Anglie (zejména v onom exaktním pojmenování pro jižní část Spojeného království Velké Británie a Severního Irska) je přezdívána kolébkou hi-fi techniky zcela oprávněně - nikde jinde na světě nenajdete tolik věhlasných značek, jako právě v této oblasti. Tím nejsilnějším kouzlem pak z nějakého důvodu disponuje pás na jih od Londýna až k jižnímu a jihovýchodnímu pobřeží, kde najdete tucty věhlasných firem. Město Brighton je pak známé jednak jako oblíbená destinace anglické smetánky, jednak jako domov Bowers&Wilkins - ale sídlí tu mimo jiné také výrobce kabelů Dynamique Audio.
Ta (tedy konkrétně její majitel a konstruktér Daniel) staví své portfolio na racionálně pojatých konstrukcích, racionálních volbách materiálů a - rozhodně v neposlední řadě - na racionálně stanových cenách. Značka začala svou cestu v roce 2009 a staví podle svých slov na několika jednoduchých základech.
Základem je kompletní ruční výroba z kabelů vyrobených dle vlastních specifikací. Dalším bodem je volba materiálu - jde o stříbro, případně o postříbřenou měď (i ta má ale stříbrnou vrstvu o tloušťce minimálně 100 mikronů, což je opravdu netypicky hodně). V Dynamique Audio říkají, že ačkoliv stříbro může při špatné implementaci znít tence a až příliš jasně kvůli nedostatečným průřezům, špatnému stínění a dalším faktorům, tak věří, že při správném použití nemá konkurenci.
Krom zmíněných materiálů sází značka Dynamique také na vodiče typu solid core (ačkoliv takový typ vodiče není ve všech jejich kabelech), kde - dle jejich slov - nedochází k interakci mezi jednotlivými vlákny a u dobře zpracovaného materiálu nenajdete diskontinuity a je snazší zajistit precizní přenos signálu.
Jako dielektrikum firma používá výhradně Teflon a to buď FEP nebo PTFE formu, tu druhou tam, kde je použito i vzduchové dielektrikum. Výjimkou z pravidla je použití pěnového polyetylénu u řady digitálních kabelů, kde prý toto řešení pomáhá docílit správné impedance, která je u digitálního přenosu klíčová.
Krom standardních geometrií typu krouceného kabelu takovým či jiným způsobem používá firma u vyšších řad také vlastní geometrii nazvanou "spirálové pole". Vodiče jsou i tady kroucené, nicméně zachovávají si odstup díky distančním podložkám, které navíc fungují i jako mechanické tlumení.
Dynamique Audio také - opět s výjimkou digitálních kabelů - nepoužívá metalické stínění vodičů, protože tvrdí, že samotná geometrie postačí pro dosažení dostatečné odolnosti proti vzduchem šířenému rušení. Navíc říkají, že takto indukovaný šum bývá problémem k řešení spíše u "studiových délek" kabelů, kde často dosahují 20 - 30 metrů, v domácím prostředí na půlmetrové vzdálenosti - prý - není mnoho čeho se obávat.
Firma řeší také mechanické tlumení vibrací a předchází efektu mikrofonie - proto používá prvky vyfrézované z masivního kusu hliníku, připevněné ke koncům kabelů pomocí elastometrů, absorbujících dobře pronikající mikrorezonance. Uvnitř tohoto pouzdra, které působí na první pohled spíše jen jako estetický prvek na kabelu, se nachází také slitina neželezných materiálů, které mají za úkol pohltit elektromagnetické rušení.
Přestože u některých kabelů najdete konektory značek jako WBT, Neutrik nebo Wattgate, na většině modelů používá značka své vlastní, což je s ohledem na velikost firmy poměrně pozoruhodné.
V portfoliu jsou pak analogové i digitální kabely, rozdělené do různých kvalitativně rozdílných řad, kde základ tvoří série Horizon 2, která by se dala popsat jako snaha o ideální dostupnou hi-fi kabeláž.
Horizon 2 - analogový signálový kabel
Klasický propojovací kabel s důstojně působícím zpracováním se dobře používá, je dostatečně tenký a přitom pevný, aby se dobře zapojoval. Vzhledu dominuje jemný černý oplet a celkově pěkné zpracování, které je s ohledem na cenu nadstandardní.
Konstrukce kabelu je symetrická, tři vodiče (dva 25 AWG a jeden 22 AWG) z postříbřené mědi (s čistotou 7N) jsou kroucené do spirály. Tlumení vibrací výše zmíněným řešením zajišťuje prvek z uhlíkového vlákna. V RCA konektorech vlastní konstrukce signál vede tellurová měď, v XLR podobě se používají standardní koncovky Neutrik XX v postříbřeném provedení. Vnitřek je tvořen trubičkou z PTFE Teflonu se vzduchovou mezerou a vnější obal je z PVC.
Horizon 2 - digitální signálový kabel
Na první pohled se liší digitální signálový kabel od toho analogového jen nepatrně svou nazelenalou barvou a absencí mechanického tlumícího prvku. Rozdíly jsou ale uvnitř - vodič s pevným jádrem je opět z postříbřené mědi, ale s čistotou 6N a jediným vodičem s průřezem 19 AWG.
Izolant je pěnový polyetylen, impedance drží normu 75 ohm a stínění je provedeno jednak hliníkovou fólií, jednak opletem ze stříbřené mědi.
Horizon 2 - USB signálový kabel
Vzhledově - samozřejmě až na konektory - odpovídá USB kabel tomu, co je popsáno výše u koaxiálního digitálního kabelu. Opět je ale vnitřní provedení to, čím se liší. Jsou tu čtyři vodiče z čisté bezkyslíkaté mědi. Datovým proudům je vyhrazen průřez 2x 24 AWG a napájení 2x 22 AWG.
Izolantem je pěnový polyetylen, stínění je odděleno zvlášť pro datový a zvlášť pro napájecí pár za pomoci hliníkové folie, poté je celý kabel stíněn pomocí vnějšího měděného opletu.
Horizon 2 - napájecí kabel
Na napájecím kabelu si konstruktér dal mimořádně záležet, až neuvěřitelně co se týká materiálů a pracnosti konstrukce vzhledem k nastavené cenové relaci. Ani napájecí kabel není žádná tlustá "roura", stále zachovává poměrně jednotný vzhled série Horizon 2 a i na něm najdete tlumící "pecku" z kombinace uhlíkových vláken a kovu. Koncovky na obou stranách jsou jednoduché, ale pěkné a bytelné.
Vnitřní konstrukce sestává ze sedmi vodičů s pevným jádrem, všechny z postříbřené mědi čistoty 7N; šest z nich má průřez 19 AWG, jeden (ten zemnící) 16 AWG. Izolantem je PTFE Teflon se vzduchovou mezerou a vodiče jsou uspořádány do výše zmíněného spirálového pole.
Horizon 2 - reproduktorový kabel
Reproduktorové kabely série Horizon 2 jsou tenké, tvoří je dva nezávisle vedené a kroucené vodiče - jde o postříbřenou bezkyslíkatou měď čistoty 6N s průřezem 2x 14 AWG. Kabel má na obou koncích tlumící "pecku", izolantem je FEP Teflon a na koncích jsou osazeny firemní konektory, kde signál vede fosforová měď s pozlacením.
Pozorný čtenář jistě zaznamenal, že firma neudává u svých kabelů hodnoty indukčnosti, odporu nebo kapacity (ačkoliv to je dnes již celkem standardní) - je to proto, že jak majitel a hlavní konstruktér Daniel říká, cílem je, aby lidé kabel zapojili a měli z něj nějaký dojem a neorientovali se slepě podle údajů, interpretovaných bez hlubšího kontextu.
Všechny kabely jsme mohli vyzkoušet v běžných redakčních sestavách. U OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Harbeth Monitor 30 jsme srovnávali s Nordost Heimdall 2, u Teac NT-503 / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 / KEF LS50 jsme poměřovali se ZenSati Authentica, Cable4 Superblack a Cardas HighSpeed SB USB, ale také u Cambridge CXC / Cambridge CXA80 / Fischer&Fischer SN-70 s Nordost Red Dawn, případně u ASUS Xonar Essence One MUSES MKII / Grandinote Shinai / Cambridge CXC / Cambridge CXA80 / Fischer&Fischer SN-70 s kabely Nordost Red Dawn a TelluriumQ Black a Silver. Zkoušeli jsme ale také obdobně dostupnou kabeláž značek jako Eagle Cable nebo AudioQuest (u kabelů signálových), IsoTek (u kabelů napájecích) nebo ProAc a Tasker (u kabelů reproduktorových). Popisované dojmy pak platí při použití všech kabelů jako celku napříč systémem všude tam, kde to bylo možné.
Na všech sestavách se zdálo, že baskytara Marcuse Millera v jeho "Power" ("M2" | 2001 | Telarc | CD-83534) dostane po zapojení kabelů Horizon 2 "kopanec", přibude objemu a výraznosti a kdo by se u dostupné kabeláže bál jisté plochosti, bude nadšený (alespoň my jsme byli) - zvuk je šťavnatý, má lehce vřelejší, ale celkově nijak výraznou vlastní charakteristiku. V rámci cenové úrovně jsme měli pocit velmi působivé energie, objemu i celkové kultivovanosti; ačkoliv třeba série Red Dawn od Nordost byla při kompletním prokabelování lepší v kontrole a pevnosti, kabely Dynamique se při výrazně nižší ceně její úrovni blíží a to jsme doposud o žádných kabelech s čtyřmístnými cenovkami říct s klidným svědomím neodkázali.
Stejně tak na středních frekvencích, třeba při zpěvu Bobbyho McFerrina v "Hush Little Baby" ("Hush" | 1992 | SONY Masterworks | SK 48177), nás Horizon 2 víc než překvapily v tom, jak snadno a s jakou bohatostí a barevností (v poměru k tak akceptovatelným cenovkám) hudba zněla. Kabely v nízkých třídách často mají tendence jaksi "opomenout" pocit těla a sytosti vokálů, u Dynamique Audio ten pocit nenastával, naopak všechno bylo až překvapivě harmonické a příjemné, ať už v tom či onom systému - přitom ale Horizon 2 krom právě oné jisté "harmonie" nevykazují snahu nějak naklánět frekvenční spektrum nebo něco zdůrazňovat.
I na výškách jsme ocenili to, že cinkot činelů v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl jasný a spíše sladší, než suše jednoduchý, jak u levnějších kabelů leckdy bývá. Kabely se nezdály zvýrazňovat ani přímočařejší charakteristiku zesilovače Norma, ani jemnější a měkčí styl prezentace Grandinote, v každé sestavě byl cinkot dobře rozlišený a ať už byl důvod jakýkoliv, zanechala v nás reprodukce vždycky pocit, že dostáváme víc, než bylo očekáváno.
Odvážné pojmenování značky jaksi podsouvá očekávání, že hudba bude dynamická. Je pravda, že opět při přímém porovnání s výrazně dražšími Red Dawn (jakkoliv i ty dle naší dlouhodobé zkušenosti patří k nadstandardu své cenové třídy), působily Horizon 2 až k neuvěření blízko - třeba "Two Bass Hit" Dizzy Gilespieho ("Night in Tunisia" | 2006 | Bluebird | 82876 84866 2) měla hlavně tělo a robustnost, které byly prostě fajn a ani dynamicky nepůsobila "zbržděně". S obdobně drahými kabely, které jsme měly k dispozici (byť pravda nikdy jako kompletní sestavu srovnatelnou s Horizon 2), nastával pocit jakéhosi "splasknutí" hudby, vymizení zřetelné části tahu na branku.
I rozlišení bylo vlastně až nečekaně obstojné; ne že by Horizon 2 způsobily nějaký zázrak, ale jejich vlastně uhlazená a klidná reprodukce vám nezavdá v této ceně absolutně žádné důvody ke stěžování, už proto, že třeba v "Tribal Dance" od Peter Green Splinter Group ("Destiny Road" | 2010 | Snapper Music | SBLUECD055) bylo prokreslení opět velmi blízko dražších kabelů. Ano, ne takový pocit ambientních detailů a ne třeba tak dlouhý, tak jemný dozvuk výrazného činelu, nicméně základní pocit čistoty a pevnosti tu byl a to rozhodně (vcelku daleko) nad rámec toho, co nabídnou v této ceně mainstreamové značky.
Nejvíc nás ale nadchl pocit, že oproti výše jmenované a cenově srovnatelné konkurenci byl systém propojený Dynamique Audio vždy jaksi jednodušší a třeba "Please Read the Letter" od Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) byla plnější, pocitově bohatší a tak nějak vláčnější, prostě jako kdybyste poslouchali o něco lepší sestavu celkově. Velkou devizou kabelů bylo to, že jsou "bez problémů", že nic neakcentují a že sestavy nechávají v klidu hrát - navíc ani u dražší elektroniky nepůsobilo jejich zapojení úplně nepřiměřeným dojmem.
Anglický malosériový výrobce Dynamique Audio rozhodně nepatří k hvězdám audio businessu, ale je to vlastně škoda - protože už jejich základní série Horizon 2, která je i na české poměry férově dostupná, funguje obdivuhodně dobře a rozhodně dokázala "rozsvítit" sestavy odvážněji a šťavnatěji, než jakýkoliv z nám známých konkurentů podobné cenové hladiny. Přidejte k tomu pěkné zpracování a celkově dobrý pocit je na světě - za nás Dynamique Audio nabízí hi-fi standardy (celkem výrazně) přesahující ty obvyklé v této cenové kategorii. Pokud tak hledáte výjimečně dobrý poměr cena / výkon, pokud je vám blízké neefektní a hudební harmonii podporující podání, pak jsou kabely Horizon 2 naprosto jasným tipem. S osobním doporučením, protože testovací vzorky v redakci už zůstanou jako etalon možného mezi dostupnými hi-fi kabely.
cca Kč 9 000,- - 2x 2,5 m reproduktorový kabel
cca Kč 4 500,- - 2x 1 m cinch-cinch analogový interconnect
cca Kč 3 200,- - 1 m cinch-cinch digitální interconnect
cca Kč 5 000,- - 1 m USB kabel
cca Kč 6 000,- - 1,5 m napájecí kabel
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/2436-dynamique-audio-horizon-2#sigProId1f5230abfb
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fantastická cenovka za výkon
+ dobré zpracování
+ oproti leckteré konkurenci pocit realistické plnosti
+ zapojení od zásuvky po reprosoustavy celkový pozitivní dojem ještě trochu umocní
ZÁPORY
- nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Dynamique Audio | www.dynamiqueaudio.com