Současný katalog skotské firmy Fyne Audio má poměrně dost bohatou strukturu a pro někoho může být trochu matoucí zejména ve svých základních patrech – je tu řada F500S, F500, F500 SP… A nakonec ještě nejnovější F500E. Zdánlivě maličké posuny v názvech však představují generační změny i fakticky různé úrovně. F500E by se dnes dala považovat za právoplatný základ s aktuálními technologiemi – úvodem do světa Fyne Audio jsou pak regálovky F5E.
Reálně jde o klasický kompaktní kvádr, vpředu na vás kouká pětipalcový koncentrický reproduktor, byť nejvýrazněji dost možná oko upoutá systém spodního bassreflexu s výdechy mířícími do všech stran v podobě obdélníčků u paty ozvučnice. Působí lehce technicistním dojmem, což se dá říct o celé vizuální stránce.
Pohled zezadu ukáže (mimo zmíněného výdechu) zhruba v prostředku výšky zapuštěnou vaničku s jedním párem terminálů, nad níž i pod níž jsou závěsy pro možnost snadné instalace na zeď či patřičný držák, budou-li F5E kupříkladu v roli efektových kanálů domácího kina.
Zvukovou energii vyzařuje 12,5 cm široká membrána IsoFlare z kombinace různých vláken a prořezávaným gumovým závěsem FyneFlute. V jejím centru, za hvězdicovou rozptylkou a zvukovodem, dlí kompresní kopula průměru 1,9 cm. Vyrobená je z titanu.
Dvoupásmový systém používá k podpoře basů systém BassTrax, kde nátrubek míří dolů a tlak vzduchu je rozdělován „hrotem“ s profilem Tractrix do všech směrů. Dělící frekvence filtrů leží na 1,8 kHz, horní propust je 1. řádu a dolní řádu druhého.
Celkově pak F5E mají hrát mezi 55 a 38 000 Hz (-6 dB), jmenovitá impedance dosahuje 8 ohm, přičemž citlivost definuje Fyne Audio na 87 dB / 2,83 V / m.
Fyzicky jde o kabinety s šířkou 17,4 cm, výškou 27 cm a hloubkou 22,8 cm, jeden kus váží skromnějších 3,9 kg.
Regálovky jsme měli možnost poslouchat v showroomu dovozce a to na sestavě Matrix Audio element X2 / P2. Vše propojeno kabeláží Nordost Red Dawn 3. K porovnání krom F501E stály třeba i KEF Q7 Meta a další.
Nahrávky Jacques Loussier Trio mají moc hezky pojatou basovou složku, je to takový jejich rukopis. Šťavnaté, ducající a bublavé hloubky zaslechnete též v „Little Fugue in g minor“ („Plays Bach: Encore!“ | 2007 | Telarc | 00888072515130). Maličké F5E se v rámci své ceny počestně snaží nabídnout přehlednost, avšak nespouštět se tam, kam jejich fyzické možnosti nedosáhnou. To mimo jiné znamená, že nízké oktávy, ať už je to kopák nebo basa, mají celkem dost citelný limit. Svižnost a kontury nejsou vůbec zlé na danou třídu, pocit plnosti však kupodivu neroste nijak výrazně ani poblíž zdí.
O to jasněji samozřejmě působí frekvence střední – jak hlas zpěváka Ondary, tak akustická kytara v „Saying Goodbye“ („Tales of America“ | 2018 | Verve | 00602567941859) mají za nějakých 13 tisíc vlastně skvělou podobu. Nadstandardní konkrétnost, dokonce pocit plnosti a dostatečné koncentrace. Máte pocit skutečné interakce s hudbou, ne že se odehrává „kdesi tam“, ale právě před vámi a pro vás. Srozumitelnost je dobrá, jakkoliv F5E – celkem samozřejmě – nejsou analytickými nástroji k zobrazení nejkřehčích nuancí. Nicméně právě vokální rozsah je na dosah skutečné plastičnosti, což je super.
Klasické jazzové činely v „Extended Circle“ norských Tord Gustavsen Trio („Seeing“ | 2024 | ECM | 00602465168808) mají jiskrnou lehkost a živost, působí vytažené maličko kupředu, ještě však ne v rušivé míře – F5E se nicméně zdají díky tomu světlejší a zdravě energické. Kovová podstata je opět fajnově vystižená, lepší, než byste se nejspíš všeobecně odvážili za ty peníze doufat. Nicméně ani titanový tweeter není zaostřeným, monitorovým informátorem pro nejjemnější odstíny a textury, byť rozlišení je adekvátní, to bez problémů.
„A Battle Between“ z eponymní nahrávky dvojice Blue Tofu (2001 | Dubious Records | DCD 20012) má skutečně odvážně dynamické momenty a velký zvuk. F5E si z něj opět vezmou právě to, co zvládají, samozřejmě tu nejsou tu dunící masivní basové okamžiky, zbytek se však zdá artikulovaný celkem svěže a snaživě. Fyne Audio udržují fajnově čitelné obrysy, stejně tak ne špatnou dávku energie a do malých místností poskytnou až lehce koncertní feeling, jakkoliv bez pocitu fyzicky citelné masivnosti.
Jak už bylo řečeno, F5E a obecně ani celá značka Fyne Audio nemíří za audiofilským rozkládáním muziky na nejniternější nuance a odstíny, preferují zdravou energičnost. Linkova „I Hear You“ („RE: connect“ | 2012 | Music in the Center | 8596930902023) není obzvláště komplexní či divoce proměnlivá, přesto čitelnost jednotlivých linek vyžaduje správnou dávku konkrétnosti – tu za 13 tisícovek nabízí tyhle maličké reprosoustavy ve věru zdravé dávce. Pocit přehlednosti je výtečný, zejména na středech. Zřetelnosti dodává i ono mírňoučké zvýraznění výšek, vytahující náboj skladby kupředu.
A tradičně zejména díky sladěné koncentrické koncepci měničů je podání prostoru. Ne že by Nirvánou místy inspirovaná „Sláma“ od Z Horní Dolní a dál na jih („Cirkuláre“ | 2023 | prodejhudbu.cz | PH06848-001) byla nějak špičková co do tohoto atributu, přesto F5E nabízí moc fajn podobu. Hudba je oddělená od ozvučnic, posazená za ně a středně velká. Na svou třídu velice hezká uspořádanost a bezmála „minimonitorový“ fokus kupodivu víc než šířku akcentuje hloubku.
Hluboké hlasy čtyřčlenné kapely The Wellermen v „My Mother Told Me“ z roku 2023 neměly tak úplně masivní těla, odpovídající statným mužským postavám, ale jinak byl hlasový rozsah skutečně krásně podaný, kompaktní, soustředný, srozumitelný a prezentovaný s energií a pronikavostí. Není to prezentace založená na jemnosti, mnohem spíše na živosti a bezprostřednosti, kterých za něco přes deset tisíc dostanete skutečně poctivou dávku.
Regálovky Fyne Audio F5E jsou zaplatitelné, moderně vypadající a mnohem lepší, než starší generace základních řad firmy. Snad za tím stojí použití koncentrického měniče s tvary, materiály a konstrukčními postupy, které jsou velmi blízko těm z modelových sérií vyšších. Každopádně je faktem, že F5E mají jen skromnější množství vnímaného basu, nesnaží se o efekty, zato nabízí vzhledem k třídě dobrou konkrétnost, víc než potěšující prostorovost a vokální rozsah v poutavé, energické podobě. Rozhodně jde o zajímavé dostupné řešení do malých místností.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose koaxiálního měniče a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, vysoký strop se zavěšenými pohltivými panely,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
V přímém směru je vidět celkem jasná rezonance vysokých tónů v oblasti na dosah 20 kHz, oblast od nějakých 120 do 10 000 Hz je však naopak pečlivě vyrovnaná a čistá. Pod hranicí 100 Hz je znát rychlý pokles basové energie, odpovídající vnímanému zážitku. Deklarovaných 55 Hz na úrovni -6 dB v dané pozici odpovídal spíše -12 dB.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance se jen letmo spouští pod hranici 5 ohm a to v oblasti, kde by to již nemělo vytvářet jakoukoliv nepřiměřenou zátěž i pro základní moderní zesilovače. Na křivce není vidět nic vysloveně náročného. Ladící kmitočet bassreflexu nicméně skutečně odpovídá slibované hranici začátku frekvenční odezvy cca 55 Hz.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 12 580,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/6217-fyne-audio-f5e?utm_campaign=abtest281_pocasi_animovane_ikony_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#sigProId2e21cbfd57
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férová cena
+ krásný prostor
+ dobrá živost a konkrétnost
ZÁPORY
- přeci jen subjektivně chybí hlubší tóny
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz