2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 1

Řada Uniti anglické firmy Naim před lety stála v čele vlny all-in-one komponentů s výkonem dříve vyhrazeným děleným systémům. Když pak výroba první generace skončila, bylo chvíli v katalogu Naim prázdno - rok 2018 ale znamenal znovuuvedení této série, tentokráte ve výrazně modernějším střihu a s modernějšími řešeními, ale stále stejnou koncepcí "kompletního systému v jedné krabici".

Základním stavebním kamenem série je model s příhodným názvem Atom. Je to maličký přístroj, který se snadno vejde kamkoliv - jeho 7 kg se natěsnalo do šířky 24,5 cm, hloubky 26,5 cm a výšky 9,5 cm.

Estetika Uniti Atom pokračuje v trendu nastaveném lifestyle reproduktory Mu-so a také referenčním titánským děleným zesilovačem Statement. Šasi je usazeno na poměrně vysoké akrylové základně, která je efektně prosvícená v oblasti loga.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 2

Lehce odsazenému čelnímu panelu dominuje veliký barevný displej, v levé části je USB port pro rychlé připojení datových pamětí a 3,5 mm jack pro sluchátka. V pravé části je čtveřice základních ovládacích tlačítek (spouštění přístroje, spouštění reprodukce, přepnutí vstupu a přímý přístup k oblíbeným položkám).

Horní strana má přímo uprostřed vsazené obrovské kolo s podsvícením - jde o regulaci hlasitosti s fantasticky olejovitým chodem a mimořádným pocitem při ovládání. Takhle příjemný a "správný" dojem při úpravě hlasitosti (kterou jinak snadno vyřešíte dálkovým ovladačem nebo vynikající aplikací) často nenajdete ani u nejdražšího high-endu.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 3

Boční stěny jsou pak mohutně žebrované, podtrhují bytelnou kvalitu celku a přitom vypadají dobře. Zadní strana krom napájecí zásuvky nabízí vše potřebné - repoterminály mají poněkud strohou podobu otvorů pro banánky, jinak je vše ale klasické. Je tu jeden pár analogových cinchů, dva optické a jeden koaxiální digitální vstup, je tu také možnost připlatit si za HDMI konektor pro možnost využití zpětného audio kanálu. Subwoofer nebo koncový zesilovač připojíte přes pre-out výstupy. USB port umožní připojit disk s hudbou, etnernetový konektor zajistí nepřerušované spojení do sítě a internetu (byť to jinak řeší dvoupásmový Wi-Fi modul s dvěma anténami v bočnicích). Posledním prvkem je dvoupolohový přepínač pro volbu typu zemnění.

Výčet konektivity Uniti Atom by stálo za to ještě rozšířit - krom zmíněných možností je tu ještě Bluetooth, ve velmi dobré ovládací aplikaci najdete ještě streamování standardem Chromecast, AirPlay a UPnP, Uniti Atom podporuje také systém Roon. Pochopitelně si můžete užít TIDAL, Spotify i celou paletu internetových rádií.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 4

Podíváte-li se dovnitř, možná vás překvapí, že zhruba třetinu vnitřního prostoru zabírá klasické toroidní trafo. Uniti Atom využívá řešení z integrovaných zesilovačů Nait - tranzistory dodají 40 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B. Digitální signály zpracovávají čipy Burr Brown s podporou PCM signálů až do rozlišení 24 / 192 a DSD128. Vše řídí 40ti bitový DSP čip SHARC. Ten jednak upravuje časovou informaci signálu pro minimalizaci jitteru a jednak provádí upsampling všech signálů.

Naim Uniti Atom jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu Long Play Audio - hrálo se přes Dali Epicon 2, Focal Kanta No. 2, ale i Canton Reference 3K. K porovnání hrál zejména větší model Uniti Star, ale také dělený zesilovač z řady 8300 od Audiolab, zejména pak přes kabely ZenSati Authentica a QED Supremus.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 5

Možná jsme zprvu Uniti Atom poněkud podcenili a možná i proto nás hned na úvod zaskočil jeho projev, ale to, jak malá a zjevně do lifestyle světa cílená "krabička" ustála napříč všemi připojenými reprosoustavami basovou linku v "Comfortably Numb" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644), to byla působivá ukázka. Je cítit, že Uniti Atom umí solidně zkrotit i větší reprosoustavy (byť nejlépe sedí samozřejmě s jednoduššími regálovkami), je tu na daný výkon až neuvěřitelná porce energie, temný, hutný, kompaktní bas si už zvládne mrouknout a jednoduše řečeno má basový základ solidní koule. Ať už toho dosahuje Uniti Atom jakým chce trikem, činí tak mimořádně působivě.

Švih a nadupaný, energický přednes pokračuje i v oblasti středních tónů. Hlas Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) byl krásně bohatý, plnokrevný a laskavě hladký, vlastně už opravdu moc hezky artikulovaný a při jeho poslechu jednoduše nemůžete uvěřit, že takový zvuk "vylézá" z tak kompaktního systému. Napříč připojenými sestavami bylo cítit, že Naim hraje pěkně barevně a že vokál má solidní kontrolu, hodnou bez výhrad této cenové hladiny.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 7

I z výšek je cítit klasický "naim-charakter" - ve "Spirit of the Air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byly cinkátka, činely, chřestítka a všechny možné a nemožné kovové strunné a perkusní nástroje dobře vykreslené, spíše bohatě, hladce a sytě podané, s nepřehnaně dlouhým, ale dobře rozlišeným dozvukem. V kompaktním, hutněji vyznívajícím celku se pak dá dobře orientovat.

Co je pak nejvíce překvapivé, vlastně až lehce šokující, to je dynamická rezerva, s níž Uniti Atom zvládá i náročnější skladby. I Orffovu "O Fortuna" z "Carmina Burana" (Riccardo Chailly + RSO Berlin | 1984 | Decca | 411 702-2) vlastně Uniti Atom ustál důstojně a třeba tympánům dal mocnou energii, důraz a solidní kontrolu. Jistě, je tu trochu cítit, že nejde o puristicky audiofilský zvuk, má snad až moc energie, má drajv a až necudnou vášeň. Papírově průměrných 40 Wattů umí vybuchnout a protlačit hudbu do světa s obrovskou chutí.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 8

Mnohovrstvou Davisovu "Pharaoh´s Dance" z desky "Bitches Brew" (1999 | Columbia | C2K 65774) zvládl Naim Uniti Atom taktéž se ctí a to bez ohledu na systém, v němž fungoval. Není to audiofilsky jemný stroj na hledání nuancí, ani to není studiový, každou drobnost do popředí vytahující analytický nástroj, ale typickým "naimovským" způsobem nechá hutným zvukem vyplout dost informací, aby hudba působila jednak nenásilně organizovaným, jednak zábavně dospělým dojmem. Prostě nechápete, jak v klidu, s jakou grácií a šmrncem tenhle drobeček zvládá hrát. Možná v přednesu necítíte to, co u velkých zesilovačů, ten jakýsi nadhled a rezervu, zato je tu rozhodně již dostatek autority a kontroly, aby hudba byla konkrétní.

Jednou z velkých sil krom celkové muzikálnosti je pak podání prostoru. Ať už to malý stroj dělá jak chce, Uniti Atom zvládl scénu ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) poskládat do prostoru s lehkostí, vzdušností a bezproblémovou pravolevou lokalizací. Hudebníci jsou pěkně srovnaní, mají kolem sebe prostor a Uniti Atom má talent ve vás vzbudit dojem, že vám hudba vychází vstříc, nevázaná tíhou ozvučnic. Je to opravdu moc pěkné.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 9

Ostatně tak jako patrně u všech komponentů Naim, i u Uniti Atom stojí hudba, rytmika, sytá barevnost a bohatost na prvním místě před technickou brilancí. Maličký Naim pak vysloveně "sluší" hudbě akustické, Cashova "Like a Soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) měla to nádherné, intenzivní kouzlo, tu schopnost navodit vám husí kůži a vpít se do toho uhrančivého hlasu, který je už téměř fyzicky s vámi v místnosti.

Naim Uniti Atom je skvělý přístroj - je to, jako kdyby konstruktéři v Salisbury vzali charakteristický projev dražších komponentů značky a "natlačili" jej do kompaktního těla střední cenové hladiny. Navíc zvládli papírových 40 Wattů nechat vyznít díky až překvapivé kontrole a dynamičnosti jako minimálně dvakrát tolik - leckterý výkonnější stroj zní mnohem méně energicky, mnohem opatrněji, než právě Uniti Atom. Báječně široký záběr schopností a atraktivně pojaté tělo zesilovače (a streameru a převodníku...) jej pasují do role hi-fi pro moderní domácnost, kde bez ostychu může nahradit svými funkcemi i svým zvukem sestavy dělené. Uniti Atom představuje opravdu solidně fungujcí hi-fi přístroj se zvukem políbeným high endovou úrovní - to je něco, o čem by se takhle malému zařízení deset let zpátky ani nesnilo.

Kč 59 990,- - standardní verze

Kč 64 990,- - verze s HDMI vstupem

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvěle vypadá

+ šíře funkcí

+ hraje jako dělené hi-fi navzdory svým rozměrům

+ živý, agilní a prostorový zvuk

+ rytmika a švih

ZÁPORY

- reproterminály (nebo reprootvory?) nejsou úplně nejpraktičtější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Long Play Audio | www.longplay.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

06 200 200 hifiguide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

10b 200 150 hifi home art

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 23 200 200 voix 24 200 200 hifistyl 25 200 200 grandinote 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 28 200 200 440audio 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio