2015 11 24 TST NAD C510 1

Pokud je některá z velkých, zavedených značek v hi-fi symbolem nadšení pro digitál (a je jedno, jestli zrovna myslíme signál z počítače nebo zesilovače pracující ve třídě D či cokoliv dalšího), je to NAD. Stačí se podívat na jejich malé a povedené "stolní" produkty řady D, nebo i na druhý konec spektra, do řady Masters, které vládne digitální předzesilovač s hybridním digitálním koncovým stupněm. Není tak divu, že to je právě NAD, u kterého se objevuje první dostupný čistě digitální předzesilovač s integrovaným D/A převodníkem.

NAD C 510 si spojíte s kanadskou značkou na první dobrou. Přístroj se ukrývá v nízkém šasi s mírně zaoblenými hranami a v podstatě "nijakým" designem - je tu jen to nejnutnější, žádné rozptylování a utrácení za pozlátka. To je koneckonců dlouholetá a úspěšná firemní strategie. Na čelní stěně přístroje s rozměry 43,5 x 9,9 x 30,9 cm (š x v x h) a váhou necelých 5 kg najdete dominantní, v rozích mírně zaoblený displej s velkými modrými znaky v jednom řádku a jen čtyři ovládací prvky - vlevo od displeje spínací tlačítko, vpravo pak dvě maličká tlačítka pro cyklickou rotaci vstupů a velký, jednoduchý knoflík pro úpravu poslechové úrovně. Veškerá indikace probíhá přes displej.

2015 11 24 TST NAD C510 2

Zadní strana je osazena celkem patnácti vstupy a výstupy; ač v dnešní době už není výjimkou, že výrobce integruje digitální vstupy do téměř libovolného komponentu, že NAD se spolehne VÝHRADNĚ na digitální vstupy byste možná nečekali. Jediný analog tu tak zastupuje výstup signálu ve dvou podobách - jako pár nesymetrických RCA a jako pár symetrických XLR. Vstupy (ještě jednou - všechny digitální) nabízí ale všechny myslitelné podoby snad s výjimkou BNC - od AES/EBU, přes koaxiální a optický až po asynchronní USB a co je nejneobvyklejší, to je dvojice HDMI konektorů. HDMI je tu ještě jedno, slouží jako výstup pro videosignál. Pak už jsou tu jen "technické" konektory - kromě napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem je tu USB pro zasunutí paměti s aktualizací software (to je v dnešní době stále se vyvíjejících digitálních standardů poměrně důležité), "chytré" konektory RS232 a 12V spoušť (jako vstup i jako výstup) a také jack pro vstup externího čidla dálkového ovládání.

2015 11 24 TST NAD C510 3

Vnitřní řešení je celé postavené na firemní topologii Direct Digital, ne nepodobně řešením nejvyšší řady Masters. Od vstupu až po plně symetrický výstup je signál zpracováván výhradně v digitální doméně (tedy včetně regulace hlasitosti), až těsně před výstupem je signál převeden a řízen operačním zesilovačem, pracujícím ve třídě A. Díky krátkým signálovým cestám a Direct Digital řešením dosahuje předzesilovač na danou cenu naprosto nevídaných technických parametrů - celkové harmonické zkreslení (THD+N) nepřekračuje hodnotu 0,002% (-60 dBFS), intermodulační zkreslení činí pouhých 0,0001% a tím nejdůležitějším je fantastický odstup signálu a šumu na úrovni 123 dB, dosahující k úrovni nejmodernějších převodníkových čipů současnosti.

2015 11 24 TST NAD C510 4

Nejzajímavější na architektuře Direct Digital je 35ti bitová hloubka zpracování digitálních dat. To znamená, že ani 24 bitový digitální signál není nijak omezen. Maximální podporované rozlišení jak přes USB, tak přes ostatní digitální vstupy činí 24 bitů / 192 kHz. Přes přítomnost HDMI vstupů není NAD C 510 uzpůsoben na multikanálový signál (a už vůbec ne na filmové kodeky). Na HDMI vstupech je oddělen audio a video signál, a zatímco video je dále přeposíláno (včetně 3D, ale už ne s podporou 4K), zvuk tady probíhá standardním zpracováním, byť v high endových receiverech najdete mnohokrát větší množství různých nastavení. C 510 je koncipován pro co nejjednodušší zapojení i používání. Na druhou stranu někomu může scházet třeba subwooferový výstup.

2015 11 24 TST NAD C510 5

NAD C 510 jsme poslouchali zejména s koncovým stupněm NAD C275BEE, ale také s koncovým stupněm NAD C 370 nebo Onkyo M-5000 R. Srovnávali jsme s pak s Naim Nait XS nebo Musical Fidelity M6si. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Fischer&Fischer SN/SL70, Wilson Benesch Square Two, Tannoy Revolution XT 6 nebo PMC Twenty 26. Propojeno bylo kabely TelluriumQ řad Silver a Black.

Při zapojení NAD C 510 jako kdyby basová složka trošku ubyla a třeba oproti Musical Fidelity se stala mnohem jasněji součástí hudebního celku a ubyla jí dominance. Přesto máte pocit, že i když je basu objemově spíše akorát, pouští se přirozeně hluboko a basa v "Now is the next time" z "If Summer had its Ghosts" Brufforda, Townera a Gomeze (1997 | Pony Canyon | 1162) byla přirozeně plná a sytá, se slušnou definicí, byť kontury jsou o dýchnutí měkčí a celek trošku nadýchanější - takový NADovský. Basové lince pak rozhodně nechyběla energie a byl cítit i důraz a přírůstek kontroly, autority.

2015 11 24 TST NAD C510 6

Titulní skladba Hedgesova alba "Aerial Boundaries" (1984 | Sony Music) je příkladem opravdu pěkně a čistě nahrané kytary. Digitální NAD udržuje jednotlivé tóny strun pod velmi precizní kontrolou s digitálním perfekcionismem, přesto tu není ani stopa po chladu či odosobnění zvuku. Popravdě řečeno je docela těžké vystopovat v reprodukci nějaké "digitální" charakteristiky. Struny kytary byly znělé a jasné, přednes jako celek vysloveně muzikální, snad jen trochu méně objemu a důraz na větší kontrolu ve středním pásmu odkazuje právě na rychlé digitální obvody. Nechybí tu ale rozumný objem, velmi dobrá přehlednost a dotek firemní laskavosti a muzikálnosti.

2015 11 24 TST NAD C510 7

Činely v "Played Twice" od Fred Hersh Trio z výběru "Chesky Ultimate Demonstarion Disc" (FLAC | 16 - 44,1) byly objemově dosti výrazné, znělé a podané v plné rozmanitosti a s velice dobrým prokreslením. Výšky jsou nevtíravé a jejich dozvuk je dlouhý, jemně a pozvolna uvadající a vysloveně hezký. Činely jsou také pod prvotřídní kontrolou, předzesilovač je evidentně velmi rychlý a dokáže si udržet v signálu snadný přehled. Kov činelu je pak přesvědčivý, jiskřivý a s pěkným kovovým charakterem. Je fakt, že právě na kovu je lehký dotek "digitálnosti" cítit nejvíce.

2015 11 24 TST NAD C510 8

Zvuk je rychlý a velmi dobře kontrolovaný, takže i dynamika Vivaldiho "La Stavaganza Concerto op.4 , č. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byla velice přesvědčivá a jen na opravdu vysokých hlasitostech byla cítit drobná dynamická rezerva ve špičkách, respektive tam nebylo cítit tak přesvědčivě to, že by do reprodukce předzesilovač dával všechno, že by uměl prosadit takový ten konečný puls - naopak tu byl lehoučký odstup. Kontroly má ale C 510 v kontextu třídy na rozdávání.

Rozlišení NAD C 510 je nečekaně dobré, respektive působí až nečekaně díky velmi klidnému a tmavému signálovému pozadí, díky němuž se vše zdá být jaksi blíž a čistší. Hobgoodova "First Song" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd112) není nijak instrumentálně složitá, přesto v ní lze vystopovat spoustu drobných detailů, hrajete-li ji přes talentovaný systém. NAD vnesl do sestav nikoliv snad delikátní samozřejmost a vystoupení mikrodetailů, jako to umí ultimativní třída audio komponentů v cenách nemovitostí, ale jakousi suverénní přesnost a jasnost, přehlednost a i když ne dokonalou transparentnost, tak čistotu snoubenou s pocitem plnosti. NAD nezapomíná na svůj kanadsky kultivovaný charakter, ale přesto je tento konkrétní kousek velmi akurátní a precizní, takže nástroje jsou jednak dobře oddělené, jednak velmi dobře konturované a jednak máte celkově pocit přehlednosti a jistoty.

2015 11 24 TST NAD C510 9

I když rozlišení je velmi dobré, nemáte nikdy pocit, že by NAD C 510 příliš tlačil. Naopak, zvuk třeba ve "Where or when" Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) byl lehoučce sametový a jemný, předzesilovač dokázal vystihnout celkovou pohodu skladby, ale hlavně ji "prodat" plynule a laskavě.

Rytmika obecně by NAD C 510 šla; i když nemáte pocit, že hudbu odpálí jako z praku, dokáže udržet rychlost našlápnuté "Psychotron" od Megadeth ("Countdown to extinction" | 2012 | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) a vlastně je to díky tomu pekelná jízda. Hudba má drajv a říz, díky celkové NADovské jemnosti je to neunavující.

2015 11 24 TST NAD C510 10

Předzesilovač NAD C 510 je odvážný pokus posunout hranice relativně dostupné audio elektroniky směrem do digitální budoucnosti. Je to ale pokus možná až příliš futuristický - většina moderních uživatelů bude stačit, nicméně pravověrný audiofil by rozhodně užil alespoň jeden analogový vstup, nebo třeba modulární koncepci pro možnost vstupy a výstupy si volit. Takhle C 510 oslovuje tak trochu specifickou skupinu zákazníků, byť jeho schopnost fungovat i jako jednoduchý přepínač HDMI vstupů z něj činí geniální komponent pro "2.0 kino". Je škoda, že firma k němu nemá úplně adekvátní koncový stupeň, který by dokázal na maximum vytěžit digitálně tiché signálové pozadí, precizní rytmiku a rychlost, kterou C 510 nabízí. Pokud vám nevadí typicky "nijaký" design a spíše rozumné, než pěkné zpracování přístroje a pokud se vám líbí čistě digitální skladba vstupů, je podle nás NAD C 510 velmi dobrý předzesilovač, jakkoliv zaměřený spíše na co nejsnazší život jeho uživatelů, než na "plný servis". Ceňme si ale toho, že NAD opět prošlapává neotřelou cestu do budoucnosti a rozhodně při tom neselhává.

PS: Až po dopsání recenze dorazila od dovozce zpráva, že je C 510 trvale k dispozici za cenu o 5 000,- nižší, než jakou jsme znali v době hodnocení. A to už je sleva natolik výrazná, že ze zajímavého, originálně pojatého přístroje činí tip na koupi...

Kč 26 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fantastická výbava pro "moderní" domácnost

+ možnost využití i v roli základního přepínače video signálu

+ nenápadný, vkusný design s hezkým zpracováním

+ snadné, jednoduché použití s libovolným signálem

+ velmi temné pozadí signálu a dobrá dynamika

+ čistý, velmi jemný, detailní přednes

+ snížení ceny o nějakých 16%

ZÁPORY

- zpracování a vzhled tak úplně neodpovídají cenové třídě

- alespoň jeden analogový vstup by opravdu prospěl

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio