detaily, dokonce i bas má adekvátní proporční objem a sytost – prostě to funguje. Všeho je tak akorát, reprodukce se zdá být vyrovnaná, zejména středy velmi čisté a jasné, navíc máte pocit vnitřní bohatosti a plnosti, žádný tenký nebo opatrný zvuk. Má to v sobě přídech jakési „normálnosti“, věrohodnosti a neumělosti.
Bez zajímavosti není ani podání prostoru hudební scény, kdy „Down by the Riverside“ jazzového bubeníka Joe Farnswortha („Accuphase Special Sound Selection 6“ | 2021 | nahráno 2019 | Accuphase | SCD-6) byla posazená vlastně „na zem“. Míněno skutečně tak, jako by pódium bylo zarovnané s podlahou a takříkajíc jsme si hleděli s kapelou „z očí do očí“ – většinou je hudba vysazená přeci jen výše. Ačkoliv pak Contour Legacy nejsou „minimonitorově“ zaostřené, s jistou nenápadností zvládají ale udržet čistou a pořádnou scénu, prostě jde o stereo jak se patří. Reprosoustavy se pak nezdají být směrové nebo nějak vysloveně náročné na správné umístění.
Do Gershwinovy veselé „An American in Paris“ v podání Utrechtsch Studenten Concert („Dynamic Experience Classics“ | 2014 | STS | STS-6111139) se Contour Legacy položily s klidem a vyrovnaností, takže hudba se moc příjemně poslouchá. Je to lehce zemitější ladění, ne však těžké či pomalé, cítíte díky tomu sílu a dynamické možnosti velkého tělesa, přitom však krotce a organizovaně. Dynaudio se nenechávají rozhodit vysokou hlasitostí, stejně tak dobře fungují i při těch nižších, tudíž vás nic netlačí zvyšovat akustický tlak pro větší prožitek. Jsou to fajn partneři k „normálnímu poslouchání“.
Retro sloupky Dynaudio Contour Legacy nechtějí překvapovat, šokovat, mají svůj styl a svou cestu. Rozhodně nejsou nejlevnější, nicméně kupujete si limitovanou edici se sběratelskou hodnotou a i když odhlédneme zrovna od toho, tak jde o reprosoustavy vyvážené, vyladěné, spořádané a vůbec poskytující hudbě spíše pevnou oporu a prostor k vyniknutí, než nějakou vlastní charakteristiku. Ochotně se poddávají toku a dynamice hudby, stejně jako skrze ně cítíte své vlastní komponenty – a přesto nejsou nijak nutkavě analytické, akcentují hudbu nad zvukem. Každopádně je to originální záležitost, kterou je příjemné poslouchat.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Projev na frekvencích od zhruba 2 kHz vypadá přeci jen o něco málo vyrovnaněji a čistěji mimo přímou osu, tedy pravděpodobně byly Contour Legacy laděny na postavení souběžně se zadní zdí a ne primárně pro natočení na posluchače. Jejich měřený projev je ale celkově klidný, vyrovnaný, bez zdůrazněného basu či výšek, středy jsou vlastně opravdu hezky rovné. Hrát začínají díky odpovědi bassreflexů někde kolem 40 Hz, což je určitě dostačující rozsah.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Křivka impedance odhaluje ladění bassreflexového systému někam lehounce nad 40 Hz, ve svém průběhu nepadá pod 4 ohmy. Vše je vlastně klidné, bez prudkých změn, stejně jako bez náznaků rezonancí. Contour Legacy by neměly představovat obtížnou zátěž pro žádný přiměřený zesilovač.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 299 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/6164-dynaudio-contour-legacy#sigProIdc0acc2c875
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkně a vkusně provedené retro
+ celková koherence
+ čisťoučký zvuk i potichu
+ dospělá, kultivovaná muzikálnost
+ vesměs vyrovnané a neefektní
ZÁPORY
- cena není úplně nízká (jakkoliv jde o sběratelskou sérii)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz