Solid Tech - referenční high-end audio racky

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 1

Americký Nordost je dobře znám svými kabely všech (ale hlavně vyšších) cenových kategorií, možná ne úplně každý ale ví, že má také poměrně široký záběr produktů určených pro napájení - krom lišt, filtračních a kompenzačních modulů nebo lehce exotických harmonizátorů jsou to nejnověji i nevelké jednotky QKore, jejichž účelem je poskytnout řešení pro uzemnění primární i sekundární.

Nordost říká, že velká část elektrického šumu v obvodech hi-fi systémů pochází z problematického napájení - s tím ostatně nelze nesouhlasit, podíl stejnosměrné složky proudu i zkreslení sinusoidy je čím dál tím citelnější, zejména v městské zástavbě, kdy každý má doma tucty zaplněných zásuvek a málokdo má od jističů natažený "čistý" drát pro svou drahocennou elektroniku. A přitom to, co vnesete do systému špatně na úplném začátku, to už těžko někde spravíte.

Poměrně opomíjeným aspektem v audio elektronice je pak zemnění - není výjimkou, že v komponentu nižší třídy není zemnící kolík ani ze zásuvky nikam odvedený, v lepším případě končí zem na šasi komponentu. A těch značek, které třeba alespoň umožní přes zemnící kolík (ne jen ten pro gramofonový vstup) spojit i komponenty v sestavě, je překvapivě málo. Navíc se tu stále bavíme o zemnění šasi komponentu nebo třeba napájecí rozvodnice. Produkty Qkore ale řeší signálovou zem poněkud komplexněji.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 2

Ačkoliv jsou v řadě Qkore modely tři, základní model 1 slouží jen pro primární uzemnění napájecích lišt a model 3 slouží pouze pro druhotné uzemnění. Je to až vrcholný model Qkore 6, který v sobě kombinuje všechny poznatky, které Nordost tvrdí, že na základě svých výzkumů a vývoje má.

Nordost Qkore 6 je označován jako paralelní zemnící jednotka, jejímž cílem je nabídnout umělý zemnící bod bez "nečistot". Jádrem tohoto řešení jsou v bytelném a zapečetěném hliníkovém šasi s oblými hranami (šířka 27 cm, výška 8 cm a hloubka 22,5 cm) ukryté "nízkonapěťové přitažlivé pláty" (Low-Voltage Attractor Plate - snad je překlad alespoň trochu srozumitelný) a kabely s firemní technologií Mono-Filament (stínění vodiče dalším vodičem). Bližší technologické principy výrobce naprosto záměrně nezveřejňuje.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 3

Qkore 6 (a všechny jednotky vůbec) jsou čistě pasivní, tělo o překvapivé hmotnosti zhruba 8 kg tak nemá žádnou napájecí zásuvku, na zadní straně jen šestice WBT reproterminálů, do nichž lze použít banánek i vidličku (na každý konektor tak lze "zavěsit" dva komponenty). Jeden z konektorů je určen napájecím lištám QBase (nebo jiným, které mají zemnící kolík), tři pro jsou pro zařízení a dva poslední specificky pro monoblok - tyto konektory lze použít i tam, kde je 100% dual-mono provedení obvodů. Qkore 6 můžete tedy použít teoreticky až pro 8 zařízení (dva monobloky a šest dalších komponentů libovolného typu).

Nordost vyrábí jako příslušenství samozřejmě i zemnící vodiče (dva máte v balení, zbytek si musíte dokoupit), které mají na jednom konci banánek či vidličku a na druhém obrovskou škálu konektorů, takže můžete uzemnit cokoliv - je tu cinch, je tu XLR konektor v obou podobách, je tu i ethernetový konektor nebo BNC, naporoučet si můžete i USB-A i USB-B.

Zemnící kabel je vyroben z vodiče z postříbřené mědi čistoty 99,9999% o průřezu 16 AWG. Dielektrikum je po dobrém firemním vzoru polyetylen.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 4

Jednotku Qkore 6 jsme měli možnost zkoušet na mnoha místech a mnoha sestavách, abychom se ujistili o tom jak funguje. Je dobré asi také říct, že uzemnit nemusíte jenom zjevné komponenty, aby se efekt projevil (ale o tom za chvíli). A neméně dobré je říct i to, že ač se efekt projevil na jednom každém uzemněném komponentu, někde to bylo samozřejmě jen trošku (typicky na levnějších komponentech, kterým mnohem více pomůže třeba kvalitní napájecí filtr) a i tam, kde se jednalo o výraznější efekt, bylo to hlavně doladění celkového dojmu, taková ta závěrečná třešnička na dortu, když už máte všechno ostatní vyrovnaně poskládané.

Zmíněná zkušenost s tím, že není dobré zapomínat i na méně zjevné komponenty v sestavě, se týkala hlavně streamovacího řetězce. Tedy konkrétně toho, že překvapivě výrazně (vlastně třeba v redakčních "domácích" podmínkách dokonce nejvýrazněji, jakkoliv neuvěřitelně to zní) zafungovalo připojení zemního kabelu do routeru / switche, v němž byl zapojen streamer. I to je tedy zjevně součást systému, která "něco" vnáší do sestavy a troufneme si tvrdit, že z 99,9% procent bude zcela ignorovaná, respektive redukovaná na běžně dostupná řešení, byť třeba německý Aqvox nabízí i "ethernetový přepínač audiofilské kvality" (ať už to prakticky znamená cokoliv).

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 5

Vliv Nordost Qkore 6 jsme měli možnost zkoušet jednak na všech cinchem či ethernetovou zásuvkou vybavených komponentech (seznam viz pravý sloupec -->), zejména pak na OPPO UDP-205, ASUS Xonar Essence ONE MKII MUSES, Grandinote Celio (u zpracování nízkoúrovňového phono signálu je dodatečná zem skvěle slyšitelná), Norma Revo IPA-140, Cambridge CXA80, Cambridge CXC, Naim Nait XS, Naim NAP 250 nebo třeba na Pioneer BDP-LX71. Zkoušeli jsme též připojit Chord DAVE, Emotiva BasX PT-100 a A-300, ale třeba i Klipsch R-26PF nebo Rotel RA-1592. Na dalších místech to pak byly všemožné komponenty Accuphase či Burmester a vlastně ledacos dalšího, co prošlo redakcí v posledních týdnech a měsících - celkově šlo dejme tomu o něco přes 20 komponentů a sestav. Poslouchalo se primárně přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer & Fischer SN-70, ale i RIHA Mikro D ES a další...

Všeobecně nastával po zapojení kabelu do jednoho (ale samozřejmě ještě více do všech) komponentu efekt "vytažení" kupředu - třeba basová linka v "How deep is your love" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) vykročila kupředu jako když o něco zvýšíte hlasitost, výrazně ztichlo signálové pozadí a jasně se zpevnily kontury. Není to šokující efekt, ale když pak zemnící kabel vytáhnete, bas jako kdyby se zploštěl jako vypuštěný balonek. Samotný pocit hloubky basu, jeho energie nebo charakter zůstával takový, jaký byl vlastní té které sestavě. Jen ho bylo prostě víc.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 7

Na vokálu Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641), ale vlastně na pro ucho kritických hlasech obecně, bylo cítit, že se pásmo vyčistilo tím, že zmizla jistá roztřesenost a nervozita, kterou si ani normálně neuvědomíte právě dokud nezmizí. Bylo cítit větší kontrast a v nejintenzivnějších momentech jako kdyby zpěvačka dala do zpěvu jednoduše o kus víc, bylo to méně sešněrované, bezprostřednější, asi jako rozdíl mezi zvukovou zkouškou a koncertem.

I na výškách se objevil onen efekt "větší hlasitosti", nebo chcete-li temnějšího signálového pozadí, díky němuž lépe vyniká barva, energie i struktura tónů v nejvyšším patře frekvenčního spektra. Přehršel jemných kovových zvuků, ťuknutí, cinknutí a břinknutí ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) se na všech sestavách najednou snáze rozplétal, opět jako kdyby každý jeden zvuk byl lépe zaostřený, jakoby hlasitější.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 11

Onen základní přínos QKore 6 byl patrný i v oblasti dynamiky. Po zapojení celé sestavy do zemnící jednotky (a bylo jedno jaké sestavy) stačilo pro dosažení stejného pocitu dynamičnosti v Orffově "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) hrát o něco tišeji, systémy byly o kus živější a samozřejmější, klidnější.

Nebo třeba pokud vás baví pátrat po detailech, tak zklidnění pozadí, kontrastnější přednes a pocitově lepší zaostření ve "Pharaoh´s Dance" Milese Davise ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) přineslo v celku lepší přehlednost skladby a intenzivnější zážitek.

2018 02 14 TST Nordost QKore 6 9

Nejcitelnější je ovšem celkové setření další lehké vrstvy na reprodukci, kdy se vám hudba více zadírá pod kůži, je sytější a jistější, třeba struny kytary Johnnyho Cashe v "Like a soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) byly jadrnější a "kovovější", v jeho hlase jako kdyby bylo více emocí a energie.

Zemnící jednotka Nordost QKore 6 je dalším z důkazů, že stojí za to věnovat pozornost i problémům, o kterých by vás nenapadlo ani uvažovat, dokud nevyzkoušíte nějaké zařízení, které je odstraní. Díky své rozhodně nijak ostýchavě nastavené ceně rozhodně není řešením do každé sestavy (byť i na sestavě za řádově 50 000,- Kč byl vliv zřetelný), ale máte-li vymazlený systém s hodnotou dejme tomu od půl milionu výš a už nevíte jak jej posunout dát, může být Qkore 6 vhodným a bez diskuse účinným řešením, stejně jako když stavíte systém, kde chcete poctivě ošetřit opravdu každý detail. Každopádně Qkore 6 pobídl každou ze zkoušených sestav kupředu - lépe zaostřené detaily, transparentnější, klidnější zvuk, lepší srozumitelnost při nižší hlasitosti, pocit bohatší reprodukce, hudby, která se rázem plněji nadechne a intenzivnější zážitek obecně byly patrné vždy a všude. Škoda, že je Qkore 6 tak drahý, protože jinak by to bylo jedno z málo opravdu naprosto univerzálně doporučitelných řešení pro každý jeden reprodukční systém - takhle je to nicméně třešnička na dortu pro špičkové sestavy.

Kč 119 990,- - základní jednotka + 2 zemnící kabely 2 m

Kč 8 490,- - zemnící kabel 2 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ někde menší, většinou větší přínos

+ jaksi zklidní zvuk a nechá hudbu "nadechnout"

+ je to skvělé doladění vyrovnaných sestav

+ možnost uzemnit všechny typy konektorů

ZÁPORY

- cena je, jak už je u Nordost celkem zvykem, opravdu vysoká

- u šesti zásuvek by mohlo být i šest kabelů

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies