Přestože se tomu mnohým nechce uvěřit, tak jak se zdá, našla jihokorejská firma SOtM (Soul of the Music) cestu, kterou vnáší slyšitelné změny do vašeho „digitálního“ streamovacího řetězce. Firma se soustředí na výrobu hudebních serverů a síťových prvků, případně „doprovodných“ komponentů jako jsou externí hodiny nebo externí napájecí zdroje (které ale vznikly hlavně jako podpora / upgrade pro ty síťové záležitosti).
Nedílnou součástí nabídky je také portfolio propojovacích kabelů – možná si řeknete, že ethernetový kabel prostě vede jen jedničky a nuly a stejně si přístroje data přepracovávají, takže není možné, aby takový kus kabelu měl jakýkoliv efekt. A přesto, jak ukazuje příklad switche s hodinovým modulem sNH-10G & sCLK-EX, není radno podceňovat jakýkoliv kousek řetězce.
Nejvyšším modelem v nabídce je dCBL-CAT7 (tedy kabel kategorie CAT 7) – má poměrně výraznou tloušťku 1 cm v průměru, světle šedý textilní oplet, kousek od výstupu (ano, kabel je prezentován jako směrový) je poměrně velký blok filtru (12 cm na délku a „půdorys“ 2,5 cm x 2,5 cm) a samozřejmostí jsou mohutné, pevné koncovky. Mají odlévané zinkové tělo s povrchovým poniklováním, kontaktní plochy jsou pozlacené.
Kabel je sice poměrně tuhý, ale stále ještě se s ním dá reálně pracovat i v těsnějších místech. SOtM záměrně nenabízí prakticky žádné hlubší informace o konstrukčních a / nebo materiálových principech – snad jen fakt, že kabel je typu SFTP. Je otázka, co tím výrobce myslí – STP by mohlo znamenat stíněnou kroucenou dvoulinku, dodané F se nikde, kde jsem se koukali, nespecifikuje.
Dočtete se dále, že kabel podporuje všechny rychlosti – krom 10 / 100 / 1000 Mbit také 10 Gbit. Impedance pak má být 100 ohm s tolerancí +/- 10 %.
Ani k vestavěnému filtru se nedočtete nějak obrovské množství informací. Jen že eliminuje „širokopásmový digitální šum“, který by mohl přicházet z routerů nebo NAS serverů či jiných síťových zařízení.
dCBL-CAT7 jsme poslouchali v několika místech velké sestavy dovozce (dCBL-CAT7 byl jako přívodní kabel z routeru ke switchi, případně i mezi switchem a streamerem nebo mezi dvěma switchi) – hrálo se tak přes Métronome DSS, Métronome c|AQWO a Vitus Audio SIA-030 a to na Rockport Technologies Avior II. Kompletně bylo propojeno kabely Nordost Valhalla 2, používalo se filtrování přes Nordost QSource a další příslušenství Nordost včetně nožiček Sort Kones a mnoha dalších doplňků. Filtrovalo se u zdrojů také přes Accuphase PS-510. V síťové cestě jsme střídali standardní switch Cisco se switchem SOtM sNH-10G & sCLK-EX (dokonce byl do řetězce někdy přidán i druhý), střídal se „noname“ LAN kabel s Nordost Heimdall 2 a testovaným dCBL-CAT7. Provedeno bylo také přepínání všech tří kabelů v režimu slepého testu – podobně jako u switche i tady se ukázalo, že devět z deseti přepnutí jsme dokázali identifikovat správně.
Oproti standardnímu „konfekčnímu“ kabelu byl bas v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) zřetelněji zastoupený, hutnější, plnější a také houpavější. Obecně se zdálo, že se zlepšila také ukázněnost a zároveň uvolněnost, zatímco mírně ubyla váha – je to efekt, který pozorujeme vždy, když je reprodukce přesnější a čistší. Brnknutí kontrabasu je také důraznější, impuls působí konkrétněji.
Ať už za to může jakýkoliv prvek konstrukce kabelu, dokázal po zapojení nabídnout proti standardnímu supermarketovému řešení čistší zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE). Jako kdyby se hlas naplnil a rozkvetl, bylo prostě cítit, že zpěv je dominantnější a také lépe vyniká rozdíl mezi tiššími a intenzivnějšími pasážemi.
Více informací, nebo snad detaily více zřetelné a lépe ohraničené, byly cítit také na činelech v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469). Dozvuk se sice možná úplně neprodloužil, ale zdál se výraznější, různorodější. Stejně tak samotná plocha činelu byla větší a plastičtější, prostě vnímáte v prostoru zřetelnější, dominantnější kovový prvek, znělejší a jasnější.
Do „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) vnesl dCBL-CAT7 také příjemné vyklidnění a výraznější uvolněnost. Hudba je krásně plná, nástroje mají váhu a plnost, oproti standardnímu kabelu hraje hudba intenzivněji, jakoby hlasitěji a úderněji. Tiché, komorní pasáže působí jemněji, zato když se hudba nadechne, je to dravější a mocnější vzedmutí.
Nástrojům v „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky Milese Davise (2005 | Columbia | COL 519509 2) dodal poslech přes SOtM LAN kabel na velikosti, také se zlepšilo jejich oddělení. Když zavřete oči, jako kdyby nástroje s obyčejným kabelem byly na jedné hromadě, zatímco s dCBL-CAT7 přibylo konkrétnosti a samozřejmosti. Nemění se pocit čistoty nebo transparentnosti, hudba se i tak lépe čte, je lépe artikulovaná.
S tím možná souvisí také lepší a pocitově přirozenější a samozřejmější vnímání proporcí celé hudební scény. „Rising Runner Missed by Endless Sender“ Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) byla prostě plastičtější. Zvuky a efekty měly lepší zejména předozadní lokalizaci a lépe vnímatelné vrstvení, nicméně scéna celá jako kdyby se roztáhla a „zazoomovala“ směrem k posluchači. Okraje scény se „vylily“ za osy reprosoustav v pravolevém směru a zvuk udělal krok kupředu jako celek.
Také „Swingin’ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) byla sytější a mohutnější, méně tlačila na pilu, byla nenucenější a možná skutečně vjem působil více „analogově“ v tom duchu, jak se ne zcela korektně tento pocit zevšeobecňuje. Faktem ale je, že máte chuť si prostě víc podupávat do rytmu a hudba plyne zábavněji a s větší lehkostí.
Může vůbec ethernetový kabel mít nějaký vliv na data zpracovávaná v digitální doméně? Nebo je to čistá psychoakustika? Jak se zdá, i v tomto segmentu si u SOtM dokázali najít svou cestu a dCBL-CAT7 skutečně vnáší do výsledné zvukové charakteristiky systému změnu, ať už je to materiálem nebo třeba vestavěným filtrem. Hudba se při jeho použití oproti základním LAN kabelům zdá být zábavnější, plnější, větší a prostě o kousek posunutá k intenzivnějšímu prožitku, což je koneckonců právě to, co (snad) všichni od svých sestav chceme. Je to ale „nezbytný“ komponent pro každého, kdo se věnuje streamingu? Patrně nikoliv, už proto, že se i svou cenou pasuje do high-endového segmentu, kde lze očekávat systémy s vysokým rozlišením, na nichž už lze skutečně vnímat ledasjaké rozdíly. Zda je tedy vliv dCBL-CAT7 skutečný (jak jsme ho cítili my), nebo není, to vřele a zcela upřímně doporučujeme vyzkoušet každému, kdo se pohybuje v oblasti high-endového přehrávání hudby po síti. Lepší doporučení, než že dCBL-CAT7 zakotvil v hlavní redakční sestavě mu asi subjektivně dát neumíme…
Kč 14 750,- / 1,5 m
Kč 26 550,- / 5,5 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/3042-sotm-dcbl-cat7#sigProId7b8119cec5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobré zpracování
+ skvěle zapadající konektory
+ slyšitelný rozdíl oproti „noname“ kabelu
ZÁPORY
- větší délky už se mohou poměrně prodražit
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
PRODÁVÁ: SOtM Audio | www.sotmaudio.cz