Jméno Perla je již bezmála dekádu stálicí v portfoliu nejznámějšího českého výrobce reprosoustav – značky XAVIAN. Původní model tohoto označení byl malou regálovkou, následovala evoluční verze s hezčím provedením a notně vyladěným zvukem a jako krůček vedle byl k dispozici sloupový model Madre Perla, identický koncept, jen protažený až k zemi a pracující v trošičku větším objemu a tedy nabízející o kousíček hlubší bas. Tak jako regálovka, i Madre Perla se dočkala verze s přídomkem Esclusiva, ovšem zde jde prakticky o úplně nové reprosoustavy.
Z původního sloupečku zůstal zhruba zachován základní rozměr a designový směr řady Natura. Ozvučnice jsou tedy poměrně štíhlé a nijak moc hluboké ani vysoké, hrany korpusu jsou zakulacené a organičnost dále podtrhuje použití desek z masivního dubu, který může být přírodní, mořený či lakovaný. Už na první pohled je však jasné, že tady podobnosti prakticky končí.
Jednak vpředu přibyl další středobasový reproduktor, jednak se štěrbinový bassreflex proměnil v klasické kolečko plastového výdechu. Základová deska, dodávající stabilitu, zůstala obdobná, výškově nastavitelné nožičky ale nyní můžete vespod vidět a jejich kovový lesk dodává drobnou estetickou kudrlinku.
Ze zadní plochy zhruba v polovině výšky ční jeden pár robustních firemních terminálů, nad nimiž je vertikální obdélníček kovové cedulky s nezbytnými údaji a označeními. Úplně nahoře je trojúhelníček s býčí hlavou a lyrou mezi rohy, symbolizující pro změnu použití technologie značky AudioBarletta.
V této generaci je Madre Perla Esclusiva 2,5 pásmovým konceptem, do nějž si našel cestu zcela nový vysokotónový reproduktor, použitý prozatím pouze u modelů Aria, Concerto a Concertino. Jde o zakázkově upravený Scan-Speak s hedvábnou kalotou o průměru 2,6 cm. Látka je ručně impregnovaná pro úpravu jejích vlastností.
15 cm středobas v typickém „skoro-hranatém“ litém koši využívá osvědčenou polypropylenovou membránu. Má jít o stejný měnič, který byl použit ve všech dosavadních modelech jménem Perla.
Konstrukce ozvučnice – jak už bylo řečeno – je z masivního dubu. Uvnitř je několik zpevňujících vzpěr a výrazné kompozitní tlumení, jehož základem je bitumen. Proti převrácení i pro jistou míru tlumení vnitřní energie slouží čtyři kilogramy písku v základně.
Sloupek měří na výšku skladných 92 cm, na šířku (bez podstavce) 19 cm a do hloubky (za týchž podmínek) 23,6 cm. Váží poctivých 18 kg.
Výrobce udává frekvenční rozsah 50 – 30 000 Hz (-3 dB), impedance činí 4 ohmy a charakteristická citlivost 90 dB / 2,83 V / m. Frekvenční odezva tedy zůstala oproti původní verzi sejná, impedance je však poloviční a citlivost papírově vyšší. Dělící kmitočet systému činí 3 000 Hz.
Madre Perla Esclusiva jsme poslouchali v hlavním redakčním systému proti KEF Blade One Meta a to přes Roon + Teac NT-503, GMG Power Harmonic Hammer 3000P a Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR. Propojeno bylo mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2, KrautWire Super Symetric Gold a VYDA Laboratories ORION. O použitém příslušenství, doplňcích a dalších detailech se dočtete v pravém sloupci -->.
Moderně namíchaný (tj. výrazný) basový základ v „Né quelque part“ od Ayo („Royal“ | 2020 | Wagram | 3596973757829) měl pochopitelné omezení stran hloubky a hutnosti, přesto plnost působila rozhodně solidně a v menších a možná i středních místnostech bude energie tak akorát. Síla je autenticky podaná (reprosoustavy se nesnaží překonat svůj vlastní koncept), nezdůrazněná, hlavně pak dobře konturovaná. Madre Perla Esclusiva jako kdyby se soustředily na odlehčenou pohodovost, spíše na živější basovou složku, která dobře definuje barvy a odstíny basu, ale nesnaží se vás zaplavit jeho fyzičností. Reprosoustavy také dobře zvládají vyšší hlasitost, ale ne zase koncertní, tam už jim úplně dobře není.
V čem i nejnovější generace Madre Perla Esclusiva drží zřetelnou „rodinnou“ stopu, to je podání hlasového rozsahu. Bezmála dvoumetrový Velšan Bryn Terfel a jeho mocný basbaryton v „Non Piu Andrai, Farfallone“ z „Figarovy svatby“ od W. A. Mozarta („Opernarien“ | James Levine / The Metropolitan Opera Orchestra | 1996 | Deutsche Grammophon | 445 866-2) zní velice zpěvně, je tu spousta barev, přednes je utaženější a přesněji artikulovaný než dříve – vlastně svou lehkostí připomíná spíše novou řadu Aria, byť v trochu „tělesnější“ podobě. Líbila se nám jasnost projevu, konkrétnost pronikavých „r“ i sykavek, kdy je oboje ovšem podané s dobrou přirozeností, která byla sice přímočará, ale ne nepříjemná uchu. Středy jsou prostě výborné, intenzivní, avšak nestresované.
Nový výškáč dobře slouží i u tvrdších a řízenějších tónů v acid-jazzové „South To Perpignon“ od James Taylor Quartet („Room at the Top“ | 2002 | Sanctuary | SANCD117). Pronikavost mixu umí XAVIAN hezky promítnout a nešetří ani detaily – výškový reproduktor je ve své kategorii prostě dobrý, vede tóny pevně a jistě, je tu ohraničení i zřetelnost. Lehce přímočařejší a velmi živý projev však nesmazává celkovou muzikálnost přednesu, takže ani u takovéto zvukově řekněme intenzivnější skladby nemáte potřebu snižovat hlasitost.
Komplexní „Springsville“ od Milese Davise a Gilla Evanse („The Complete Columbia Recordings“ | 1996 | nahráno 1957 | Columbia | 0827969092323) – prý jedna z nejobtížnějších skladeb, co kdy byla pro jazzový orchestr napsána – má pěkně sejmutou dynamiku nástrojů, Madre Perla Esclusiva se ji nesnaží předat v nějak efektním a dramatickém objemu nebo neobvyklé hutnosti, ale jsou disciplinované, spíše svižné a působí vyrovnaně, mají zřetelně větší rezervu, než jakou disponovala předchozí verze. Hudba zejména díky rychlým reakcí získává pěkný švih i pevnost, opět by se asi dalo říct, že je tu o něco méně typického charakteru řady Natura a více ze série Aria.
Co do prokreslení nahrávek – imitativní polyfonie „Kyrie“ z nejslavnější mše „Missa Papae Marcelli“ od vrcholného reprezentanta renesanční hudby Giovanni Pierluigi da Palestriny (1992 | nahráno 1991 | Amadis | 21) – jsou Madre Perla Esclusiva ale stále „Naturově“ organické, nesnaží se akcentovat žádnou jednotlivost, ale preferují homogenní a přirozeně působící hudební obraz. V reprodukci se již lze snadno vyznat, zejména vokály sboru jsou už dobře oddělené a ohraničené. Nepůsobí to kdovíjak analytickým či naléhavým způsobem, nahrávka si prostě plyne. Tento nový model představuje vysoký standard prémiového hi-fi, hraje urovnaně a zřetelně – opět citelně jasněji, než jak se projevovala reprosoustava první toho jména.
Na Bachově „Koncertu č. 1 v f dur, BWV 1046“ z cyklu „Braniborských koncertů“ v podání Nevilla Marrinera a „jeho“ Academy of St. Martin in the Fields (2001 | nahráno 1980 | Philips | 468 549-2) se ukázalo, že pokud chcete hezkou prostorovou scénu, budete si muset lehce vyhrát se správným umístěním ozvučnic. Jsou-li blízko u sebe nebo blízko posluchače (řekněme kolem 2 m a méně), mají tendenci k subjektivně vnímané směrovosti, snad i jistému drobnému pocitu zahlcení uprostřed. Ale stačí chvíle manipulace a natáčení a vše se bez problémů srovná. Po troše péče je scéna nenuceně přehledná, ve správné pozici nabízí Madre Perla Esclusiva už i pocit jistého protažení do hloubky, a hlavně celkový pocit vzdušnosti a lehkosti, jakousi všeobecnou volnost. Hudba hraje přesto stále spíše organicky a samozřejmě než s analytickou technicistností.
V atmosférou naplněné Conteho „Coup de Théâtre“ („Psiche“ | 2008 | Platinum | 30000140) se ukázal pěkný basový „kopanec“ s fyzicky citelný rozměrem, hluboké tóny byly příjemně tuhé, byť stále lehce omezené ve své hloubce a váze – adekvátně rozměrům. Hlas a nástroje jsou však čisté, zřetelné a hlavně živé, přesto bez pocitu protlačování se kupředu. Je to klasický XAVIAN, muzikální a elegantní, prostě jen jaksi čipernější a temperamentnější. Perla Esclusiva i Madre Perla hrají krásně, ale Madre Perla Esclusiva jako kdyby tu hrály dospěleji, bohatěji, informativněji a "srovnaněji". Je to neúnavný, a přesto otevřený přednes.
Nové kompaktní sloupečky značky XAVIAN jsou sice podstatně dražší, než starší model obdobného jména, avšak zachovává všechno to krásně zpracované dřevo i základní styl, ale trochu ho jaksi probouzí – jako kdyby tento nový model přebral špetku živé jiskry od řady Aria. A vlastně možná ano, když už spolu sdílí výškový reproduktor. Druhý přidaný středobas pak zajišťuje pevnější reprodukci, ne snad nějak hlubší, ale fyzičtější a celkově působí Madre Perla Esclusiva urovnaným, uspořádaným a velmi kultivovaným dojmem, spojujícím typickou firemní vřelou muzikálnost s přesností, rychlostí a svěžestí nejnovějších vyšších sérií. A to je dobře – výsledkem je mile vyvážený, na poslech nenáročný, čistý a upřímný, ale přesto hlavně zábavný přednes. Madre Perla Esclusiva nabízí z malého objemu hodně muziky…
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
V přímo ose je vidět o něco více basů i výšek, ty nicméně zřetelně klesají při natočení, takže Madre Perla Esclusiva lze ladit co prezentnosti jemným natáčením. Začátek využitelné energie je skutečně na slibovaných 50 Hz.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Jakkoliv výrobce udává čtyřohmovou impedanci, dotýká se této hodnoty jen velmi sporadicky. Průměrná hodnota bude ležet výrazně výše. Ladící kmitočet ozvučnice leží na cca 45 Hz. Impedance není kompenzována, ale přesto nejeví žádné prudké změny nebo riziková místa. Na cca 1 500 Hz je vidět drobný záchvěv nějaké rezonance, ale má tak malou magnitudu, že nebude ovlivňovat výsledný poslech.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Grafu dominuje šumové dno akcelerometru, z nějž se jen maličko zvedají rezonance v basovém pásmu a dvojí rezonanční kmitočet kousek nad 400 a maličko pod 600 Hz utichá velmi rychle. Kabinet je tedy velmi pevný.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 82 000,- - cognac / tmavý dub / světlý dub
Kč 107 000,- - marina / černý vysoký lesk / bílý vysoký lesk
Kč 4 330,- - volitelná krycí mřížka
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/4440-xavian-madre-perla-esclusiva#sigProId96b6adcdf6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ luxusní zpracování
+ krásně muzikální a vzdušný projev (zejména oproti minulé generaci)
+ velmi pěkný prostor
+ subjektivně vnímaná vyšší citlivost = snadné rozehrávání
+ podstatně živější a zpěvnější, nežli původní Madre Perla
ZÁPORY
- zdá se, že pro optimální poslech to chce trochu práce s natáčením
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: XAVIAN | www.xavian.cz