2018 12 13 TST Reed Muse 1C 1

Historie litevské značky Reed, specializované na výrobu ultimativních gramofonových ramének, ale nabízející i zajímavé gramofony jako takové, je už relativně dlouhá - zakladatel a duše společnosti, elektroinženýr Vidmantas Triukas (přes mimořádné technické vzdělání má ale též "paralelní" edukaci - přesněji řečeno, vystudoval krom techniky i umění na univerzitě v Petrohradě) pracuje v hi-fi již od roku 1985. Svou praxi ale tento pán získal na výzkumu akustiky - konkrétně ultrazvuku v rámci raketového programu SSSR. Reálné zhmotnění osobního koníčku ale pod značkou Reed začal Triukas realizovat naplno až v roce 2008.

Firma Reed má zajímavé motto - "For painting on silence", neboli "pro malbu na ticho". Dost to mimo jiné vypovídá o tom, co si Triukas myslí o tom, že je hlavní slabina analogových zdrojů signálu a jak by se s ní mělo naložit...

Měli jsme možnost osahat si základní firemní gramofon (či přesněji základní firemní šasi) Muse 1C - jak sám výrobce říká, že to gramofon konstruovaný vizuálně s estetikou 70. let před očima. Tělo má mnoho oblin, talíř stojí v jakémsi "sopouchu" po levé straně a vůbec tu prakticky absentují ostré linie a hrany. I ovládání v podobě dotykových prvků je zapuštěno do horní desky - v 70. letech byt o byl hyper-futuristický vzhled, dnes je, řekněme, velmi osobitý. Ať si ale nakonec o vizuální stránce myslíte cokoliv, zpracování je prvotřídní a máte pocit, že tohle tělo musí přetrvat. Navíc při osahávání zjistíte, že z každého detailu čiší hlavně pevnost a že vibrace tímto tělem nemají šanci protéct...

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 2

Základem konstrukce je tu dřevo, dvojice motorů s krystalovým řízením a chybou pod 0,05% je chytře integrovaná přímo v šasi (a vy si můžete jen vybrat, zda dáte přednost řemínkovému nebo patrně o něco lepšímu třecímu převodu jejich otáček) a elektronicky lze nastavit krom běžných 33 a 45 otáček za minutu i režim 78 a 16 otáček za minutu i pro exotické výlisky. Navíc tu nejvyšší rychlost pak můžete ručním doladěním "dotlačit" až na 85 otáček za minutu či naopak srazit až na 70 - na Muse 1C si tedy nakonec pustíte ve správné rychlosti úplně cokoliv.

Úroveň promyšlenosti celé konstrukce pak naznačuje i to, že je tu zabudovaný indikátor vodorovnosti - můžete tak snadno gramofon doladit kdykoliv a kdekoliv pomocí čtyř nožiček a právě této indikace. Mimochodem, je to dobré, protože tohle je už velký gramofon - jeho 15 kg je vtěsnáno do šířky 65 cm, hloubky 52 cm a výšky 35 cm. Tělo Muse 1C je připraveno na raménka s dálkou od 9,5" do 12".

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 3

Testování Muse 1C probíhalo při napájení za pomoci Reed Source 12V, externího zdroje s bateriemi, který zajišťuje dokonale lineární a čisté napájení, čímž pomáhá udržet precizní přesnost otáčení talíře.

Hvězdou celé sestavy bylo ale bez diskuse ultimativní tangenciální raménko Reed 5T, jedno z nejpreciznějších a nejúžasnějších, s jakými se lze potkat - naprosto extrémní jsou detaily, které objevíte a to, s jak dokonalou péčí a precizností je vyvedena i ta nejmenší součástka, aby chod ramene po tečně byl absolutně dokonalý. Všechna pohyblivá místa kloužou naprosto úchvatně a mechanicky dokonale jako snad u žádné jiné značky na světě, všechno k sobě sedí jak má a navíc je cítit, že každé detail má tu nejlepší možnou mechanickou i materiálovou kvalitu. Žádné pozlátko, ale racionální konstrukce od raketového inženýra - spolehlivost a funkčnost na prvním místě.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 4

První čeho si všimnete je bez diskuse to, že raménko má obrovskou, ale obrovskou základnu a navíc ještě vlastní napájení zmíněným bateriovým zdrojem. To má svůj jednoduchý důvod - je tu instalován laserový zdroj i přijímač, kterými nastavujete po prvním seřízení optimální polohu raménka vůči desce. Další pohyb a udržení dokonale přesné dráhy pak zajišťuje integrovaný motorek. Je to uživatelsky mimořádně příjemné řešení - stačí trefit paprsek na vyznačený bod a raménko je tam, kde být má. Extrémně složitá konstrukce je tak uživatelsky extrémně jednoduchá a tím geniální.

Funkce tangenciálního raménka je založena na známém Thaletově teorému - jeho aplikace na přehrávání vinylu je vlastně velmi logická a jakmile jednou objevíte, jak "jinak" zní černé desky bez zkreslení, který způsobuje rozdílnost polohy ramene na začátku a konci desky, nebudete chtít jinak. Ostatně dle slov konstruktéra nabízí model 5T o řád (až dva) nižší zkreslení než jakákoliv jiná tangenciální ramena, nemluvě pak o tom, jak jsou na tom raménka běžná.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 5

Že rameno 5T umožňuje v závislosti na použité přenosce, ale třeba i při použití jiné trubičky změnit všechny provozní parametry v potřebném rozsahu, to je tak nějak samozřejmost. Ze svého principu nepotřebuje jen žádné řešení antiskatingu, ale na vše ostatní je tu cesta.

Sestavu z říše vinylových snů doplňovala MC přenoska ZYX Ultimate Omega. Poslouchat jsme mohli v útulných prostorách dovozce, kde gramofonu dělala společnost elektronika Musical Fidelity - phono předzesilovač NuVista Vinyl a zesilovač NuVista 600, poslouchali jsme přes Bowers&Wilkins 804 D3 a Sonus faber Olympica III. Pro změnu jsme si přivezli i vlastní elektroniku - integrovaný zesilovač Grandinote Shinai a phono předzesilovač Grandinote Celio. Propojeno bylo variací kabelů značky Oehlbach.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 6

Už od první vteřiny, kdy jsme položili raménko na desku "Zappe Zappa" Pierrejeana Gauchera ("Heavy Duty Judy" | 1997 | Zappo Records | ZR001), bylo jasné, že tady je něco jinak... Není tu takový ten typický "analogový", hřejivý feeling, není tu taková ta typická nadýchanost a přestože i od kombinace prvků Reed cítíte, že pokud je tu zkreslení, je to to vinylové příjemné, tak cítíte i to, že právě zkreslení je absolutně minimální a v gramofonovém světě neslýchané - je to znát napříč frekvencemi a ve všech ohledech. Třeba basa ve skladbě "Heavy Duty Judy" byla famózně kontrolovaná, tak konkrétní, přesná a hluboká, naprosto bez stresu a přesto překypující energií, že vůbec nemáte pocit, že posloucháte černou placku. Leckterý zdroj signálu takhle precizně nezvládne ani hi-res soubory. Ty perfektně vykrojené kontury, ten sebevědomý způsob, jakým tóny vystřelí kupředu i zastaví, ta pružná tuhost a nelimitovaná energie, to je prostě kvalita, k níž nelze mít jedinou připomínku a další kroky kupředu jsou snad možné jen osazením nějakou ještě lepší přenoskou.

I v zásadě kvalitativně standardní nahrávka od "Muddy Waters" od LP ("Lost on you" | 2017 | Vagrant | 538284881) naprosto neuvěřitelně rozkvetla a gramofon jako celek dokázal odhalit díky své výjimečné transparentnosti spoustu, spoustu a spoustu informací. Od nahrávky, u které očekáváte právě jen standard, máte pocit, že se dějí vinylové zázraky. Je to úžasně přirozená reprodukce, bez pocitu takové té zprofanované "analogovosti", je to prakticky nezkreslená reprodukce, je to čisté, krásně čitelné a přestože sestava od Reed umí jasně ukázat limity nahrávky a výlisku, ale přes vší detailnost a čistotu to není technické nebo unavující, ba naopak - gramofon hraje okouzlujícím způsobem, neúnavně, tolerantně a muzikálně. Zejména na vokálech to je jen stěží uvěřitelná živost, životnost a přirozenost s až hypnotizující hloubkou.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 8

Ani u nejvyšších tónů jsme nevycházeli z extatické neuvěřitelnosti - jen stěží lze pochopit, jak diametrálně odlišně od drtivé majority gramofonů a jak čistěji, jasněji a ve finále přirozeněji dokáže Reed předat jemné ševelení činelu v pozadí Caveovy "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V). Je fantastické, jak transparentně, jak živě, jak bohatě co do barev a detailů gramofon hraje a jak dokáže vytěžit dobrý záznam. I tichounké zvuky mají své místo, svůj prostor a jsou skvěle integrované a přesto famózně čitelné. Tóny jsou pevné a kontoréní, vibrafon je jasný a zřetelný a šum metliček jemňounký a přes svou pozici hluboko v pozadí fantasticky samozřejmě a snadno čitelný. I textury jsou úžasně realistické a vlastně celkově máte nesmírně přesvědčivý pocit, že záznam je prezentovaný se "zvukem s tak mizivou mírou zkreslení, že i nebojácný muž by zaplakal" (Douglas Adams, "Stopařův průvodce po Galaxii", str. 28 - 2008 | Kosmas | ISBN 978-80-257-0030-3).

Přes až opravdu šokující samozřejmost reprodukce jako celku je to dynamika, která je nejpůsobivější - respektive ten nadhled, ta absence komprese a ta energie, kterou gramofon zvládl vykouzlit v "Modul 29_14" ("Continuum" | 2016 | ECM | 476 4790). Respektive ono to není kouzlení, ale přesně to opačné - absence limitů, absence ostýchavosti a absence snahy hrát "hezky". Je tu obrovský nadhled a odzbrojující živoucnost, makrodynamicky je reprodukce naprosto spořádaná a výbušná v přesně tom okamžiku, kdy výbušná být má. Necítíte žádnou ostýchavost, necítíte žádné nedostatky, hudba je naopak prezentovaná s takovou rezervou, že se naprosto ztrácí pocit přítomnosti technického mezičlánku mezi vámi a hudbou.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 21

Naprosto uchvacující je ale i to, jak čistě, jak jasně a jak naprosto bezprostředně si tangenciální raménko Reed poradí s jakoukoliv nahrávkou z pohledu rozlišení - třeba v Gilmourově "Take a breath" ("On An Island" | 2006 | Paraphone | 0946 3 55695 1 3) cítíte, že nahrávka byla obnažená na kost, že pozadí je tiché a hudba jako taková naprosto klidná, pevná, usazená a uspořádaná v libovolně komplexním momentu, zvuk je delikátní, jemňoučký a zároveň neomezeně respektující energii nahrávky. Dá se říct, že hudba je naprosto "normální", že tu je všechno jak má být, přehledné, oddělené, rozlišení je zcela netechnicky suverénní a Reed snadno srovnáte s obdobné drahým digitálním rozhraním přehrávajícím soubory s vysokým rozlišením - a je otázkou, jestli takové nabídce více informací, než právě poslouchaná kombinace Reed / Zyx. Je šokující, co všechno z černé desky vylézá.

Otevřený a nelimitovaný zvuk, smazávající svou samozřejmostí jakýkoliv pocit techničnosti reprodukce, skvěle prezentuje i pocit prostorovosti nahrávek - třeba Chauveauova "Blanc" z desky "Nocturne Impalpable" (2014 | Minority Records | MIN33) byl nesmírně přesvědčivá. Když to trochu zjednodušíme, prostě vám v místnosti hraje klavír a jen to, že mikrofon byl až příliš hluboko v jeho nitru vám brání uvěřit, že stojíte u reálného nástroje. Bez pocitu jakékoliv exhibice nebo naopak nedostatečnosti, bez zdůrazňování nebo naopak zakrývání, všechno je krásně integrované, scéna je široká, nesmírně vzdušná, bohatá na detaily i dozvuky, takže vše působí nesmírně realisticky až holograficky - je tu velký nástroj a když zavřete oči, je prezentovaný působivě přesvědčivým způsobem včetně těle a pocitu fyzičnosti.

2018 12 13 TST Reed Muse 1C 9

Důležité je, že Reed / Zyx kombinace není "vybíravá", že je to gramofon, který je pečlivý a analytický, neskoupý na energii a přes to všechno je tolerantní a kultivovaný, takže vám nebrání přehrát si ani nahrávku jako je poměrně přímočará a tvrdá Kavinského "Nightcall" ("Outrun" | 2013 | Record Makers | LC-15765). Nejde říct, že gramofon je analytický, muzikální nebo vlastně cokoliv - je to naprosto přirozená hudebnost, je to živé a famózně bezprostřední a zůstává vlastně to, co zůstávat má, ta emotivnost, která vyvěrá i z hudby, od které jste si třeba mysleli, že jde tak nějak po povrchu. Reed z toho udělá zážitek, hluboký a návykový, který vás téměř doslova nutí, abyste na talíř položili další, další a další nahrávku.

Gramofon a (zejména) raménko z dílny Vidmantase Triukase nejsou možná láskou na první pohled (protože účel tu jednoznačně světí prostředky), ale po prvním poslechu vás čeká láska pravděpodobně doživotní, od jejíhož naplnění vás může oddělit výhradně hloubka vašeho bankovního konta. Samotné šasi je fortelné, intuitivně a přesně fungující, pohlcující svou konstrukcí vibrace a nabízející tak ideální pracovní podmínky pro jeden z technických zázraků světa high endu. Tangenciální rameno Reed 5T je něco, co vás svou dokonalostí dožene k slzám (radosti, pochopitelně). Ještě exponenciálně více pak díky tomu, jak absolutně snadno se používá, jak nenáročné je i vůči běžnému uživateli, který ho chce jen zvednout a položit na desku. Přes to všechno je kombinace šasi a ramene Reed (s nezanedbatelnou podporou přenosky Zyx, pochopitelně) ve světě analogu zjevením - ta přesnost, ta detailnost, ta realističnost, ta samozřejmost, ten nadhled, to všechno dohromady je tak úžasné, že to v konečném souladu vyzáří do prostoru vší hudebnost, harmonii a muziku jako takovou, takže mizí veškerý pocit technických zprostředkovatelům mezi nahrávkou a vámi. Tohle je opravdový high-endový zvukový zážitek bez kompromisů a důkaz, že dobře navržený a vyrobený analogový zdroj signálu může patřit do kategorie absolutních a právě to je nakonec v high-endovém řetězci to nejdůležitější...

Kč 247 800,- - řemínkový převod

Kč 297 800,- - třecí převod

 

Kč 398 800,- - raménko Reed 5T

Kč 80 800,- - lineární napájecí zdroj Reed Source 12V

Kč 94 800,- - přenoska ZYX Ultimate Omega

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozhodně nejpřesnější a nejčistší zvuk z gramofonu, který jsme kdy slyšeli

+ živost a energie

+ snadné ovládání

+ naprosto přirozené a neúnavné

+ i velmi průměrná LP rozkvetou neslýchaným způsobem

+ bytelné zpracování

+ absolutně přesný chod raménka, které má ale i uživatelskou přívětivost

ZÁPORY

- estetika je spíše účelná, než luxusní, jak je v dané ceně zvykem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio