Solid Tech - referenční high-end audio racky

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 1

Značku Synergistic Research (ani její pro mnohé mírně „ezo“ podtext) netřeba představovat, firma vyrábí primárně kabely, ale k nim též široké množství různorodého příslušenství. Ať už jsou to akustické doplňky velmi neobvyklé koncepce, fyzická izolace proti vibracím, dokonce streamery a switche nebo třeba všemožné „elektrické“ vychytávky, které mají za cíl v relativně kompaktní formě rozvinout nechtěnými vlivy ovlivněný potenciál vaší elektroniky. Tedy alespoň tak to vidí Synergistic Research u svých UEF Perfomance Enhancer výrobků.

Prvním typem jsou „zásuvky“ v podobně odvozené od napájecích koncovek, ale i cinchových a XLR konektorů. Podoba je tím celkem jednoznačně definovaná, společné všem verzím je šasi v uhlíkovém obalu, zakončené lehce lomenou plastovou zátkou s firemním logem. Na opačném konci je samozřejmě adekvátní podoba konektoru – RCA, samec či samice u XLR nebo běžná schuko napájecí.

Uvnitř se nachází „UEF směs“, blíže neurčené materiály, mající za účel potlačit šum a ruch v obvodech všech typů. Tato konkrétní varianta prý vychází z řešení pro top modely kabelů SRX. Nicméně z různých zdrojů lze získat náznaky, že by u UEF mohlo jít o kombinaci grafenu, uhlíku a obecně různorodých izolantů.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 2

V maličko jiném, byť koncepčně ne nepodobném těle si můžete pořídit ještě LAN a USB řešení – oba moduly jsou o něco menší než ostatní.

S trochou snahy se dopátráte, že UEF značí „Uniform Energy Field“. Jde spíše ale o označení filozofie a přístupu k vývoji a koncepci produktů, než o jednoduše popsatelnou technologii, materiál či cokoliv jiného.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 3

ECT & GCT

Jako doplněk k „zástrčkám“ jsme dostali od dovozce také balíčky malých nalepovacích rezonátorů ECT a GCT, obdob HRT, které se lepí na reprosoustavy.

Jsou to malé kulaté kovové objekty s „mističkou“ na vnější straně, ECT (Electronic Circuit Transducer) v červené a GCT (Ground Circuit Transducer) ve fialové. Jsou relativně malé, tím i nenápadné.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 4

Co říká výrobce o ECT? Že čistí vysokofrekvenční šum, způsobující narušení harmonické struktury hudebního signálu. Mohou být umístěny vně šasi, případně rovnou na některé z citlivějších komponentů – Synergistic Research mluví o elektronkách, pojistkách, transformátorech, čipech i kabelech. Popis funkce říká, že elektromagnetické pole vybudí k aktivitě UEF nanočástice v rezonátorech a že reakcí těchto části dojde ke zpětnému ovlivnění EM pole. To je samozřejmě poměrně odvážné tvrzení, které nelze v běžných podmínkách nijak ověřit.

Ke GCT mnoho informací k dispozici není. Ale všeobecně se dočtete, že i tady by měly nalepené rezonátory reagovat na elektromagnetické pole a energii v místnosti, přičemž jejich reakce pomůže harmonizovat vysokofrekvenční harmonické rezonance. Správné místo nalepení definuje Synergistic Research jako „poblíž zemnícího bodu šasi nebo přímo na zemnících cestách desek plošných spojů“. Výrobcem deklarovaný efekt je zvýšení vřelosti a jemnosti.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 6

Všechny doplňky jsme zkoušeli v hlavní sestavě – tedy řetězci Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / KEF Blade One Meta s mixem kabeláže Nordost Valhalla 2 / Nordost Heimdall 2 / KrautWire Super Symetric Gold / VYDA Laboratories ORION. O dalších používaných doplňcích se dozvíte v pravém sloupci -->.

Test probíhal ve dvou fázích – nejprve „zástrčková“ část, poté „rezonátorová“, abychom pochopili co a jak (respektive jestli) funguje. ECT jsme posléze lepili zespodu na Métronome zhruba do oblasti kde jsou transformátory (na radu dovozce), GCT kvůli dostupnému počtu k napájecím zásuvkám všech tří zesilovačů.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 7

Spodní linka v „Lovers Rock“ ze stejnojmenného alba od Sade (2000 | epic | 500766 2) je věru bohatá, po zapojení všech elektrických „udělátek“ působí výrazněji – ne přímo že by přibyl objem, spíše síla a důraznost, tak nějak celková sebejistota. Ne nepodobně jako třeba s o kus lepším napájením, pokud bychom to k něčemu měli přirovnat. Víc tím pádem vnímáte rozmanitost průběhu tónu, jeho vrnící, hutnou podstatu. Také jde spíše o zvýraznění charakteristiky systému, ne o změnu jeho stylu.

Po nalepení rezonátorů jsme měli pocit menší změny, spíše jemné. Jako kdyby nízké oktávy získaly tak trochu na objemu a saturaci, možná bychom řekli, že se zvuk zvětšil v proporcím a tím se zdál výraznější, ač stále nezměněný ve svém základním charakteru.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 8

Elektrické doplňky, jak se zdá, mají tendenci jaksi podtrhnout konkrétnost. Zpěv Lary Fabian v „Je Suis Malade“ („Carpe Diem“ | 2009 | Universal | 5319313) byl jednoduše řečeno výraznější – jakoby o kousek vytaženější a jasnější. Měli jsme pocit citelně konkrétnější artikulace. Tonalita se nemění, hlas má pořád stejnou barvu, leč stojí jednoduše o něco blíže k vám, zřetelnější a pevněji definovaný. Není to také o tom, že by se objevila nějaká šokující nová míra detailů nebo tak – přesto se zdají být stejně jako vokál přítomněji reprodukované.

To rezonátorky – i když opět s celkově méně výrazným projevem – spíše říznější hlas ztratil přeci jen ten hraniční břit, zdál se organičtější, aniž by však utrpěl pocit potřebného kontrastu nebo čitelnosti. Je to obecně takové velmi jemné tvarování výsledku.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 17

Cinkavé „ledové“ kovové tóny v úvodu coververze „First of May“ z pera Bee Gees v podání Sarah Brightman („The Very Best of“ | 2001 | eastwest | 8573 88362-2) se zdály být s UEF Performance Enhancer zástrčkami uvolněnější a přesto zřetelnější. Není to tak „zařezávající“ zvuk, přesto jako když je kolem každé noty více místa, tím i více znělosti a zvuk více „odhalený“ – ale opět, není to změna v charakteru, je toho „pouze“ víc.

Nalepení rezonátorů jako když o kousíček posune doznívání, to zní delikátněji, „křupavěji“, s odvážnější energií. Jsou to drobné změny, celkový pocit by se dal popsat jako krůček k dalšímu projasnění. Je zajímavé, že přilepení GCT pocitově nejřízenější momenty podporuje, zatímco ECT naopak lehce zjemňuje. Působí to až alchymisticky a těžko uchopitelně, po pravdě řečeno.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 19

Prokofjevova „Symfonie č. 1 v D dur, op. 25“ (Sergiu Celibidache / Münchner Philharmoniker | „Symphonies 1 + 5“ | 2004 | EMI | 7243 5 57854 2 8) má zdravou dávku energie, ta proudí se zapojenými elektrickými doplňky o něco snáze, odhodlaněji, zejména ve špičkách. Jako by orchestr hrál s významnější ochotou. Cítit to bylo vlastně hlavně potichu.

U rezonátorů byl vliv opět a stále decentnější – ale pořád se zdálo, že GCT podtrhnout trochu odpich a agilitu, trochu „zrychlí“, zatímco ECT to naopak maličko uhladí a akcentují pocit zhoupnutí energie, spíše než švihnutí. Vlastně se to těžko popisuje, jsou to nuance, ale přesto takříkajíc „něco slyšíte“.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 23

V Mobleyho „Remember“ („Soul Station“ | 1999 | nahráno 1960 | Blue Note | 7243 4 95343 2 2) jsme měli pocit, že použití všech zástrčkových prvků zvuk basy, tenor saxofonu, klavíru a bicích lépe prolne, vytvoří zřetelnější a konkrétnější hudební plochu. Detaily tam jsou víceméně pořád stejné, ale blíže a tím snáze čitelné, takže celek se zdá být konkrétnější. Snad by se dalo říct, že se zlepšil celkový nadhled a suverenita výstupu.

Zrovna u této starší nahrávky se pak zdálo, že rezonátory mají kupodivu větší vliv, než doplňky elektrické. Proč? Kdo ví… Ale jednotlivé linky hrály dál od sebe, přehledněji a změna byla dobře slyšitelná, hudba dostupnější a vstřícnější, celkově hlubší.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 22

Snad je to oním pocitem větší přesnosti, respektive zřetelnosti, tou výraznější otevřeností, ale i prostor v „God Particle“ Hanse Zimmera („Angels & Demons“ | 2009 | Columbia | 88697520962) působil vzdušnější, rozměrnější, rozplývající se více do stran i do hloubky. Opět zejména potichu, kdy má každý systém tendenci trochu se „zmenšovat“, bylo patrné, že scéna zůstává déle spojitá, jinými slovy můžete poslouchat méně nahlas bez ztráty prožitku.

Přítomnost rezonátorků dané změny ještě o kousek podtrhla. S nimi se zdálo hudební dění o něco méně nápadné ve smyslu „méně technické“ či „méně reprodukované“, klidněji a samozřejměji. Je to taková finální tečka.

2025 04 30 TST Synergistic Research Elektro 21

Na hoboji Heinze Holligera v Telemannově „Fantazii pro flétnu č. 3 v b moll“ („The Artistry of Heinz Holliger“ | 1987 | Denon | DC-8006) se zdálo, že hra sólového nástroje probíhá v o něco větším prostoru, tím sám instrument působí blíže a jasněji, více vynikne i tiché cvakání mechaniky a podobné tiché zvuky. Příslušenství UEF Performance Enhancer nemění jeho zvuk – spíše ho nechává více vyniknout, téměř hlasitěji a tím přítomněji. Jako když si poposednete o řadu dvě blíž v koncertním sále.

Jistě, doplňky UEF Performance Enhancer a tím více droboučké rezonátorky ECT / GCT působí na první dobrou jako soubor všech voodoo klišé z audio oboru. Nanočástice, nedefinované principy, dokonce náznaky práce se sympatetickou rezonancí polí… Vesměs tedy argumenty, které nelze spolehlivě dokázat, nějak reálně změřit nebo jim dát korektní vědecké rámce. Minimálně ne s mírou poznání, kterou máme my, jako zcela běžní domácí posluchači. A také poctivě osadit celou svou sestavu, všechny volné konektory (u UEF Performance Enhancer) a všechna šasi (ECT / GCT) už vyleze snadno do šestimístných cifer, což dává smysl u sestav za miliony korun. Jakkoliv vám nic nebrání začít minimalisticky – jedním kusem / sadou. Nicméně minimálně u elektrických kousků bylo zřetelné, že právě počet dělá skutečný efekt. Nicméně takto – odhlédněte od lehce svébytné aury Synergistic Research a vyzkoušejte minimálně elektrické doplňky UEF Performance Enhancer. Za nás v pořadí LAN > RCA / XLR > ostatní typy. Když nic, je to zajímavá hračka na jemné doladění výsledného charakteru a nám se zdálo, že použití celé dostupné sady skutečně ne úplně zanedbatelně změnilo poslechový zážitek směrem k příjemnějšímu a zábavnějšímu.

Kč 10 590,- / ks – Schuko / RCA / XLR

Kč 7 990,- / ks – LAN / USB

Kč 7 990,- / 5 ks – ECT (Electronic Circuit Transducer)

Kč 7 990,- / 3 ks – GCT (Ground Circuit Transducer)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ u „zástrček“ snadno slyšitelný vliv s kumulativním efektem

+ snadná instalace

+ variabilita provedení s možností zaplnit dostupné pozice

+ pocit o něco usazenější, konkrétnější reprodukce

ZÁPORY

- rezonátorky se zdály být přeci jen méně zřetelné ve svém vlivu

- kompletní „ošetření“ systému už může celkem lézt do peněz

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Roth Audio | www.rothaudio.eu 

 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
AudioQuest Vodka [2]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
AudioQuest NRGZ2 [2]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
IsoTek V5 Syncro Uni 16 [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
RDacoustic EVO-3 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [3]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2] + [3]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista