Skotská značka Fyne Audio je ještě tak čerstvá, že ani barva na logu ještě ani nestačila zaschnout. Založila je skupinka bývalých vývojářů a obchodníků z podstatně tradičnější skotské značky Tannoy, odkud odešli během jejího lehce turbulentního období před pár lety. Přestože firma je tedy na trhu nováčkem, už pohledu je jasné, že rukopis Tannoy a zvyky osvojené mnoha lety práce pro ně se tu promítají - ať už v konceptu, vzhledu nebo cenové politice. Fyne Audio prostě působí jako do 21. století posunutý Tannoy.
Fyne Audio má aktuálně v katalogu tři produktové řady, dostupnou sérii F300, střední třídu v podobě série F500 a high-endovou řadu F700. Ty doplňuje ještě série subwooferů F3 a zcela stranou stojí atypicky pojatý sloupeček F1-10. Největší pozornost na sebe nicméně poutá řada F500, která už má všechno, co z Fyne Audio dělá právě Fyne Audio.
Prvním modelem v nabídce je regálový model F500, což je v praxi jen typický koaxiální měnič, obestavěný prakticky nejmenší možnou ozvučnicí. Výsledkem je vizuálně originální regálovka - ozvučnice z MDF profilů má na povrchu pěknou pravou dýhu, přední a zadní stěna je lehce vyklenutá a čelní stěnu do značné míry vyplňuje onen vizuálně výrazný koax s košem "seříznutým" po stranách.
Velmi moderní tóny do vizuálního vjemu vnáší základna - tenkým kovovým páskem je tu totiž oddělené "lešení", navazující na základnu připevněnou k ozvučnici čtyřmi nožičkami. Tato konstrukce obchází reprosoustavy kolem dokola a slouží k jedinému - proudí přes ni totiž vzduch vyzařovaný spodním bassreflexem, který se dále do všech směrů rozlévá za pomoci vzhůru směřujícího trnu (neboli pomocí difuzéru BassTrax). Je to nápad, který původně vznikl u hornových reprosoustav před zhruba 100 let, ale příliš často se nevidí. Na zadní straně malých ozvučnic se nachází štítek s dvěma páry reproterminálů. Celkově prostě působí F500 velmi pěkně - po vizuální stránce i po stránce zpracování.
F500 jsou pak skutečně kompaktní - mají výšku 32,5 cm, šířku 20 cm a hloubku 32 cm, přičemž jejich kabinety váží 7,3 kg.
Základem je koaxiální reproduktor IsoFlare - středobasová část má průměr 15 cm, kónus membrány je vyrobený z kombinace různých vláken s velkým podílem papíru a gumová vlnka závěsu má atypické prořezávání, které bývá k vidění spíše u profi reproduktorů. U Fyne Audio tomu říkají FyneFlute a cílem je touto technologií zredukovat zkreslení a zpřesnit chod membrány.
Ve středu, v poměrně hlubokém zvukovodu, sedí kompresní tweeter - jeho kopulka má průměr 2,5 cm a je vyrobena z titanu. Zvukovod je tvarovaný a má v sobě "paprsky", které pomáhají usměrňovat energii.
Výrobce udává u F500 frekvenční rozsah 45 - 34 000 Hz (-6 dB), charakteristickou citlivost 89 dB / 2,83V / m a nebo jmenovitou impedanci 8 ohm. Dělící frekvence dvoupásmového systému je nastavena na úrovni 1 700 Hz.
Fyne Audio F500 jsme poslouchali v akustickými prvky Sonitus pečlivě ošetřené místnosti dovozce - hrálo se na referenční systém Burmester 089 + Burmester 911 MK3, podpořený kabeláží Nordost Tyr 2 s jedním z napájecích kabelů ze série Frey. Uzemněno bylo pomocí Nordost QKore 6. Zkoušeli jsme ale i systém více "při zemi", tedy Creek Evolution 100A, Creek Evolution 100CD a Creek Evolution 100P. Srovnávali jsme s dalšími modely Fyne Audio - F303, F501, F502 nebo třeba F702, ale i dalšími - třeba modely z KEF série R (R3, R5, R7, R11, ...) atd.
Hutný kontrabas v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) byl poměrně kultivovaný, ne snad nějak obrovský nebo mimořádně plnotučný, nicméně na poměry dostupných regálovek velmi solidní. Vyznačoval se zejména agilním a slušně přesným charakterem s dobře oddělenými brnknutími a ani ve větší a utlumené místnosti nepůsobil jejich zvuk ploše. Fyne Audio netlačí zbytečně moc na pilu, ale zejména v menších prostorách už zafungují obstojně i v pásmu kolem 50 Hz, což je na danou velikost prostě slušný výkon.
Podobný pocit kultivovanosti a solidní, nebojácné jistoty má i střední pásmo - zpěv The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) byl živý a energický, opět spíše uměřený, než vysloveně plný, opět ale budící pocit, že už tam něco je, že je tam tělo a zvuk tak není takový ten "jednoduchý", ale už má šmrnc a drajv, aniž by nějak přehnaně akcentoval limity nahrávky a činil ji tak únavnou.
I výšky, třeba vibrafon v "Children´s Song" Garyho Burtona a Chicka Corey ("Crystal Silence" | 2009 ECM | 176 8057), se drží stejného způsobu, kombinující výraznost a kultivovanost. Cinknutí byla živá, jasná a energický, s již zřetelně čitelným dozníváním a solidní lehkostí, ani by tu ale byla nějaká zrnitost nebo pocit "křupavosti" kovu, který u takhle zněle nahraného kovu při podobně energickém přednesu hrozí. F500 nejsou analytické monitory, které by vám rozkryly i ty nejjemnější nuance, ale výraznost a svižnost zvuku jsou dobré.
Dynamika v elektronické "Eden" od Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) byla dobrá - ani tedy není nijak dramaticky velký nebo plný zvuk, ale byl rychlý, byl živý a snažil se o šťavnatost. F500 už hrají snadno a s chutí, které je rozhodně víc, než cenovka či velikost napovídají.
Jak už bylo řečeno, Fyne Audio F500 nejsou nějaké hyper-analytické monitory, nicméně ve "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) dokázaly zvuk posadit dopředu, dát nástrojům prostor k vyniknutí a udržet v nahrávce přehlednost, čistotu a soustředěnost, která plně odpovídá nárokům hi-fi kategorie. Zvuk má tah na branku a ačkoliv to skutečně není nástroj na audiofilské rozkrytí nuancí v pozadí, co zahrají, to zahrají zřetelně, neupejpavě a energicky, takže máte pocit, že je to zvuk řádně bohatý. Díky své koaxiální koncepci pak mají také takové to typické "dvoupásmové kouzlo", tedy onu pro malé dvoupásmové reprosoustavy typickou soustředěnost přednesu.
Na tu pak navazuje i schopnost F500 opravdu moc pěkně načrtnout hudební scénu - třeba "Ruby, My Dear" Tholoniuse Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byla skutečně prostorná a vzdušná, bylo v ní spousty místa pro nástroje, neutlačené a dobře usazené. Navíc nejsou F500 pocitově nijak zásadně směrové, nevyžadují žádné hrátky s natočením a i pod úhlem jejich zvuk udržuje vjem pevné stereo báze a přehlednosti.
Zvuk F500 kombinuje energii, živost a tah na branku a přitom zůstávají dostatečně nekonfliktní, aby i syrové a živelné pasáže "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("Alle My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) zůstávaly poslouchatelné. Ano, cítíte, že hudba je vytažená a trošku až koncertně dravá, ale neřeže vás do uší, není uječená a naopak zůstává fajnově ukázněná.
Kompaktní regálové reprosoustavy Fyne Audio F500 možná navazují na tradice v úvodu zmíněné tradiční skotské značky, ale jsou modernější v pojetí i ve zvuku. Za danou cenu tak nabízí velmi moderní šik podobu, až nečekaně hodnotné materiály na ozvučnici a zvuk, který odpovídá svým objemem kompaktním regálovkám, ale svým obsahem nabízí živost, energičnost, solidní čistotu a prostor, který má působivou plastičnost. Zvuk F500 není úplně pro každého, není to monitor pro objevování audiofilských nuancí, ale spíše nástroj, jímž rozkryjete život a energii v nahrávkách v až koncertně odvážném duchu. Už nevelké a nedrahé F500 dokazují, že se zbrusu novým jménem Fyne Audio je třeba počítat.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Ve volném prostoru hrají F500 zhruba od 50 Hz, naplno pak spíše od 65 - 70 Hz. To je nicméně něco, co lze vyřešit přisunutím ke zdi. Je tu patrný lehký zdvih na úrovni 200 Hz, jinak se ale mezi 90 a 20 000 Hz reprosoustavy drží tolerance +/- 3 dB. Vzhledem k velikosti a ceně působí frekvenční rozsah rozumně. Je nicméně vidět, že pod úhlem se energie nad 12 kHz rychle ztrácí. Křivka není perfektně lineární, nicméně opět - vzhledem k ceně a velikosti je solidní.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance se poslušně drží nad hranicí 5 ohm, většina křivky bez diskuse splňuje osmiohomovou specifikaci. Sedlo naznačuje naladění bassreflexu na hranici 60 Hz. Křivka je čistá, prostá prudkých změn a neindikující tak žádné nežádoucí vibrace a další artefakty, které by mohly způsobit zkreslení. U elektrické fáze je vidět výkyv do celkem výrazných záporných hodnot na úrovni 35 a 110 Hz, na druhou stranu tu má impedance celkem vysoké peaky, takže by to nemělo znamenat kritické problémy ani pro elektroniku v očekávané nižší cenové hladině.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 18 590,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/2117-fyne-audio-f500#sigProId7d2fc1912b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování a moderní estetika
+ podání prostoru
+ energický a živý zvuk
+ solidní pocit plnosti
+ nenáročnost na ustavení v prostoru
ZÁPORY
- za dané peníze nic podstatného
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz