2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 1

Řada Uniti anglické firmy Naim před lety stála v čele vlny all-in-one komponentů s výkonem dříve vyhrazeným děleným systémům. Když pak výroba první generace skončila, bylo chvíli v katalogu Naim prázdno - rok 2018 ale znamenal znovuuvedení této série, tentokráte ve výrazně modernějším střihu a s modernějšími řešeními, ale stále stejnou koncepcí "kompletního systému v jedné krabici".

Základním stavebním kamenem série je model s příhodným názvem Atom. Je to maličký přístroj, který se snadno vejde kamkoliv - jeho 7 kg se natěsnalo do šířky 24,5 cm, hloubky 26,5 cm a výšky 9,5 cm.

Estetika Uniti Atom pokračuje v trendu nastaveném lifestyle reproduktory Mu-so a také referenčním titánským děleným zesilovačem Statement. Šasi je usazeno na poměrně vysoké akrylové základně, která je efektně prosvícená v oblasti loga.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 2

Lehce odsazenému čelnímu panelu dominuje veliký barevný displej, v levé části je USB port pro rychlé připojení datových pamětí a 3,5 mm jack pro sluchátka. V pravé části je čtveřice základních ovládacích tlačítek (spouštění přístroje, spouštění reprodukce, přepnutí vstupu a přímý přístup k oblíbeným položkám).

Horní strana má přímo uprostřed vsazené obrovské kolo s podsvícením - jde o regulaci hlasitosti s fantasticky olejovitým chodem a mimořádným pocitem při ovládání. Takhle příjemný a "správný" dojem při úpravě hlasitosti (kterou jinak snadno vyřešíte dálkovým ovladačem nebo vynikající aplikací) často nenajdete ani u nejdražšího high-endu.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 3

Boční stěny jsou pak mohutně žebrované, podtrhují bytelnou kvalitu celku a přitom vypadají dobře. Zadní strana krom napájecí zásuvky nabízí vše potřebné - repoterminály mají poněkud strohou podobu otvorů pro banánky, jinak je vše ale klasické. Je tu jeden pár analogových cinchů, dva optické a jeden koaxiální digitální vstup, je tu také možnost připlatit si za HDMI konektor pro možnost využití zpětného audio kanálu. Subwoofer nebo koncový zesilovač připojíte přes pre-out výstupy. USB port umožní připojit disk s hudbou, etnernetový konektor zajistí nepřerušované spojení do sítě a internetu (byť to jinak řeší dvoupásmový Wi-Fi modul s dvěma anténami v bočnicích). Posledním prvkem je dvoupolohový přepínač pro volbu typu zemnění.

Výčet konektivity Uniti Atom by stálo za to ještě rozšířit - krom zmíněných možností je tu ještě Bluetooth, ve velmi dobré ovládací aplikaci najdete ještě streamování standardem Chromecast, AirPlay a UPnP, Uniti Atom podporuje také systém Roon. Pochopitelně si můžete užít TIDAL, Spotify i celou paletu internetových rádií.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 4

Podíváte-li se dovnitř, možná vás překvapí, že zhruba třetinu vnitřního prostoru zabírá klasické toroidní trafo. Uniti Atom využívá řešení z integrovaných zesilovačů Nait - tranzistory dodají 40 Wattů na kanál do 8 ohm ve třídě A/B. Digitální signály zpracovávají čipy Burr Brown s podporou PCM signálů až do rozlišení 24 / 192 a DSD128. Vše řídí 40ti bitový DSP čip SHARC. Ten jednak upravuje časovou informaci signálu pro minimalizaci jitteru a jednak provádí upsampling všech signálů.

Naim Uniti Atom jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu Long Play Audio - hrálo se přes Dali Epicon 2, Focal Kanta No. 2, ale i Canton Reference 3K. K porovnání hrál zejména větší model Uniti Star, ale také dělený zesilovač z řady 8300 od Audiolab, zejména pak přes kabely ZenSati Authentica a QED Supremus.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 5

Možná jsme zprvu Uniti Atom poněkud podcenili a možná i proto nás hned na úvod zaskočil jeho projev, ale to, jak malá a zjevně do lifestyle světa cílená "krabička" ustála napříč všemi připojenými reprosoustavami basovou linku v "Comfortably Numb" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644), to byla působivá ukázka. Je cítit, že Uniti Atom umí solidně zkrotit i větší reprosoustavy (byť nejlépe sedí samozřejmě s jednoduššími regálovkami), je tu na daný výkon až neuvěřitelná porce energie, temný, hutný, kompaktní bas si už zvládne mrouknout a jednoduše řečeno má basový základ solidní koule. Ať už toho dosahuje Uniti Atom jakým chce trikem, činí tak mimořádně působivě.

Švih a nadupaný, energický přednes pokračuje i v oblasti středních tónů. Hlas Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641) byl krásně bohatý, plnokrevný a laskavě hladký, vlastně už opravdu moc hezky artikulovaný a při jeho poslechu jednoduše nemůžete uvěřit, že takový zvuk "vylézá" z tak kompaktního systému. Napříč připojenými sestavami bylo cítit, že Naim hraje pěkně barevně a že vokál má solidní kontrolu, hodnou bez výhrad této cenové hladiny.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 7

I z výšek je cítit klasický "naim-charakter" - ve "Spirit of the Air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3) byly cinkátka, činely, chřestítka a všechny možné a nemožné kovové strunné a perkusní nástroje dobře vykreslené, spíše bohatě, hladce a sytě podané, s nepřehnaně dlouhým, ale dobře rozlišeným dozvukem. V kompaktním, hutněji vyznívajícím celku se pak dá dobře orientovat.

Co je pak nejvíce překvapivé, vlastně až lehce šokující, to je dynamická rezerva, s níž Uniti Atom zvládá i náročnější skladby. I Orffovu "O Fortuna" z "Carmina Burana" (Riccardo Chailly + RSO Berlin | 1984 | Decca | 411 702-2) vlastně Uniti Atom ustál důstojně a třeba tympánům dal mocnou energii, důraz a solidní kontrolu. Jistě, je tu trochu cítit, že nejde o puristicky audiofilský zvuk, má snad až moc energie, má drajv a až necudnou vášeň. Papírově průměrných 40 Wattů umí vybuchnout a protlačit hudbu do světa s obrovskou chutí.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 8

Mnohovrstvou Davisovu "Pharaoh´s Dance" z desky "Bitches Brew" (1999 | Columbia | C2K 65774) zvládl Naim Uniti Atom taktéž se ctí a to bez ohledu na systém, v němž fungoval. Není to audiofilsky jemný stroj na hledání nuancí, ani to není studiový, každou drobnost do popředí vytahující analytický nástroj, ale typickým "naimovským" způsobem nechá hutným zvukem vyplout dost informací, aby hudba působila jednak nenásilně organizovaným, jednak zábavně dospělým dojmem. Prostě nechápete, jak v klidu, s jakou grácií a šmrncem tenhle drobeček zvládá hrát. Možná v přednesu necítíte to, co u velkých zesilovačů, ten jakýsi nadhled a rezervu, zato je tu rozhodně již dostatek autority a kontroly, aby hudba byla konkrétní.

Jednou z velkých sil krom celkové muzikálnosti je pak podání prostoru. Ať už to malý stroj dělá jak chce, Uniti Atom zvládl scénu ve "Waiting" od The Paperboys ("Closer to the music vol. 3" | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) poskládat do prostoru s lehkostí, vzdušností a bezproblémovou pravolevou lokalizací. Hudebníci jsou pěkně srovnaní, mají kolem sebe prostor a Uniti Atom má talent ve vás vzbudit dojem, že vám hudba vychází vstříc, nevázaná tíhou ozvučnic. Je to opravdu moc pěkné.

2018 02 02 TST Naim Uniti Atom 9

Ostatně tak jako patrně u všech komponentů Naim, i u Uniti Atom stojí hudba, rytmika, sytá barevnost a bohatost na prvním místě před technickou brilancí. Maličký Naim pak vysloveně "sluší" hudbě akustické, Cashova "Like a Soldier" ("American Recordings" | 1994 | american | 0602537351145) měla to nádherné, intenzivní kouzlo, tu schopnost navodit vám husí kůži a vpít se do toho uhrančivého hlasu, který je už téměř fyzicky s vámi v místnosti.

Naim Uniti Atom je skvělý přístroj - je to, jako kdyby konstruktéři v Salisbury vzali charakteristický projev dražších komponentů značky a "natlačili" jej do kompaktního těla střední cenové hladiny. Navíc zvládli papírových 40 Wattů nechat vyznít díky až překvapivé kontrole a dynamičnosti jako minimálně dvakrát tolik - leckterý výkonnější stroj zní mnohem méně energicky, mnohem opatrněji, než právě Uniti Atom. Báječně široký záběr schopností a atraktivně pojaté tělo zesilovače (a streameru a převodníku...) jej pasují do role hi-fi pro moderní domácnost, kde bez ostychu může nahradit svými funkcemi i svým zvukem sestavy dělené. Uniti Atom představuje opravdu solidně fungujcí hi-fi přístroj se zvukem políbeným high endovou úrovní - to je něco, o čem by se takhle malému zařízení deset let zpátky ani nesnilo.

Kč 59 990,- - standardní verze

Kč 64 990,- - verze s HDMI vstupem

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvěle vypadá

+ šíře funkcí

+ hraje jako dělené hi-fi navzdory svým rozměrům

+ živý, agilní a prostorový zvuk

+ rytmika a švih

ZÁPORY

- reproterminály (nebo reprootvory?) nejsou úplně nejpraktičtější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Long Play Audio | www.longplay.cz 

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies