2020 07 30 TST Focal Clear 1

Francouzský Focal vyrostl od roku 1979 z nadšeného projektu Jacquese Mahula do jednoho z nejvýznačnějších producentů reprosoustav, jehož výrobní program má dnes přesah i do sféry profi audia, ozvučení automobilů, výroby A/V elektroniky nebo osobního poslechu. Právě ten poslední segment obsadil Focal lehce překvapivě, ale o to silněji – jeho řada sluchátek patří mezi skutečně špičková řešení v čele s modelem Utopia, jehož status podtrhuje pěkně tučná cenovka. V akceptovatelnějším světě se pak pohybuje model Clear.

Už na první pohled je patrné, že Clear patří do světa domácího poslechu i to, že autorem jsou vývojáři z Focal. Dominantní jsou circumaurální mušle, jejichž vnější stranu tvoří elegantní stříbrná jemně tkaná mřížka s mírně excentricky usazeným kroužkem se znakem firmy a popisem modelu, o nějž se z vnitřní strany opírá magnet reproduktoru.

Mušle jsou poměrně robustní a dobře přiléhají k hlavě díky bohatému polstrování hlubokých náušníků s jemnou perforací, kde přítlak tlumí 2 cm paměťové pěny. Materiál potahu je z mikrovláken, což spolu s otevřenou konstrukcí mušlí umožňuje dlouhodobý poslech bez pocitu zapaření uší.

2020 07 30 TST Focal Clear 2

Pohled dovnitř mušle odkryje pohled na žebra konstrukce a kryt reproduktoru s různě velkými pětistrannými otvory, které pomáhají správně rozprostřít zvukovou energii. Zajímavostí je usazení reproduktoru nikoliv v prostředku, ale mírně pod úhlem, což má přispět k přesvědčivějšímu vnímání zvuku jako při poslechu reprosoustav.

Přívodní signálové kabely vedou do každé mušle, zakončuje je 3,5 mm jack s aretačním mechanickým prvkem. V balení najdete rovnou tři různé kabely, lišící se primárně koncovkou – je tu čtyřpinový symetrický XLR, 6,3 mm velký jack i malý 3,5 mm jack.

2020 07 30 TST Focal Clear 3

Mušle přiléhají k hlavě příjemně nastaveným tlakem i díky pěkné hliníkové konstrukci hlavového mostu a vysouvacích částí. Vrchní část mostu je okrášlena kůží, spodní část přiléhající k hlavě je opět z perforovaného mikrovlákna pro dlouhodobý komfort. Ani hmotnost bezmála půl kilogramu díky tomu není na obtíž.

V mušlích pracuje širokopásmový měnič s průměrem 4 cm, vyrábí si ho Focal sám a jeho tvaru říká typ M. Materiálem je slitina hořčíku a hliníku.

2020 07 30 TST Focal Clear 4

Sluchátka pracují ve frekvenčním rozsahu 5 – 28 000 Hz, mají poměrně vysokou citlivost 104 dB / mW / 1 kHz a „mobilní“ impedanci 55 ohm. Focal ještě udává poměrně nízké celkové harmonické zkreslení 0,25% na 1 kHz při akustickém tlaku 100 dB.

Focal Clear jsme měli možnost poslouchat na běžných redakčních komponentech jako je OPPO UDP-205, Teac NT-503 nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, ale i na Questyle CMA Twelve nebo Questyle CMA400i nebo „mobilních“ Apogee Groove a Chord Mojo. Porovnávali jsme s AudioQuest NightHawk Carbon nebo Focal Stellia či Sennheiser HD 26 Pro.

2020 07 30 TST Focal Clear 5

S basovou linkou ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-2) si sluchátka poradila s velkou, nečekanou dávkou důstojnosti. Prvotní je kontrola, přesnost a pružný dravj, zvuk je utažený, svižný a silný, objemem adekvátní, ne ale tak velký jako u větších firemních modelů například. Bohatě ale stačí, je v optimálních proporcích ke zbytku pásma. Vysloveně excelentní – a to prakticky s jakýmkoliv zdrojem signálu – je napětí a údernost v basech, je to razantní, živý, výbušný zvuk.

Střední pásmo, zastoupené mužským a ženským hlasem nebo akustickými nástroji v Sinatrově „Somethin‘ Stupid“ („My way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) – sluchátka jsou excelentně transparentní a čistá, chce se říct až krystalicky (byť ne tak tvrdě, jako třeba model Stellia). Mají analytickou náturu, ale neagresivní. Detailní, jasný, pevný zvuk má nicméně své nároky – navzdory nízké impedanci a zdánlivě „snadným“ parametrům Clear rozhodně stojí za to spojit s co nejlepší dostupnou elektronikou. Pak si užijete opravdu výtečnou, excelentní definici a konkrétnost.

2020 07 30 TST Focal Clear 6

Reprodukce zůstává srovnaná i v nejvyšším frekvenčním spektru, kde tikot, ševel a cinkot činelů v „On her way“ Pata Methenyho („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) byl objemný, jasný a snadno dosažitelný, přirozeně rozlišený a jdoucí až k jemným nuancím, vlastně až do trochu překvapivé hloubky a to s jistotou, která – přestože Clear už stojí na sluchátka balík – může soupeřit i dražšími. Čím analytičtější elektronika, tím ochotněji sluchátka artikulují a svou sebejistotou, transparentností a přirozeností patří do sféry puristického high-endu.

Svižný zvuk Clear „stíhá“ také bubínky a další perkuse v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195), přehrává je razantně, úderně a rychlý zvuk je také velmi konkrétní. Zvuk je sebevědomý, ale netlačí se kupředu, je autentický, lehce tvrdší, ale plný energie, průrazný a velmi dynamický. I to platí ale v těch sestavách, kde Clear dostanou dostatečný příděl energie.

2020 07 30 TST Focal Clear 9

Clear jsou také informativními arbitry zvukové stránky nahrávek, stejně jako odhalují charakteristiku připojeného řetězce. Nečiní tak nicméně s nekompromisní tvrdostí, nerozdělují nahrávky podle „lze poslouchat“ a „nelze poslouchat“, byť z těch výtečných udělají opravdu silný zážitek a z těch horších….trochu horší. Protože ale „My ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) patří ke smetánce nahrávek, užijete si analyticky rozkreslenou hudbu, která prostě lehce plyne a vzkvétá, rozplétá se ve vašich uších s nenuceností a samozřejmostí. Zvuk je otevřený, jasný a konkrétní.

Otevřená konstrukce vás nutí poslouchat v tichém prostředí, ale jinak má své výhody – tou nejpraktičtější je opravdu krásné podání prostoru nahrávek, které vytékají až za hranice mušlí. „My Romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7), kde všechno bylo moc pěkně přehledné, nástroje rozestavené v pravolevém, ale i předozadním směru se samozřejmou lokalizací a celkově působivou plasticitou. I díky tomu si jasně říkáte, že velká částka na cenovce tu má své opodstatnění.

2020 07 30 TST Focal Clear 12

Přestože jsou Clear trochu tvrdší a analyticky hrající, ani ostré, agresivní a živelné nahrávky jako je Caveaova „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) není unavujícím způsobem intenzivní. Je to zvuk se skvostným tahem na branku, ale dostatečně kultivovaný, aby patřil do smetánky sluchátkového high-endu. Rytmus, energie, utažená kontrola, detail a kousavá průbojnost, udržená právě tak akorát na uzdě podtrhuji punkovou syrovost skladby, ale nesabotují příjemnost poslechu.

Focal Clear se zdají být v ambiciózním portfoliu francouzského výrobce jako kandidáti na pozici „optimálního poměru ceny a výkonu“ – přestože samozřejmě zhruba dvou a půl násobně drahý vrchol nabídky Utopia hraje lépe, Clear se vůbec nemají zač stydět a jejich kombinace energie, čitelnosti, detailnosti, dynamiky a precizní kontroly vám ukáže, zač jsou toho vaše nahrávky. Přestože je nicméně rozehrajete i telefonem, aby byla taková, jaká mají být, stojí za to takhle sluchátka napojit na adekvátní řetězec. Pokud chcete špičková sluchátka, vyhovuje vám otevřená koncepce a máte dobrou elektroniku, zařaďte Clear do svého výběru, jejich výkony jsou excelentní.

Kč 41 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ famózně čistá reprodukce

+ skvělé vnímání prostoru a vzdušnosti

+ bytelná konstrukce

+ poslechový komfort na celý den

+ možnost výběru signálových kabelů

ZÁPORY

- navzdory nízké impedanci potřebují silný a kvalitní zesilovač

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies