Co se vám vybaví, když se řekne „přenosná sluchátka"? Mnoha z nás jistě alespoň v prvních okamžicích naskočí jedna z nejdéle vyráběných sluchátek v historii. Již v roce 1984 totiž spatřila světlo světa americká sluchátka Koss Porta Pro. John Koss uvedl svůj první výtvor, první stereo sluchátka na světě, už koncem padesátých let, nicméně právě až v modelu Porta Pro vytvořil nesmrtelnou kombinaci atraktivního zvuku, dobré ceny, mechanické odolnosti a jednoduchého, technicistního designu. To vše již od roku 1989 podporuje i unikátní doživotní zárukou bez otázek.

Česká republika je pak doslova zemí milovníků Porta Pro, stačí se rozhlédnout v jakémkoliv vlaku, autobuse, tramvaji nebo v metru, nebo prostě jen tak na ulici. Pokud v dohledu neuvidíte alespoň jednu hlavu okrášlenou těmito sluchátky, zažíváte nejspíše statistickou anomálii. Právě kvůli této nesmírně popularitě, trvající už více než dvě dekády, se firma z Milwaukee a český distributor Eurostar Ostrava rozhodli odměnit české uživatele exkluzivní lokální edicí s přídomkem CZ.

Koss Porta Pro CZ vychází ze základního, tradičního provedení. Místo modro-černo-stříbrného barevného schématu si lokální fanoušci značky vybrali zcela jiné barvy této limitované edice. Ta se tak do Čech dostává v modro-červeno-černých barvách a nutno říct, že vůbec nevypadá špatně. Celkový dojem ze známých tvarů je mnohem aktuálnější, trendovější a odlehčenější.

Nebýt systému uchycení mušlí na jednoduchý týlní most, nebylo by na vzhledu Porta Pro nic výjimečného. Mohutný prvek z jedné strany funguje jako bohatě polstrovaný opěrný bod (jde o jeden ze dvou, tím druhým je samotná mušle), nošení Porta Pro CZ je tak i díky váze pár gramů skutečná pohoda. Pomocí přepínače z druhé strany tohoto opěrného bodu si můžete navolit i intenzitu přítlaku a přizpůsobit si pohodlí ještě víc – zvláštní, jak podobně jednoduchý a přitom dobře funkční prvek nikde jinde nenajdete.

Z technické stránky jsou Porta Pro CZ, zcela jako „mezinárodní" varianta, klasickými, maximálně přenosnými dynamickými sluchátky polootevřené koncepce. Jejich poměrně velký měnič s cívkou z bezkyslíkaté mědi a neodymiovým magnetem, který za celou dobu produkce prošel jen malými úpravami, dokáže v blíže nespecifikované toleranci vyprodukovat tóny v pásmu 15 – 25 000 Hz. Málokdo asi také ví, že Porta Pro mají lehce nestandardní impedanci 60 Ohm, místo dnes běžných, „přenosných" 32 Ohmů. Díky tomu také jejich zvuk plně vynikne spíše s lepšími, silnějšími přístroji. Citlivost je nicméně „sluchátkových" 101 dB / 1mW. V oblasti udávaného celkového harmonického zkreslení se nesnaží po vzoru mnoho aktuálních modelů honit co nejnižší čísla, takže v klidu přiznávají hodnotu „nižší než 0,2%", opět bez bližší specifikace podmínek.

Má ale vlastně cenu popisovat zvuk a zážitky s tak dobře známými sluchátky? Ale ano, protože je tu jistě důvod, proč si získaly takovou popularitu. Je zvláštní, že z na pohled tak jednoduchých sluchátek vznikl nebývale silný kult. Česká variace je kromě provedení atraktivní také cenou; za neobvyklý model totiž zaplatíte méně, než za klasickou variantu.

Koss Porta Pro CZ jsme poslouchali poměrně dlouhou dobu s širokým spektrem přístrojů. Kromě nijak high-endového přenosného Philips GoGear VIBE to byly ještě sluchátkové zesilovače HRT microStreamer a ASUS Xonar Essence One MUSES, krátce pak i špička mezi přenosnými přístroji – Astell&Kern AK120. Porovnávali jsme tato sluchátka se Sennheiser IE 8, Sennheiser 26 Pro, Bowers&Wilkins CM5, BOSE QC20 nebo Koss GT5. Velkým komponentům čistil napájení Xindak XF-2000B.

Mnozí audiofilové zatracují tento dostupný model kvůli (prý) přebujelé basové složce, ale pokud si Koss poslechnete na elektronice alespoň v ceně sluchátek samotných, víceméně není důvod ke stížnostem. Ano, jak ukázal „Diverted dance" od Helge Lien Trio (FLAC | 24/96), ani kontrabas není nijak zbytečně přebujelý, jakkoliv je spodních oktáv dost a mají tendenci být přeci jen vedoucím prvkem v reprodukci. Zvuk je díky tomu však příjemně plný, měkký a zůstává napříč celým pásmem rozumně srozumitelný; a to i mimo rámec tisícikorunové kategorie.

Lizz Wright a její album „Salt" (FLAC | 24 / 96) ukazuje, že jakkoliv jsou dnes (po téměř třech dekádách logicky) dostupná i sluchátka s vyšším rozlišením, ani Porta Pro CZ na tom nejsou špatně. Hlas je hezky vykreslený a díky barevnému, systému projevu se i velmi pěkně poslouchá, když Koss dopřejete i silného, autoritativního spojence, odvděčí se až překvapivým atakem a důsledností. Komplexnější chvíle vám sice připomenou, že jste v podstatě v té nejdostupnější třídě a nesmíte svá očekávání stavět zase moc vysoko, ale kouzlem těchto sluchátek je hlavně to, že vás nebudou nudit a na většinu objektivních problémů až překvapivě snadno zapomenete.

Nejvíce jim ale sluší rocková, nebo obecněji elektrifikovaná hudba. Tam jim ale musíte maličko „naložit", aby se reprodukce úplně otevřela a předala vám veškerou energii. Když už se rozhýbou, umí být pěkně živé. I relativně poklidná skladba typu „So Far Away" od Dire Straits (FLAC | 24 / 96) pěkně plyne, má chytlavé, dobře kontrolované tempo. Je tu jasně cítit hmotnější basa, dodávající celému projevu dobrý základ, ale přeci jen je spodních oktáv znatelně více. Pokud to s hlasitostí přeženete, můžete se u průměrných nahrávek občas dočkat trochu příliš prezentního podání výšek; jednak to ale není nic neobvyklého v dané cenové třídě, jednak to bohatě vynahradí velmi muzikální charakter.

Úplně stejně radostný, nekomplikovaný zážitek nabízí Porta Pro CZ i v úvodní „In the Flesh?" z „The Wall" od Pink Floyd. Reprodukcí se jako tenká červená nit line pocit dobře zvládnutého načasování a s tím související pocit „šlapajícího" zvuku. Výrazná basa s vcelku solidním důrazem tomu také dost pomáhá. Navzdory lehce temnějšímu ladění ale zůstávají středy i výšky dobře čitelné, byť trochu více energie mají činely a jiné podobně posazené nástroje.

Už jsme zmínili, že zvuk je rychlý, energický a muzikální. Dokud nebudete cíleně hledat, ani vás díky těmto vlastnostem pořádně nenapadne, že máte na hlavě vlastně tak jednoduchá sluchátka. Velmi pěkně trefené bendžo a akustická kytara v „Good Stuff" od Eric Bibb & Needed Time (FLAC | 24 / 96) tu souzní v perfektně rytmickém a nakažlivě emotivním, přirozeně spojitém zvukovém obraze.

Buďme upřímní. Koss Porta Pro CZ jsou objektivně vzato v tisícikorunové kategorii dobrá sluchátka. Tak co je vlastně činí subjektivně tak přitažlivými, kvůli čemu se tak dobře poslouchají, i když občas umí do ucha skřípnout, i když mají basu víc, než by se na spořádané audiofilské řešení slušelo a patřilo? Čím jsou tak jiná, přestože by dle vší logiky měla být úplně stejná, jako ona víceméně nevýrazná většina nejdostupnějších tříd? Takže ještě jednou – buďme upřímní. Těžko říct...

Není to ničím, co by bylo možno zvážit, změřit nebo objektivně posoudit. Není to ani ničím, co by bylo univerzální. Je to patrně charisma, fungující ne nepodobným způsobem, jako třeba charisma u herců a hereček. Na většinu zabere, na někoho ne a v podstatě ani nemusí příliš konvenovat s objektivně posouzenými klady a zápory. Koss Porta Pro CZ patří do té úzké skupiny „vyvolených" produktů, které dovedou zaujmout, pobavit a potěšit, aniž by vás nutily myslet na to, kolik jste za ně zaplatili, jak vypadají nebo na cokoliv jiného kromě hudby samotné. Řeči o příšernosti těchto sluchátek se tak nepotvrzují – to, co se ví už od roku 1984, prostě zůstává v platnosti i nadále. Koss Porta Pro za to stojí i v aktualizované podobě exkluzivního lokálního modelu.

Kč 999,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohodlná, lehká, rozumně odolná konstrukce

+ snadno je rozehraje jakýkoliv zdroj zvuku

+ energický, plný zvuk

+ dobrý poměr cena / výkon

ZÁPORY

- zvuk je přeci jen více basující

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz  | www.portaprocz.cz 

200 80 produkt roku 2017

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

200 80 produkt roku 2017

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Začněme od začátku...

Tak... Blíží se nám konec (roku) a tak je dobré zaměřit se na začátek. Jako první přijde na mysl začátek období, kdy se máme uvolnit, slavit a vůbec se mít dobře. To je začátek hezký a nenáročný - ostatně, tohle je také skvělá příležitost popřát vám, ať se nenecháte semlít vánoční mašinérií a ať si prostě užijete konec roku jak jen sami chcete (třeba tady, na našem webu).

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 hifihomeart 200 200 mareka vanoce 

200 200 audio visual 200 200 chord 200 200 accuphase 200 200 ketos 200 200 grandinote 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 spalicek 

200 200 4ce 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha