2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 1

Vinyl jako zdroj signálu je dnes pravděpodobně stejnou částí audio nadšenců obdivován jako nenáviděn, vnímán stejnou velkým počtem lidí jako pouhá retro vlna a stejnou jako plnohodnotný high-endový zdroj signálu - právě ti, kteří se ale do objevování černého zlata pustili (a nemyslíme tím teď zrovna ropu, byť mít vlastní ropné políčko se v případě gramofonového high-endu leckdy hodí), pak krom výjimečně promyšlených gramofonů, špičkové zkonstruovaných přenosek z velmi drahých materiálů a exotických ramének, při jejichž nastavování potřebujete několik semestrů Matfyzu, ocení také výjimečné přenoskové předzesilovače.

Anglická firma Musical Fidelity má v nabídce krom všemožných více či méně běžných strojů jeden právě takový - jde o model Vinyl z nejvyšší série Nu-Vista. Na phono předzesilovač je model Vinyl opravdu velký - ukrývá se v bytelně a velmi poctivě zpracovaném šasi s šířkou 48,2 cm, výškou 13 cm a hloubkou 38,5 cm. Už hmotnost 14,5 kg by vám měla napovědět, že tohle není jen tak ledajaké phono.

To vám ale napoví i provedení samotné, třeba detaily jako jsou masivní chladící profily po stranách. Čelní panel je velmi technicistní, má svou vlastní originální estetiku, která neevokuje sice zrovna luxus, ale rozhodně budí dojem spolehlivosti, dlouhodobé odolnosti a řádné péče, která byla návrhu věnována. S čím máte tu čest hlásá do světa do hloubky vyfrézované modelové označení.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 2

U spodní hrany čelního panelu se táhne řada osmi maličkých kulatých tlačítek (taková či podobná najdete na mnoha firemních výrobcích) s téměř třemi desítkami podobně drobounkých modře zářících diod. To je na phono hodně informací a hodně možností.

Tři první diody a jedno tlačítko patří spínání, respektive zapnutí, přepnutí do standby režimu a odpojení výstupu. Dalším tlačítkem volíte mezi zesílením pro MM a MC přenosky. Třetím pak můžete volit zátěž MM přenosek v hodnotách od 50 do 400 pF v krocích po padesáti. Prostřední tlačítka vám dávají možnost zapnout korekci signálu dle standardu IEC, pokud se to hodí více než klasická RIAA křivka (ta má velké zesílení i v nízkofrekvenčním pásmu kolem a pod 20 Hz, kdežto IEC končí právě na 20 Hz a funguje tak jako subsonický filtr) a druhá přidává na výstupu 6 dB zisku pro exotické přenosky s ultra nízkým výstupem.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 3

V další části najdete volič zátěže pro MC přenosky - opět je tu osm kroků od 10 ohm do 47 000 ohm. Nu a poslední dvě tlačítka volí mezi pěti (!) vstupy, každý si mimochodem pamatuje nastavení zvolená předchozími tlačítky.

Zadní panel pak odpovídá možnostem dostupným zepředu - Po levé straně je pět párů bytelných cinchů, provázených jedním zemnícím bodem. Uprostřed je pak výstup ve formě obdobných cinchů, ale vedle je pak ještě výstup v podobě XLR konektorů. Klasická napájecí zásuvka nemá kolébkový vypínač.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 4

Výrobce udává u obou typů zesílení obdobné parametry - celkové harmonické zkreslení na 1 kHz pod úrovní 0,01% nebo odstup signálu a šumu přes 88 dB (pro MC - u MM je to dokonce přes 90 dB) patří k těm nejdůležitějším. Působivá je i přesnost RIAA / IEC korekce v toleranci +/- 0,2 dB. Navíc výrobce říká, že vstupy prakticky nelze v reálném životě přebudit, mají rezervu přes 31 dB.

O vnitřním řešení Nu-Vista Vinyl se toho od Musical Fidelity zrovna moc nedozvíte, ale důležité je, že uvnitř jsou v kovových krytech uzavřené elektronky Nuvistor, pracující jako jednočinné triody. Základem napájení je dvojice toroidních transformátorů, poctivě jsou tu rozděleny desky plošných spojů se vstupní částí, s částí výstupní i se samotnými elektronkami.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 6

Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl jsme poslouchali v redakční sestavě s gramofonem VPI Scout, raménkem Jelco a přenoskou Hana (více viz pravý sloupec -->), ale slyšeli jsme ho také s nejvyšším gramofonem a raménkem Reed osazeném přenoskou ZYX a s další elektronikou řady NuVista v sídle dovozce ve společnosti reprosoustav Bowers&Wilkins a Sonus faber. Ke srovnání jsme měli Grandinote Shinai a Grandinote Celio, případně Normu Revo IPA-140 na Harbeth Monitor 30.

Když se do basy opře skupina kolem Pierrejean Gauchera v živáku "Zappe Zappa" a písničce "Heavy Duty Judy" (1997 | Zappo Records | ZR001), poznáte, že NuVista Vinyl má exkluzivní čistotu už od nejhlubších basů - nebojí se jít hluboko a bas je bohatý, mimořádně vřelý a elektronkově laskavý, zůstává ale pevný a zřetelný tak, že mu většina tranzistorových řešení může jen z povzdálí závidět. Mručení basy má spoustu odstínů, objemově je tu nejspodnějších oktáv dost, ale ne přehnaně moc, takže zvuk nepůsobí těžce a nějak efektně hutně - temné a robustní tóny tvoří famózně živý hudební základ, pečlivě konturovaný a už velmi dospěle uvolněný.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 7

Kombinace výtečného rozlišení a konkrétnost s jaksi lahodnou barevností a citem pro hudbu vám umožní užít si i v zásadě průměrné nahrávky jako je "Muddy Waters" od LP ("Lost on You" | 2017 | Vagrant | 528284881). Předzesilovač má prakticky nulový šum a krásně otevřený, bohatý přednes s mírně vřelou, ale v zásadě velmi realistickou tonalitou. Zvuk NuVista Vinyl tak není líbivý a přesto je krásný, hlas zpěvačky tu byl velký, plný a řekněme hmotný, možná snad spíše "lidský". Předzesilovač pak má takovou čistotu, konkrétnost a jistotu, že odhalí i jemné nádechy a další drobné nuance, aniž by tlačil na pilu.

Poněkud v pozadí zasazené, decentní činely v "People Ain´t No Good" Nicka Cavea ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) dokázal NuVista Vinyl zejména díky své transparentnosti a minimu šumu posunout blíže a vlastně i když vnímáte, že linka činelu je tichá a jen doplňující, je dobře čitelná, je detailní a je konkrétně prezentovaná, takže vnímáte křehké, lehké tóny, vnímáte barvu kovu i to, jak jeho plocha doznívá v čase a hlavně tu objevíte mnoho, přemnoho detailů ve chvílích, kdy bubeník metličkami pohladí hrubý kov - nejde vlastně říct víc, než že zvukové podání je "správné", je totiž čisté, má tělo a přitom už se ale ve svém dospělém nadhledu netlačí kupředu a nezdůrazňuje.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 8

Přestože celkové zvukově ladění NuVista Vinyl je spíše do poklidna, kulata a uvolněnosti, v "Modul 29_14" Nik Bärtsch´s Mobile ("Continuuum" | 2016 | ECM | 476 4790) bylo cítit, že krom velmi solidní makrodynamiky vám umí předzesilovač dát vychutnat i mikrodynamické jemnosti. Zvuk je kontrolovaný, dýchá a dává v každém okamžiku na obdiv dojem spořádanosti a organizovanosti, přitom ale nenarušuje ten pronikající vjem elektronkového kouzla a uvolněnosti. Je to vlastně moc pěkně vybalancovaný charakter, který v kulaté nenucenosti zvládá energicky a neostýchavě prodat i dynamické špičky.

Podobné je to pak s vnímáním rozlišení, třeba v Gilmourově "Take a breath" ("On An Island" | 2006 | Parlophone | 0946 3 55695 1 3) - je tu taková ta high-endová samozřejmost, ta schopnost opravdu dospělé elektroniky rozklíčovat zvukový chumel nahrávky na jednotlivé elementy bez zjevného napětí a techničnosti a bez zaváhání je hudba čitelná a krásně prokreslená už od velice tichých úrovní. To je něco, co se ne zrovna u každého vinylového systému dá považovat za samozřejmost - za celkovou skvělou detailností, čistotou a srozumitelností je pak ve velké míře i již zmiňované téměř absolutně tiché signálové pozadí, v němž tak nezanikají ani jemňoučké nuance. Nevýhodou je to, že NuVista Vinyl vcelku nemilosrdně hodnotí kvalitu nahrávek a není tu ani stopy po takovém tom milém "vinylovém" zakrývání nedokonalostí.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 11

"Blanc" Sylvaina Chauveau ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) ukázala krásný klavír zakotvený mezi reprosoustavami, obklopený velkou porcí vzduchu. Nástroj byl zavěšený v prostoru, volný, nekomprimovaný co do rozměrů, nevázaný v ozvučnicích, stisky kláves byly dobře zakotvené v pravolevém i předozadním směru a za klavírem slyšíte, jak se hráč hýbe a dýchá, což podtrhuje celkovou autenticitu a pocit třírozměrnosti. A opět, ta celková nenucená jistota je prostě krásná.

Kavinského "Nightcall" z desky "Outrun" (2013 | Records Makers | LC-15765) dokázala, že NuVista Vinyl není omezující - můžete si užít i jadrnou elektroniku a přijmete-li fakt, že předzesilovač nezatajuje jisté limity nahrávky, ta neomezená energie, ta parádní rytmičnost a precizní čitelnost, ty krásně lidské a přirozené vokály nebo tvrdý, jasný a znělý činel, to všechno prakticky dokonale maže technické hranice a je vaší vstupenkou do světa hudebního zážitku, který se prostě děje bez nějakých limitů.

2018 10 24 TST Musical Fidelity NuVista Vinyl 14

Phono předzesilovač této cenové hladiny je rozhodně určen jen pro ty nejnáročnější - tím spíš, že NuVista Vinyl nabízí hned pětici vstupů (a že více gramofonů / ramének / přenosek naráz snad nikdo nepoužívá) a hlavně má úžasné možnosti nastavení a přizpůsobení, takže i u nějakých ultra exotických přenosek byste měli nakonec najít cestu ke štěstí. Famózní je ale hlavně to, že NuVista Vinyl je bytelný, spolehlivý a nesmírně dospělý stroj nejen svým zpracováním zvnějšku, ale i způsobem, kterým pracuje se signálem a v němž mísí tu správnou krásu, bohatost a laskavost vinylu s přesností, čistotou a konkrétností, která se plně vyrovná digitálnímu světu. Pokud berete roztáčení dlouhohrajících desek skutečně vážně a máte adekvátně dimenzovanou sestavu, NuVista Vinyl je cestou, jak na tento sladký hudební dortíček posadit skutečně luxusní třešničku, která může bez uzardění zůstat už nastálo.

Kč 84 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečně, nesmírně dospělé phono za (v kontextu) fér cenu

+ mimořádně snadné nastavení

+ vstupně-výstupní konektivita

+ bohatý, krásně artikulovaný zvuk

+ až neočekávaná jistota v kontrole

+ excelentně tiché signálové pozadí

ZÁPORY

- jsou (mnohem) dražší a méně muzikální phono předzesilovače, takže nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio