GAN400

Společnost Peachtree Audio tento týden oznámila nový výkonový zesilovač třídy D GaN400. Název nového modelu napovídá, že se můžeme těšit na 400 Wpc dodávaných do 8 nebo 4 ohmů prostřednictvím tranzistorů vyrobených z nitridu galia. Výstupní stupeň GaN400 využívá tranzistory GanFET - nový druh tranzistoru, který by časem mohl nahradit tranzistory MOSFET jako spínací zařízení používané v zesilovačích třídy D. Abychom pochopili, proč jsou GaNFETy tak slibné, musíme udělat krok zpět.

Zesilovače třídy D nejsou definovány použitím spínaného zdroje a jejich zpracování signálu není digitální, ale analogové: k zapínání a vypínání výstupních tranzistorů (často dvojice tranzistorů MOSFET) velmi vysokou rychlostí se používá faksimile příchozího analogového signálu PWM (šířkově modulovaný puls). Šířka každého impulsu odpovídá amplitudě analogového signálu.

Podle Jima Spainhoura ze společnosti Peachtree Audio může relativně nízká rychlost spínání tranzistorů MOSFET způsobovat zkreslení, které lze korigovat pouze použitím globální záporné zpětné vazby. "A přesto po stránce subjektivního poslechu uslyšíte lidi tvrdit, že globální záporná zpětná vazba způsobuje vyleptané rozmazání středů a výšek," říká prostřednictvím e-mailu. Spainhour připomíná, že slavní konstruktéři zesilovačů jako John Curl, Nelson Pass a zesnulý Charley Hansen často ve svých návrzích zdůrazňovali použití nulové globální záporné zpětné vazby.

A teď to hlavní: GanFETy spínají rychleji než MOSFETy, takže vyžadují mnohem nižší úroveň globální záporné zpětné vazby.

Spainhour to dále rozvádí: "Po více než roce vývoje je GaN400 nejlépe znějícím zesilovačem, jaký jsme kdy vyrobili. Kombinuje některé vlastnosti středních a vysokých frekvencí, které získáte u lampových a polovodičových konstrukcí s nízkou zpětnou vazbou, s rychlostí a úderností basů, které získáte u vysoce výkonné třídy D. Nedochází k žádnému rozmazávání. Neexistuje žádný vyleptaný zvuk. Kvůli absenci zpětné vazby to není nejlepší měřicí zesilovač, jaký jsme kdy vyrobili, ale kompromisem je lepší zvuk. Mnohem lepší zvuk."

GaN400 je napájen regulovaným zdrojem o výkonu 850 W RMS, má symetrické i single-ended vstupy a je zabalen v super stylovém obalu Peachtree s křivkami. Je určen ke spárování s již ohlášeným PreDAC (2499 USD), což je, jak název napovídá, předzesilovač s D/A převodníkem (a MM phono stupněm).

Add a comment

Audio Research I50

Přetiskujeme zprávu společnosti Tykon:

Jeden z nejstarších amerických High End výrobců zesilovačů, Audio Research přichází na trh s novým integrovaným zesilovačem I/50.

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně vznešený. Ručně vyrobený v Minnesotě, I/50 je postaven se stejnou pozorností k detailu jako všechny ostatní produkty Audio Research - každý z nich dokonce dostane vlastní poslechový test se zvukovým designérem Warrenem Gehlem. I/50 je k dispozici v šesti barvách a má povrchovou úpravu Cerakote pro krásný a trvalý vzhled. Modulární konstrukce umožňuje instalaci dvou zvukových modulů - Phono a D/A převodník (v roce 2022). Zesilovač s vysokým výkonem 50 W na kanál je schopen rozehrát většinu současných reproduktorů. Konektor pro sluchátka umožňuje osobní poslech.

I/50 je navržen tak, aby byl snadno použitelný, a na horním panelu má pouze tři ovládací prvky - spínač napájení, přepínač vstupů a regulace hlasitosti. Dva LexieTubes® poskytují informace o zvoleném vstupu a nastavené hlasitosti. Dva spárované páry elektronek 6550WE spolu se třemi lampami 6922 stojí před perforovaným krytem transformátoru. Tři vstupy RCA a jeden vstup XLR zajišťují připojení pro většinu systémů spolu s reproduktorovými výstupy pro 4 a 8 Ohmů. Plně funkční kovové dálkové ovládání poskytuje další funkce a ovládání. K dispozici bude volitelná drátěná klec.

Stejně jako všechny produkty Audio Research je I/50 postaven výhradně v továrně v Minnesotě, týmem zkušených techniků a šikovných řemeslníků. I/50, nabízený v šesti barvách, je prvním výrobkem kompletně dokončeným ve vlastní továrně. Dokončovací laboratoř Audio Research je nově vybavena speciálním barvícím zařízením a laserovými zobrazovacími a značkovacími stroji na výrobu luxusních povrchů, které se běžně vyskytují jen na mnohem dražších výrobcích. Cerakote povrchová úprava je nejen velmi krásná, ale i nesmírně odolná, aby bylo možno udržovat přístroj po celý život jako nový.

Cena začíná na 149,990,-Kč

více na www.tykon.cz

Add a comment

Alare

Po 25 letech navrhování, výroby a zpracování špičkových audio komponentů neodolali zakladatelé italské společnosti Audia Flight pokušení navrhnout vlastní reproduktory. Po originálním designu vytvořeném pro testování vlastních obvodů audio zesilovačů, který i po deseti letech zůstává v jejich laboratoři, se společnost rozhodla, že nastal čas vytvořit novou značku špičkových reproduktorů Alare. A společnost představila Remigu 2, svůj první produkt, který je nyní k dispozici.

"Reproduktory Alare, elegantně vyrobené v Itálii a postavené z těch nejlepších materiálů a komponentů, jsou pečlivě navrženy s cílem dosáhnout těch nejlepších výkonů vůbec. Navrhnout špičkový reproduktor je mechanická, elektrická a akustická výzva. Pokud je cílem zachovat nedotčené harmonické struktury a nástrojové barvy, výrobky Alare tento slib dodržují a uspokojují očekávání nejnáročnějších milovníků hudby," uvádí se v oficiálním oznámení produktu.

Společnost Audia Flight založili v roce 1996 Massimiliano Marzi a Andrea Nardini a od té doby navrhuje a vyrábí všechny zesilovací produkty ve vlastním závodě, který se nachází ve městě Civitavecchia, jen něco málo přes 70 kilometrů od Říma. Alare je nyní značkou a registrovanou ochrannou známkou vlastněnou společností Audia Snc a podlahový reproduktorový systém Remiga 2 je jejich prvním modelem na trhu.

Konstrukce využívá pečlivě tvarovanou přenosovou linku, pohánějící dva vlastní woofery: jeden 10" a jeden 8". Tato volba, jak tvůrci zjistili na základě rozsáhlých počítačových simulací a testů, umožňuje lepší kontrolu energie, což má za následek hlubší a detailnější zvuk. Konstrukce přenosových linek je také složitější na vývoj a vyladění a zúžená přenosová linka Alare se dvěma měniči je výsledkem složitého modelování a výpočtů.

Oba woofery využívají sendvičový vzorec kuželů od dánské společnosti Audiotechnology, který obsahuje dva papírové kužely vyztužené tenkým uhlíkem, které jsou slepeny vrstvou rozpínavé pěny, dobře tlumené, aby se zabránilo rezonancím. Výsledkem je extrémně tuhý kužel, který se vyznačuje rychlou odezvou s nižším zkreslením a je poháněn kmitací cívkou z hliníkového drátu s kaptonovou vložkou. Celá konstrukce měniče je bohatě odvětrávaná, což umožňuje volný pohyb bez nežádoucích kompresních efektů.

V horní části konstrukce Alare Remiga 2 najdeme 7" středotónovou jednotku Accuton Cell, využívající čistě keramickou membránu, extrémně lehkou a tuhou, přispívající k nižšímu zkreslení a čistšímu zvuku v rozšířeném rozsahu frekvencí. Tento měnič je umístěn ve vlastní vyhrazené komoře, vyplněné speciální vlnou z aramidových vláken pro téměř dokonalou absorpci zvuku. Středotónový reproduktor připravuje půdu pro roli výjimečného 30mm diamantového výškového reproduktoru, rovněž od společnosti Accuton. Společně tato volba měničů a konstrukce skříně umožňuje dosáhnout frekvenční odezvy klesající na 32 Hz a sahající až k 30 kHz.

"Tenká kopulka z diamantu je pro výškový reproduktor ideální díky poměru tuhosti a hmotnosti tohoto materiálu, který je opravdu nepřekonatelný. Konkávní kopulka je použita proto, že pohyblivá sestava je tužší a lépe tlumená než konvexní kopulky a vykazuje také lepší rozptyl," vysvětluje společnost. Zvolená konstrukce výškového reproduktoru podle nich nezní přehnaně "brilantně", jak se to často stává u mnoha diamantových výškových reproduktorů, a místo toho se stává přirozeným rozšířením designu celého systému. "Diamanty jednoduše zmizí, zůstane jen hudba. Je to nový způsob uvolněného poslechu, a jakmile si na něj jednou zvyknete, už se nikdy nevrátíte k jiným, konvenčnějším technologiím," dodávají.

Zvláštní pozornost byla věnována také konstrukci crossoverové desky. Rozšířením dlouholetých zkušeností společnosti v oblasti špičkové elektroniky jsou vybrané vysoce kvalitní součástky, většinou od firmy Mundorf, pevně namontovány na nevodivé desce, propojené postříbřenými měděnými vodiči s plným jádrem, čímž se zamezuje nežádoucímu rušení mezi elektrickými cestami.

Konstrukce skříně Alare Remiga 2 využívá různé druhy dřeva, vrstvené pomocí speciální receptury lepidla, která vede k velmi účinnému tlumicímu efektu "omezené vrstvy". To má zásadní význam vzhledem k velkým rozměrům 140 x 35 x 71 cm a celkové hmotnosti (120 kg). Tato technika konstrukce skříně je dále vyztužena vnitřní ocelovou klecí, která prakticky eliminuje nežádoucí vibrace.

Pár reproduktorů Remiga 2 se prodává za 69 000 eur (přibližně 80 000 USD). Společnost plánuje představit menší verzi, Remiga 1, což bude kompaktnější třípásmový, podlahový reproduktor. Společnost rovněž investuje do nejlepších nástrojů na podporu svého úsilí při navrhování a výrobě reproduktorů, přičemž využívá nejmodernější měřicí systémy a přesné mikrofony, posunovací lasery, akcelerometry, počítačem podporovaný návrh a simulační software. Každý výrobek je pečlivě testován a před odesláním kontrolován, přičemž se používá celková kontrola kvality v každém kroku výroby.

www.alare-labs.com 

Add a comment

Progression

S velkým důrazem na designový jazyk odvozený od firemního prohlášení Relentless powerhouse přichází nová generace monoblokových a stereo zesilovačů Progression od společnosti Dan D'Agostino MAS.

Nové monobloky M550 a stereofonní výkonové zesilovače S350 jsou aktualizací 2. generace původních zesilovačů Progression z roku 2016. Tehdy zesilovače Progression nabízely audio nadšencům cenově dostupnější alternativu nebo vstupní bod k řadě Momentum společnosti Dan D'Agostino MAS. Následné vydání úsporných monobloků Relentless odstartovalo nový průmyslový design, který se ve zjednodušené estetice promítl i do nových modelů M550 a S350.

Nejviditelnější je nový systém chladiče, který má nyní eliptický tvar podobný modelu Relentless, což je konstrukce, která je mnohem účinnější a údajně výrazně zlepšuje chlazení. Kromě jedinečného a atraktivního designu umožňuje nový systém chladiče dosáhnout nižší provozní teploty, což zvyšuje spolehlivost a životnost zařízení.

Vylepšení byla použita také ve vstupních a výstupních stupních nových monofonních zesilovačů M550 a stereofonních zesilovačů S350. Výsledkem kombinace těchto prvků je zvýšení výkonu, který se nyní u monobloku M550 rozšířil na 550 W do 8 ohmů a zdvojnásobil na 2200 W do 2 ohmů. Stereofonní zesilovač S350, jak také název napovídá, má výkon 350 wattů do 8 ohmů a zdvojnásobuje se na 1400 wattů při 2 ohmech. Dan D'Agostino Master Audio Systems uvádí, že nové zesilovače jsou vybaveny 48 bipolárními výstupními zařízeními, masivním napájecím transformátorem s výkonem téměř 2 KVA a 100 000 mikrofaradů paměťové kapacity zdroje.

Výstupní zařízení NPN/PNP jsou dalšími technologickými vychytávkami z monobloků Relentless. Nový typ tranzistorů údajně poskytuje rozšířenou vysokofrekvenční odezvu, vyšší výkon (čtyřikrát více) a přesnější párové přizpůsobení. Širší bezpečná provozní obálka a vynikající linearita zesílení vedly k lepší tepelné stabilitě napříč výkonem zesilovačů. Vyšší provozní zkreslení je výsledkem připojení výstupních zařízení přímo k novým chladičům, což je metodika, která zvýšila úroveň provozu třídy A na 70 W u modelu M550 a 45 W u modelu S350.

Dan D'Agostino řekl časopisu SoundStage! Australia: "Zachovali jsme topologii Super Rail původních zesilovačů. Jednoduchá v popisu, ale složitá v provedení, Super Rail, kontraintuitivně, používá přídavné napájecí zdroje s vyšším napětím ve vstupním stupni ve srovnání s hlavním koncovým stupněm. Tato přední část s vyšším napětím poskytuje výjimečný headroom pro výstupní obvody. Výsledkem je téměř ideální provoz výstupního stupně."

D'Agostino dále řekl: "Jsem nadšený výsledkem nových zesilovačů Progression M550 a S350. Náš vedoucí inženýr Burhan Coskun vedl tento vývoj a překonal zvukové a výkonové vylepšení, které jsem specifikoval."

Add a comment

Melco

Vysoce uznávané vlajkové hudební servery N1Z od společnosti Melco, která se specializuje na digitální technologie, byly výrazně vylepšeny z hlediska provozu a obvodů, aby se zvýšil jejich výkon.

Společnost Melco oznámila nové hudební přehrávače HA-N1Z/2EX-H50 se standardním pevným diskem a HA-N1Z/2EX-S40 s pevným diskem, které jsou vybaveny úložištěm s jedním diskem a významným vylepšením napájení. Obě varianty pevných disků jsou údajně speciálně navrženy pro lepší zvukový výkon, přičemž model HA-N1Z/2EX-H50 má vestavěnou kapacitu 5 TB a model N1Z/2EX-S40 kapacitu 4 TB. Úložná zařízení modelu N1Z jsou podepřena těžkými nemagnetickými podpůrnými deskami a zároveň jsou stíněna měděnými a hliníkovými dílčími částmi šasi.

Samotné šasi má těžkou konstrukci z eloxovaného hliníku a je dále vyztuženo tuhým křížovým rámem. Nová dvojitá napájecí sekce byla vylepšena díky zvětšeným kondenzátorovým zásobníkům a vícestupňovému potlačení elektrického šumu a zkreslení. Šasi serverů je fyzicky podepřeno izolačními patkami TAOC.

Obě jednotky jsou vybaveny pokroky EX a nejnovější aktualizací firmwaru V4.10 (vydanou v únoru 2021), která kromě mnoha vylepšení zahrnuje také stabilitu serveru, prohlížeče/webové stránky a provozu.

Servery N1Z jsou vybaveny výstupem Neutrik USB 2.0 s možností připojení k digitálně-analogovým převodníkům (DAC) a zároveň nabízejí porty USB 3.0 označené jako USB3, "Expansion" a další "záložní" zásuvku USB-A. Zásuvka RJ45 Ethernet umožňuje připojení k místní síti, zatímco další port RJ45 lze použít pro obsluhu streamovacích zařízení založených na síti Ethernet.

Generální ředitel společnosti Melco Audio Dan Raggett řekl serveru SoundStage! Australia: "Modernizovaná řada N1Z nabízí náročným milovníkům hudby možnost volby mezi HDD nebo SSD diskem a oba nyní využívají naše nové, vysoce kvalitní samostatné disky namísto předchozího systému dvou disků založeného na RAID. Odstraněním architektury RAID u nových modelů můžeme zákazníkům nabídnout zvýšení kvality zvuku podpořené našimi novými a vylepšenými napájecími zdroji. Tyto klíčové aktualizace skutečně posouvají dvě již tak špičkové digitální hudební knihovny na novou výkonnostní úroveň a dále upevňují pověst společnosti Melco, která nabízí zlatý standard přehrávání digitálních knihoven."

Add a comment

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio