2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 1

Jakkoliv poslech z počítačů není výjimečný již poměrně dost let, je to teprve relativně krátká doba, kdy jej lze považovat za plnohodnotnou alternativu ostatních digitálních zdrojů. Firma Audioquest jako jeden z tradičních výrobců kabeláže pochopitelně tento trend reflektuje ve svém katalogu poměrně širokou škálou vyráběných USB kabelů. Mimo jiné ale nabízí i velmi slušný USB D/A převodník a sluchátkový zesilovač Dragonfly, takže se dá předpokládat, že tak nějak ví, jak věci fungují. Snad i proto uvedla firma i Jitterbug, popisovaný jako filtr pro USB.

Jde vlastně o maličké a cenově dostupné zařízení, které vložíte do signálové cesty, konkrétně přímo do USB portu počítače, kde ovlivňuje průchozí signál i napájení. Cílem je snížit šum a tím vyčistit signál. Jitterbug není zrovna krásný, působí jako menší USB paměť s tělem z hrubého plastiku, který nepůsobí zrovna nejodolnějším dojmem. Zda je to ideální provedení pro potenciálně relativně namáhaný spoj, to je otázka. Na jedné straně najdete vstup, na druhé ční výstupní USB konektor, toť vše. Žádné indikátory, žádné další prvky. Důležité je říct, že Jitterbug je určený pouze pro porty specifikace 2.0 a u těch novějších typu 3.0 by neměl fungovat. Jde zejména o to, že Jitterbug omezuje šířku pásma na 480 Mbit/s, což odpovídá právě specifikaci 2.0.

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 2

Uvnitř Jitterbug se nachází relativně jednoduchá součástková základna na desce plošných spojů, jde o dvojitý šumový filtr z diskrétních součástek. O moc více se říct nedá, protože výrobce si konkrétní koncept hlídá.

Něco málo může naznačit doporučené použití - v jednom USB portu by měl být vždy jen jeden Jitterbug (tedy dva v sérii za sebou zvuk prý zkazí, nebo jeho přehrávání zcela znemožní), ještě konkrétněji výrobce doporučuje jeden filtr na každou USB sběrnici v počítači. To už je trochu vyšší dívčí, která vás donutí probírat se i konstrukcí základních desek počítačů, ale budiž. Filtr pak může být použit "oběma směry". Jinými slovy může být u výstupu (z počítače do D/A převodník) i u vstupu (tam, kde se připojuje například telefon do D/A převodníku nebo pevný disk do počítače / serveru). Tím, prý, docílíte zlepšení jak nejběžnější kombinace počítač - DAC (to jsme zkoušeli my), tak i zvuk při streamování z NAS serveru (což už je obtížněji uchopitelné vzhledem k signálové cestě po síti).

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 3

Podíváte-li se dovnitř přístroje, spatříte maličkou destičku plošných spojů, na níž většinu místa zabírají USB konektory (mimochodem zcela standardní). K tomu pak méně než 10 součástek. Kompletně pasivní řešení. Jsou tu odpory, kondenzátory a též indukční prvky.

Jitterbug v průchozím signálu potlačuje radiofrekvenční i elektromagnetické rušení, což pak vede i k nižšímu jitteru, protože do signálu proniká méně šumu. Výrobce tvrdí, že změny v míře šumu a množství parazitních kmitů jsou jasně naměřitelné (byť měření nejsou veřejná) a Jitterbug dokáže v ideálním případě přinést také nulovou ztrátu datových paketů.

AudioQuest Jitterbug jsme poslouchali primárně s Apogee Groove se sluchátky a to se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo Koss Porta Pro CZ. Zkusili jsme ale malý "filtřík" použít i jako doplněk k ASUS Xonar Essence One MUSES MK2 nebo s ním "krmit" USB vstup na Cambridge CXA80 (to s USB kabely AudioQuest Carbon a Cardas Clear . Pro připojení Groove jsme využívali jen základního dodávaného kabelu díky jeho příhodné délce. Ve velkém systému se používaly sestavy se zesilovači Naim Nait XS a Cambridge CXA80 a poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla.

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 4

Kontrabasu v "The Beat Goes On" Patricie Barber ("Companion" | FLAC | 16 - 44,1) o něco ubyl objem a váha, zato se ale zlepšila definice a kontury byly zřetelnější. Posun to nebyl nijak dramatický a museli jsme prohazovat sem a tam, ale nakonec se vždy projevil. Basa bez Jitterbug více vstupuje do popředí, naopak po zapojení filtru lépe vplyne do hudebního celku a není už tak dominantní. Je to efekt ne nepodobný zapojení velkých napájecích filtrů. Impuls a charakter nástroje pak zůstával stejný a Jitterbug tak jako kdyby jen lehounce utišil signálové pozadí a zaostřil nástroj.

Vokál Cary Dillon v "The Parting Glass" z živáku "Live at the Grand Opera House" (FLAC | 24 - 48) zůstal i po připojení AudioQuest Jitterbug skoro beze změn, i když subtilní rozdíly tu slyšitelné jsou. Jde opět zejména o jakýsi špatně popsatelný rozdíl, kdy bez péče Jitterbugu není vokál tak pevně ukotvený a tak integrovaný do hudebního celku, stejně jako se zdá být méně zaostřený. Není to rozdíl, který by vás okamžitě posadil na zadek, spíše celková změna k lepšímu, kterou chvíli trvá identifikovat. Snáze se ale četly nuance vokálního projevu Cary Dillon, jako kdyby najednou zpívala s o krůček větším nasazením a znělo to o dýchnutí jemněji. Stále jde ale skutečně jen o změny nepříliš velké, které mohou snadno zaniknout třeba ve výměně sluchátek nebo reprosoustav.

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 5

Šum činelu v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) prošel asi nejvýraznější změnou. Respektive opět ne charakter jako takový, ale čitelnost. Bez Jitterbug jako kdyby ho bylo více, ale zato se slyšitelně hůře rozlišoval šum metličky, občas překrytý úderem paličky do plochy činelu. S filtrem v signálové cestě se zvuk o něco ztenčil, ale zato zkonkrétněl a vyčistil se, rázem byl šum činelů čitelný a jasně oddělený od dopadu paličky, která rozezněla jasně jiný činel a oba zvuky koexistovaly vedle sebe bez pocitu vzájemného slévání.

Švih a dynamiku houslí v Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č. 5" v podání Engegardkvartetten (FLAC | 24 - 192) jako kdyby Jitterbug zkrotil, ale bez pocitu "zbrzdění". Rozmáchlé smyčce se naopak zkonkrétněly, tóny jako kdyby se o něco maličko utáhly a zkrátily, byly zato pronikavější a zřetelnější, s jasnějšími konturami a hlavně - s delším dozvukem, jako kdyby v celkově vzdušnějším zvuku. Opět to nebyl rozdíl třídy, ale drobný posun kupředu tu byl cítit úplně jasně a nebylo nutné ho zase tak dlouho zkoumat.

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 6

Posun v oblasti rozlišení nastává nicméně opět spíše drobný a musíte být soustředěným posluchačem, abyste jej identifikovali (i přesto, že není zase tak složité poznat, že skladba jako celek zní jinak, už není zase tak lehké určit proč vlastně). Nástroje v "Like Minds" ze stejnojmenné desky Garyho Burtona (FLAC | 24 - 88,2) se však zdají o něco oddělenější (to ale souvisí s celkově lepší kresbou a větší přesností jejich podání), jejich tóny ale zní déle, respektive je snazší sledovat jejich dozvuk na tišším pozadí signálu. Nevelký posun na více frontách pak působí v součtu překvapivě příznivě a budí dojem, že skladba je klidnější a hlouběji prokreslená.

Na podání prostoru a lokalizaci měl Jitterbug spíše nijaký vliv. Bylo vrcholně obtížné zjistit, zda je lokalizace skutečně lepší, byť se zdálo, že o něco málo ano, zejména pak díky o něco výraznějšímu oddělení nástrojů díky lepší definici kontur. Samotný prostor a jeho podání se po zapojení Jitterbug v podstatě nemění, neroste ani hloubka, ani šířka a na celkovou přehlednost má větší vliv v podstatě jakýkoliv jiný komponent v sestavě.

2015 11 18 TST AudioQuest Jitterbug 7

Pokud se oprostíte od všech očekávání a pustíte si třeba "Los" od Rammstein ("Reise, Reise" | FLAC | 16 - 44,1), zjistíte, že se s AudioQuest Jitterbug v USB portu tak nějak lépe poslouchá. Nejde o dramatický rozdíl, nejde o revoluční posunutí reprodukce do jiné dimenze, ale o střízlivě pozitivní posun, o jakési vyčištění a zkonkrétnění, o zlepšení srozumitelnosti a dokonce snad o zlepšení rytmiky, což ale vše může souviset s onou celkovou větší konkrétností.

Maličký filtr AudioQuest Jitterbug je vzhledem k pořizovací ceně docela zajímavé zařízení, které by si měl vyzkoušet každý vyznavač používání počítače jako zdroje signálu. Přestože jeho koncepce je velmi jednoduchá a nedělá žádné zázraky (ostatně v kontextu ceny je nikdo ani nečeká), jako filtrační jednotka skutečně umí zvuk změnit. Ne výrazně, někdy vůbec, někdy jen o drobné krůčky. Na druhou stranu jsme nenarazili na případ, kdy by se zvuk nějakým způsobem zhoršil. Z tohoto pohledu je Jitterbug doporučeníhodnou investicí a zařízením typu "zapoj a zapomeň". Zda je vhodné jím osadit úplně každý USB port v dosahu, tak jak doporučuje výrobce, to říct neumíme (a pochybujeme), ale za zkoušku dáte méně než za nový slušný půlmetrový USB kabel a z tohoto pohledu to za pokus rozhodně stojí, ať už patří vaše "počítačová" sestava do jakékoliv kategorie.

Kč 1 399,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ není drahý

+ skutečně většinou pomáhá

+ zvuk se vyčistí a utáhne (jako u výměny za lepší napájení)

+ vyčistí zejména pozadí nahrávek

ZÁPORY

- trochu křehké provedení pevnosti spoje u počítače příliš nepomáhá

- u základních systémů jsou změny často minimální

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio