2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 1

Rakouská značka Pro-Ject se již dlouhá léta vyrábí v České republice - jak gramofony, tak i elektronika. To, že Pro-Ject je dominantním hráčem na poli gramofonů díky svému atraktivnímu poměru ceny a výkonu, o tom není sporu. To, že firma nabízí i velmi solidní elektroniku s vpravdě obrovským záběrem, to už možná neví úplně každý - a to, že během posledních let se dopracovala do podobného poměru cena / výkon jako u gramofonů, to už je známo možná ještě méně.

Logicky se nabízí, že jádrem nabídky komponentů firmy Pro-Ject nejsou přehrávače, zesilovače ani převodníky, ale s ohledem na tradici v analogovém světě přenoskové předzesilovače. Relativně novou "zlatou střední cestou" v tomto segmentu firemní nabídky je Tube Box DS2 - elektronkami osazený a již poměrně široce regulovatelný předzesilovač pro MM i MC přenosky.

Tak jak je u řady DS2 zvykem, můžete si komponent pořídit i s příplatkovými bočnicemi z pravého dřeva, které - neřešíte-li každou Korunu - dodávají malému stroji jakýsi luxusnější a dospělejší punc. Podle firemní tradice pak Tube Box DS2 zůstává skladným zařízením - jednoduše, ale ne vysloveně lacině střižené šasi má šířku 20,6 cm (nebo 24 cm s bočnicemi), hloubku 22,7 cm a výšku 9,3 cm. Váha 1,65 kg (nebo 1,93 kg s bočnicemi) také napovídá něco o tom, že Tube Box DS2 není ošizený.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 2

Pokud jste někdy nějaký komponent s označením Pro-Ject viděli, asi vás nijak nepřekvapí vzhled tohoto předzesilovače. Čelní stěna je osazena v centru velkým potenciometrem pro plynulou regulaci zátěže v rozsahu 50 - 1 000 ohm, po levé straně je krom označení modelu jen spínací tlačítko doplněné maličkou diodou, v pravé části panelu je šestice malých tlačítek - jedno přepíná mezi dvěma vstupy, druhé mezi dvěma výstupy, třetí aktivuje subsonický filtr, čtvrté přepíná mezi variabilní nebo standardní impedancí zátěže (47 000 ohm), páté tlačítko volí jednu ze tří poloh kapacity a poslední přepíná pět kroků zisku.

Horní straně samozřejmě dominují vykukující "komínky", nebo přesněji kryty osazených elektronek. Velmi jednoduchá zadní strana otevírá pohled na napájecí konektor pro externí pulsní zdroj s napětím 18V, konektory jsou výrazně cinchové, ale alespoň dobře organizované. Jsou tu dvě patra konektorů (vstup 1 a 2, výstup 1 a 2), vždy pohromadě pravý a levý kanál. Je tu samozřejmě zemnící kolík a příjemná je možnost spouštění přes 3,5 mm jack a možnost předat spouštěcí signál dál.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 3

V obvodech jsou osazeny dvě elektronky ECC83, předzesilovač má slušný odstup signálu a šumu 88 dB a celkové harmonické zkreslení pod hranicí 0,04%. Důležitá je věrnost RIAA korekci v toleranci +/- 0,2 dB. Volitelný subsonický filtr pracuje od úrovně 20 Hz se strmostí 12 dB / oktáva.

Tube Box DS2 jsme poslouchali na našem věrném VPI Scout s přenoskou Hana EH na raménku Jelco SA-250, ale i na ELAC Miracord 90 nebo Pro-Ject Elemental v jejich základním osazení. Srovnávali jsme s Pro-Ject Phono Box, Naim Stageline a Grandinote Celio v sestavách, kterých se můžete dopátrat v pravém sloupci - primárně ale v kombinaci s Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 4

Basové lince v tracku "Skala" ze stejnojmenné desky Mathiase Eicka (2011 | ECM | 276 3107) zvládl dát předzesilovač ne hřmotný, ale naopak poměrně "snadný", pružný, hezký bas, v němž elektronku vlastně cítíte jen lehkým dotykem vřelosti, jinak je to ale slušně pevné, fajnově čisté a dokonce i přirozeně objemné. Předzesilovač má v rámci dané kategorie také velmi solidní cit pro vystižení přirozené barvy nástroje.

Tak jako vlastně u celé řady DS2, i u Tube Box je podání až překvapivě civilní a nepřehnané, ale ani nějak jednoduché či "prázdné". Dobře je to znát na hlasu Cassandy Wilson v "Run the voodoo down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8), který je prostě velmi přirozený. Není tu vlastně příliš znát nějaká stopa elektronky, snad jen v tom, že poměrně výrazně nahrané sykavky nemají takový ten kousavý charakter, ale jsou lehounce zklidněné (což rozhodně není nepříjemné). Možná při pozorném poslouchání objevíte i lehounkou stopu vřelosti, ale jinak je hlas vlastně působivě realistický, vezmeme-li v potaz cenovou hladinu předzesilovače.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 5

Nejvyšší tóny v "Got my mind set on you" George Harrisona ("Cloud Nine" | 1987 | Dark Horse Records | 9 W1 25643) byly pěkně zarovnané se zbytkem pásma, přesto pěkně čistě podané, objemově spíše akorát, než vysloveně výrazné a plné, ale přesto právě tak celkově akorát. Kov byl solidní, jadrný a znělý, snad i díky opět jen lehoulinké stopě po elektronce vlastně přirozený a konkrétní - až vás to za dané peníze překvapí, ten až "neutrální" styl, jímž se Tube Box DS2 vlastně do charakteru tónů samých nevměšuje.

Velký buben v "Lion in Winter" z desky "Trafalgar" od Bee Gees (1971 | MFSL | MFSL 1-263) už měl také poměrně solidní tělo, bylo cítit, že je to velký buben s velkou energií. Jedinou stopou po elektronce v dynamice je jakýsi lehký pocit "hedvábnosti", jisté droboučké filtrace razantního dopadu paličky, ale to není nic, co by nekorespondovalo s představou o správném vinylovém zážitku, právě naopak. Přes onu jistou stopičku hedvábnosti nemáte vlastně reálně k dynamice co říct - netlačí na pilu, nepřidává, ale nikde nemáte pocit, že by v rámci dané třídy byla nějaká brzda nebo úzké hrdlo, dynamická špička plynule nastoupí a nechybí tu adekvátní živost a férová kontrola.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 6

Vinylový poslech tak nějak nikdy není o honu na jednotlivé detaily, přesto Tube Box DS2 funguje solidně i v tomto ohledu. V Caveově "People Ain´t No Good" ("Live from KCRW" | 2013 | Kobalt | BS006V) bylo cítit vzduch komorního prostoru, ten souhrn ambientních, těžko jednotlivě pojmenovatelných detailů, které ale tvoří právě ten celkový dojem autenticity živého vystoupení. Díky celkové spořádanosti tu není žádný chaos, žádný pocit nejistoty, dokonce vnímáte i celkem snadno rozdílnost jinak podobných doprovodných vokálů. V zaplatitelném hi-fi světě je to jeden z nejorganizovanějších přednesů, které si můžete pořídit.

To samé platí i pro podání prostoru hudební scény; v "Heavy Duty Judy" v podání Pierrejean Gauchera ("Zappe Zappa" | 1997 | Zappo Records | ZR001) bylo cítit docela dost vzduchu, bylo to celé solidně usazené, byť lehounce nadýchané, ale s velmi dobrým pocitem rozložení v pravolevém i předozadním směru - lokalizace je prostě dobrá, víte kde kdo hraje, cítíte i publikum a máte už skutečně přesvědčivý dojem trojrozměrnosti dění.

2018 03 29 TST Pro Ject Tube Box DS2 7

Odspoda pěkně mohutnou, rytmickou a valivou "Nightcall" z Kavinského desky "OutRun" (2013 | Record Makers | REC86) zvládl předzesilovač s adekvátní dávkou energie i kontroly a co je hlavní, hudba měla tu trochu zvláštní atmosféru s osmdesátkovou estetikou a Tube Box DS2 jako kdyby téměř nebyl v cestě signálu znát, takže se můžete jen příjemně nekomplikovaně věnovat hudbě jako takové.

Pro-Ject Tube Box DS2 jen podtrhuje náš velmi dobrý dojem z celé série DS2 - ta hraje čistě, civilně (nebo chcete-li věrně) a solidně čistě, je to realistický přístup k reprodukci a ani Tube Box DS2 není výjimkou. Jeho elektronku poznáte jen velmi jemně a tam kde je slyšet, tam ji vnímáte spíše jako zklidňující prvek pro jinak potenciálně nepříjemné chybky nahrávek, což jen podtrhuje ten "analogový" dojem. Tube Box DS2 je za svou cenu jednoduše férovou nabídkou, kdyby bylo na nás a po zvukové stránce toho za nějakých patnáct tisícovek stěží můžete žádat víc.

Kč 15 590,- - bez bočnic

Kč 18 190,- - s ořechovými bočnicemi

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ variabilita nastavení

+ ten očekávaný "lampový zvuk"

+ příjemně hebké a hladké

+ nečekaně dobrá kontrola a realističnost

ZÁPORY

- bočnice by jednoduše asi měly být v ceně, i vizuální stránka patří k dobrému hi-fi

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio