2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 1

Kanadští IsoAcoustics se specializují – jak už jejich název napovídá – na zařízení pro izolaci audio zařízení, jinými slovy na potlačení nežádoucích vibrací a rezonancí. Svou dráhu započali produkcí doplňků pro profesionální scénu, po několika letech ale doplnili i verze pro domácí použití, které staví na stejných technologiích a principech, ale činí tak s podstatě větší dávkou elegance. Přestože většina modelů slouží k izolaci reprosoustav, řada Orea je určená komponentům všeho druhu (ale lze jimi podložit i reprosoustavy třeba na stole či poličce).

Celá nabídka sestává ze čtyř různých modelů, které se od sebe liší velikostí a nosností. Jinak jde o identický koncept. Základní tvar podložek připomíná puk, jde o kruhové kovové tělo, mimochodem moc pěkně zpracované, které má nahoře a dole gumové plochy. Ta nahoře slouží jako přísavka a přilne ke komponentům, aby neklouzaly. Spodní blok je vsazený dovnitř do těla a díky němu nožky „plavou“.

Podložky jsou rozděleny dle optimální zátěže, základní Graphite unesou 1,8 kg na kus, větší Bronze už 3,6 kg na kus, testované Indigo snesou zátěž až 7,2 kg na každý kus a největší Bordeaux celých 14,5 kg. Minimum jsou tři kusy kvůli rozumné stabilitě, jinak není počet ničím omezen.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 2

IsoAcoustics mají k dispozici také tabulku, díky níž snadno vidíte maximální zátěž pro 3, 4, 5 a 6 použitých podložek s tím, že maximum je 10,8 kg u Graphite, 21,6 kg u Bronze, 43,2 kg u Indigo a 87 kg u Bordeaux. Jak vidíte, jde o čisté násobení nosnosti, žádné triky nebo vyšší či nižší účinnost při rozdílném počtu kusů – žádná magie, jen praktická fyzika, což je jedno z poznávacích znamení přístupu IsoAcoustics.

Pokud byste se báli rizika přetížení, výrobce tvrdí, že není problém naložit na podložky více, než je deklarovaná hodnota, nicméně „tlumící“ výkon jednoduše nebude takový. Pro orientaci je na webu IsoAcoustics k dispozici přehledná tabulka s křivkami optimální účinnosti.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 3

Jediný ohled, v kterém IsoAcoustics dává doporučení pro užívání, je podložení největším počtem kusů tam, kde je ten který komponent nejtěžší, což dává samozřejmě logický smysl.

Praktický efekt je pak v zásadě jednoduše popsatelný – vibrace z podložky i komponentu (tedy pohyb) se mění ne teplo (tedy energii) díky firemnímu proprietárnímu řešení. Protože energie vibrací je v absolutních číslech samozřejmě velmi malá, malé je i ztrátové teplo. Navíc jsou konstrukce koncipované tak, aby kmitání probíhalo v jedné ose, pročež je dle instrukcí vhodné udržet u všech anitivibračních prvků stejné natočení.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 4

Orea Indigo jsme zkoušeli na všech adekvátních komponentech v redakčních sestavách, tedy na zdrojích OPPO UDP-205, Emotiva ERC-4 nebo Cambridge CXC, zkoušeli jsme zesilovače Norma Revo IPA-140, Emotiva XSP-1 a XPA-DR2, Cambridge CXA80, ale i pod Grandinote Shinai. Zkoušeli jsme je dát i pod KEF LS50 na stole (jakkoliv tam mnohem lépe funguje IsoAcoustics Aperta). Pro srovnání jsme měli Nordost Sort Kones BC, které jsou zhruba 2x tak drahé, ale zase nemají váhové limity.

Popisované poslechové zkušenosti jsou průnikem zkušeností, získaných na všech zmíněných komponentech. Nejvýraznější zvukový rozdíl – i tak relativně nedramatický, leč rozhodně vnímatelný – byl na zdrojích signálu, zejména těch s pohyblivými částmi. Pod zesilovači byl někdy rozdíl větší, u bytelných konstrukcí a těžších strojů zase menší, byť u Grandinote Shinai mohl být efekt mírně za očekáváním i díky hraničnímu zatížení puků. Rozdíl byl slyšet i při podložení reprosoustav, jak už ale bylo řečeno, Aperta tu vychází levněji a plní úkol stejně či dokonce lépe.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 5

Na basy – reprezentované kupříkladu brnkavou baskytarou v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) – mělo podložení puky Orea Indigo vliv hlavně v tom, že linka získala výraznější texturu, byla o ždibec konkrétnější a jaksi také průbojnější. Stále je dominantní to, jak si s basem poradí ten který komponent sám o sobě, vliv působí trošku jako kdybyste ten který charakter vytáhli do popředí a nechali ho vyznít suverénněji.

Protože lidské ucho je nejcitlivější na čistotu vokálního rozsahu, zdá se, že Orea Indigo mají nejvýraznější vliv právě tam – kupříkladu to bylo cítit na zpěvu Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Héritage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2). Opět je to o posunu v čitelnosti, podložky přispějí k jasnosti a pocitu, že střední pásmo je o kousek hlasitější, o něco energičtější.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 6

Stejně tak delikátní dozvuky jemných vysokých tónů – pro příklad u cinkotu činelu v „La Rosita“ Bena Webstera a Colemana Hawkinse („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) – jsou o dýchnutí lépe oddělené, jejich trvání v čase je delší a i když rozdíly nejsou úplně jako světlo a tma, když je jejich efekt trvalý, hudba se jednoduše lépe poslouchá, je chytlavější, asi jako když otočíte volume o něco doprava.

Díky oné výraznější energičnosti zní dynamické pasáže šťavnatěji a „snáze“ – u bubnů v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158) to byl zase pocit, že rána je hlasitější, že díky tomu více vystupuje do popředí. Opět to není rozdíl mezi dnem a nocí, ale rozdíl to je slyšitelný a vůči ceně jde o upgrade rozhodně znatelně výraznější, než by vám dala koupě komponentu s cenou o adekvátních pár tisíc korun dražšího.

2020 07 30 TST IsoAcoustics Orea Indigo 9

Pokud bychom měli u Orea Indigo definovat jednu hlavní oblast vlivu, tak je to čitelnost – čitelnost celková i čitelnost nejjemnějších detailů je prostě lepší. Živá „Fortysomething“ („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byla „více live“ – bylo slyšet výrazněji šum publika, hlasitěji znělo echo místnosti a vůbec se zdálo, že hudba více vystupuje z reprosoustav, že je snazší se v ní orientovat.

Na závěr je dobré říct, že izolační řešení od IsoAcoustics fungují a jejich technologie, které se nijak nezaštiťují abstraktními ezoterickými principy, ale staví na jednoduše srozumitelném principu směrování potenciálně nevhodných sil do jedné osy (takže na rozdíl od konkurence je nutné udržet všechny podložky „logem dopředu“ či obecně ve stejném směru) a následné odbourání této energie v elastických blocích v jádru. Orea Indigo jsou, jak se zdá, univerzálně použitelné, finančně nenáročné doplňky k jakýmkoliv zdrojovým komponentům nebo zesilovačům, nejsou ale nesmyslné ani třeba pod regálovky umístěné na komodách. Důležité je, že za racionální peníze dostanete krásně provedené mechanické prvky, které dobře oddělí komponenty od rezonujících podložek a jak se ukázalo, přínos sice možná není drastický, ale je slyšitelný a pokud hledáte nenáročný a přesto smysluplný upgrade své sestavy (lhostejno zda u komponentů za 20 nebo 200 tisíc), IsoAcoustics Orea Indigo mohou být zajímavou cestou.

EUR 68 / ks

cca Kč 1 850,- / ks

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rozdíl je slyšet, reprodukce je čitelnější

+ na rozdíl od mnoha konkurentů jsou celkem nízké

+ pěkné zpracování

+ bezproblémová instalace

ZÁPORY

- existuje i slyšitelnější (leč dražší) řešení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio