Francouzský Focal vyrostl od roku 1979 z nadšeného projektu Jacquese Mahula do jednoho z nejvýznačnějších producentů reprosoustav, jehož výrobní program má dnes přesah i do sféry profi audia, ozvučení automobilů, výroby A/V elektroniky nebo osobního poslechu. Právě ten poslední segment obsadil Focal lehce překvapivě, ale o to silněji – jeho řada sluchátek patří mezi skutečně špičková řešení v čele s modelem Utopia, jehož status podtrhuje pěkně tučná cenovka. V akceptovatelnějším světě se pak pohybuje model Clear.
Už na první pohled je patrné, že Clear patří do světa domácího poslechu i to, že autorem jsou vývojáři z Focal. Dominantní jsou circumaurální mušle, jejichž vnější stranu tvoří elegantní stříbrná jemně tkaná mřížka s mírně excentricky usazeným kroužkem se znakem firmy a popisem modelu, o nějž se z vnitřní strany opírá magnet reproduktoru.
Mušle jsou poměrně robustní a dobře přiléhají k hlavě díky bohatému polstrování hlubokých náušníků s jemnou perforací, kde přítlak tlumí 2 cm paměťové pěny. Materiál potahu je z mikrovláken, což spolu s otevřenou konstrukcí mušlí umožňuje dlouhodobý poslech bez pocitu zapaření uší.
Pohled dovnitř mušle odkryje pohled na žebra konstrukce a kryt reproduktoru s různě velkými pětistrannými otvory, které pomáhají správně rozprostřít zvukovou energii. Zajímavostí je usazení reproduktoru nikoliv v prostředku, ale mírně pod úhlem, což má přispět k přesvědčivějšímu vnímání zvuku jako při poslechu reprosoustav.
Přívodní signálové kabely vedou do každé mušle, zakončuje je 3,5 mm jack s aretačním mechanickým prvkem. V balení najdete rovnou tři různé kabely, lišící se primárně koncovkou – je tu čtyřpinový symetrický XLR, 6,3 mm velký jack i malý 3,5 mm jack.
Mušle přiléhají k hlavě příjemně nastaveným tlakem i díky pěkné hliníkové konstrukci hlavového mostu a vysouvacích částí. Vrchní část mostu je okrášlena kůží, spodní část přiléhající k hlavě je opět z perforovaného mikrovlákna pro dlouhodobý komfort. Ani hmotnost bezmála půl kilogramu díky tomu není na obtíž.
V mušlích pracuje širokopásmový měnič s průměrem 4 cm, vyrábí si ho Focal sám a jeho tvaru říká typ M. Materiálem je slitina hořčíku a hliníku.
Sluchátka pracují ve frekvenčním rozsahu 5 – 28 000 Hz, mají poměrně vysokou citlivost 104 dB / mW / 1 kHz a „mobilní“ impedanci 55 ohm. Focal ještě udává poměrně nízké celkové harmonické zkreslení 0,25% na 1 kHz při akustickém tlaku 100 dB.
Focal Clear jsme měli možnost poslouchat na běžných redakčních komponentech jako je OPPO UDP-205, Teac NT-503 nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, ale i na Questyle CMA Twelve nebo Questyle CMA400i nebo „mobilních“ Apogee Groove a Chord Mojo. Porovnávali jsme s AudioQuest NightHawk Carbon nebo Focal Stellia či Sennheiser HD 26 Pro.
S basovou linkou ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-2) si sluchátka poradila s velkou, nečekanou dávkou důstojnosti. Prvotní je kontrola, přesnost a pružný dravj, zvuk je utažený, svižný a silný, objemem adekvátní, ne ale tak velký jako u větších firemních modelů například. Bohatě ale stačí, je v optimálních proporcích ke zbytku pásma. Vysloveně excelentní – a to prakticky s jakýmkoliv zdrojem signálu – je napětí a údernost v basech, je to razantní, živý, výbušný zvuk.
Střední pásmo, zastoupené mužským a ženským hlasem nebo akustickými nástroji v Sinatrově „Somethin‘ Stupid“ („My way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) – sluchátka jsou excelentně transparentní a čistá, chce se říct až krystalicky (byť ne tak tvrdě, jako třeba model Stellia). Mají analytickou náturu, ale neagresivní. Detailní, jasný, pevný zvuk má nicméně své nároky – navzdory nízké impedanci a zdánlivě „snadným“ parametrům Clear rozhodně stojí za to spojit s co nejlepší dostupnou elektronikou. Pak si užijete opravdu výtečnou, excelentní definici a konkrétnost.
Reprodukce zůstává srovnaná i v nejvyšším frekvenčním spektru, kde tikot, ševel a cinkot činelů v „On her way“ Pata Methenyho („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byl objemný, jasný a snadno dosažitelný, přirozeně rozlišený a jdoucí až k jemným nuancím, vlastně až do trochu překvapivé hloubky a to s jistotou, která – přestože Clear už stojí na sluchátka balík – může soupeřit i dražšími. Čím analytičtější elektronika, tím ochotněji sluchátka artikulují a svou sebejistotou, transparentností a přirozeností patří do sféry puristického high-endu.
Svižný zvuk Clear „stíhá“ také bubínky a další perkuse v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195), přehrává je razantně, úderně a rychlý zvuk je také velmi konkrétní. Zvuk je sebevědomý, ale netlačí se kupředu, je autentický, lehce tvrdší, ale plný energie, průrazný a velmi dynamický. I to platí ale v těch sestavách, kde Clear dostanou dostatečný příděl energie.
Clear jsou také informativními arbitry zvukové stránky nahrávek, stejně jako odhalují charakteristiku připojeného řetězce. Nečiní tak nicméně s nekompromisní tvrdostí, nerozdělují nahrávky podle „lze poslouchat“ a „nelze poslouchat“, byť z těch výtečných udělají opravdu silný zážitek a z těch horších….trochu horší. Protože ale „My ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) patří ke smetánce nahrávek, užijete si analyticky rozkreslenou hudbu, která prostě lehce plyne a vzkvétá, rozplétá se ve vašich uších s nenuceností a samozřejmostí. Zvuk je otevřený, jasný a konkrétní.
Otevřená konstrukce vás nutí poslouchat v tichém prostředí, ale jinak má své výhody – tou nejpraktičtější je opravdu krásné podání prostoru nahrávek, které vytékají až za hranice mušlí. „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7), kde všechno bylo moc pěkně přehledné, nástroje rozestavené v pravolevém, ale i předozadním směru se samozřejmou lokalizací a celkově působivou plasticitou. I díky tomu si jasně říkáte, že velká částka na cenovce tu má své opodstatnění.
Přestože jsou Clear trochu tvrdší a analyticky hrající, ani ostré, agresivní a živelné nahrávky jako je Caveaova „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) není unavujícím způsobem intenzivní. Je to zvuk se skvostným tahem na branku, ale dostatečně kultivovaný, aby patřil do smetánky sluchátkového high-endu. Rytmus, energie, utažená kontrola, detail a kousavá průbojnost, udržená právě tak akorát na uzdě podtrhuji punkovou syrovost skladby, ale nesabotují příjemnost poslechu.
Focal Clear se zdají být v ambiciózním portfoliu francouzského výrobce jako kandidáti na pozici „optimálního poměru ceny a výkonu“ – přestože samozřejmě zhruba dvou a půl násobně drahý vrchol nabídky Utopia hraje lépe, Clear se vůbec nemají zač stydět a jejich kombinace energie, čitelnosti, detailnosti, dynamiky a precizní kontroly vám ukáže, zač jsou toho vaše nahrávky. Přestože je nicméně rozehrajete i telefonem, aby byla taková, jaká mají být, stojí za to takhle sluchátka napojit na adekvátní řetězec. Pokud chcete špičková sluchátka, vyhovuje vám otevřená koncepce a máte dobrou elektroniku, zařaďte Clear do svého výběru, jejich výkony jsou excelentní.
Kč 41 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/2705-focal-clear#sigProId5b4eed2b22
--- --- --- --- ---
KLADY
+ famózně čistá reprodukce
+ skvělé vnímání prostoru a vzdušnosti
+ bytelná konstrukce
+ poslechový komfort na celý den
+ možnost výběru signálových kabelů
ZÁPORY
- navzdory nízké impedanci potřebují silný a kvalitní zesilovač
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu