Kanadský Bluesound, jinak také dceřiná společnost legendárního NAD, která dnes snad už svou mateřskou firmu přerostla co do aktuálního věhlasu, patří mezi odvážné výrobce dostupné a přitom zajímavé hi-fi techniky se zaměřením na „moderno“ – tedy na streaming nebo třeba multiroom propojení. Nejpopulárnějším produktem je kompaktní streamer NODE, který se dočkal své třetí generace.
Na pohled je NODE (zbavený nyní jakéhokoliv přídomku) stále stejným poměrně elegantním, nepříliš nápadným kusem techniky na půdorysu běžné knihy. Dvě vrstvy saténově matného těla mají zakulacené rohy a odděluje je tenká linka z klasického plastiku, která slouží hlavně jako designový prvek.
Na přední stěně najdete jen logo, malou diodu s informací o provozním stavu a malý jack sluchátkového výstupu (který má zejména doplňkovou funkci a tomu odpovídající kvalitu).
Pečlivě přepracovaný byl horní panel s dotykovými ovládacími prvky, celý obdélník se také vstřícně rozsvítí, vycítí-li svými senzory vaši přítomnost. Provedení ovládacích prvků je minimalističtější, ale zároveň i modernější, než u předchozí generace.
Zadní panýlek nicméně zůstal prakticky identický – nakonec do nevelkého prostoru se vejde jen omezené množství prvků. Konkrétně jeden pár analogových výstupních cinchů, jeden výstup pro subwoofer (to kdybyste třeba napájeli aktivní reprosoustavy) a dva výstupy digitální. Jeden má koaxiální a druhý optickou podobu. Je tu dokonce vstup – kombinace analogového a optického malého jacku. Vstupní je i HDMI konektor s podporou eARC, další z důležitých požadavků moderního světa.
Další dva malé jacky slouží pro ovládací účely – jeden umí napětím spouštět jiné komponenty, druhý přijímá signál z externího čidla dálkového ovládání. Je tu také vstup pro LAN kabel, to pokud byste nechtěli signál svěřit bezdrátovému přenosu (ať už půjde o Wi-FI nebo Bluetooth). USB konektor je tu pro datové paměti, jeho blízkost k ethernetovému konektoru ale může způsobit trochu komplikací při připojování obou současně.
Dostatečnou výpočetní kapacitu pro dekódování moderních formátů s vysokým rozlišením zajišťuje procesor ARM Cortex A53 se čtyřmi jádry a taktem 1,8 GHz. Doplňuje ho čip D/A převodníku s rozlišením 32 bit / 384 kHz u PCM signálu a s nativní podporou MQA (včetně TIDAL Masters, což je nejpopulárnější implementace) – mělo by jít o čip Burr Brown PCM5242.
Vcelku zásadní jsou pak schopnosti software – a Bluesound má velmi dobrou aplikaci. Ta je jednak česky, jednak je přehledná, jednak zvládá napojení na různé aplikace nejen přes tu svou základní. NODE má certifikaci Roon Ready, pracuje přes AirPlay 2, umí se ale také napojit přes TIDAL Connect. V aplikaci pak využijete stovky stanic internetových rádií, zvládnete spojit různé přístroje Bluesound (respektive různá zařízení s BluOS, který implementují i jiné značky) do multiroom systému (až 64 zón při zachování 24 bitového rozlišení streamu), zvládnete všechny streamovací služby, které v současnosti dávají smysl, prostě všechno.
V aplikaci je také nepřeberné množství nastavení od tónových korekcí (i když jej jejich samotné zapnutí se zdá lehce zhoršovat kvalitu reprodukce) až po možnost naopak vše vypnout a pustit ven jen puristicky neupravený zvuk (což je skvělé zejména tam, kde skutečně máte naddimenzovaný zbytek řetězce).
Bluesound NODE se pyšní odstupem signálu a šumu přes 113 dB a hodnotou THD+N pod 0,002%.
NODE jsme poslouchali v hlavní redakční sestavě vedle OPPO UDP-205, Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. Propojeno bylo kabely Nordost Heimdall 2, poslouchalo se přes Xavian Quarta Evoluzione a napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Na chvíli jsme měli možnost přímého porovnání s Node 2i. Ovládání krom firemní aplikace zajišťoval také Roon.
Tak jako u předchozí generace, i tady bylo cítit, že při připojení na dobrý (až špičkový) D/A převodník zvládne NODE posloužit jako kvalitní digitální transport a se ctí zapadne i do systému vyšší třídy. I z toho důvodu (protože v této konfiguraci není co řešit) bude následující text hodnotit analogové propojení.
Naducaná basová linka v „Say That You Will“ od George Dukea („Follow the Rainbow“ | 2010 | epic | 88697779882) byla vlastně docela dobrá, o něco vřelejší, o něco houpavější a měkčí, ale pěkné, se strukturou odpovídající cenovce – také důraz je rozumný, ale celkově je zvuk spíše uvolněnější. Je to příjemné basové ladění, přitom ale ještě ne záměrně zabarvující. Bas je největší změnou oproti předchozí generaci – navzdory stejnému základnímu směřování je pevnější, konkrétnější a lépe artikulovaný.
Na vokálu Loreeny McKennit v „All Souls Night“ („The Visit“ | 2006 | Quinlan Records | 0774213510426) bylo cítit trochu vlastní stopy Bluesoundu, není tu úplně citelná snaha o maximální transparentnost, NODE stále ctí zásadu „hezkosti“ a příjemnosti zvuku. Nicméně nabízí dostatek seriózní věrnosti, aby zapadl mezi hi-fi komponenty své cenové úrovně. Tudíž třeba už zmíněný hlas zvládne předat s dobrou čitelností a jen lehce hebčím, hlavně ale pěkně plným stylem.
Cinkot činelu v „Next Time You See Her“ Erica Claptona („Slowhand“ | 2012 | Polydor | 5340724) byl decentněji zastoupený, trochu tenčí, ale vlastně férově čitelný. Snad i proto působí středo-basový rozsah důrazněji, protože výšek je tak akorát – není to úplně ladění typické pro dostupné hi-fi, které tu naopak sází spíše na efekt.
Zmíněné naladění ale naopak dobře podporuje vnímání energie a důrazu bubenického sóla Billa Bruforda v „Some Other Time“ („If Summer Had Its Ghosts“ | 1997 | Discipline | 633367970627). Hojnost energie ve spodní polovině pásma je přitažlivá a zábavná, zvuk je díky ní pěkně šťavnatý a bohatý. Spolu s vylepšeným důrazem oproti minulé generaci je subjektivní vnímání dynamiky prostě dobré.
Je také znát, že NODE je stále laděný pro většinovou populaci, jakkoliv v kombinaci s kapkou osvěžujících audiofilských ambicí – Hedgesova „Bensusan“ („Aerial Boundaries“ | 1984 | Windham Hill Records | 01934110322) byla tak nějak nenásilně zřetelná, nedočkáte se takového toho expresivního vyjádření tvrdosti strun nebo jejich textury a přesto zvuk rozhodně není chudý. Bez analytických ambicí a s lehce vřelejším pojetím NODE zůstává právoplatným členem hi-fi rodiny. Pokud jste ale vysazení na jemnůstky a detaily, Bluesound nepatří mezi vysloveně expresivní, nechává je spíše tak organicky vyplynout.
Smithova „Messy Bessie“ („Back at the Chicken Shack“ | 2007 | Blue Note | 0946 3 92777 2 8) měla přiměřenou šířku, zvuk byl plný a dobře přehledný. Ne snad holograficky konkrétní, ale přesto bezproblémově zřetelný a tak nějak příjemný, samozřejmě načrtnutý a vyvedený s dobrou mírou prostorové přehlednosti.
A na závěr Osbournova „I Just Want You“ („Ozzmosis“ | 2014 | Qobuz) šlapala díky sytému základu, byla to reprodukce šťavnatá a i když můžete z puristicky audiofilského pohledu chtít, aby třeba vokál byl vytažený trochu blíž k posluchači, nemůžete NODE obvinit z nudnosti. Zvuk je trochu efektně laděný, ale právě na hudbu tohoto typu dává rozhodně smysl.
Blusound si s původním konceptem Node (a Node 2i a dalšími doprovodnými komponenty) vydobyl za těch ne mnoho let existence velkou pověst jakožto jeden z mála výrobců, kteří nabízí výtečně a prakticky bezchybně fungující produkt s přístupem k prakticky všem zásadním síťovým zdrojům hudby – a to v kompaktním a neokoukaném balení, s vynikající uživatelskou přívětivostí, racionální cenou a vůbec ne špatným zvukem (v kontextu třídy). Nový NODE v této tradici pokračuje, vizuální stránku posouvá lehkými doteky do současnosti a přidává i jiná lehounká vylepšení, která v konečném součtu nabízí zase o kousek lepší produkt – u NODE s tím dovětkem, že se to obejde bez zvýšení ceny a navíc vám nový NODE dá důraznější, lepší bas a celkově o kousek zábavnější zážitek. A jestli jste už v high-end sféře, NODE se ani tam přes dobrý D/A převodník stále nemá zač stydět… Výtečné a všestranné zařízení, tenhle NODE!
Kč 14 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/3194-bluesound-node#sigProId2a20f4bd8d
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/3194-bluesound-node#sigProIddb3afc8d77
--- --- --- --- ---
KLADY
+ cena zůstala nezměněná
+ lepší a údernější bas na analogovém výstupu
+ hezčí design
+ stále jeden z nejdostupnějších kvalitních streamerů
+ ideální řešení, máte-li dobrý D/A převodník a hledáte streamer
ZÁPORY
- analogový výstup je „jen“ ok
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV INTEGRA | www.avintegra.cz