2018 02 02 TST Chord DAVE 1

Jihoanglická firma Chord Electronics, kde hlavní slovo ve vedení a navrhování přístrojů má John Franks a podporuje ho Rob Watts, jeden z bezpochyby nejnadanějších vývojářů D/A převodníků na světě, je známá svými extravagantními přístroji. Současným vrcholem jejich spolupráce je D/A převodník, sluchátkový zesilovač a volitelně také předzesilovač s netypicky netechnickým jménem DAVE (které je ale vlastně zkratkou naopak velmi technického Digital-to-Analogue Veritas in Extremis).

Co je ale typické, to je vnější podoba tohoto stroje. Poměrně malý stroj se zaoblenými rohy můžete provozovat i "zakotvený" do přídavných stojánků po stranách, díky kterým se trošku nakloní dopředu a lépe vynikne jeho centrálně usazený, jako ze steampunkového světa vypadlý displej v kruhovém rámečku za tlustým sklem. Okázale efektní, jak je u značky zvykem, je třeba i provedení indikačních diod - ty jsou rozmístěny hadovitým způsobem v levé a prostřední části horní strany převodníku a vlastně ani nevadí, že jejich barevné světlo, indikující provozní vlastnosti (tak jak to znáte i ze všech ostatních přístrojů firmy), je viditelné prakticky jen přímo shora.

Velký "čep" v pravé části, obklopený čtveřicí malých tlačítek, slouží k regulaci hlasitosti, procházení nabídek a nastavení a podobně. Na čelním panelu se pak otevírá 6,3 mm jack pro připojení sluchátek. Pohled zezadu odhalí více než dostatečnou baterii konektorů. V levém části jsou výstupy (můžete přepnout fixní či variabilní úroveň) v podobě cinchů i XLR, vedle je pak velmi solidně dimenzovaná vstupní skupina. Je tu poctivě galvanicky izolovaný USB konektor pro spojení s PC, je tu čtveřice koaxiálních vstupů v podobě BNC, je tu AES/EBU (neboli digitální XLR) a je tu dvojice optických vstupů. To by mělo jistojistě pokrýt všechny nároky.

2018 02 02 TST Chord DAVE 2

Je tu ještě čtveřice digitálních výstupů označených jako DX a majících podobu BNC - jde o konektivitu pro připojení přímo k digitálním koncovým zesilovačům Chord.

Mimochodem, DAVE je i díky svému poctivě pevnému hliníkovému tělu poměrně těžký - při šířce 33,3 cm, výšce 7,1 cm a hloubce 15,4 cm váží působivých 7 kg.

2018 02 02 TST Chord DAVE 3

Jádrem celého přístroje je programovatelné FPGA řešení v čipu Spartan 6 (každý vstup, každá funkce, každý vzorkovací kmitočet, každá bitová hloubka, každý filtr - všechno má svůj vlastní program, což mimo jiné způsobuje i to, že se po přepnutí nastavení DAVE během pár vteřin restartuje, tedy stávající programování FPGA smaže a nové nahraje), které mimo jiné stojí i za tím, že pokud bude třeba, mohou se funkce DAVE poměrně razantně změnit pouhou změnou softwarového vybavení (Chord se chlubí, že programování sestává z více než milionu řádek kódu). Navíc toto programovatelné hradlové pole má výpočetní výkon - prý - zhruba 1000x větší výpočetní výkon oproti běžným čipům D/A převodníků.

Velkou silou vlastního řešení Chord je to, že umí nativně úplně vše - po USB vstupu zpracuje DAVE PCM signály s rozlišením 24 bit / 768 kHz (to navíc umí i koaxiální vstupy), ale také až DSD512. Obvody pracují ve slyšitelném pásmu 20 - 20 000 Hz s ultra úzkou tolerancí +/- 0,1 dB (neplatí to, když zapnete vysokofrekvenční filtr, který zvuk celkově zklidňuje). Dynamický rozsah 127,5 dB je fantastický, stejně jako separace kanálů větší než 125 dB.

2018 02 02 TST Chord DAVE 4

Výtečné technické parametry má i sluchátkový výstup, který tu není jen tak jako doplněk, ale má být ještě kvalitnější, než nabízí třeba dedikované "sluchátkáče" Hugo 2. DAVE zvládne uživit i sluchátka s impedancí 800 ohm, do 33 ohm umí dodat razantních 1,4 Watt a do 300 ohm stále výrazných 154 mW. Můžete si také pomocí funkce crossfeed trochu přizpůsobit podání prostoru při sluchátkovém poslechu.

Chord DAVE jsme měli možnost poslouchat na všech redakčních sestavách (viz pravý sloupec) a v ostravském Studiu Špalíček. Hrál jako sluchátkový zesilovač s beyerdynamic Amiron, Sennheiser HD 26 Pro i dalšími, hrál jako USB zdrojový komponent se všemi redakčními zesilovači a hrál s mechanikami OPPO UDP-205 a Cambridge CXC. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer & Fischer SN-70. V Ostravě pak hrál DAVE s řadou komponentů McIntosh (MCD550, MC601, C52, M8900,...) nebo Gato Audio, také s variací reprosoustav Bowers&Wilkins (803 D3, 802 D3), Sonus faber nebo GoldenEar a to na kabelech z vrcholu katalogu Cardas.

2018 02 02 TST Chord DAVE 5

Co bylo famózní, to byl fakt, jakou organizovanost a pevnou ruku vnesl DAVE i do naprosto neproporčně levné sestavy typu Cambridge CXA80 / CXC a jak stejný vliv měl naprosto ve všech cenových hladinách. Mocnou basovou linku v "How deep is your love" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) DAVE servíruje s uchvacující přesností, tak uvolněně a pružně, tak dokonale čitelně, že i potichoučku zůstává strukturovaná, ty barvy kovových strun a dřevitost rezonujícího těla, to je prostě paráda. Navíc hluboké tóny DAVE zvládá podat s absolutním nadhledem, bez sebemenší stopy nucenosti a s velmi energickým zadrnčením a mrouknutím po každém rozechvění struny.

Do vokálu Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) přibyl na všech sestavách dojem třetí dimenze, mnohem a to skutečně mnohem výraznější plasticita, hlas je mnohem jemnější, mnohem netechničtější a hlavně jako kdyby zpěvačka předtím jen trénovala a teď se teprve doopravdy pustila do zpěvu naplno. Slyšíte jemnější detaily, je to jako přiložit ucho blíž k reprosoustavám a přitom je to všechno plnější, barevně bohatší a přitom všem semknutější, na takhle dobré nahrávce už DAVE umí být bez připomínek realistický, skutečný a absolutně přesvědčivý.

2018 02 02 TST Chord DAVE 6

Jemné zvuky cinkátek, činelů, chrastítek, chřestítek a všemožných dalších perkusních a strunných automatů ve "Spirit of the air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) dokázal DAVE rozdělit do vrstev způsobem, který doslova bere dech. Každý nástroj je naprosto samostatný, má kolem sebe vzduch a i jeho nejjemnější cinknutí slyšíte, vnímáte, má své místo v prostoru a čase a ani pod dalšími vrstvami nezaniká. Rozkvete tak skutečná symfonie zvuků, harmonická a vzdušná a přitom výjimečně přirozená objemem, kovovým charakterem a analytickou detailností nejvyšší třídy, kdy jen fascinovaně posloucháte, kolik informací na svých nahrávkách objevíte.

Podobný rozkvět a intenzivnější živost pak rozhodně objevíte i u dynamiky - Orffova "O Fortuna" ( Riccardo Chailly + RSO Berlin | "Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) měla mnohem výraznější drajv, máte pocit, že šepot sboristů je napjatější, energičtější a dramatičtější a když třeba přijdou ke slovu mohutné rány tympánů, tak máte pocit, že nástroje jsou větší, konkrétněji ohraničené a že do nich hráč dává mnohem razantnější rány. Má to najednou prostě švih, břink a nakumulovanou výbušnost, mnohem větší nadhled - když DAVE ze sestavy odpojíte, najednou jako kdyby reprodukce jaksi ztratila tah na branku a byla taková jaksi mdlá a bezkrevná, jinak to ani snad nejde vyjádřit.

2018 02 02 TST Chord DAVE 9

Rozlišení prokázané v Davisově "Pharaoh´s Dance" ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) oceníte opět vlastně všude. I na výrazně levnějších sestavách, než kam DAVE patří, je patrné zkultivování zvuku, jeho lepší rozprostření, prokreslení i jakýsi efekt toho, že tam najednou ten proklatý jemňoučký detail prostě je a čím lepší rozlišení má celá sestava, tím víc jednotlivých cinknutí, ťuknutí, vrznutí slyšíte, tím déle je slyšet dozvuk nástrojů, tím pečlivěji se zdají jednotlivé nástrojové linky artikulované. Výsledek tohoto perfektního rozboru je pocit geniální přirozenosti - nic nikde nelovíte, prostě na vás tryská hudba.

Pevný a naprosto samozřejmý přednes převodníku pak ukotvil také hudební scénu ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2), i na dobrých sestavách jako kdyby zvuk zcela vystoupil z ozvučnic a děl se v pravolevém i předozadním směru jen ve vzduchu všude kolem. Lokalizace je příkladná a DAVE je ze světa, kde limitem je kvalita mixu nahrávky. I přes sluchátka si užijete pocit toho, že vám DAVE hudbu vytlačí až za hranice mušlí.

2018 02 02 TST Chord DAVE 10

Co je ale přes všechnu technickou preciznost a analytičnost DAVE důležité, to je jeho schopnost neznít technicky, ale naopak bohatě muzikálně. I syrová a jednoduchá "Like a soldier" Johnnyho Cashe ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) byla zážitkem. Najednou jako kdyby vám elektronika nezasahovala do hudby, jako kdyby nic nebrzdilo naléhavost a intenzitu Cashova hudebního sdělení. Je to až kontaktní zážitek, blízký, emotivní, zarývající se pod kůži a přitahující k poslechu silou černé díry - ať už děláte cokoliv, máte chuť prostě poslouchat.

Vrchol nabídky anglické značky Chord - model DAVE - dokazuje, že právě pánové z Maidstone jsou označováni za jedny z nejlepších výrobců D/A převodníků na světě plným právem. Jistě, DAVE není zrovna snadno zaplatitelná hračka a možná má i hodně specifickou estetiku a uživatelské rozhraní, ale na druhou stranu jeho zvuk je z kategorie, s níž lze bez stresu žít. Do jakékoliv sestavy jsem ho připojil, tam pomohl a objektivně nabídl lepší rozlišení, lepší kontrolu, větší dynamiku nebo třeba věrnější podání toho dobrého, ale i toho méně dobrého v nahrávkách. Potud není jeho věrnosti signálu co říct. To vše ale navíc činí způsobem, který se výjimečně příjemně poslouchá a který budí dojem organičnosti, netechničnosti, který nechává sálat emoce a barvy a který vás přímo nutí vyzkoušet jak hraje tohle, tamto a ještě to a tato nutkavá potřeba znovuobjevovat svou hudební sbírku nepolevuje za hodinu, za den ani za týdny...

Kč 269 900,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ konektivita

+ podpora formátů a rozlišení

+ fantastický sluchátkový zesilovač

+ přesnost, transparentnost a čistota

+ dynamika

+ muzikálnost

ZÁPORY

- možná jistý lehký diskomfort uživatelského rozhraní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio