2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 1

Firma George Cardase z amerického Oregonu prokabelovává hi-fi komponenty již od roku 1987. Cardas je znám svou oddaností k mědi, ovšem také velkým soustředěním na potlačování nežádoucích elektromechanických vzájemných ovlivnění vodičů a fascinací zlatým řezem, který Cardas považuje za základní matematické vyjádření života samého, za jeden ze základních prvků k pochopení struktury hudby a také za ideální základ uvažování při konstrukci geometrie kabelů.

Možná to zní trochu jako esoterické nadšení, kvůli kterému spousta lidí považuje výrobce kabelů za jen nepatrně důvěryhodnější obdobu blízkovýchodních prodavačů "zaručeně pravých" kabelek Luiz Wutton a hodinek Ruleks. Popravdě řečeno, v mnoha případech se jejich pocity zakládají na pravdě, nicméně zrovna Cardas má své názory spojené i s rozumnými technickými vysvětleními.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 2

Měli jsme možnost vyzkoušet si kabel Parsec, přinášející do zaplatitelného světa základní série Cross technologické postupy, na nichž stojí referenční kabely Clear z již poněkud méně snadno zaplatitelné části cenového spektra.

Jde hlavně o "Matched Propagation Conductor", což je ve zkratce (patentované) řešení, díky kterému se signál ve vodičích šíří stejně rychle jako v dielektriku. Cardas říká, že i ta nejlepší dielektrika přenáší náboj o více než 20% pomaleji, než byť i jen standardní vodiče. Řešením je v tomto případě geometrie vodičů, která postupně zmírňuje vliv kapacity kabelu. Hlavním vlivem by mělo být zachování dynamiky signálu a zachování fáze.

Cardas jako jeden z mála výrobců používá také "svou" měď, respektive kontroluje průběh odlévání jednotlivých drátů tak, aby jejich struktura byla přesně podle jejich přání. Kouzlem je pomalé tažení, při kterém se vysoce čistá měď zbavuje kyslíku a to vše ve zvláštní atmosféře s velkým podílem vodíku. Výsledkem je nejen čistota kovu jako takového, ale i čistota jeho struktury bez zrn a s minimem přechodů - jde tedy za podobným cílem jako slovutná metoda profesora Ohna z Japonska.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 3

Vodiče jsou uvnitř kabelu dva a mají shodný rozměr 25,5 AWG (průměr cca 0,4 mm), jsou také oba smaltované. Jednotlivé drátky mají rozdílný průměr, nejslabší jsou ve středu vodiče a jejich průměr roste směrem k povrchu ve "zlatém poměru" 1:1,618. Kabel má jen jednu vrstvu pleteného stínění. Parsec jako celek je zabalen v pouzdru z Alcrynu, měkkého a poddajného, ač pevného materiálu, připomínajícího gumu. Dielektrikem je tu vzduch a hlavně PFA (v podstatě Teflon).

Cardas Parsec s XLR konektory Neutrik jsme měli zapůjčený zejména k propojení sestavy Primare PRE60 / A60, kde jsme ho porovnávali s kabelem Vincent Premium XLR a ZenSati Authentica, stejně jako TelluriumQ Black. Polsouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Audiovector SR 6 Avantgarde Arreté, kde zdrojem signálu byl kromě zmíněného předzesilovače i ASUS Xonar Essence One MUSES MKII (také použitý chvíli jako předzesilovač a hlavně propojený právě symetrickými kabely) nebo též gramofon Pro-Ject Elemental s předzesilovačem Pro-Ject Phono Box.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 4

V naší sestavě se zdálo, že v titulní skladbě Hadenovy desky "Helium Tears" (2005 | Gema | ne8707) je v basové lince cítit akcent a mírné nabobtnání, ale na druhou stranu kabel rozhodně nijak negativně neovlivňuje definici. Nástroj byl přesný a přitom velký, tonálně bohatý. Oproti oběma srovnávacím vzorkům se zdálo, že zvuk se pročistil a zrychlil, díky čemuž se daly snadno rozlišit jednotlivé polohy. Celkově je ale znát, že krom objemu kabel do systému vnáší i lehký nádech vřelosti.

To platí i ve vodách středních frekvencí, kde se plavil vokál Shirley Horn v "Too late now" ("You Won´t Forget Me" | 1991 | Verve | 847 482 2). Do mírně analytického charakteru sestavy Primare Cardas vnesl klid a "analogovost", hlas jako kdyby se trochu uvolnil a zakulatil se, stejně jako vystoupil o krůček kupředu díky snazší čitelnosti. Parsec nehraje na efekt, nepřidává barevnost, rozhodně ale není suchý a analytický. Přesto jsme měli jasný pocit, že jako kdyby se po jeho zapojení cesta signálu usnadnila a ten tak přicházel svižněji a s větším nadhledem. Jsou ale rozhodně kabely, které umí nechat vyniknout ještě více detailů a reprodukce s nimi působí samozřejměji (byť je fakt, že jsou dražší).

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 5

V "Ralph´s New Blues" od Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) zůstávají vibrafon i činely bohaté, přeci jen trochu dominantnější, ale hladké - Parsec jako kdyby opět vše zklidnil a ohladil příliš ostré hrany. Vibrafon tak sice trochu cinká, ale s pocitem grácie a bez vulgarity, činely pak mají také tenčí, pronikavější, ale ne ostrý zvuk, objemově by jich ale mohlo vedle výrazného kontrabasu být přeci jen víc (ale to je opět mírně rozložitějším basem, ne nedostatkem výšek jako takových). Dozvuk činelu (mimochodem tak akorát velkého, byť ještě ne úplně dokonale vykresleného do podoby velké rezonující plochy) se pohybuje ve veskrze průměrně dlouhých dobách, je ale přesný, konkrétní. Kovový nádech byl také již vystižený velmi dobře, bez přídechu plechovosti.

Ve všech místech, kde byl zapojen, byl ze všech srovnávaných zřetelně nejmenší "brzdou" pro dynamiku. Vivaldiho "Koncert v c-moll, RV480" (Milan Turkovič a I Solisti Italiani | 1994 | Denon | CO-78921) už se s Cardas Parsec zdál živý a orchestr už působil velmi živým, bohatým dojmem, kabel už v ohledu dynamiky není úzkým hrdlem systému. Hudba začíná dýchat a i když delikátnosti mikrodynamiky zůstávají pořád ještě spíše naznačeny. Přesto kabel dokázal dobře přenést impuls ve správných chvílích a zvuk byl dobře kontrolovaný, čistý, bez pocitu zahlcení.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 6

Jsou určitě kabely, které staví na obdiv maličké detaily, jsou i takové, které dokážou rozebrat nahrávku s úplnou suverenitou a jsou kabely, které naopak hrají krásně, ale ve finále vlastně spíše povrchně; Cardas Parsec patří kamsi doprostřed všech těchto charakteristik. V Haydnově "Symfonii v G dur" v podání newyorských filharmoniků v čele s Leonardem Bernsteinem (2009 | SONY | 8869 7480452) panoval v nahrávce přehledný klid, byť v dynamicky nejnáročnějších okamžicích se zdálo, že kontrola zvuku je "tak tak", byť sestava neztrácela kontrolu. S levnějšími kabely se občas orchestr kontrole přeci jen vymkl. Informací je nicméně dost, chvílemi je slyšet i odrazy od nahrávací místnosti a lze vnímat i vzduch v nahrávce, k odhalení nejjemnějších nuancí a drobností budete přeci jen potřebovat kabely z vyšší kategorie.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 7

Vykreslení prostoru ve Stingově "Fantasy" ("Songs from the Labyrinth" | 2006 | Deutsche Grammophon | 06025 170 3139) bylo naprosto bezproblémové a přehledné, separace nástrojů byla rozumná, ale zase ne úplně excelentní. V reprodukci panoval pocit mírné vřelosti a výrazné spojitosti. Po zapojení Cardas Parsec se zlepšil pocit zaostření Stingova hlasu a také jeho loutna jako kdyby se maličko zvětšila a hlavně zkonkrétněla její lokalizace. Prostor se o krok (možná i o dva) otevřel i směrem dozadu, byť dominantní část dění probíhala stále v pravolevé spojnici mezi reprosoustavami.

Co ale Cardas Parsec do reprodukce vnáší v každém případě, to je pohoda se špetnou vřelosti. Bylo zajímavé poslouchat, jak oproti velmi neutrálnímu TelluriumQ Black či expresivnímu Vincent Premium Cardas dělá poslech snazším a zvuk bohatším, intimnějším a jaksi samozřejmějším. "Gone gone gone" Roberta Planta a Alyson Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) ukázala také na schopnost kabelu nějakým způsobem vzbudit dojem lepšího timingu a nechat skladbu šlapat vlastním tempem. Výsledek je i na říznější sestavě muzikální a neotravný přednes, byť vyznavačům analytiky a absolutní transparentnosti asi nebude po chuti.

2015 10 20 TST Cardas Parsec XLR 8

Cardas Parsec s XLR konektory se nám líbil. Tedy ne od pohledu, to, popravdě řečeno, patří mezi to nejošklivější, nebo chcete-li nejobyčejnější, co si můžete koupit. Dokonce možná budete chvílemi přemýšlet, jestli jste omylem nevzali do ruky gumicuky z auta. Ale po bližším ohledání žádnou výrobní nekvalitu nenajdete, i napojení konektorů působí hodně fortelně. Nicméně to byla jen odbočka, to důležité je zvuk. Pokud máte tepleji hrající, už tak zvukově bohatou sestavu, možná pro ni Parsec nebude nejlepším komplementem kvůli mírné tendenci zdůraznit nejspodnější tóny a vnést do ní dotek tepla. Naopak k chladnějším, analytičtějším komponentům se hodí výborně, protože aniž by omezil jejich rozlišení, uklidňuje jejich strožejší charakter a činí ho dlouhodobě poslouchatelným. Kabel je také ještě zaplatitelný, ale už je vstupenkou do dospělých úrovní, kdy začínáte mít pocit, že vaše komponenty nebrzdí. Parsec tak je trochu svůj, ale funguje bez problémů, aniž by vnášel do reprodukce nějaká negativa.

Kč 9 450,- (0,5 m)
Kč 12 600,- (1 m)
Kč 25 200,- (3 m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ máte po zapojení pocit, že se zvuk otevře

+ uklidňuje zvuk a dělá ho trochu bohatším

+ ideální k chladnějším, tenčím a ostřejším komponentům

+ dobrá dynamika

ZÁPORY

- vypadá nehodně své ceny

- v dané sestavě měl tendenci zdůrazňovat bas

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice | www.voice-audio.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio