2020 07 30 TST Focal Clear 1

Francouzský Focal vyrostl od roku 1979 z nadšeného projektu Jacquese Mahula do jednoho z nejvýznačnějších producentů reprosoustav, jehož výrobní program má dnes přesah i do sféry profi audia, ozvučení automobilů, výroby A/V elektroniky nebo osobního poslechu. Právě ten poslední segment obsadil Focal lehce překvapivě, ale o to silněji – jeho řada sluchátek patří mezi skutečně špičková řešení v čele s modelem Utopia, jehož status podtrhuje pěkně tučná cenovka. V akceptovatelnějším světě se pak pohybuje model Clear.

Už na první pohled je patrné, že Clear patří do světa domácího poslechu i to, že autorem jsou vývojáři z Focal. Dominantní jsou circumaurální mušle, jejichž vnější stranu tvoří elegantní stříbrná jemně tkaná mřížka s mírně excentricky usazeným kroužkem se znakem firmy a popisem modelu, o nějž se z vnitřní strany opírá magnet reproduktoru.

Mušle jsou poměrně robustní a dobře přiléhají k hlavě díky bohatému polstrování hlubokých náušníků s jemnou perforací, kde přítlak tlumí 2 cm paměťové pěny. Materiál potahu je z mikrovláken, což spolu s otevřenou konstrukcí mušlí umožňuje dlouhodobý poslech bez pocitu zapaření uší.

2020 07 30 TST Focal Clear 2

Pohled dovnitř mušle odkryje pohled na žebra konstrukce a kryt reproduktoru s různě velkými pětistrannými otvory, které pomáhají správně rozprostřít zvukovou energii. Zajímavostí je usazení reproduktoru nikoliv v prostředku, ale mírně pod úhlem, což má přispět k přesvědčivějšímu vnímání zvuku jako při poslechu reprosoustav.

Přívodní signálové kabely vedou do každé mušle, zakončuje je 3,5 mm jack s aretačním mechanickým prvkem. V balení najdete rovnou tři různé kabely, lišící se primárně koncovkou – je tu čtyřpinový symetrický XLR, 6,3 mm velký jack i malý 3,5 mm jack.

2020 07 30 TST Focal Clear 3

Mušle přiléhají k hlavě příjemně nastaveným tlakem i díky pěkné hliníkové konstrukci hlavového mostu a vysouvacích částí. Vrchní část mostu je okrášlena kůží, spodní část přiléhající k hlavě je opět z perforovaného mikrovlákna pro dlouhodobý komfort. Ani hmotnost bezmála půl kilogramu díky tomu není na obtíž.

V mušlích pracuje širokopásmový měnič s průměrem 4 cm, vyrábí si ho Focal sám a jeho tvaru říká typ M. Materiálem je slitina hořčíku a hliníku.

2020 07 30 TST Focal Clear 4

Sluchátka pracují ve frekvenčním rozsahu 5 – 28 000 Hz, mají poměrně vysokou citlivost 104 dB / mW / 1 kHz a „mobilní“ impedanci 55 ohm. Focal ještě udává poměrně nízké celkové harmonické zkreslení 0,25% na 1 kHz při akustickém tlaku 100 dB.

Focal Clear jsme měli možnost poslouchat na běžných redakčních komponentech jako je OPPO UDP-205, Teac NT-503 nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, ale i na Questyle CMA Twelve nebo Questyle CMA400i nebo „mobilních“ Apogee Groove a Chord Mojo. Porovnávali jsme s AudioQuest NightHawk Carbon nebo Focal Stellia či Sennheiser HD 26 Pro.

2020 07 30 TST Focal Clear 5

S basovou linkou ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-2) si sluchátka poradila s velkou, nečekanou dávkou důstojnosti. Prvotní je kontrola, přesnost a pružný dravj, zvuk je utažený, svižný a silný, objemem adekvátní, ne ale tak velký jako u větších firemních modelů například. Bohatě ale stačí, je v optimálních proporcích ke zbytku pásma. Vysloveně excelentní – a to prakticky s jakýmkoliv zdrojem signálu – je napětí a údernost v basech, je to razantní, živý, výbušný zvuk.

Střední pásmo, zastoupené mužským a ženským hlasem nebo akustickými nástroji v Sinatrově „Somethin‘ Stupid“ („My way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) – sluchátka jsou excelentně transparentní a čistá, chce se říct až krystalicky (byť ne tak tvrdě, jako třeba model Stellia). Mají analytickou náturu, ale neagresivní. Detailní, jasný, pevný zvuk má nicméně své nároky – navzdory nízké impedanci a zdánlivě „snadným“ parametrům Clear rozhodně stojí za to spojit s co nejlepší dostupnou elektronikou. Pak si užijete opravdu výtečnou, excelentní definici a konkrétnost.

2020 07 30 TST Focal Clear 6

Reprodukce zůstává srovnaná i v nejvyšším frekvenčním spektru, kde tikot, ševel a cinkot činelů v „On her way“ Pata Methenyho („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byl objemný, jasný a snadno dosažitelný, přirozeně rozlišený a jdoucí až k jemným nuancím, vlastně až do trochu překvapivé hloubky a to s jistotou, která – přestože Clear už stojí na sluchátka balík – může soupeřit i dražšími. Čím analytičtější elektronika, tím ochotněji sluchátka artikulují a svou sebejistotou, transparentností a přirozeností patří do sféry puristického high-endu.

Svižný zvuk Clear „stíhá“ také bubínky a další perkuse v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195), přehrává je razantně, úderně a rychlý zvuk je také velmi konkrétní. Zvuk je sebevědomý, ale netlačí se kupředu, je autentický, lehce tvrdší, ale plný energie, průrazný a velmi dynamický. I to platí ale v těch sestavách, kde Clear dostanou dostatečný příděl energie.

2020 07 30 TST Focal Clear 9

Clear jsou také informativními arbitry zvukové stránky nahrávek, stejně jako odhalují charakteristiku připojeného řetězce. Nečiní tak nicméně s nekompromisní tvrdostí, nerozdělují nahrávky podle „lze poslouchat“ a „nelze poslouchat“, byť z těch výtečných udělají opravdu silný zážitek a z těch horších….trochu horší. Protože ale „My ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) patří ke smetánce nahrávek, užijete si analyticky rozkreslenou hudbu, která prostě lehce plyne a vzkvétá, rozplétá se ve vašich uších s nenuceností a samozřejmostí. Zvuk je otevřený, jasný a konkrétní.

Otevřená konstrukce vás nutí poslouchat v tichém prostředí, ale jinak má své výhody – tou nejpraktičtější je opravdu krásné podání prostoru nahrávek, které vytékají až za hranice mušlí. „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7), kde všechno bylo moc pěkně přehledné, nástroje rozestavené v pravolevém, ale i předozadním směru se samozřejmou lokalizací a celkově působivou plasticitou. I díky tomu si jasně říkáte, že velká částka na cenovce tu má své opodstatnění.

2020 07 30 TST Focal Clear 12

Přestože jsou Clear trochu tvrdší a analyticky hrající, ani ostré, agresivní a živelné nahrávky jako je Caveaova „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) není unavujícím způsobem intenzivní. Je to zvuk se skvostným tahem na branku, ale dostatečně kultivovaný, aby patřil do smetánky sluchátkového high-endu. Rytmus, energie, utažená kontrola, detail a kousavá průbojnost, udržená právě tak akorát na uzdě podtrhuji punkovou syrovost skladby, ale nesabotují příjemnost poslechu.

Focal Clear se zdají být v ambiciózním portfoliu francouzského výrobce jako kandidáti na pozici „optimálního poměru ceny a výkonu“ – přestože samozřejmě zhruba dvou a půl násobně drahý vrchol nabídky Utopia hraje lépe, Clear se vůbec nemají zač stydět a jejich kombinace energie, čitelnosti, detailnosti, dynamiky a precizní kontroly vám ukáže, zač jsou toho vaše nahrávky. Přestože je nicméně rozehrajete i telefonem, aby byla taková, jaká mají být, stojí za to takhle sluchátka napojit na adekvátní řetězec. Pokud chcete špičková sluchátka, vyhovuje vám otevřená koncepce a máte dobrou elektroniku, zařaďte Clear do svého výběru, jejich výkony jsou excelentní.

Kč 41 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ famózně čistá reprodukce

+ skvělé vnímání prostoru a vzdušnosti

+ bytelná konstrukce

+ poslechový komfort na celý den

+ možnost výběru signálových kabelů

ZÁPORY

- navzdory nízké impedanci potřebují silný a kvalitní zesilovač

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

Melody Shop Hi-Fi Festival

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

200 200 hifiguide

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

- [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies