Studiové reprosoustavy, respektive ty, které jejich výrobce tímto přívlastkem označil či prostě jejich návrh vytvářel s ohledem na využití právě v tomto nadmíru náročném prostředí, mají většinou dost společného. A většinou to jsou vlastnosti, které běžnému posluchači připadají spíše jako problémy než jako přednosti. Studiové bedny totiž nesmí vůbec nic skrýt, nesmí přibarvovat zvuk – jinými slovy musí prostě přehrát to co bylo nahráno. Navíc se na jejich vzhled neklade sebemenší důraz, tudíž většinou vypadají dosti zvláštně. Podobně jako v automobilové oblasti jsou třeba formule konstruovány pouze s ohledem na rychlost, postrádají tak veškerý ostatní komfort a jen opravdu málo lidí by s nimi chtělo opravdu jezdit, i studiové monitory jsou konstruovány pouze pro 100% věrný zvuk a pro většinu posluchačů tak budou nekomfortními společníky. Na druhou stranu těm, kteří svůj vkus najdou právě u nich, se odmění natolik jiným zvukovým zážitkem, že už dost možná nebudou chtít měnit.

Harbeth své výrobky původně směroval výhradně do studií, ale díky RADIAL technologii (v současnosti druhé generace), použité u středobasových a basových měničů, která dává Harbethům talent neunavit a přitom zachovat studiové kvality přednesu, se brzy jejich reprosoustavy začaly šířit i do domácností. Kompromisem jsou pak modely s přídomkem Domestic, které nepatří ani do řady domácích reprosoustavy typu Super HL5 nebo P3ERS (abychom zmínili na Hi-Fi Voice testované), ani do profesionální řady skutečných studiových reprosoustav mezi Monitor 20, 30 a 40.1. I dnes představované Harbeth Monitor 30 Domestic jsou stejné jako obdobně pojmenovaný „bezpřívlastkový“ studiový model, na rozdíl od něj ale má povrch vyvedený ve „společensky přijatelných“ dýhách.

I přes kvalitní dřevo, použité na podýhování povrchu Harbeth Monitor 30 nezapřou svůj původ a vypadají jako přerostlá škatule na boty. Slyšel jsem pro tento designový směr krásné pojmenování – britská krása. Nemohu než s tím souhlasit, protože ač se na ně koukám již pěkných pár týdnů, ničím mi nevadí, ba co víc si přesně dokážu představit 50. léta ve studiu BBC. Důležité je také to, že při čelním pohledu vidíte vlastně jen černou průzvučnou látkovou mřížku, která nemá být pokud možno vůbec sundavána a tím celé reprosoutavy vlastně de facto nemají možnost nijak vzhledově unavit. Stejně tak zadní strana je esencí jednoduchosti – pouze dva páry bi-wiringových, masivních zlacených terminálů a po krajích šrouby, umožňující v případě nutnosti rychlý přístup do skříně. Na studiových modelech ale neslouží – na rodzdíl od Super HL5 – k jemné regulaci zvukového projevu. Oproti zmiňovaným pětkám jsou také Monitor 30 o něco menší, pouze dvoupásmové (i když také bassreflexové) a také postavené na základě středobasového polymerového měniče RADIAL2 s průměrem 200mm.

Výrobce u těchto monitorů udává poměrně nízkou hodnotu citlivosti 85dB při nominální impedanci 6 Ohm, ovšem subjektivě jsem neměl problém ani při vyšších hlasitostech s 20ti Wattovým elektronkovým KR Audio Antares VA320. Muset hádat, klidně bych tipoval citlivost alespoň o 3 – 5dB vyšší. Stejně tak se mi zdá příliš přísně udaný frekvenční rozsah 50 – 20 000 Hz v toleranci -3dB. Horní hranici bych s ohledem na absenci super tweeteru (který má třeba Super HL5) určil stejně, ovšem spodní hranice by mohla ležet o něco níž. A nejsem v tomto dojmu sám – redaktoři Enjoy The Music nebo 6moons hlásí také podobné dojmy. Nakonec se mi podařilo přímo z Harbeth dostat vyjádření, že při toleranci -5dB jsou Monitor 30 až k hranici 40 Hz a ještě slyšitelná odezva začíná někde kolem 35 Hz. To už koresponduje i s poměrně velkým vnitřním objemem soustav, který – ač to výrobce neudává – činí něco přes 30 litrů.

Harbeth Super HL5 se vyznačují tím, že do reprodukce se zapojuje celá jejich ozvučnice, nejsou tedy koncipovány tak, aby jejich tělo bylo maximálně rigidní a maximálně tak tlumilo nežádoucí vibrace. Ani tyto monitory si nijak zvlášt nehrají na absolutní netečnost, ačkoliv na poklep klouby působí přeci jen pevněji než větší sourozenci. Navíc ani přes vyzařování těchto záchvěvů do všech směrů nevzniká žádný problém při jejich umístění u zdi – sám jsem je měl cca 30 cm od zadní zdi a metr od nejbližší boční a vše bylo naprosto v pořádku. Podíl na tom jistě má i bassreflexový otvor na přední straně. Nejdůležitějším předpokladem pro správný poslech pak zůstává umístění na vhodně vysoké stojany tak, aby výškový reproduktor byl ve výši uší. Díky relativně úzkému ideálnímu poslechovému prostoru v horizontálním i vertikálním směru je opravdu třeba věnovat správné pozici důslednou péči.

Jak už bylo naznačeno, srdcem jedné ze dvou testovacích sestav byl koncový zesilovač KR Audio Antares VA320 spolu s předzesilovačem KR Audio P-150, signál z CD placek načítal Roksan Kandy K2, zesilovače spojeny Monster Cable M1000i, CD pak přes KrautWire Guru S. Jako reprokabel hrál KrautWire Awakening. Druhou sestavu pak tvořil integrovaný zesilovač Naim Nait XS a CD Naim CDX2, opět s interconnecty KrautWire Guru S a reprokabely KrautWire Ultima II.

Charakter všech produktů Harbeth, s nimiž se mé uši prozatím setkaly (P3ESR, Super HL5, Monitor 30) sídí jednu velkou přednost – otevřenost a absolutní kontrolu, spolu s bezchybným podáním středních frekvencí, což působí dojmem naprosto přirozeného, živého a nezkresleného zvuku. Už při prvním umístění testovaného páru číslo 2842 (jak vidíte, Harbeth od roku 1977 vyrobil v průměru pouze nějakých 85 párů ročně, tedy ani ne čtyři kusy týdně) jsem zpozorněl, protože hrající Patricia Barber, zapomenutá v mechanice od minulého poslechu, konkrétně tedy její živé představení a v něm skvělě nahraný kontrabas jako kdyby se zhmotnili kolem mne – a to jsem měl hlavu MEZI soustavami. Neříkám, že jsem nikdy neslyšel lepší podání prostoru, ale nikdy to nebylo u reprosoustav s pětimístnou cenovkou. Usadil jsem se tedy na svůj pohodlný „poslechový“ gauč a jal se ponořovat hlouběji a hlouběji do hlubin hudby. Ačkoliv se kontrabas „na papíře“ do Harbeth „nevtěšná“ (začínají na 50 Hz, kontrabas jde někam ke 40ti), subjektivně se zdá být reprodukován zcela bez chyb, pěkně dynamicky, úderně, rychle a energicky. Samozřejmě vytvoření iluze reálné velikosti těla tohoto nástroje vyžaduje poněkud jinak objemově dimenzované reprosoustavy, pocházející ovšem také z kategorie pro zákazníky s poněkud jinak objemově dimenzovanou peněženkou, ale rozlišení textur tónů je dostačující bez ohledu na cenovou kategorii (což je zde míněno jako velká pocta).

Firemní heslo „Welcome to the world of natural sound“ splňují Monitor 30 do posledního písmenka. Třeba na famózně nahraném duetu Charlieho Hadena a Laurence Hobgooda (Naim Jazz, NAIMCD112) „When the heart dances“ náderně vyniká temně laděné piano druhého jmenovaného, jeho minimalistická, pomalá hra nechává vyniknout transientním nástupům a když kladívko udeří do napnuté struny, zcela přirozeně před vaším vnitřním zrakem vytane iluze vibrující kovové struny, tóny jsou pevné a jejich dozvuk se neztrácí kdesi v zamlžených dálavách. Stejně tak kontrabas dokáže překvapivě rozvibrovat slušnou masu vzduchu, proniknout až k posluchačově bránici a do adekvátně velké místnosti – nepřekračoval bych limit 30 – 40 m2, ale i v 55m2 dokážou tyhle Harbethy prostor vyplnit – vyzáří větší než postačující množství energie.

Lehce úchylné album Emilie Autumn „Opheliac“ (Tristol Music Group) kombinující trochu z The White Stripes, Dresen Dolls, Lady Gaga a Pogues, k čemuž přidává notnou dávku vlastního stylu, je mimo jiné poměrně slušnou ukázkou zvukařské pocitvé práce. Úvodní clavicembalo cinká a zvoní vysokými, intenzivními tóny bez náznaků přehnané ostrosti i v kombinaci s velmi prezentními komponenty typu levnějších sérií firmy Rotel. Stejně tak ženský hlas hlavní interpretky, přecházející od hlubokého chrapláku k ječícím výšinám je v celém pásmu velmi přirozený, neskřípající, se sykavkami, které ani v tom nejenergičtějším okamžiku neřežou. To je vůbec charakter Harbeth Monitor 30 – i při vysoké hlasitosti a velkém zatížení dokáží udržet příkladnou neutralitu a čistotu, spolu s důrazem a přesností. Stejně tak i jednotlivá cinkátka a chrastítka v pozadí jsou naprosto homogenní součástí celku – zvuk vůbec působí nesmírně celistvě, v zásadě stejně jako u nesmírně kompaktně hrajících Usher Dancer Mini One; abyste přechod mezi měniči uchem odhalili, budete se muset pekelně soustředit u některé ze svých nejčastěji poslouchaných nahrávek.

Harbeth Monitor 30 Domestic jsou jedny z nejzajímavějších stojanovek, které jsem měl tu čest potkat. Se silným a stabilním zesilovačem dokáží reprodukovat zvuk tak čistý, neutrální, přesný a živý, že plně chápu, proč se používají pro tvorbu orignálů nahrávek, které my, takzvaní audiofilové, posléze můžeme rozpitvávat i na reprosoustavách mnohonásobně dražších. Pokud váš vkus charakterizují slova jako „detail“, „dynamika“, „pevnost basu“, „čistota a prokreslení výšek“, „živost“, „kompaktnost“ či „přirozenost“, jimž dáváte přednost před slovy jako „mnohovrstvý lak“, „krásný vzhled“ nebo „sametový charakter“, Harbeth Monitor 30 Domestic jsou tu pro vás a pravděpodobně už si je budete chtít nechat. Jejich univerzální, přirozeně muzikální talent totiž nemá mnoho obdob (napadají mne Dynaudio Confidence C1), v této cenové kategorii pak ještě méně (nenapadá mne nic). Nejlepším doporučením jaké jim mohu dát je to, že už u mne zůstaly.

OBR.1 – impedance (dolní tlustší čára) a elektrická fáze (horní tenčí čára) – zde je vidět velká kompenzace průběhu konstrukcí výhybky a „studiově“ důsledné dodržení nejnižší impedance

OBR.2 – frekvenční odezva – spodní část pásma není změřena korektně (v den měření se realizovaly v okolí stavební práce), důvěryhodná je tentokrát křivka od cca 300 Hz výše, kde je příkladně rovná

Kč 72 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ studiově přesný, vyrovnaný, neutrální a čistý zvuk

+ dynamika

+ přednes detailů a prostorového podání

ZÁPORY

- studiově nepřikrášlující charakter nemusí být vhodný pro každé uši a každou sestavu

- studiově nudný vzhled evidentně upřednostňuje obsah před formou

- potřebují silný, stabilní a rychlý zesilovač na bázi tranzistorů pro plný výkon
--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies