2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 1

Ethernetové kabely, to je právě v této době to, čemu lecjaký bulvární novinář rád říká „kontroverzní téma“ – na jednu stranu totiž tyto vodiče spojují zařízení, která by měla výsostně využívat výhod digitálního formátu, tedy bezchybnou opakovatelnost, přesnost a bezpečnost (a tedy by neměly mít vliv), na druhou stranu je tu ovšem čím dál silnější skupina posluchačů, která na ně nedá dopustit. A koneckonců, proč by vliv ethernetových kabelů měl být tak neuvěřitelný, pokud nalézáme rozdíly i mezi jinými digitálními přenosy, ať už mluvíme o koaxiálních kabelech, HDMI nebo třeba i transportech pro digitální soubory nebo (SA)CD.

Jednou z nejsilnějších značek v rozrůstajícím se oboru je korejská SOtM (Soul Of The Music), která má ovšem výrobní program rozkročený od serverů, přes D/A převodníky až třeba k lineárním napájecím zdrojům a zesilovačům. Nejpopulárnější jsou celosvětově s jejich značkou nicméně ethernetové přepínače, čili switche.

Právě s ohledem na existenci switchů jsou v nabídce značky také doplňky, jakkoliv takové slovo téměř snižuje význam, který jim sama firma přikládá. Vrcholem současné nabídky je model dCBL-CAT7u, vylepšená verze dCBL-CAT7 – „u“ znamená přídomek „Ultra“. Aktuálně dokonce výrobce doporučuje switche řetězit a podle firemních specifikací je optimální streamovací systém s trojicí sNH-10G, modulem hodin sCLK-OCX10 a kabeláží dCBL-CAT7 s extra filtrem iSO-CAT6. Tím má vzniknout řetězec kategorie „Ultra“.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 2

Jak už z názvu dCBL-CAT7u jasně vyplývá, jde o kabel kategorie 7, certifikovaný pro přenos nejvyššími dnes dostupnými rychlostmi. Standard sám o sobě vypovídá o konstrukci – kabel je stíněný, plně stíněné jsou i páry kroucených vodičů. SOtM konkrétně říká, že čtyři datové vodiče jsou stíněny ještě individuálně hliníkovou fólií a následně překryty jako celek měděnou krycí tkaninou.

Osazené koncovky jsou rozhodně prémiové – jedná se o velké a bytelné zinkové verze s povrchovým poniklováním, které dobře drží v konektorech a působí adekvátně cenovce kabelu. Kontakty jsou zlacené. V cestě je také osazený blok, sloužící k blíže nespecifikovaným filtračním účelům. Tento blok také svou pozicí určuje směrovost kabelu, alespoň dle specifikací výrobce.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 3

Je velmi zajímavé, že v produktovém popisu výrobce udává, že dCBL-CAT7u je optimální pro propojení třetího switche v kaskádě a síťového přehrávače. Že prý právě v této roli zafunguje nejlépe, i když důvod k tomu SOtM neudává.

Technické parametry dCBL-CAT7u vychází logicky z vyžadovaných IT standardů – impedance 100 ohm se drží v toleranci +/- 15%, vodič má certifikaci pro přenos kmitočtů až do 1 600 MHz.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 4

dCBL-CAT7u jsme zkoušeli v rámci hlavní redakční sestavy, kde je nicméně navzdory doporučení výrobce pouze jediný sNH-10G & sCLK-EX, zato ve společnosti starší verze dCBL-CAT7 a lineárního zdroje sPS-500. K porovnání tak byl jednak právě dCBL-CAT7, ale třeba i Nordost Heimdall 2. Popisované zkušenosti vychází dominantně z přehazování nižší a „ultra“ verze.

V Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) prošel bas „mezikabelově“ změnou – byl pevnější, až tvrdý, rytmická linka má řád a snad až trochu suchý zvuk, který nicméně koresponduje s nahrávkou. Jestliže dCBL-CAT7 hraje lehce „na příjemno“, dCBL-CAT7u je pocitově průbojnější a autoritativnější. Nejde o nějaký dramatický rozdíl, spíš jemný pocit, jako když zvýšíte hlasitost a bas je o krůček konkrétnější.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 5

To vlastně platilo i pro hlas Renée Fleming v „River“ z desky „Haunted Heart“ (2006 | Rounder | 0602517032798) – nezměnila se celková příjemnost systému, ale zdálo se, že více vyniknou takové ty jemné detaily, podtrhující celkový pocit autenticity. Změna není obří, přesto i tato část pásma působí jako když je najednou hlasitější, zřejmější – je to vliv ne úplně nesrovnatelný třeba s přizemněním komponentů přes QKore nebo výměnou „obvyklého“ signálového kabelu.

Tentýž vliv lze pozorovat i u cinkání činelů v „Use Me“ (Vanessa Fernandez | 2014 | Groove Note | 0660318105028), kde jako kdyby se znělý kovový tón vždy vznášel ve vzduchu o něco déle, respektive jasněji, jako kdyby signálové pozadí bylo zasunuto o kousek hlouběji vzad. Samo rozlišení se tak vlastně nemění, ale přesto je reprodukce čitelnější.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 6

Z pohledu dynamiky i u tak odvážné skladby jako je „Wheel of Time“ z pera Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo cítit, že systém jako kdyby se zvukově zpevnil a sebevědoměji předal to velké hudební drama. Uvolněná charakteristika získala pevnější ohraničení a větší pocit konkrétnosti, zejména v nejhlubších polohách, kdy jako kdyby bas získal váhu – na takovou, jako když třeba vkomponujete do systému subwoofer, ale skoro tak, jako když třeba komponentu dopřejete o stupeň lepší filtraci.

Rozdíl se zdál být patrný také na precizně nahrané „Mercy Street“ od Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) – jasný a křišťálově čistý zvuk jako kdyby byl v porovnání s dCBL-CAT7 konkrétnější, ne drasticky, přesto už dostatečně, abyste vnímali pocit změny. I tady jako kdyby to nebylo o tom, že se něco nového objeví, ale spíše o tom, že vše je lépe zakotveno a ohraničeno.

2022 02 28 TST SOtM dCBL 7u 7

„Northern Star“ Christine McVie („In the Meantime“ | 2004 | Koch | 00999239600027) zněla subjektivně, oprostíme-li se od hledání rozdílů, prostě „blíž“ – obecně komponenty SOtM jako kdyby udržovaly dojem jisté uvolněnosti a laskavější tón, kdežto dCBL-CAT7u mírně „přitvrdí“ a hudbu vyzdvihne, takže máte bohatší pocit.

Stále platí otázka, vznesená v recenzi nižšího modelu dCBL-CAT7 – je možné, aby kabel, který přenáší „jen jedničky a nuly“, jak rádi říkají ti, kterým kabelománie připadá neobhajitelná, měl vliv na výslednou reprodukci? Naše zcela subjektivní praktické zkušenosti říkají, že ano – také samozřejmě říkají, že by to neměl být první bod, z nějž začnete budovat svůj high-endový digitální streamovací systém. Ale možná to postavme takhle – máte-li skvělý systém se skvělým zvukem, pokud už máte komponenty za stovky tisíc a víc, pokud máte dobře fungující akustiku a jste si jisti, že vaše komponenty mají dobré napájení a nestojí jen tak na stolku z papundelku, pak ano, nastává čas zkusit i takovýto kabel. V redakčním vlastním vkusem sestaveném systému s jeho zvukovým stylem prozatím nic nefungovalo tak příjemně, jako top modely SOtM – a proto i teď dCBL-CAT7u nahradil model původní (který skončil jako propojovací k NAS jednotce), protože jsme z něj prostě měli lepší celkový pocit a hudba s ním zní záživněji. Jak toho dosahuje „pouhý kabel“? Kdo ví… I když zdá se, že SOtM ví.

Kč 20 990,- - 1 m

Kč 23 990,- - 2 m

Kč 32 990,- - 5 m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pečlivé zpracování

+ subjektivně lepší zvuk, než u jiných (i podstatně dražších)

+ dobrá třešnička na dortu každého streamovacího systému nejvyšší třídy

ZÁPORY

- vliv je menší, než například u výměny switche stejné značky, který není zase o tolik dražší

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz 

PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz & AV Center | www.avcenter.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Audio Video Kino Bratislava 2022

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies