2017 12 19 TST Chord Hugo 2 1

Jihoanglickou značku Chord Electronics provází pověst manufaktury se značně svébytným vizuálním pojetím komponentů a zároveň firmy, která jaksi jednoduše ví, co činí. Zejména pak jde-li o D/A převodníky - jejich vítězné tažení i vodami (relativně) zaplatitelných komponentů započal před nemnoha lety přenosný D/A převodník a sluchátkový zesilovač Hugo, následovaný vysloveným hitem Mojo (doplněným nedávno bezdrátovým modulem Poly) a pak ještě stolním modelem Hugo TT. Nastal čas na novou generaci a proto jako první přichází Hugo, doplněný jednoduše o pořadové číslo 2.

Pokud jste viděli původní Hugo (nebo ostatně jakýkoliv produkt Chord), asi vás pojetí přístroje nijak nepřekvapí. Půl kilogramu vážící převodník / sluchátkový zesilovač je uzavřen v kvádříku s půdorysem 13 x 10 cm o výšce 2,1 cm. Právě ne úplně kapesní rozměry a ne úplně zanedbatelná váha trochu sabotují pozici Hugo 2 jako přístroje na cesty, ale s trochou odhodlání to samozřejmě možné je. Spíše domácí určení pak podtrhuje i přítomnost dálkového ovládání.

Celkové zpracování šasi je výjimečně dobré - hliníkové tělo má oblé hrany, vpředu je čtveřice prohlubní s kuličkami pro základní ovládání, v zadní části pak velká prohlubeň s otočnou kuličkou, pomocí níž se reguluje hlasitost. Každá z těchto kuliček září barvami, jednou či vícero a tím se ukazuje provozní stav a navolené funkce - je to více manýristické a efektní než intuitivní a pohodlné, ale zvyknete si rychleji, než se zdá. Typ vstupního signálu pak objevíte pomocí barvy zařící přes okulus, který otevírá pohled na obvodovou desku.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 2

Při pohledu zepředu (tedy tam, kde jsou ovládací tlačítka) najdete dva USB porty - jeden datový, jeden nabíjecí (plně nabitá baterie stačí na 5 - 7 hodin přehrávání). Tlačítka pak přepínají filtry, vstupy, crossfeed (což ovlivňuje pocit prostoru při poslechu přes sluchátka) a nakonec je tu spínací tlačítko. Na druhém konci přístroje je signálový výstup - jak 6,3 mm jack, tak 3,5 mm jack, jsou tu ale i klasické analogové cinche. Spíše jako doplněk je tu i 3,5 mm digitální koaxiální vstup a plnoformátový vstup optický. Co vidět není, to je možnost připojení přes Bluetooth.

Mozkem přístroje je systém programovatelných filtrů FPGA na bázi řešení Xilinx Artix 7 se zcela vlastním softwarem od Chord. Výstupní výkon 94 mW do 300 ohm, respektive až 740 mW do 32 ohm dodávají obvody pracující ve třídě A. Vlastní řešení je výjimečně technicky brilantní - výstupní impedance je pouhých 0,025 ohm, celkové harmonické zkreslení včetně šumu je při plném výkonu 3V maximálně 0,0001% (váženo křivkou A do 300 ohm na 1 kHz). Odstup signálu a šumu 126 dB je pak přímo výjimečně dobrý.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 3

Hugo 2 nativně podporuje přehrávání PCM signálu do rozlišení 32 bit / 768 kHz a jednobitové DSD až do osminásobné úrovně, neboli DSDS512. Rozsah zpracovávaných signálů tak je oproti první generaci poplatnější aktuálnějším standardům. Škoda, že chybí (relativně) slibné MQA.

Regulace hlasitosti probíhá v digitální doméně s kroky po 1 dB. Regulaci lze též vynechat a přepnout tak Hugo 2 do role klasického D/A převodníku s linkovým výstupem (na výstupu jsou nicméně 3V místo typičtějších 2V).

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 4

Kompletně vlastní řešení Chord umožňuje i práci s mnoha filtry - Hugo 2 nabízí celkem čtyři různé (a opravdu zřetelně jinak znějící). V kombinaci s již zmíněnými čtyřmi stupni crossfeed jde o zajímavý nástroj, jak si optimalizovat poslech přes sluchátka.

Chord Hugo 2 jsme poslouchali se sluchátky Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 a vypůjčenými Sennheiser HD 800 či Audeze LCD-4. Měli jsme možnost porovnávat s Chord Mojo / Chord Poly, Apogee Groove nebo ASUS Xonar Essence MUSES MKII či OPPO UDP-205. Krátce pak také v roli D/A převodníku, sbírajícího digitální data z McIntosh MCD550 a řídícího monobloky MC601 též značky. Ve Studiu Špalíček tuto sestavu doplňovaly GoldenEar Triton Reference a Bowers&Wilkins 802 D3, vše propojeno kabely Cardas od úrovně Cygnus výše. Používali jsme náš osvědčený USB kabel Cardas Clear HS USB.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 5

Chord Hugo první generace uměl z malého těla vydobýt spoustu, spoustu energie pro basové spektrum a i přes menší sluchátka (o velkých nemluvě) je cítit, jak je basová linka ve "Spiritual" Charlie Hadena a Pata Methenyho ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) mohutná, jakou má nástroj váhu a jak každá rozeznělá struna rozdmýchá doslova příval temné energie. Mrouknutí nástroje je hutné, tuhé a nesmírně konkrétní a soustředěné. Razantní zátah se pojí s umírněným, nepřehnaným objemem, žádné nafukování nebo zdůrazňování, jen výtečná autorita. Hugo 2 umí přenést i ten vřelý charakter zjevně drahého nástroje, umí vystihnout jeho "dřevěnou" náturu a pečlivě artikulovat všechny tóny. Je to také krásně barevné, cítíte všechny polohy i průběh tónů - na tak malé zařízení je to výtečné.

Autoritativní, až neuvěřitelně sebevědomou kontrolu předvádí Hugo 2 také ve středním pásmu (on ostatně všude, abychom to zkrátili) - hlas Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byl parádně čistý a soustředěný, velmi autentický a krásně do hloubky prokreslený a plastický. Hugo 2 vládne nad reprodukcí nesmírně pevnou rukou, není tu ani stopy po jakékoliv nejistotě a navíc příděl energie je s ohledem na maličké tělo převodníku až šokující. Spolu s parádně transparentním přednesem jde ruku v ruce i samozřejmá čitelnost a srozumitelnost, reprodukce má nadhled a také je tu tělo a hmota, je to hodně plnokrevný zvuk.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 6

Pocitově velká výkonová rezerva ale nezpůsobuje valivý, velký a těžký zvuk, naopak je Hugo 2 mimo jiné i nesmírně agilní a třeba výšky v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) jsou krásně rychlé, svěží a i když možná posazené lehce na znělejší, světlejší stranu spektra, zůstávají realistické. Objemově je jich dost, ani jemný činel nezapadá do pozadí, naopak jeho ševel je už výtečně rozpracovaný, každý tón je jasně artikulovaný a ohraničený, převodník s přehledem stíhá i ticho mezi tóny a ty jsou tak pečlivě, jasně a lehounce plynoucí. Vibrafon je pak velký, kulatý, doznívá dlouho a oba nástroje jsou skvěle prokreslené - Hugo 2 má už opravdu high-endové schopnosti.

Snad ještě lepší je pak dynamika malého přístroje, která jde ruku v ruce s celkovou nadupaností přednesu a jeho výtečnou kontrolou. Dynamické špičky v "Thieves and Poets (Part 2)" Johna McLaughlina ("Thieves and Poets" | 2003 | Glenray | 0602498010754) byly živé, přechody rychlé a sebejisté a drajv skladby je vynikající. Nemusíte se bát seberychlejšího náběhu tónů a sebedramatičtější špičky, Hugo 2 si to přebere a vášnivě a energicky to pustí dál. Dynamika je prostě výtečná, není co vytknout a nezbývá než vybrat ta správná sluchátka, která to unesou.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 7

Pečlivě kontrolovaný přednes sice možná není typicky analytický, na to je trošičku hřmotný a mohutný, ale třeba v "Min Módir" od Eivor ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) si můžete vychutnat i velmi nenápadné detaily jako cinknutí perkusí tam nebo ševel publika támhle - je fakt, že Chord má někdy tendence být až na hraně příjemné expresivnosti, všechno se to na vás valí a řine s nezlomnou energií a autoritou, ale rozlišení je už opravdu dospělé a v dané kategorii skvělé, nijak citelně nezaostává ani ve zmíněné sestavě McIntosh.

Podání prostoru Stingovy "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) bylo zajímavé ovlivňovat pomocí řízení crossfeed, ale i různých filtrů. Každá kombinace zní maličko, ale slyšitelně jinak a jen na vás, co bude ideál pro vaše uši a sluchátka. I v "nejužším" nastavení ale scéna v pravolevém směru vystupuje pocitově až za sluchátka a má dokonce hloubku, která stojí za řeč, což není u sluchátkového poslechu úplně samozřejmé. Pevná ruka pak jasně drží nástroje zafixované na místech, s konkrétním ohraničením a příkladně plastickým podáním.

2017 12 19 TST Chord Hugo 2 9

Ačkoliv Hugo 2 má tak trošku svůj vlastní zvukopis, je radost ho poslouchat - ani větší orchestrální klasika, Lisztův "Mefistofeles" v podání RSO Berlin a Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826), není tonálně nerealistická a lehounce vřelejší stopa je spíše příjemná, sytý, pevný, přesný, úderný a nesmírně dynamický zvuk je sebevědomě samozřejmý a dokáže zprostředkovat ten intenzivní dojem ze skladby.

Britský Chord jednoduše převodníky umí, to se jim musí nechat - ať už je to zajímavý "levný" model Mojo s originálním bezdrátovým doplňkem Poly, ať už je to vpravdě parádní Dave či výtečný 2Qute, nebo ať je to právě středoproudý model Hugo ve druhé generaci. Poněkud excentrické pojetí přístroje se všemi těmi barvičkami a efekty by vás možná jako jediné mohlo odradit, protože konektivita ani zvuk tu s ohledem na cenu limitem rozhodně nejsou ani trochu. Fajn pak je i to, že Hugo 2 můžete mít snadno jako prvek ve své domácí sestavě a v případě potřeby jej jen vyjmete a nesete si s sebou high-endový zvuk kam potřebujete (velikost a váhu při poslechu na cestách nějak zvládnete - třeba i díky dostupnému pouzdru pro snazší přenášení). Jste-li tak na sice ne možná suše věrný, ale zato energický, dynamický, pěkně od nejhlubších basů sebevědomý a autoritativní zvuk, Hugo 2 umí nabídnout opravdu intenzivní muzikální zážitek a hudbu (i s trochou své vlastní signatury) protlačí v podstatě jakýmikoliv sluchátky i jakýmkoliv řetězcem se zábavnou sebejistotou.

Kč 55 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pevný a hutný zvuk

+ skvělá dynamika a energie

+ podpora formátů

+ barevná sytost

+ dálkové ovládání (= možnost stejně snadného použití doma i a na cestách)

ZÁPORY

- ovládání a orientace pomocí barviček není úplně intuitivní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Voice Audio | www.voice-audio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika