2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 1

Stejnosměrné napětí v domácí rozvodné síti je stále častějším jevem - minimálně u těch, kteří nemají takzvaně "vyřešeno", neboli nemají vlastní jistič, vlastní kabely a ideálně i oddělovací transformátor v rozvodné skříni a to vše čistě pro svou audio výbavu. Stejnosměrná složka, nebo také DC složka, je přítomná v čím dál větší míře, protože do rozvodů je v současnosti připojeno přístrojů více než kdy v historii - a velká část těchto přístrojů vnáší do sítě zpětně zkreslení, rušení a vůbec "bordel" a proto filtry či "pračky" proudu pomalu ale jistě nabývají na až kritické důležitosti. Ani ty lepší ovšem často stejnosměrné napětí neřeší a tím se leckde můžete dočkat nepříjemného vrčení toroidních transformátorů v přístrojích, což náročnému a zhýčkanému audiofilovi dokáže dozajista zkalit den.

Jedním z prvních "řešitelů" tohoto problému byl britský IsoTek, který uvedl kabel EVO3 Syncro s jednotkou, která bránila stejnosměrné složce v průniku do citlivých audio zařízení. Po pár letech pak právě IsoTek přichází s další variantou téhož řešení - podstatně levnější variantou, protože přiznejme, že EVO3 Syncro mezi zrovna dostupná řešení nepatří.

Nová krabička EVO3 Syncro UNI je vlastně až nestoudně jednoduchá - na jedné straně je vstupní zásuvka (10 nebo 16 Ampér) a na druhém konci je výstupní. Žádné spínače, žádné ovládání, žádné nastavení.

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 2

1,1 kg vážící filtr má přitom výšku jen 7 cm, šířku 7,5 cm a hloubku 21,5 cm, takže to není žádný obřík - zpracování je ale příkladné, hliníková a ocelová konstrukce bytelná a pěkně vypadající, takže máte pocit, že za své peníze dostáváte kus materiálu.

Ačkoliv samotné řešení problému přítomnosti DC složky nemusí být komplikované co do součástek, v EVO3 Syncro UNI se nešetřilo, jak se zdá. Vnitřní kabeláž je provedená z bezkyslíkaté mědi s pevným jádrem, odlévané metodou Dr. Ohna (měď má velmi dlouhé krystaly a tím i nejčistší možnou cestu pro signál díky zhruba polovičnímu obsahu nečistot, než jakého je možné dosáhnout s jakoukoliv jinou technologií) s čistotou 99,99998%. Povrch kabelů je postříbřený. Jako dielektrikum je tu použit vzduch uzavřený v teflonovém "mostě".

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 3

"Předfiltr" EVO3 Syncro UNI jsme si vyzkoušeli jak v redakčních sestavách, tak v prostorách dovozce - krom toho, že "předskakoval" liště ze systému Nordost QRT a následné sestavě Creek Evolution 100P mono (s dalšími komponenty Creek) nebo Accuphase E-650 s KEF Reference 5, tak hrál před systémem OPPO UPD-205 / Norma Revo IPA-140 / Harbeth Monitor 30, kde přiváděl proud do IsoTek EVO3 Genesis One a IsoTek EVO3 Titan One a to přes kabeláž Nordost Heimdall 2, hrál i před IsoTek EVO3 Corvus přes komplet kabeláž ZenSati Authentica do Teac NT-503 / Emotiva XPA-DR2 / KEF LS50 a také krátce před IsoTek EVO3 Sirius, v němž máme sestavu s Cambridge CXC / Cambridge CXA / Fischer&Fischer SN-70 s kabeláží TelluriumQ Black / Silver. Test probíhal jednoduše - vždy se daná skladba poslouchala mnohokrát s předřazeným a bez předřazeného EVO3 Syncro UNI, stačilo ale jednoduše přiložit ucho k jakémukoliv zesilovači s toroidním transformátorem a jakékoliv dříve patrné sebejemnější hučení a vibrování bylo s filtrem to tam. O všech použitých filtrech, kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte všechno v pravém sloupci -->.

To by vlastně mohl svým způsobem být i konec recenze, protože filtr stejnosměrného napětí je tu primárně proto, aby uchu audiofila nabídl naprosto tiché pozadí. Jenže on, zdá se, má EVO3 Syncro UNI i vliv na kvalitu reprodukce bez ohledu na (ne)přítomnost více či méně otravného hučení transformátoru. Tedy ještě jinak - sám o sobě je EVO3 Syncro UNI patrný právě hlavně jen jako "utišitel" brumu, filtrům za ním zařazeným ale, zdá se, dává prostor vyniknout a je to efekt skoro jako u výměny síťového kabelu.

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 4

Třeba na basech v "Pink Panther Theme" Plase Johnsona ("Test Demo CD Vol. 3" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) bylo jasně cítit, že objemově či chcete-li kvantitativně (opět nutno říci, že právě v kombinaci s "opravdovými" filtry, zejména pak s EVO3 Titan One - u Genesis One samozřejmě vliv patrný není, protože filtr generuje sinusoidu zcela od základu a tudíž prostou DC složky) tu sice dění ubude, ale jasně přibude kvalita, jako kdyby linka měla i větší impuls, byla výraznější. Je to změna nedramatická, ale patrná.

Podobně též zpěv sourozenců Anguse a Julie Stoneových v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol.2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) působí utaženěji, hlasy jsou uvolněnější a přesto lépe artikulují - není to opět žádný dramatický skok kupředu, ale ten pocit, že vše méně tlačí na pilu a děje se tak nějak samozřejměji, ten tu je.

Když si trochu zarýpete a budete se soustředit, objevíte třeba i to, že spolu s filtry přináší EVO3 Syncro UNI lehounce delší dobu dozvuku činelů v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) - opětovně je třeba říct, že to není rozdíl jako mezi dnem a nocí, ale spíše taková ta (nevelká, ale jasně zřetelná) třešnička na pečlivě vystavěném dortu z těch nejlepších ingrediencí.

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 5

Také pak třeba dynamické špičky v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) byly o dýchnutí sebejistější, tvrdší a důraznější - asi jako kdyby prostě zapojené filtry o něco lépe odváděly svou práci a pozadí bylo klidnější, čímž všechno dění lépe vyniklo.

Poslední věta dobře vystihuje i to, co jsme vnímali při zkoumání rozlišení v "Don´t cry it´s only rhytm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) - subjektivně se zdá, že zvuk je o dýchnutí jasnější, tvrdší a konkrétnější, proto i jaksi lépe dosažitelný. Není to nic, co by vás šokovalo, ale vzorec se natolik jasně opakuje, že vliv EVO3 Syncro UNI se zdá být jasný.

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 6

V podání prostoru pak, zdá se, změny zůstávaly pod rozlišovací schopností systému (nebo snad uší) - "Thus saith my Cloris brite" v podání Renessaince Ensemble ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) byla snad o kousíček blíže, ale to mnohem pravděpodobněji způsobilo celkové větší ticho v pozadí a další drobnosti, než že by se scéna jakkoliv rozšířila nebo zkonkrétnila.

Že EVO3 Syncro UNI má svůj podíl na tom, jak dobře se hudba poslouchá, o tom nás přesvědčila "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Atmosférická skladba jako kdyby byla ještě o kousek naléhavější, temnější a ve své hutnosti ještě o kousek více přitahující - EVO3 Syncro UNI ani tady neodhaluje nic nového, jen decentně postrkuje charakteristiky kupředu.

2018 10 24 TST IsoTek EVO3 Syncro UNI 7

Na to, že jde jen o "předfiltr", který eliminuje prakticky neškodné rušení (krom potenciálně otravného mručení velkých toroidů totiž DC složka opravdu nijak zásadně neovlivňuje dobře navržené komponenty), je provedení IsoTek EVO3 Syncro UNI až neuvěřitelně fortelné a rozhodně budete mít pocit, že si za své nemalé peníze odnášíte něco signifikantního. Jak už bylo zmíněno, recenze dost dobře mohla skončit na tom, že DC filtr dělá co má a stejnosměrná složka už nerozehrává toroidy a ty pak neruší svým brumem v nejtišších okamžicích poslechu. Jenže je tu víc, než se zdá, jak se říká - pokud je totiž za tímto předfiltrem nějaký další, tentokrát "opravdový" filtr, tak jako kdyby měl lepší podmínky pro práci, asi jako kdybyste před něj dali lepší kabel - všechno je o chlup lepší. Za danou cenu tak není EVO3 Syncro UNI něčím, co by vnášelo do zvuku něco převratného, ale je to třešnička na dortu, která ověnčí dobře vyladěný a vyvážený systém - za své peníze si prostě domů přinesete klíč k těm posledním pár procentům a k dobrému pocitu, že jedete na maximum a to za to stojí; aspoň si to myslíme, protože EVO3 Syncro UNI už tu zůstává.

Kč 15 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ toroidní transformátory za ním skutečně ztichnou

+ skvělé zpracování

+ kupodivu má i pozitivní vliv celkově (byť jemný)

ZÁPORY

- na jednoúčelový "předfiltr" není úplně zadarmo

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika