2025 04 30 TST Naim CI 1

Kdo v dnešní době nenabízí vestavná a chytrá řešení, ten jako kdyby nebyl. Proto se k tomuto kroku rozhodl také koncern Focal / Naim. Francouzi dodávají vestavné reprosoustavy všeho druhu a britská odnož zase tři varianty zesílení a ovládání, sdružené pod značku CI Series.

Všechna zařízení jsou jednoduše koncipovaná, orientovaná hlavně na skladnost a instalaci do racků v technických prostorách, je možné je kompletně nastavovat za pomoci aplikace Focal & Naim Manager – ta je každopádně určená víc profesionálům, než domácím uživatelům. Umožňuje nastavování jednotlivých zón / místností, řízení vstupů a nastavování jejich parametrů, ale třeba i volbu profilů, kde jsou dostupné prakticky všechny kousky od Focal, ať už ty instalační, tak i klasické hi-fi. Případně si můžete pohrát s ekvalizací.

CI-UNITI 102

Nosným pilířem CI řady je určitě CI-UNITI 102 – jak už název napovídá, tak trochu „profi“ variace na téma kompaktních, ale pěkných all-in-one jménem Uniti. Šasi má výšku 1U, akrylový čelní panel s logem a diodami indikujícími provozní stav plus fyzické spínací tlačítko. Bytelné, jakkoliv jednoduchá skříň směrem dozadu není nijak zdobná (však jde o instalační produkt), po stranách má citlené množství žebrových chladičů. K bokům lze přišroubovat rackové „packy“ pro uchycení.

2025 04 30 TST Naim CI 2

Záda jsou pak jednoduchá, využívají veškerý prostor pro konektivitu. Vlevo najdete napájecí zásuvku běžného formátu, Wi-Fi / Bluetooth anténku, pod ní dva výstupu spínacího 12 V napětí. Následuje ethernetová zásuvka, optický a HDMI digitální vstup, poté pár analogových cinchů. Další pár cinchová dvojice slouží jako linkový výstup a ještě třetí přítomná je primárně pro subwoofery, ale lze ji nakonfigurovat tak jako běžný výstup.

Na pravé straně, krom další Wi-Fi & Bluetooth anténky, máte dvě možnosti připojení reprosoustav. Trochu překvapivě je tu stereofonní sada docela pěkných klasických terminálů, doplněné o obvyklejší „euroblock“ rozhraní.

2025 04 30 TST Naim CI 3

Pro uživatele se chová CI-UNITI 102 jako ostatní all-in-one značky. Ovládáte je běžnou mobilní aplikací Naim, můžete streamovat z TIDAL (vč. Connect), Qobuz, Spotify Connect, jsou tu i internetová rádia, ChromeCast, AirPlay 2 nebo UPnP. A samozřejmě ony zmíněné vstupy. Digitální mají limit 24 / 96 (optika) až 24 / 192 (HDMI). Jinak umí Naim zpracovat rozlišení až 32 bit / 384 kHz.

Integrovaný zesilovač třídy D má 150 W do 8 ohm, potažmo 260 W do poloviční zátěže. Výrobce udává odstup signálu a šumu 110 dB nebo THD+N pod 0,006%.

2025 04 30 TST Naim CI 4

Rozměry šasi činí 30 cm na šířku, 30 cm do hloubky a 4,45 cm na výšku při váze 4,5 kg.

CI-NAP 101

Ve velmi obdobném šasi, pouze s šířkou 44 cm a váhou 8,9 kg si můžete pořídit „rozšiřující modul“ – jednokanálový zesilovač CI-NAP 101. Krom loga má vpředu jen spínací tlačítko. Opět ale na bocích najdete spoustu chladičů. I tady lze namontovat racková „ouška“.

2025 04 30 TST Naim CI 11

Vzadu najdete napájecí zásuvku a celkem šest „euroblokových“ konektorů pro reprosoustavy. Respektive tři bloky vždy označené A a B. První blok je pro běžné reprosoustavy, další pracuje na 70 V a třetí na 100 V, tedy s instalačními standardy. U těchto druhých dvou lze nastavit režim bypass / 50 Hz / 120 Hz – tedy hornopropustný filtr.

Následuje malý servisní USB port, vstupní a výstupní spínací porty pro 5 – 12 V s možností volby trvalého zapnutí nebo automatického standby. A na pravém konci dvě stereofonní sady cinchů – vstup a výstup. U nich je ještě možnost jemné regulace celkové úrovně hlasitosti.

2025 04 30 TST Naim CI 10

CI-NAP 101 je označený jako mono výkonový zesilovač, stabilní do 2 ohm a pracující s THD+N pod 0,008% v rozsahu od 3 do 70 000 Hz. Stereofonní signál s smíchá a je zesílen výkonem až 500 W / 8 ohm či 800 W / 4 ohm. Ve třídě D, samozřejmě.

CI-NAP 108

Model CI-NAP 108 se drží velmi podobného receptu, má jen vyšší šasi (6,66 cm) a nižší váhu 7,7 kg. Design je však shodný, krom toho, že vzadu najdete vedle napájecí zásuvky a opět dvojice spínacích napěťových rozhraní osm nezávislých bloků. Každý sestává z páru cinchů (jeden vstup, jeden výstup pro možnost řetězení), u nichž lze regulovat základní hlasitost a nad nimiž jsou opět dva „euroblok“ výstupy A a B pro reprosoustavy.

2025 04 30 TST Naim CI 9

Krom toho má zesilovač ještě další dvě RCA dvojice, označené jako BUS – vždy nahoře vstup a dole výstup. Slouží k rozdělení levého a pravého kanálu.

V tomto modelu nabízí Naim výstupní výkon 150 W / kanál při 8 ohmech, případně 260 W při 4 ohmech.

2025 04 30 TST Naim CI 8

Poslech jsme měli možnost zažít na několika různých vestavných modelech firmy Focal v showroomu studia Avitsmart a to primárně na CI-UNITI 102, byť zvuková charakteristika jednotlivých modelů si je dost blízká.

Bas v moderní re-interpretaci „Little Fugue in G minor“ (Jacques Loussier Trio | „Plays Bach: Encore!“ | 2007 | Telarc | 00888072515130) je výrazný, maličké „skoro Uniti Atom“ nemá tak plný a šťavnatý zvuk jako „originál“, leží někde mezi Uniti Atom a Uniti Nova PE. Hloubky však mají dostatečnou jistotu a za dané peníze i překvapivý důraz. Jistě k tomu přispívá i možnost korektní ekvalizace na míru konkrétního modelu reprosoustav – celkově to každopádně funguje, spodní oktávy mají energii a nezní „suše digitálně“, naopak do formální přesnosti trochu probublává i nádech typického Naimu.

V téměř jižansky znějící „Saying Goodbye“ keňského zpěváka Ondary („Tales of America“ | 2018 | Verve | 00602567941859) poskytovaly vestavné Naimy poctivou dávku konkrétnosti a energie, přitom jimi však stále prostupoval lehoučký nádech měkké bohatosti značky, rozhodně o dost pocitově víc, než ve výše citovaném Uniti Nova PE. Přednes je příjemný a „dostatečně hi-fi“, rozhodně nejde jen o nástroj pro ozvučení, ale o prakticky muzikální řešení pro zábavný poslech.

2025 04 30 TST Naim CI 7

Cinkavé činely v „Extended Circle“ od Tord Gustavsen Trio („Seeing“ | 2024 | ECM | 00602465168808) byly dobře oddělené, s kontrolovanou a zároveň živou jasností – zesilovač má dost rychlost i kontroly, aby měl „kalibrovanou“ pevnost a přitom nepůsobil stroze či suše. Charakteristika je frekvenčně vyrovnaná, nepřehnaná, ani nezapadající za ostatní části frekvenčního rozsahu. Detailů je pak adekvátní množství, k dané ceně naprosto fajnové.

Zesilovače třídy D pak poskytují dobrou „oporu“ a dynamiku i pro náročnější pasáže „A Battle Between“ od Blue Tofu („Blue Tofu“ | 2001 | Dubious Records | DCD 20012). Tučné basové tóny zapruží, je to zvuk ne přímo typicky naimovsky masivní, má v sobě však decentní množství plnosti a šťavnatosti, celkově v kontrolované podobě. Jistota je na tuhle cenovou kategorii (a vlastně i na druh zařízení) velmi dobrá, je cítit štědrá dávka rychle dostupného výkonu.

Ani v ohledu rozlišení v jazzové „I Hear You“ Rudy Linky („RE: connect“ | 2012 | Music in the Center | 8596930902023) si nevede CI-UNITI 102 vůbec zle. Je to takový organicky přehledný zvuk, ne nepodobný tomu, který dostanete od Uniti Atom. Netlačí na pilu, přesto dává dost prostoru jednotlivým nástrojům, aniž by to byla suchá analytičnost. Hudba má celkově solidně pevnou formu.

2025 04 30 TST Naim CI 5

Hodnocení prostorovosti ve „Sláma“ (Z Horní Dolní a dál na jih | „Cirkuláre“ | 2023 | prodejhudbu.cz | PH06848-001) nebylo v daném prostoru úplně stoprocentně možné kvůli lehce těsnějším podmínkám. Nicméně v konkrétním bodě přímo mezi reprosoustavami se hudba propojila a scéna měla bezproblémovou pravolevou přehlednost, ač právě kvůli situaci nebylo možné hodnotit víc.

Co ale problém vnímat nebyl, to byla celková hudebnost projevu – ne tak sytá jako u Uniti Atom, spíše vyrovnanější, civilnější, přesto přítomná. Vokální „My Mother Told Me“ od The Wellermen („The Wellermen“ | 2023) zněla jednoduše „v pohodě“. Nic agresivního, forma přehledná a čistá, ne stroze technická. Déčkové zesilovače nemají potíže s libovolnou hlasitostí, v kombinaci s aplikovanou korekcí pro dané vestavné Focal a akustické podmínky na místě jde o otevřený a čistý zvuk, jak jen si to můžete za nějakých 40 tisíc korun přát.

Vestavné ozvučení není úplně často předmětem našeho zájmu, protože je většinově pojato jako cosi účelného. Jak vidno z CI série od anglických Naim (s nezastupitelným podílem „rodinných“ modelů vestaveb Focal), může to být plnohodnotná alternativa pro běžné hi-fi. Dokonce i z pohledu designu, nenamontujete-li racková ouška, může třeba CI-UNITI 102 v klidu spočívat i přes maličko techničtější pojetí v běžném obývacím prostoru a nepoutat na sebe pozornost, takže poslouží klidně i jako trošku jednodušší alternativa „velkého“ Uniti Atom. To za dané peníze vůbec nepůsobí špatně.

Kč 37 499,- - CI-UNITI 102

Kč 29 999,- - CI-NAP 101

Kč 74 999,- - CI-NAP 108

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ lákavá cenovka, zejména u CI-UNITI 102

+ možnost přizpůsobení akustice / preferencím

+ výkon, který „podrží“ reprosoustavy

+ docela hezký design, který neurazí ani mimo rack

ZÁPORY

- reálně nic moc v kontextu daného segmentu a účelu

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

PRODÁVÁ: Avitsmart | www.avitsmart.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista