Šikovné, všestranně talentované Uniti od ostrovních legend Naim Audio jsou jedněmi z nejviditelnějších průkopníků moderních trendů přehrávání zvuku ve vysoké kvalitě. Právě tato řada totiž stála (samozřejmě spolu s dalšími) na počátku v současnosti stále sílící vlny streamování, využívání počítačových souborů a podobných technologií. Od té chvíle již ale proteklo hodně vody a série Uniti se k dnešnímu dni pyšní šesti různými variantami. Nejaktuálnějším přírůstkem je pak UnitiLite – již dle názvu „odlehčená“ verze Uniti.

Možná by vůbec nebylo od věci připomenout, jak hluboké zkušenosti mají Britové s digitálními technologiemi a co považují za budoucnost high fidelity. Všem doporučujeme alespoň ke zběžnému prohlédnutí web „Future of Hi-Fi“, kde se dozvíte nejen podrobnosti o produktech, ale získáte i povědomí o tom, jak se dají využívat; informace získáte na záložce Your Streaming Journey.

Předpokládejme tedy nyní, že jsme se všichni vzdělali v oboru streamování a „digitální“ hudby, můžeme se tedy vrátit k UnitiLite.

Přístroj se ukrývá v typické „naimovské“ krabici; masivní osmikilové celokovové tělo s rozměry 70 x 43,2 x 30,1 cm (v x š x h) nejen, že působí velmi hodnotným a trvalým dojmem, jeho ostré hrany a jednoduchost tvarů vytváří nadčasovou „britskou krásu“ a navíc díky tomu nemusí mít UnitiLite žádné větrací otvory. Kov všechno s klidem uchladí, ani po dlouhých hodinách provozu se přístroj nerozžhaví, jeho povrch je jen příjemně teplý.

Levou část čela okupují poměrně velká dvířka, za nimi se však skrývá jen tenký, byť pevný šuplík mechaniky. Nejde tedy o proslulou firemní „swing“ mechaniku, ani o tak precizní verzi jako je ve „velkém“ Uniti, plně však dostačuje, vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v níž se UnitiLite pohybuje. Pod mechanikou najdeme ještě dvojici 3,5 mm jacků, jeden vstupní (smíšený digitální i analogový), druhý výstupní (pro sluchátka), spolu s USB stupem, sloužícím ke čtení dat z digitálních pamětí.

Přes prostřední „prolomený“ kus panelu s typickým podsvíceným logem výrobce se dostáváme k pravé části, která je téměř beze zbytku vyplněna skvěle čitelným, velkým displejem a devíti tlačítky, s nimiž se můžete pohodlně obejít i bez dálkového ovládání, nejedná se tedy o „nouzové“ prvky, jako u mnoha jiných přístrojů, ale o plnohodnotný ovládací systém. Nicméně stejně jej patrně nevyužijete, protože malá, ale ergonomická a logicky rozvržená „dálka“ funguje skvěle. Kdo by chtěl více (a vlastnil některé Apple zařízení), může využít ovládací aplikaci n-Stream.

Vzhledem k all-in-one koncepci Naim UnitiLite nepřekvapí, že zadní panel nabízí poměrně skromnou porci konektorů. Kromě napájecího jsou tu ještě dva páry reproterminálů (kromě toho, že jsou „křížem“, jsou také uzpůsobeny jen a pouze banánkům), volitelný konektor pro anténu rádia, celkem čtyři digitální (po dvou optických, které zvládnou až 96 kHz a koaxiálních, které umí 192 kHz) vstupy a dva pár analogových. Najdeme tu ještě USB mini konektor pro aktualizaci software, vstup pro konektory se spínacím napětím, samozřejmě konektor wi-fi antény a zásuvku pro ethernetový kabel. To vše doplňuje ještě pre-out výstup, ovšem pouze v podobě „firemního“ DIN konektoru, majícího za cíl naznačit, že jedinou rozumnou variantou rozšíření je tu použití koncového zesilovače Naim Audio, a výběr typu zemnění. Sestava konektorů je zjevně určena k připojení zařízení typu televize, herní konzole a podobných. Škoda jen, že tu není USB konektor, kterým by z UnitiLite učinil externí zvukové zařízení, byť při tak dobře fungujícím streamování to v podstatě není třeba.

Co se týká funkcí, skrývá v sobě UnitiLite CD přehrávač (oficiálně zvládne přečíst jen lisované disky a CD-R, žádný jiný kotouček se nechytá), streamer, volitelně analogový či digitální tuner a hlavně streamer a možnost přehrávat z USB pamětí. Tam umí zvládnout širokou škálu souborů, od WAV a AIFF (až 32 / 192), přes FLAC (až 24 / 192), ALAC (až 24 / 96), až po WMA a MP3 v Red Book standardu. Z méně obvyklých umí UnitiLite zpracovat i Ogg Vorbis a M4a soubory, takže ať je vaše digitalizovaná diskotéka v jakémkoliv formátu, s tímto přehrávače nepohoříte. Samozřejmostí je podpora přehrávání bez mezer (to UnitiLite nezvládá jen u Windows Media souborů).

Vnitřnosti Naim UnitiLite skrývají velmi solidní D/A převodník a 50ti Wattový zesilovač. Převodníkový čip Burr Brown PCM 1793, zvládající rozlišení až 32 bitů / 192 kHz, najdeme v podobné koncepci třeba ve špičkovém streameru HDX. Analogové koncové stupně zase vychází ze základních modelů výrobce, dodají do 8 Ohmů 50 Wattů, do poloviční pak 75 Wattů. Toroidní transformátor pak má separátní vinutí pro digitální, analogovou a zesilovací část.

UnitiLite strávilo pobyt v redakci ve společnosti KEF R300, Harbeth Monitor 30 a Bowers&Wilkins PV1D. Z další elektorniky byl k dispozici NAD C370, Pioneer BDP-LX71 či KingRex UD384. Kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B. O přenos signálu se pak staraly kabely značek Monster Cable, Eagle Cable, QUAD a ProAc.

Že i UnitiLite sdílí hutný, plný a velmi muzikální charakter přístrojů se zeleným logem, to ukazuje Mozartův houslový koncert v D Dur (Allegro | Marianne Thorsen & TrondheimSolisten | 2L | 2L-038-SACD | FLAC 24 / 192). Housle jsou nádherně nahrané, barevné a živé, dokonce ani při vyšších hlasitostech se UnitiLite nenechal rozhodit. Celkový dojem je dokonce lepší, než u původního „plnohodnotného“ modelu Uniti. Navíc lehkost a rychlost, s jakou přístroj načítá i velmi objemná data ve vysokém rozlišení, je obdivuhodná.

Nejvíce to „odlehčenému“ Uniti sluší v roli streameru. Tah na branku a vždy přítomná radost z poslechu vás donutí poklepávat si nohou do taktu třeba v takovém „Another One Bites the Dust“ (Queen | „Greatest Hits“ | 1994 | Parlophone | 0777 7 89504 2 4 | 16 / 44,1). Basová linka pulsuje přesně dávkovanými tóny, má solidní objem a pevnost, i když zůstává příjemně vřelá a neútočná. Naim si také velmi solidním, typicky naimovským způsobem poradí s rozvrstvením nahárvy, vše zní uceleně, poklidně a přehledně.

Bee Gees s „This Is Where I Came In“ ze stejnojmenného alba (Polydor | 2000 | 549 626-2) pro změnu přichází se skutečně působivým podáním kytary. Jde o nesmírně zábavnou kombinaci reality a živé muzikálnosti, kdy můžeme sice obdivovat nadprůměrné rozlišení a dobře trefenou barvu kovových strun na úvodní akustické kytaře; mnohem spíše nás ale pohltí pocit plynoucí hudby, stahující vás hlouběji a hlouběji jako nenápadně sílící příliv. Všechny jednotlivé tóny, prvky, hlasy i nástroje, přirozené i umělé zvuky, vše se spojuje v přehledný, rozlišený a přitom naprosto dokonale celistvý zvuk.

Když mechanika spolkne kotouček s „Kind of Blue“ (Miles Davis | Columbia | 1997 | CK 64935), slyšíme jen vteřinku zahučení, jak se disk dostává do otáček, o další vteřinu později je už zase ticho a přístroj je připraven začít, rychlost načítání je fantastická. Pak už nás až zavalí masivní zvuk kontrabasu, razantní bicí, ač vše zabalené do hudební něhy a laskavosti.

UnitiLite umožňuje skvostně si vychutnat bezchybnou práci s hlasem v podání Michaela Bublé, který s obrovským nadhledem exceluje v „Georgia On My Mind“ („Crazy Love“ | Reprise | 2009 | 9362-49707-7). Hlas je uvolněný, pohodový a sametový, aniž by ale ztratil na prokreslenosti a autenticitě. Můžete se proposlouchat k jemným detailům práce, nuancím vibrujícího vzduchu, ale charakter UnitiLite svádí k vnímání celku, k tomu nechat se obejmout hudbou a radostí z poslechu.

Ačkoliv název UnitiLite může svádět k pocitu, že jde o přístroj odlehčený, níže postavený nebo prostě ne úplně vybavený, opak je pravdou. Jde v podstatě o dotažené, doladěné a v některých ohledech i vylepšené původní Uniti – vyšší model Uniti2 je pak přístroj z vyšší společnosti, kam Uniti dříve vůbec nemířilo. UnitiLite tak nabízí výkon zhruba 30ti tisícového zesilovače, zhruba 30ti tisícového CD přehrávače a zhruba 20ti tisícového streameru. To samo o sobě říká, že UnitiLite je výhodná koupě – jakmile si ho pak poslechnete, jakmile okusíte kouzlo jednoduchého soužití a jakmile se necháte vtáhnout do své hudební sbírky muzikálním, příjemným a přitom věrným zvukem s pořádnou dávkou charismatu, bude vám v podstatě jedno, do jaké cenové třídy UnitiLite patří, protože to důležité bude zábavná hudba. Inu, Naim v tomto modelu dokázal, že nastala doba integrovaných zařízení, kterým oproti děleným systémům nechybí vůbec, ale vůbec nic. Snad jen nějaká ta tisícovka na cenovce…

Kč 66 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní design a výrobní kvalita Naim

+ výborná podpora streamování i přehrávání z pamětí

+ široká škála podporovaných rozlišení a formátů

+ přehrávání bez mezer

+ dokonce lepší, muzikálnější než původní „plnohodnotné“ NaimUniti

ZÁPORY

- vlastně nic, snad mechanika by mohla být robustnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio