Vznik značky AURALiC v roce 2009 prý inspirovala návštěva zakladatelů v čele s hlavním vývojářem Xuanqianem Wangem na koncertě klasické hudby v berlínském amfiteátru Waldbühne. A rozhodli se, že je třeba vyrobit zařízení pro streamování ve vysokém rozlišení, což tehdy byla myšlenka stále ještě docela novátorská. Základním modelem nabídky je kompaktní zařízení Vega S1.
To jako jediné z nabídky (respektive spolu s „variací na dané téma“, transportem Aries S1) má také „poloviční“ šířku. Vega S1 získal velmi čistý tvar s ostře řezanými rysy. Celé čelo zabírá skleněná plocha s primárně bílým, jasným displejem. Pětice tenkých ovládacích tlačítek je nahoře vpředu, kde se dále nachází ještě firemní logo.
Na zadním obdélníku skoro monolitického šasi najdete vstupní zásuvku s vypínací kolébkou, hned vedle pak HDMI vstup, netypicky používaný pro přenos napětí z příplatkového externího zdroje. Protože Vega S1 je streamující D/A převodník, krom vstupu pro ethernetový kabel (u nějž je v celkem rozšířené nepraktické podobě přidružený USB port na datové paměti) tu najdete i dvě optiky, koax a také USB ke spojení s počítačem.
Zpracované signály pošlete ven přes XLR nebo RCA rozhraní, přístroj umí též regulovat výstupní úroveň, tedy hlasitost.
Uvnitř je v přední části deska s napájecím zdrojem kolem toroidního transformátoru, v části zadní, usazené v samostatné stíněné skříňce, najdete čtyři zapouzdřené firemní moduly Orfeo. Jsou dva na kanál – první slouží k úpravě hlasitosti, druhý je výstupní řešení třídy A.
Mnoho technologií má být odvozeno z většího sourozence Vega G2.2. Hlavně použití Fusion DAC, proprietární firemní platformy, kombinující prvky R2R a klasického Delta-Sigma převodníku. K tomu ještě Direct Data Recording a poctivá galvanická izolace audio obvodů nebo analogová forma (softwarově vypínatelného) předzesilovače / regulace.
Fusion DAC využívá jako jádro převodníku běžný čip (výrobce neuvádí konkrétní model, starší verze sázely na ES9018 od ESS), ale obchází PLL, digitální filtraci i oversampling. AURALiC je nahrazuje vlastním řešením hodinového generátoru, digitální filtrace a právě oversamplingu.
Za zmínku stojí i technologie DDR (Direct Data Recording). Představuje to zkopírování binárních dat do systémové paměti, odkud prochází za pomoci dvojitých hodin s femtosekundovou přesností (pro základní kmitočty 44,1 a 48 kHz) do D/A převodníku. Toto řešení má prý zcela a úplně eliminovat jakoukoliv závislost na jitteru nebo zkreslení na vstupu – protože ten je fakticky oddělený od dalších stádií zpracování. Tuto platformu Tesla G3 ovládá 64bitový čtyřjádrový procesor za podpory 2GB operační paměti.
Pokud chcete, lze u Vega S1 vypnout nejen předzesilovač, ale také streaming, čímž se ze zařízení stane čistý DAC. Všechny tyto možností mají za cíl eliminovat jakékoliv případně nadbytečné zdroje rušení.
Trochu okrajovou záležitostí je možnost za pomoci USB mechaniky ripovat kompaktní disky, budete-li chtít. Případně Vega S1 použít i jako CD přehrávač, avšak to je spíše takové nouzové řešení.
Zajímavější může být možnost ovlivnit výsledný charakter v režimu Tone Mode, kdy AURALiC do výstupu přidává různé harmonické složky a vytahuje do popředí příjemnost. Též přítomný Filter Mode taktéž mění výstup, ale podle různých jemných nastavení.
Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz (+/- 0,1 dB), zkreslení při úrovni 0 dBFS pod 0,00012% a dynamický rozsah 130 dB. Na Vega S1 přehrajete PCM s rozlišením až 32 bit / 384 kHz nebo až DSD512. Použít k tomu můžete jednoduchou firemní aplikaci Lightning DS, Roon či širokou škálu dalších aplikací a protokolů.
Šasi má šířku 20,7 cm, hloubku 28 cm a výšku 8,5 cm, díky kovovému provedení váží 4 kg.
Poslech probíhal v základní redakční sestavě Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR / KEF Blade One Meta, krom srovnání s Métronome jsme měli po ruce i Bluesound NODE ICON kupříkladu. O kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.
Citlivě nahraná basová složka v „Defiant, Tender Warrior“ (Charles Lloyd | „The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757) se zdála v podání Vega S1 zdůrazněná ve své hloubce, měla měkčí a temnější podobu. Žádná tuhý nebo tvrdý bas, jen pružná kultivovanost a příjemná sytost. Separace tónů je vkusná, přestože je uvolněná, jsou od sebe čitelně oddělené. Nahrávka se zdála v základním ladění drobet těžší, zato lákavě sytá – různé režimy dovolují mírně jiné interpretace, jakkoliv bazální charakter je daný a stále rozpoznatelný.
Taktéž zpěv Christel Alsos v „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) se zdál hlavně saturovaný, plnotučný a hutný, spíše než lehce zvonivý. A to přesto, že sykavkám je tu dáno dost prostoru, Vega S1 nepotlačuje říz. Srozumitelnost je v rámci kategorie férová, ačkoliv vokální pásmo není vytažené úplně dopředu – zvuk je organicky propojený a primárně „masitý“, nenucený.
Podobně jako je cítit lehký akcent na nižší oktávy, taktéž se Vega S1 nebojí popustit uzdu energii v nejvyšší části spektra. Stejně jako dole, ani na cinkavých zvucích v „Bad Self Portraits“ ze stejnojmenného alba Lake Street Dive (2014 | Signature Sounds) nejde o vyslovený efekt, jako o vnímání specifické charakteristiky. Není to laciná cinkavost, nýbrž pronikavější, jasnější, velmi konkrétní pojetí. Vlastně to „odlehčuje“ tu mírnou těžkost basových oktáv a činí zvuk pocitově vyváženějším.
Tučná, houpavá dynamičnost skladby „Cha Cha Chai“ (Paolo Fresu / Omar Sosa | „Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017) je právě tím typem hudby, který Vega S1 nejvíc sluší. Dá na odiv mohutnost nástrojů, jejich váhu a sílu, houpavou plynulost kompozice. Nejde o zvuk obzvláště rychlý, s jistou důstojnou vláčností a pružnou poddajností servíruje tón za tónem, seriózně, silně a důrazně. Pocit dynamiky se tedy pojí hlavně s robustností, spíše než brilantní výbušností.
Podle plasticity, kterou prokázal Vega S1 při reprodukci „Bolo Na“ od Arooj Aftab („Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295), bychom zařadili přístroj do fajnového standardu dané třídy, prostě mezi lepší hi-fi. Ani tady nechce dávat do popředí technickou stránku věci, brilantní zaostření, vytažené nuance nebo skálopevnou konkrétnost, jako spíš harmonickou stavbu skladby, barevnost, celkově vlastně skvělou bohatost. Hluboký základ je pěkně temný, vokál hladký, výšky zřetelné, přesto neodtržené. Přes jistý znatelný vlastní výraz působí přehlednost dobře.
Zajímavá byla lokalizace hudební scény v „Reincarnation Blues“ od Tyshawn Sorey Trio („Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828). Celá je totiž posunutá nezvykle nízko, jako byste skutečně seděli na stejné úrovni, na níž stojí hráči a byli jim tak „víc tváří v tvář“. Obecně tak jako u všeho ostatního je tu hodně znát rozdíly mezi skladbami, myšleno jejich technickým provedením. Velmi dobrý, realistický master zní prostorově překvapivě realisticky – nástroje mají možná maličko menší proporce, přesto stojí dobře oddělené a posazené nejen na pravolevé, tak na lehce naznačené předozadní ose.
Jemná, snivá „Fade into You“ (Mazzy Star | „So Tonight That I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) byla právě tím typem hudby, který se s charakterem Vega S1 ideálně potkává. Probublávající, houpající se hloubky, kulaté a uvolněné celkové podání, veliká nenásilnost, prostě všechny atributy toho, co očekáváte od kvalitního hi-fi – jako kdyby tu AURALiC umocnil vřelou atmosféričnost nahrávky a provádí vás skrze ni s klidem a laskavostí.
AURALiC Vega S1 není nezajímavý přístroj, zejména kvůli mnoha funkcím v jednom kompaktním šasi a z toho pohledu ne přemrštěné cenovce. Jistě, „prskne“ si při změně vzorkovací frekvence zpracovávaného signálu, ano, uživatelské rozhraní je lehce těžkopádné a reakce pomalejší, našlo by se i pár dalších věcí, nicméně z pohledu čisté zvukové kvality odpovídá Vega S1 nárokům střední třídy. Jako předzesilovač pracuje přijatelně, ačkoliv z pohledu ovládání ne vždy úplně ideálně (třeba když potřebujete rychle změnit poslechovou úroveň), kvalita samotného analogového výstupu je však hezká – zvuk má vlastní styl, příjemný, bohatý, nasycený a uvolněný.
Kč 48 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/6223-auralic-vega-s1#sigProIdb07730f96e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnost regulace hlasitosti
+ celkem příjemná zvuková charakteristika
+ lze rozšířit o externí napájení
+ regulace hlasitosti (byť pomalejší)
+ velmi pěkné zpracování
ZÁPORY
- trochu pomalé reakce včetně úvodního startu
- displej není dotykový a orientace přes fyzické prvky je méně pohodlná
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HiFi Styl | www.hifistyl.cz