2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 1

Skotští Fyne Audio nesou hrdě bezmála stoleté know how a tradice jiné skotské legendy – Tannoy. Velmi tradicionalistické pojetí reprosoustav Tannoy ovšem dokázali přenést do 21. století a dnes už má Fyne Audio víc než dobře rozpoznatelnou vlastní tvář a styl. Nejvíc je to znát na top modelech série F1 – ty mají na pohled onu nesmírně konzervativní formu, zároveň ale chtějí dostát moderním technologickým standardům.

Základem řady jsou kompaktní regálovky F1-5. Jejich soudkovité ozvučnice jsou vyrobené z MDF profilů pokrytých moc pěknou ořechovou dýhou pod hlubokou vrstvou laku. Z rovné čelní stěny ční jediný tubus s koženým dekorem, v němž je vsazen koaxiální reproduktor. Koš je zakryt úhledným kovovým kroužkem v černo-stříbrném provedení, kdy kontrast dále podtrhuje celkovou výraznost vzhledu.

Na přední stěně najdete ještě kolečko „Presence“, které v poměrně širokém rozsahu upravuje intenzitu v oblasti vyššího hlasového rozsahu (respektive jde o korekci v rozsahu +/- 3 dB mezi 2,5 a 5 kHz). Není to sice prvek, který byste patrně využili často, ale můžete si tak přizpůsobit F1-5 akustice prostoru nebo třeba poslouchanému hudebnímu materiálu apod.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 2

Ozvučnice jsou posazené na kovové desce a čtyřech kovových nožičkách, prostorem mezi základnou a ozvučnicí uniká tlak směrem dolů vyzařujícího bassreflexového otvoru systému BassTrax. Jeho energii dále uklidňuje a rozprostírá instalovaný trn s geometrií křivky traktrix, zasahující špičkou až doprostřed reflexu.

Zajímavá je „čepička“ na horní straně reprosoustav – nemá technický účel, ale utváří podstatnou část vizuálního dojmu. To klenuté boky rozhodně mají technický účel, pomáhají zmírnit intenzitu vznikajícího vnitřního stojatého vlnění, stejně jako pomáhají zmenšit rezonance ozvučnice.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 3

Zadní panel je souběžný s tím předním, ale výrazně užší. I proto je destička s reproterminály vložená vertikálně, konektory jsou pod sebou. Vedle nich se ještě jakž takže vešel zemnící kolík, další z ne úplně obvyklých prvků reprosoustav Fyne Audio. „Přizemnění“ lze použít se systémy typu QKore od Nordostu a výsledkem by měla být o něco čistší reprodukce.

Dominantou F1-5 (potažmo všech konstrukcí Fyne Audio) je koncentrický systém reproduktorů – průměr definuje kónus IsoFlare s průměrem 12,5 cm, orámovaný závěsem FyneFlute s výraznými průřezy, které poslouží ke snížení vlivu závěsu na reprodukci. Ačkoliv podle povrchu vypadá membrána jako polypropylen, dle definice jde o kombinaci vícero vláknitých materiálů.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 4

V prostředku je zasazený zvukovod s progresivně se zvětšujícím průměrem, na konci za složitou kovovou konstrukcí se ukrývá hořčíková kopulka o průměru 1,9 cm. Systém používá účinné neodymové magnety.

Frekvenční výhybka má přechodovou frekvenci na úrovni 1 900 Hz, filtr dolní propusti má strmost druhého řádu, zatímco horní propust má první řád – jde tedy o poměrně „volné“ sčítání obou reproduktorů. Součástky ve výhybce jsou kryogenicky ošetřeny.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 5

O kvalitě provedení ozvučnic promlouvá také váha 5,7 kg, kdy reprosoustavy mají výšku jen 32,1 cm, šířku 18,6 cm a hloubku 28,9 cm – vzhledem k tvarové složitosti to samozřejmě platí pro nejvýraznější body, reálně F1-5 působí ještě menší, než čísla napovídají.

Fyne Audio u malých regálovek udávají frekvenční rozsah 48 – 38 000 Hz (-6 dB „v typické místnosti“, což patrně lze přeložit jako „poblíž zdi“), charakteristickou citlivost 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 8 ohm.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 6

Fyne Audio F1-5 jsme poslouchali dlouhé týdny – primárně v roli nearfield ozvučení na pracovním stole ve společnosti RME ADI-2 DAC FS a Grandinote Shinai (namísto KEF LS50 Meta), ale také ve velké redakční poslechovce (místo Xavian Quarta Evoluzione, s GMG Power Harmonic Hammer 3000P, Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR), kde se ovšem přes vší snaživost malé reprosoustavy neprosadily kvůli limitované basové odezvě. Nebyl to nezajímavý poslech, ale musel by na delší soužití být doplněný adekvátně kvalitním subwooferem.

Basově výrazná rytmická linka v „Rock with You“ Michaela Jacksona („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) byla samozřejmě limitovaná co do váhy, objemu, ale i hloubky. Artikulace je nicméně velmi důstojná, tóny jsou dobře vykroužené, svižné a jednoznačně dobře definované, jakkoliv pro plnou působivost stojí za to zvážit podporu subwooferu. Reprosoustavy už umí hezky odlišit barvu jednotlivých poloh a zprostředkují (i když spíše naznačeně) takový ten pocit brouknutí baskytary. S vyšší hlasitostí se pak F1-5 rozjedou a obecně jim sluší.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 8

Když se posuneme ve frekvenčním spektru výš, zejména k veledůležitému vokálnímu rozsahu, tak už ale slova jako „omezenost“ mizí. F1-5 vykreslují zpěv Renée Fleming v „River“ z desky „Haunted Heart“ (2006 | Rounder | 0602517032798) s famózní soustředěností, je čistý a skvěle konkrétní. Pojí se tu výhody malých dvoupásmovek a koaxiálního reproduktoru – výsledkem je bezmála holograficky přítomný, před vás zasazený hlas, živý, krásně energický a přítomný (což ještě dále můžete podtrhnout předním „kroutítkem“). Fyne Audio nejsou úplně audiofilsky analytické, nejjemnější nuance nevypichuje, ale toho pocitu energičnosti je požehnaně. A F1-5 se rozhodně nebojí ani říznější sykavky, jsou upřímné, nicméně minimálně v redakčních konfiguracích nejsou únavné.

Kovová kopulka v kovovém dlouhém zvukovodu, to většinou znamená živý a výrazný zvuk na nejvyšších frekvencích – nejinak tomu je i v „Use Me“ ze stejnojmenné desky Vanessy Fernandez (2014 | Groove Note | 0660318105028). Pocit „kovovosti“ činelů je výtečný; může za to dozajista i pocit dostatečné energie a jasnosti, činel se zdá při vyšší hlasitosti až hraničně ostrý, tvrdý a průrazný, ale takový je koneckonců i ve skutečnosti. Přes vší energičnost se zatím nestalo, že by poslech byl úmorný. Přes jistou expresivnost se ani tady úplně dominantně neukazují ty nejkřehčí audiofilské nuance, výrazný pocit bezprostřednosti a šmrncovní energie to nicméně snadno vynahradí.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 7

Mohutný orchestr a neméně mohutná skladba „Wheel of Fortune“ od Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) ve svých vypjatých chvilkách samozřejmě ukážou, že F1-5 jsou stále malé reprosoustavy – stejně tak ale ukážou, že jsou srdnaté a přestože nemají zátah v hlubinách basů, umí nabídnout snaživou energii a také to, že se při vyšší úrovních na dosah těch koncertních pořád nerozpadají. Samozřejmě, že nenaplní velký prostor, ale v nearfield aplikaci nebo malé místnosti do cca 15 m2 svou parádu odvedou.

Jak už jsme naznačili, Fyne Audio F1-5 nejsou úplně pro toho, kdo se v klidu kochá mimořádně jemnými detailíky a dozvuky – F1-5 umí spíše zprostředkovat pocit živosti ve smyslu autentického live zážitku. Informacemi přímo zvonící „Mercy Street“ ve verzi Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) přesto ukázala, že detaily jsou krásně čitelné a že F1-5 patří do high-endové sféry. Není to nicméně analytika až do nejposlednější vrstvy, na druhé straně oceníte téměř neměnnou čitelnost i při velmi nízkých „nočních“ hlasitostech, stejně jako pocit zaostřené soustředěnosti, díky čemuž není problém rozklíčovat jednotlivé hlasy a nástroje, všechno je pevné, svižné a sebevědomé – prostě „live“.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 9

Asi úplně nejsilnější je pak ovšem podání prostoru, kde se opět potkávají výhody koaxiálního uspořádání reproduktorů s „kouzlem minimonitorů“ a organickými tvary ozvučnic, které dobře mizí z prostoru. Bachova „Orchestral Suite No. 1 in C major, BWV 1066“, hraná Academy of St. Martin in the Fields, řízeným Nevillem Marrinerem byla bezmála hologramem posazeným za reprosoustavami a krásně čitelná. Spousta vzduchu, zafixování jednotlivých zvuků na pevném místě, jasný pocit veliké hloubky (šířka je tu definovaná roztečí na stole, ale v hlavní sestavě třímetrová rozteč pořád ještě znamenala víceméně homogenní scénu) a vůbec pocit, že jste doslova uvnitř nahrávky.

Špičkově vyprodukovaná nahrávka ve stylu „Northern Star“ Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) byla chytlavá mnohem víc díky hudebnímu obsahu samému, bedny vás posadí před živý, kypící a zpívající zážitek, před zvuk svižný a úderný, bezprostřední a vychutnatelný snadno potichu i nahlas, jak vám to zrovna vyhovuje. Reprosoustavy ochotně ustupují (navzdory relativně snadno definovatelné vlastní charakteristice) ze scény a podtrhují zážitek z nahrávky jako takové.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 12

Reprosoustavy značky Fyne Audio mají velmi jasně definovanou a velmi výraznou tvář – není to prvoplánově krásná tvář, není to ale ani ošlehaný skotský horal, zvukové podání je prostě výrazné, neobvyklé, ovšem přestože když chcete, můžete jej v libovolné chvíli v reprodukci vycítit, při poslechu jako kdyby ustoupilo nějakým kouzlem do pozadí a zbyla hudba, hudba živá, energická, svižná a dravá. Platí to logicky i pro top modely a to i pro ten nejmenší. Droboučké F1-5 jsou vlastně až roztomilou zmenšeninou typického rukopisu firmy, ale že jde o roztomilost seriózní, to ukazuje nejen výtečné celkové zpracování, ale také harmonické skloubení líbezného kouzla soustředných malých dvoupásmovek s fantastickou prostorovostí koaxiálního uspořádání reproduktorů. Jsou to reprosoustavy pro specifické nasazení v malých místnostech, ideálně v blízkém poli a případně také kandidátky pro podporu dobrého subwooferu. Nicméně schopnost hrát potichoučku, stejně jako si zazpívat zplna hrdla (onoho skotského horala), aniž by se měnila kvalita vjemu, to naznačuje, že v nich je dost možná i tolik, kolik by si hodně šťavnatá cenovka žádala. Ať už je to jak chce, zcela subjektivním (a drahým) závěrem této recenze je fakt, že Fyne Audio F1-5 se staly každodenními společníky a na stole už zůstaly, protože zrovna tam ještě žádné jiné nebyly tak přesvědčivým oknem do hudby.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 0,6 m v ose koncentrického měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, velmi výrazným zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlé police s CD, podhled vyplněný vatou,...), byť bez stavebních akustických úprav. Jde o pozici reprosoustav přímo na stole, tak jak se poslouchají.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Na první pohled se odezva F1-5 může zdát poněkud „rozžvýkaná“, nicméně vliv na to má samozřejmě i deska stolu, která je u takovéto aplikace výraznou odraznou plochou. Co je nicméně objektivně zhodnotitelné, to je klesající tendence celé křivky, kdy jde o aplikaci principu jako z příručky „o příjemném ladění“ – poměrově větší zastoupení basů (i když je tu zná výrazný limit hloubky, pod 100 Hz energie rychle klesá), víceméně rovné střední pásmo a tlumenější výšky. Zrovna jejich projev přeci jen ovlivňuje kombinace (relativně) blízké měřící vzdálenosti a zvukovodu, který je citlivý na každý milimetr, o který je mikrofon posunutý vůči jeho ose. Důležité je, energie vysokotónového reproduktoru je uhlazenější mimo přímou osu a stojí tak za to nemířit s F1-5 úplně přímo na sebe. Obecně nejsou (tak jako obecně u Tannoy / Fyne Audio) F1-5 ideálem vyrovnanosti, nicméně je za nimi cítit záměr.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m2

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Na energii v blízkém poli se opět podepisuje zvukovod (peak na konci pásma), promítá se tu také energie bassreflexu jako peak nad 1 kHz, který nicméně se vzrůstající vzdáleností mizí a v reálu se tak o to nemusíte bát. Tady je pak vidět, že ačkoliv reproduktor jako takový skutečně s energií pod 100 Hz rychle klesá, bassreflex využitelný rozsah posouvá až k cca 50 Hz a to je na tak malé reprosoustavy slušné.

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m3

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m4

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m5

Waterfall

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m6

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m7

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 02 28 TST Fyne Audio F1 5 m8

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Dle prvního sedla na impedanční křivce je vidět ladění bassreflexu na úroveň cca 55 Hz, impedance tu neklesá pod 4 ohmy. Není tu vidět žádná vnitřní rezonance ani žádné jiné známky potenciálních problémů. Zaujme netypicky vysoký peak s vrcholem na 6 200 Hz, který by ale nutně nemusel působit neplechu. F1-5 ale nejsou úplně jednoduché, elektrická fáze zasahuje bezmála k 50 stupňům (plus i mínus) a reprosoustavám tak bude slušet převis výkonu a stabilní zesilovač s velkou proudovou kapacitou.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 119 980,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné zpracování

+ luxusní podání prostoru

+ v malé místnosti rozumný basový rozsah

+ výtečné rozlišení

+ možnost úpravy energie a „prezentnosti“

ZÁPORY

- bas je přeci jen citelně limitovaný

- cena je už poměrně výrazná

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: Voix | www.voix.cz , TelSat | www.telsat.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies