Jméno EverSolo by měl mít v pozornosti každý, kdo se zajímá o dobré hi-fi za fantastické ceny – a přiznejme si, že to jsme téměř všichni. Mladá čínská značka je propojená s jinou úspěšnou firmou, konkrétně audio-vizuálními Zidoo, ale portfolio směřuje do čistě dvoukanálového světa. Začala maličkým přenosným sluchátkovým zesilovačem H1, zaujala DAC-Z6 a nadchla DAC-Z8, načež uvedla netrpělivě očekávaný streamer DMP-A6, který má zatopit ověřeným jménům dostupné hi-fi kategorie.
A rozhodně zatápí už tím, jak je vyrobený – žádné zařízení v této cenové relaci nenabízí tak důstojně pojaté šasi s šířkou 27 cm, hloubkou 18,7 cm a výškou 9 cm. Pěkné materiály, velmi dobré zpracování a k tomu ještě čistý, decentní design bez východních extravagancí, takže i pro evropské oko je prostě pěkný na pohled. Vpředu vládne přes dvě třetiny panelu roztažený 6“ dotykový barevný displej s výtečným rozlišením, po jeho levé straně je toliko dekorativní logo, vpravo ovládání hlasitosti, sloužící i pro sepnutí.
Horní kryt je čistý, ozdobený pouze vygravírovaným logem, boky naopak tvoří horizontálně strukturované chladiče. Vzadu najdete logicky uspořádané bloky konektorů. Vlevo jsou nahoře tři odnímatelné anténky pro stabilní bezdrátové propojení, pod nimi napájecí zásuvka s vypínací kolébkou a vedle ethernetové rozhraní, pokud nechcete věřit datům přenášeným vzduchem.
Z audio konektorů je tu celkem překvapivý mix vstupů a výstupů, takže DMP-A6 není jen čistý streamer, ale také D/A převodník. Krom streamovaných dat můžete signál ke zpracování dostat i přes optický a koaxiální konektor či USB-C. Zajímavější je nabídka digitálních výstupů – kromě koaxiálních a optických rozhraní umí EverSolo poslat data i přes USB do jiných D/A převodníků, zvládá ale i přenos po I2S v podobě HDMI pro možnost digitálního přenosu čehokoliv až po vícekanálové PCM a DSD.
Jestliže nechcete věci komplikovat, můžete využít RCA nebo XLR analogové výstupy. Ty navíc mají regulovanou úroveň, jinými slovy může DMP-A6 posloužit i jako předzesilovač.
Ovšem nejen zvenku je DMP-A6 vysoko nad běžnými standardy zaplatitelné kategorie. Uvnitř se v praxi skrývá mikropočítač na bázi operačního systému Android 11, který je dle EverSolo důsledně modifikován a jsou přemostěny všechny funkce omezující kvalitu audio výstupu. Protože jde v praxi o počítač, můžete dovnitř vložit také M.2 NVMe pevný SSD disk s maximální kapacitou 4 TB a na něj ukládat hudbu i přímým připojením svého počítače po USB (v roli OTG se načte jako externí disk a kopírování je jednoduché). Mimo jiné třeba i tak, že do USB připojíte CD mechaniku a systém kompaktní disky načte, snadné, rychlé a praktické. Hudební knihovna je pak organizovaná přehledně a díky čisté aplikaci se s ní dobře zachází.
Svižné reakce zajišťují 4 GB rychlé operační paměti DDR4, podpořené pevným úložištěm eMMC o kapacitě 32 GB.
Energii systému dodává spínaný napájecí zdroj, zapouzdřený pro minimalizaci ovlivňování okolí a vybavený také vlastním napájecím filtrem pro redukci vysokofrekvenčního šumu (100 000 – 5 000 000 Hz). Napříč celým zařízením se pak nachází součástky prověřených značek, žádné noname kousky – jsou tu německé kondenzátory WIMA, japonské NICHICON, u čipů kondenzátory Murata taktéž z Japonska a jinde zase relátka Omron (opět japonská) a onde operační zesilovače Texas Instruments OPA1642 z USA.
Zpracování signálu má na starosti 16jádrový britský XMOS procesor UX316 a díky jednomu čipu ES9038Q2M od kalifornských ESS Technology na každém kanálu (spojené do dvojitě diferenciálního čtyřnásobného režimu) máte přístup k dekódování úplně čehokoliv, co si usmyslíte. PCM může mít rozlišení až 32 bit / 786 kHz a jednobitové signály jdou až k úrovni DSD512. Samozřejmé je plné dekódování MQA a to i na digitálních vstupech, nejen ve streamu. Můžete libovolně volit jeden ze sedmi digitálních filtrů, dostupných v těchto čipech – změna ve zvuku není nijak velká, ale proč ne. Bluetooth obhospodařovává aktuální čipset QCC5125 od Qualcomm z kalifornského San Diega s podporou standardu 5.0, aptX HD, LDAC a vůbec všeho, co dnes tímto způsobem může téct.
Streamovací platforma se zakládá na jádru Android, ovšem s výraznou modifikovací softwarovým zpracováním EOS Audio Engine (EverSolo Original Sampling rate). Ten v praxi zajišťuje, že co systémem projde, to nebude nijak přepočítáváno. Součástí streamingu jsou také Amazon Music, Qobuz, TIDAL, HIGHRESAUDIO, Spotify, Apple Music a další, které přibývají s aktualizací firmware. Streamovat můžete i po AirPlay 2, z DLNA a UPnP zdrojů či pomocí Roon díky oficiální certifikaci.
K zachování přesnosti poslouží také systém dvojitých hodinových generátorů – oscilátor s taktem 45,1584 MHz slouží pro frekvence na bázi 44,1 kHz a druhý, tepající na 49,152 MHz zase obhospodařuje vše se základem na 48 kHz.
Regulace hlasitosti, respektive funkce předzesilovače, není jen tak do počtu. Obvody jsou uspořádány v plné symetrii od takto zapojených čipů D/A převodníku až po XLR výstupy. Řešení je to v této cenové hladině (upřímně i třeba ve dvojnásobné) vskutku exemplární.
EverSolo DMP-A6 má nejen imponující seznam funkcí a možností, ale také skvělé papírové technické parametry. Frekvenční rozsah je 20 – 20 000 Hz (+/- 0,15 dB), dynamický přes 128 dB, stejnou hodnotu má odstup signálu a šumu. Přeslechy mezi kanály jsou lepší než 125 dB, hodnota THD+N pod 0,00009% je v reálu dokonalá. To vše platí pro XLR výstup, cinche mají jen o nepatrně horší parametry. Minimálně z tohoto pohledu je DMP-A6 výjimečně dobrý i mezi výrazně dražšími.
Streamer jsme poslouchali ve třech konfiguracích. Primárně (vzhledem k ceně) s Cambridge CXA81, Cambridge CXC a Fischer & Fischer SN-70, kde DMP-A6 hrál jako streamer a DAC. Dále pak v roli čistého digitálního transportu a D/A převodníku v hlavní sestavě s Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR, přičemž tam se napájelo z GMG Power Harmonic Hammer 3000P a poslouchalo přes KEF Blade One Meta. V této sestavě pak krátce EverSolo hrál i jako předzesilovač. O detailech sestav (kabely, podložky, nábytek, filtry,…) se dočtete v pravém sloupci -->.
V první jmenované sestavě se DMP-A6 hodil fantasticky, pozvedl celý poslechový zážitek oproti Teac NT-503, Teac NT-505 X či RME ADI-2 DAC FS o třídu a vlastně tak nějak skvěle harmonicky zapadl. V druhé sestavě – té „velké“ – se už ukázaly jednoznačné limity, porovnávali-li jsme s Métronome DSC. Na druhou stranu stojí Eversolo 30x méně a viděno touto optikou je to prostě malý zázrak. Navíc se tu ukázalo, že funkce předzesilovače vůbec není špatná a vytvoření minimalistického dostupného systému s aktivními reprosoustavami (kupříkladu) je úžasně lákavá myšlenka.
„Né quelque part“ od Ayo („Royal“ | 2020 | Wagram | 3596973757829) v malé sestavě měla o třídu lepší bas, než kterýkoliv ze zmíněných převodníků (lhostejno zda z Roon či z CXC), byl bohatší, energičtější a citelně přirozeněji artikulovaný. Srovnání analogového výstupu s dvojnásob či trojnásob drahými zařízeními není vůbec mimo realitu. Moc se nám líbila jakási všeobjímající harmonie a barevnost stylu DMP-A6, která zahrnuje jednak dobrý rytmus, tak pocit hloubky, hutnosti a slušnou organizaci. Není to špičkový high-end, avšak v cenové hladině je to bezkonkurenční úroveň kvality.
Ve velkém systému bylo cítit, že EverSolo lehounce akcentuje basovou složku, takže hloubka a síla jsou za dané peníze excelentní, ovšem styl přednesu je v absolutním hodnocení proti třicetkrát dražšímu soupeři přeci jen poněkud měkčí a méně přesný.
Že je s DMP-A6 něco výrazně jinak, než za dvacet a něco tisíc čekáte, to se ukázalo na prokreslení basbarytonu Bryna Terfela v roli sluhy Figara v árii „Non Piu Andrai, Farfallone“ z Mozartovy opery „Figarova svatba“ v nastudování Jamese Levina a The Metropolitan Opera Orchestra („Opernarien“ | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 866-2). Aniž by EverSolo nějak akcentoval některou z částí frekvenčního spektra, hlas nechává prosadit jeho přirozenou autoritou, s tvrdými „r“ a jasnými, nicméně neagresivními sykavkami. Snadná srozumitelnost je vlastně nenápadná a docenit celkovou kultivovanost chvíli trvá, nicméně střední pásmo má až high-endové kvality.
I na velké sestavě vokál zazníval s působivou čistotou, ne dokonale analytický (v přímém porovnání), ale s noblesní muzikálností a úrovní daleko, daleko nad očekáváními dvacetitisícové třídy běžného hi-fi.
Ostřejší vysoké tóny acid-jazzové „South to Perpignon“ od James Taylor Quartet („Room at the Top“ | 2002 | Sanctuary | SANCD117) DMP-A6 lehce uklidnil a zjemnil, zachoval přitom víc než dobré rozlišení, takže každé cinknutí, písknutí nebo nějaký z řízenějších zvuků působí jasně a čistě, textura je nadprůměrně snadno čitelná a vůbec tu panuje samozřejmá organizace, jejíž suverenitu byste často nenašli ani u 2x – 3x tak drahých zařízení.
Zkrocení pronikavosti výšek bylo ještě patrnější na velkém systému s výrazně vyšším rozlišením. Ani tady ale vlastně svým způsobem nebyl DMP-A6 úplně mimo kvalitativní měřítka. Informativnost a schopnost prokreslit nejvyšší pásmo je skutečně skvělá.
V čem malý streamer rozsvítil kompaktní sestavu nejvíc, to byl pocit dynamiky a živosti. Bebopová „Springsville“ Milese Davise a Gila Evanse („The Complete Columbia Recordings“ | 1996 | nahráno 1957 | Columbia | 0827969092323) byla zahraná s nadhledem, které jsme u těchto komponentů doposud necítili (což mimochodem potvrzuje teorii, že zdroj je zásadní věcí). Tonálně, váhou i energií šlo o reprodukci na maximu toho, co můžete od běžného zaplatitelného hi-fi chtít, moc se nám líbila netechnická a přesto suverénní kontrola signálu, která překonávala s klidem úroveň výše zmíněných konkurentů. Zvuk není nijak dravý, naopak zůstává velmi kultivovaný a přesto nástroje nepůsobí utlačeně.
Také mezi velkými komponenty druhé sestavy se přirozená nenucenost a dobrá organizovanost rozhodně neztrácí a přestože chybí (naprosto adekvátně cenové relaci přístroje) taková ta finální důrazná dynamická tečka a schopnost podat jemné mikrodynamické nuance a nechat hudbu dýchat ve velkém formátu, živost a nekomprimovanost má dotek high-endu, což je neuvěřitelné.
Druhým nejlepším přínosem do redakční sestavy „běžného hi-fi“ bylo rozlišení, kterým DMP-A6 disponuje. „Kyrie“ z nejznámějšího díla Giovanni Pierluigi da Palestriny „Missa Papae Marcelli“ (1992 | nahráno 1991 | Amadis | 21) byla najednou o řád lépe čitelná, plastičtější, zřetelnější a hlasy sboristů jako kdyby se rozestoupily a nechaly vás nahlédnout výrazně, výrazně hlouběji do nahrávky. Z jednolitého hlasového pole se vyloupli jednotlivci a dokonce se objevilo předozadní rozlišení jejich pozice – to vše na stále stejné, v zásadě celkem základní a zaplatitelné sestavě. Přitom k tomu EverSolo nedochází skrze technickou intenzitu nebo tlačení kupředu, naopak. Všechno je snadné, neagresivní, muzikální a pohodové.
Schopnost rozkreslit nahrávku až k hlasům jednotlivců a to s důstojnou plastičností, se projevila samozřejmě i na velkém systému. Tam tím více vyniklo výjimečně příjemné, až komfortní zvukové ladění, neomezující však zároveň pocit vhledu do nahrávky. To je něco, co obvykle začíná být znát spíše ve sféře šestimístných cenovek.
A třetím nejlepším kouzlem, které DMP-A6 do sestavy zastupující dostupné hi-fi přinesl, byl rozhodně prostor. Obvykle na této pozici dvourozměrný obraz Bachova „Koncertu č. 1 v f dur, BWV 1046“ v interpretaci Nevilla Marrinera, řídícího těleso Academy of St. Martin in the Fields („Braniborské koncerty“ | 2001 | nahráno 1980 | Philips | 468 549-2) získal hloubku i vzduch, obraz se zvětšil a nástroje jako kdyby se najednou zdaleka tak netísnily a to se přitom subjektivní šířka scény vlastně nezměnila. Prostorovost je prostě o parník lepší, než bývá v dané ceně běžné.
Špatně si DMP-A6 nevedl ani mezi neproporčně dražšími komponenty, ačkoliv tady se logicky ukázaly všechny limity. Zvuk není úplně obří, onen pocit už lepšího náznaku třetího rozměru nicméně zůstal patrný i zde. Hlavní je pocit „nestlačenosti“ a dobré čistoty, díky nimž je radost záznam poslouchat.
V kontextu výše popsaného stojí rozhodně za to zmínit, že z analogových výstupů DMP-A6 prostě muzikálnost jen tryská. Conteho „Coupe de Théâtre“ („Psiche“ | 2008 | Platinum | 3000140) měla sytý a energický basový základ, korespondující s laděním nahrávky, přesto nikdy nevznikal pocit, že by hutných spodních tónů bylo moc. Streamer hraje vřele, přirozeně, s víc než dobrým rozlišením a schopností předestřít před vás skladbu tak muzikálním způsobem, že nevěříte, že hraje něco v této cenové relaci.
Mezi audio smetánkou v druhé sestavě se u charakteru DMP-A6 zdůraznila basová síla i jeho hedvábná pohoda, prostě jde o muzikální, i když ne vrcholně analytické zařízení, které se osvědčí i v dražších sestavách.
Ať už EverSolo vyrábí své produkty jakýmkoliv trikem (pravděpodobně něco mezi černou magií, dotacemi čínské vlády a risknutím toho, že se vyrobí obří kvanta přístrojů a tím se sníží výrobní náklady), tak to funguje. Po převodníku DAC-Z8 s vynikajícím poměrem cena / výkon je tu streamer / DAC / předzesilovač DMP-A6, který stojí jen o dýchnutí víc a hraje ještě lépe. Jeho jedinou nevýhodou může být absence sluchátkového výstupu, jinak jde ale o natolik komplexní zařízení, že v něm prostě nenacházíme žádnou slabinu. Nenašli bychom ji ani kdyby stálo bratru 50 000,- Kč. Možná ani kdyby za něj výrobce chtěl třeba 70 tisíc, protože inflace cenová měřítka značně rozostřuje. Faktem ale je, že DMP-A6 je rozumný předzesilovač, velmi dobrý D/A převodník a praktický streamer s možností využití vnitřních kapacit, takže máte celý moderní digitální svět v jediném kompaktním šasi za fantastické peníze. A zvukový výstup se honosí muzikálností, rozlišením a přirozeností v míře takové, že se to vzpírá všem dosavadním zkušenostem s touto cenovou hladinou. Jinými slovy, dříve nebo později DMP-A6 skončí i v oné dostupné redakční sestavě a má to nejvřelejší doporučení pro každého, kdo hledá naprosto výjimečný poměr ceny a kvality.
Kč 22 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/4400-eversolo-dmp-a6#sigProIdac2ba6248f
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/4400-eversolo-dmp-a6#sigProIda8454ca941
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rychlost reakcí
+ kvalita zpracování šasi
+ zvuková kvalita, daleko přesahující běžnou úroveň třídy
+ nelimitované formáty, rozlišení, streamovací služby
+ dobrá ovládací aplikace
+ možnost ukládání CD a budování interního úložiště hudby
+ konektivita
+ možnost funkce v roli předzesilovače
+ naprosto neuvěřitelná cena za dané výkony
+ možnosti nastavení
ZÁPORY
- chybí praktičnost fyzického dálkového ovládání
- někoho by potěšil i sluchátkový výstup (ale za tu cenu těžko chtít všechno)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz