Co se vám vybaví, když se řekne „přenosná sluchátka"? Mnoha z nás jistě alespoň v prvních okamžicích naskočí jedna z nejdéle vyráběných sluchátek v historii. Již v roce 1984 totiž spatřila světlo světa americká sluchátka Koss Porta Pro. John Koss uvedl svůj první výtvor, první stereo sluchátka na světě, už koncem padesátých let, nicméně právě až v modelu Porta Pro vytvořil nesmrtelnou kombinaci atraktivního zvuku, dobré ceny, mechanické odolnosti a jednoduchého, technicistního designu. To vše již od roku 1989 podporuje i unikátní doživotní zárukou bez otázek.

Česká republika je pak doslova zemí milovníků Porta Pro, stačí se rozhlédnout v jakémkoliv vlaku, autobuse, tramvaji nebo v metru, nebo prostě jen tak na ulici. Pokud v dohledu neuvidíte alespoň jednu hlavu okrášlenou těmito sluchátky, zažíváte nejspíše statistickou anomálii. Právě kvůli této nesmírně popularitě, trvající už více než dvě dekády, se firma z Milwaukee a český distributor Eurostar Ostrava rozhodli odměnit české uživatele exkluzivní lokální edicí s přídomkem CZ.

Koss Porta Pro CZ vychází ze základního, tradičního provedení. Místo modro-černo-stříbrného barevného schématu si lokální fanoušci značky vybrali zcela jiné barvy této limitované edice. Ta se tak do Čech dostává v modro-červeno-černých barvách a nutno říct, že vůbec nevypadá špatně. Celkový dojem ze známých tvarů je mnohem aktuálnější, trendovější a odlehčenější.

Nebýt systému uchycení mušlí na jednoduchý týlní most, nebylo by na vzhledu Porta Pro nic výjimečného. Mohutný prvek z jedné strany funguje jako bohatě polstrovaný opěrný bod (jde o jeden ze dvou, tím druhým je samotná mušle), nošení Porta Pro CZ je tak i díky váze pár gramů skutečná pohoda. Pomocí přepínače z druhé strany tohoto opěrného bodu si můžete navolit i intenzitu přítlaku a přizpůsobit si pohodlí ještě víc – zvláštní, jak podobně jednoduchý a přitom dobře funkční prvek nikde jinde nenajdete.

Z technické stránky jsou Porta Pro CZ, zcela jako „mezinárodní" varianta, klasickými, maximálně přenosnými dynamickými sluchátky polootevřené koncepce. Jejich poměrně velký měnič s cívkou z bezkyslíkaté mědi a neodymiovým magnetem, který za celou dobu produkce prošel jen malými úpravami, dokáže v blíže nespecifikované toleranci vyprodukovat tóny v pásmu 15 – 25 000 Hz. Málokdo asi také ví, že Porta Pro mají lehce nestandardní impedanci 60 Ohm, místo dnes běžných, „přenosných" 32 Ohmů. Díky tomu také jejich zvuk plně vynikne spíše s lepšími, silnějšími přístroji. Citlivost je nicméně „sluchátkových" 101 dB / 1mW. V oblasti udávaného celkového harmonického zkreslení se nesnaží po vzoru mnoho aktuálních modelů honit co nejnižší čísla, takže v klidu přiznávají hodnotu „nižší než 0,2%", opět bez bližší specifikace podmínek.

Má ale vlastně cenu popisovat zvuk a zážitky s tak dobře známými sluchátky? Ale ano, protože je tu jistě důvod, proč si získaly takovou popularitu. Je zvláštní, že z na pohled tak jednoduchých sluchátek vznikl nebývale silný kult. Česká variace je kromě provedení atraktivní také cenou; za neobvyklý model totiž zaplatíte méně, než za klasickou variantu.

Koss Porta Pro CZ jsme poslouchali poměrně dlouhou dobu s širokým spektrem přístrojů. Kromě nijak high-endového přenosného Philips GoGear VIBE to byly ještě sluchátkové zesilovače HRT microStreamer a ASUS Xonar Essence One MUSES, krátce pak i špička mezi přenosnými přístroji – Astell&Kern AK120. Porovnávali jsme tato sluchátka se Sennheiser IE 8, Sennheiser 26 Pro, Bowers&Wilkins CM5, BOSE QC20 nebo Koss GT5. Velkým komponentům čistil napájení Xindak XF-2000B.

Mnozí audiofilové zatracují tento dostupný model kvůli (prý) přebujelé basové složce, ale pokud si Koss poslechnete na elektronice alespoň v ceně sluchátek samotných, víceméně není důvod ke stížnostem. Ano, jak ukázal „Diverted dance" od Helge Lien Trio (FLAC | 24/96), ani kontrabas není nijak zbytečně přebujelý, jakkoliv je spodních oktáv dost a mají tendenci být přeci jen vedoucím prvkem v reprodukci. Zvuk je díky tomu však příjemně plný, měkký a zůstává napříč celým pásmem rozumně srozumitelný; a to i mimo rámec tisícikorunové kategorie.

Lizz Wright a její album „Salt" (FLAC | 24 / 96) ukazuje, že jakkoliv jsou dnes (po téměř třech dekádách logicky) dostupná i sluchátka s vyšším rozlišením, ani Porta Pro CZ na tom nejsou špatně. Hlas je hezky vykreslený a díky barevnému, systému projevu se i velmi pěkně poslouchá, když Koss dopřejete i silného, autoritativního spojence, odvděčí se až překvapivým atakem a důsledností. Komplexnější chvíle vám sice připomenou, že jste v podstatě v té nejdostupnější třídě a nesmíte svá očekávání stavět zase moc vysoko, ale kouzlem těchto sluchátek je hlavně to, že vás nebudou nudit a na většinu objektivních problémů až překvapivě snadno zapomenete.

Nejvíce jim ale sluší rocková, nebo obecněji elektrifikovaná hudba. Tam jim ale musíte maličko „naložit", aby se reprodukce úplně otevřela a předala vám veškerou energii. Když už se rozhýbou, umí být pěkně živé. I relativně poklidná skladba typu „So Far Away" od Dire Straits (FLAC | 24 / 96) pěkně plyne, má chytlavé, dobře kontrolované tempo. Je tu jasně cítit hmotnější basa, dodávající celému projevu dobrý základ, ale přeci jen je spodních oktáv znatelně více. Pokud to s hlasitostí přeženete, můžete se u průměrných nahrávek občas dočkat trochu příliš prezentního podání výšek; jednak to ale není nic neobvyklého v dané cenové třídě, jednak to bohatě vynahradí velmi muzikální charakter.

Úplně stejně radostný, nekomplikovaný zážitek nabízí Porta Pro CZ i v úvodní „In the Flesh?" z „The Wall" od Pink Floyd. Reprodukcí se jako tenká červená nit line pocit dobře zvládnutého načasování a s tím související pocit „šlapajícího" zvuku. Výrazná basa s vcelku solidním důrazem tomu také dost pomáhá. Navzdory lehce temnějšímu ladění ale zůstávají středy i výšky dobře čitelné, byť trochu více energie mají činely a jiné podobně posazené nástroje.

Už jsme zmínili, že zvuk je rychlý, energický a muzikální. Dokud nebudete cíleně hledat, ani vás díky těmto vlastnostem pořádně nenapadne, že máte na hlavě vlastně tak jednoduchá sluchátka. Velmi pěkně trefené bendžo a akustická kytara v „Good Stuff" od Eric Bibb & Needed Time (FLAC | 24 / 96) tu souzní v perfektně rytmickém a nakažlivě emotivním, přirozeně spojitém zvukovém obraze.

Buďme upřímní. Koss Porta Pro CZ jsou objektivně vzato v tisícikorunové kategorii dobrá sluchátka. Tak co je vlastně činí subjektivně tak přitažlivými, kvůli čemu se tak dobře poslouchají, i když občas umí do ucha skřípnout, i když mají basu víc, než by se na spořádané audiofilské řešení slušelo a patřilo? Čím jsou tak jiná, přestože by dle vší logiky měla být úplně stejná, jako ona víceméně nevýrazná většina nejdostupnějších tříd? Takže ještě jednou – buďme upřímní. Těžko říct...

Není to ničím, co by bylo možno zvážit, změřit nebo objektivně posoudit. Není to ani ničím, co by bylo univerzální. Je to patrně charisma, fungující ne nepodobným způsobem, jako třeba charisma u herců a hereček. Na většinu zabere, na někoho ne a v podstatě ani nemusí příliš konvenovat s objektivně posouzenými klady a zápory. Koss Porta Pro CZ patří do té úzké skupiny „vyvolených" produktů, které dovedou zaujmout, pobavit a potěšit, aniž by vás nutily myslet na to, kolik jste za ně zaplatili, jak vypadají nebo na cokoliv jiného kromě hudby samotné. Řeči o příšernosti těchto sluchátek se tak nepotvrzují – to, co se ví už od roku 1984, prostě zůstává v platnosti i nadále. Koss Porta Pro za to stojí i v aktualizované podobě exkluzivního lokálního modelu.

Kč 999,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohodlná, lehká, rozumně odolná konstrukce

+ snadno je rozehraje jakýkoliv zdroj zvuku

+ energický, plný zvuk

+ dobrý poměr cena / výkon

ZÁPORY

- zvuk je přeci jen více basující

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz  | www.portaprocz.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies