Šikovné, všestranně talentované Uniti od ostrovních legend Naim Audio jsou jedněmi z nejviditelnějších průkopníků moderních trendů přehrávání zvuku ve vysoké kvalitě. Právě tato řada totiž stála (samozřejmě spolu s dalšími) na počátku v současnosti stále sílící vlny streamování, využívání počítačových souborů a podobných technologií. Od té chvíle již ale proteklo hodně vody a série Uniti se k dnešnímu dni pyšní šesti různými variantami. Nejaktuálnějším přírůstkem je pak UnitiLite – již dle názvu „odlehčená“ verze Uniti.

Možná by vůbec nebylo od věci připomenout, jak hluboké zkušenosti mají Britové s digitálními technologiemi a co považují za budoucnost high fidelity. Všem doporučujeme alespoň ke zběžnému prohlédnutí web „Future of Hi-Fi“, kde se dozvíte nejen podrobnosti o produktech, ale získáte i povědomí o tom, jak se dají využívat; informace získáte na záložce Your Streaming Journey.

Předpokládejme tedy nyní, že jsme se všichni vzdělali v oboru streamování a „digitální“ hudby, můžeme se tedy vrátit k UnitiLite.

Přístroj se ukrývá v typické „naimovské“ krabici; masivní osmikilové celokovové tělo s rozměry 70 x 43,2 x 30,1 cm (v x š x h) nejen, že působí velmi hodnotným a trvalým dojmem, jeho ostré hrany a jednoduchost tvarů vytváří nadčasovou „britskou krásu“ a navíc díky tomu nemusí mít UnitiLite žádné větrací otvory. Kov všechno s klidem uchladí, ani po dlouhých hodinách provozu se přístroj nerozžhaví, jeho povrch je jen příjemně teplý.

Levou část čela okupují poměrně velká dvířka, za nimi se však skrývá jen tenký, byť pevný šuplík mechaniky. Nejde tedy o proslulou firemní „swing“ mechaniku, ani o tak precizní verzi jako je ve „velkém“ Uniti, plně však dostačuje, vezmeme-li v potaz cenovou hladinu, v níž se UnitiLite pohybuje. Pod mechanikou najdeme ještě dvojici 3,5 mm jacků, jeden vstupní (smíšený digitální i analogový), druhý výstupní (pro sluchátka), spolu s USB stupem, sloužícím ke čtení dat z digitálních pamětí.

Přes prostřední „prolomený“ kus panelu s typickým podsvíceným logem výrobce se dostáváme k pravé části, která je téměř beze zbytku vyplněna skvěle čitelným, velkým displejem a devíti tlačítky, s nimiž se můžete pohodlně obejít i bez dálkového ovládání, nejedná se tedy o „nouzové“ prvky, jako u mnoha jiných přístrojů, ale o plnohodnotný ovládací systém. Nicméně stejně jej patrně nevyužijete, protože malá, ale ergonomická a logicky rozvržená „dálka“ funguje skvěle. Kdo by chtěl více (a vlastnil některé Apple zařízení), může využít ovládací aplikaci n-Stream.

Vzhledem k all-in-one koncepci Naim UnitiLite nepřekvapí, že zadní panel nabízí poměrně skromnou porci konektorů. Kromě napájecího jsou tu ještě dva páry reproterminálů (kromě toho, že jsou „křížem“, jsou také uzpůsobeny jen a pouze banánkům), volitelný konektor pro anténu rádia, celkem čtyři digitální (po dvou optických, které zvládnou až 96 kHz a koaxiálních, které umí 192 kHz) vstupy a dva pár analogových. Najdeme tu ještě USB mini konektor pro aktualizaci software, vstup pro konektory se spínacím napětím, samozřejmě konektor wi-fi antény a zásuvku pro ethernetový kabel. To vše doplňuje ještě pre-out výstup, ovšem pouze v podobě „firemního“ DIN konektoru, majícího za cíl naznačit, že jedinou rozumnou variantou rozšíření je tu použití koncového zesilovače Naim Audio, a výběr typu zemnění. Sestava konektorů je zjevně určena k připojení zařízení typu televize, herní konzole a podobných. Škoda jen, že tu není USB konektor, kterým by z UnitiLite učinil externí zvukové zařízení, byť při tak dobře fungujícím streamování to v podstatě není třeba.

Co se týká funkcí, skrývá v sobě UnitiLite CD přehrávač (oficiálně zvládne přečíst jen lisované disky a CD-R, žádný jiný kotouček se nechytá), streamer, volitelně analogový či digitální tuner a hlavně streamer a možnost přehrávat z USB pamětí. Tam umí zvládnout širokou škálu souborů, od WAV a AIFF (až 32 / 192), přes FLAC (až 24 / 192), ALAC (až 24 / 96), až po WMA a MP3 v Red Book standardu. Z méně obvyklých umí UnitiLite zpracovat i Ogg Vorbis a M4a soubory, takže ať je vaše digitalizovaná diskotéka v jakémkoliv formátu, s tímto přehrávače nepohoříte. Samozřejmostí je podpora přehrávání bez mezer (to UnitiLite nezvládá jen u Windows Media souborů).

Vnitřnosti Naim UnitiLite skrývají velmi solidní D/A převodník a 50ti Wattový zesilovač. Převodníkový čip Burr Brown PCM 1793, zvládající rozlišení až 32 bitů / 192 kHz, najdeme v podobné koncepci třeba ve špičkovém streameru HDX. Analogové koncové stupně zase vychází ze základních modelů výrobce, dodají do 8 Ohmů 50 Wattů, do poloviční pak 75 Wattů. Toroidní transformátor pak má separátní vinutí pro digitální, analogovou a zesilovací část.

UnitiLite strávilo pobyt v redakci ve společnosti KEF R300, Harbeth Monitor 30 a Bowers&Wilkins PV1D. Z další elektorniky byl k dispozici NAD C370, Pioneer BDP-LX71 či KingRex UD384. Kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B. O přenos signálu se pak staraly kabely značek Monster Cable, Eagle Cable, QUAD a ProAc.

Že i UnitiLite sdílí hutný, plný a velmi muzikální charakter přístrojů se zeleným logem, to ukazuje Mozartův houslový koncert v D Dur (Allegro | Marianne Thorsen & TrondheimSolisten | 2L | 2L-038-SACD | FLAC 24 / 192). Housle jsou nádherně nahrané, barevné a živé, dokonce ani při vyšších hlasitostech se UnitiLite nenechal rozhodit. Celkový dojem je dokonce lepší, než u původního „plnohodnotného“ modelu Uniti. Navíc lehkost a rychlost, s jakou přístroj načítá i velmi objemná data ve vysokém rozlišení, je obdivuhodná.

Nejvíce to „odlehčenému“ Uniti sluší v roli streameru. Tah na branku a vždy přítomná radost z poslechu vás donutí poklepávat si nohou do taktu třeba v takovém „Another One Bites the Dust“ (Queen | „Greatest Hits“ | 1994 | Parlophone | 0777 7 89504 2 4 | 16 / 44,1). Basová linka pulsuje přesně dávkovanými tóny, má solidní objem a pevnost, i když zůstává příjemně vřelá a neútočná. Naim si také velmi solidním, typicky naimovským způsobem poradí s rozvrstvením nahárvy, vše zní uceleně, poklidně a přehledně.

Bee Gees s „This Is Where I Came In“ ze stejnojmenného alba (Polydor | 2000 | 549 626-2) pro změnu přichází se skutečně působivým podáním kytary. Jde o nesmírně zábavnou kombinaci reality a živé muzikálnosti, kdy můžeme sice obdivovat nadprůměrné rozlišení a dobře trefenou barvu kovových strun na úvodní akustické kytaře; mnohem spíše nás ale pohltí pocit plynoucí hudby, stahující vás hlouběji a hlouběji jako nenápadně sílící příliv. Všechny jednotlivé tóny, prvky, hlasy i nástroje, přirozené i umělé zvuky, vše se spojuje v přehledný, rozlišený a přitom naprosto dokonale celistvý zvuk.

Když mechanika spolkne kotouček s „Kind of Blue“ (Miles Davis | Columbia | 1997 | CK 64935), slyšíme jen vteřinku zahučení, jak se disk dostává do otáček, o další vteřinu později je už zase ticho a přístroj je připraven začít, rychlost načítání je fantastická. Pak už nás až zavalí masivní zvuk kontrabasu, razantní bicí, ač vše zabalené do hudební něhy a laskavosti.

UnitiLite umožňuje skvostně si vychutnat bezchybnou práci s hlasem v podání Michaela Bublé, který s obrovským nadhledem exceluje v „Georgia On My Mind“ („Crazy Love“ | Reprise | 2009 | 9362-49707-7). Hlas je uvolněný, pohodový a sametový, aniž by ale ztratil na prokreslenosti a autenticitě. Můžete se proposlouchat k jemným detailům práce, nuancím vibrujícího vzduchu, ale charakter UnitiLite svádí k vnímání celku, k tomu nechat se obejmout hudbou a radostí z poslechu.

Ačkoliv název UnitiLite může svádět k pocitu, že jde o přístroj odlehčený, níže postavený nebo prostě ne úplně vybavený, opak je pravdou. Jde v podstatě o dotažené, doladěné a v některých ohledech i vylepšené původní Uniti – vyšší model Uniti2 je pak přístroj z vyšší společnosti, kam Uniti dříve vůbec nemířilo. UnitiLite tak nabízí výkon zhruba 30ti tisícového zesilovače, zhruba 30ti tisícového CD přehrávače a zhruba 20ti tisícového streameru. To samo o sobě říká, že UnitiLite je výhodná koupě – jakmile si ho pak poslechnete, jakmile okusíte kouzlo jednoduchého soužití a jakmile se necháte vtáhnout do své hudební sbírky muzikálním, příjemným a přitom věrným zvukem s pořádnou dávkou charismatu, bude vám v podstatě jedno, do jaké cenové třídy UnitiLite patří, protože to důležité bude zábavná hudba. Inu, Naim v tomto modelu dokázal, že nastala doba integrovaných zařízení, kterým oproti děleným systémům nechybí vůbec, ale vůbec nic. Snad jen nějaká ta tisícovka na cenovce…

Kč 66 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní design a výrobní kvalita Naim

+ výborná podpora streamování i přehrávání z pamětí

+ široká škála podporovaných rozlišení a formátů

+ přehrávání bez mezer

+ dokonce lepší, muzikálnější než původní „plnohodnotné“ NaimUniti

ZÁPORY

- vlastně nic, snad mechanika by mohla být robustnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

www.kasaudio.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio