2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 1

Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou kráčí už pár desítek let. Patří také mezi pionýry (tedy v hi-fi oboru) instalace ve formě basových věží, tedy vertikálního seskládání trojice subwooferů na každém kanálu. Měli jsme možnost vyzkoušet si vliv tohoto uspořádání s modely Carbon Special.

Model Carbon Special z řady S patří mezi jedno z nejvyšších firemních řešení, má klasický hranatý tvar, tělo z MDF profilů je bytelné a oděné do hlubokého, pohledného laku. Zdobí ho uhlíkové proužky po stranách nad a pod madlem, vespod ho od podlahy oddělují vysoké „kolejnice“ a nahoře příslušnost ke katalogu REL potvrzuje výrazná plaketa.

Dopředu míří veliký aktivní reproduktor, směrem dolů pracuje pasivní membrána. A vzadu je samozřejmě modrý čtverec se vstupy a nastavovacími prvky. Je tu napájecí zásuvka s vypínací kolébkou a páčkou, kterou povolujete trvale aktivní režim nebo možnost uspání do Standby. Co se vstupů a výstupů týká, je jich dost – REL preferuje vysokonapěťový SpeakON, odečítající signál z reproterminálů zesilovače (je zde vstup i výstup), následují XLR (opět dovnitř i ven), klasické cinche (levý a pravý) a nakonec RCA LFE (to zase jako vstupní / výstupní).

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 2

Co se týče nastavování, máte k dispozici přepínání fáze 0 / 180 stupňů, jemnou regulaci hlasitosti pro běžné vstupy, oddělenou úpravu úrovně LFE a plynulé nastavování přechodové frekvence mezi 20 a 120 Hz. Potenciometry pracují velmi citlivě a zároveň (minimálně pocitově) nelineárně, jediné kliknutí a zvuk poskočí, takže ladění vyžaduje péči. REL říká, že to máte řešit vlastním uchem.

Hlavní reproduktor tvoří obrovská miska s masivní prachovkou, naznačující něco o velikosti kmitací cívky. O výkmitu a zatížitelnosti zas promlouvá obrovská vlnka gumového závěsu. Průměr membrány z uhlíkového vlákna činí 35 cm. Stejně široký je i pasivní spodní reproduktor, membrána je tu nicméně plochá a závěs obrácený směrem dovnitř. Energii dodává 800 Wattů z firemního zesilovače NextGen 5. generace, který funguje ve třídě D.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 3

REL specifikuje frekvenční rozsah až k 19 Hz (-6 dB při pozici v místnosti). Jeden Carbon Special má šířku 43 cm, výšku 45,5 cm a hloubku 53,9 cm, váží solidních 38,7 kg.

A nyní k formátu „6pack“, což je vlastně variace na Line Array koncept, který vídáte jistě v klubech a na koncertech a pomáhá rovnoměrné distribuci energie v prostoru. Pointou – nejen podle REL – ovšem není zdůraznění basů, zvýšení množství jejich síly a podobně. Jde o to, že tři měniče na kanál se pro správný akustický tlak musí výrazně méně namáhat, zvuk tak má potenciál nabídnout mnohem nižší zkreslení atd.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 6

REL dále říká, že spodní subwoofer řeší nejnižší frekvence, ten prostřední optimalizuje dozvuky a horní zase akcentuje prostorovost. Co se týká nastavování, má výrobce k dispozici jakýsi vágní základní návod, nicméně my jsme nakonec skončili na diametrálně odlišných hodnotách, skoro přesně opačných, než jaké jsou v onom doporučení. Faktem ale je, že každý ze subwooferů má tak i tak sám o sobě úplně jinou přechodovou frekvenci i jinou hlasitost.

Když jsme u ladění, najít optimální nastavení je rozhodně úkol pro pečlivé a trpělivé. Zejména proto, že v jednom okamžiku najdete mez, kdy je subjektivně všeho příliš, a nebo příliš málo, což zase změní úprava nastavení dalšího subwooferu a vy tak „žonglujete“ s šesti vzájemně se ovlivňujícími jednotkami. Není na to vlastně žádná úplně snadná rada, nicméně oficiální vstupní hodnoty od REL mohou být dobrým začátkem, pokud skutečně vůbec netušíte kudy kam. A také je asi dobré zmínit, že hlasitost velmi pravděpodobně skončí (logicky) podstatně níže, než by tomu bylo u jediného či klidně i u dvou subwooferů.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 10

Na sestavě jsem postupně zkoušeli přidat jeden subwoofer (což je běžná forma), stereo pár (neboli častý a rozhodně chvalitebný upgrade pro ty, kdo se chtějí pustit subwooferovou cestou) a nakonec právě kompletní 6pack, abychom zhodnotili rozdíly. Pro každou konfiguraci jsme měli předem připravené nastavení na adekvátní počet „kliknutí“, aby změny byly co nejrychlejší.

Konkrétně se hrálo z Lumin P1 Mini do Chord Ultima Pre 3 a Ultima 5, odtud do Audiovector R 3 Arreté a právě různého počtu REL Carbon Special. Propojení obstaraly různé kabely od Chord Cable Co., zejména z vyšších pater katalogu.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 11

Broukání basy Roba Wassermana v „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 0001110591225) bylo už při relativně nižší hlasitosti za přítomnosti šestice Carbon Special významně konkrétnější, aniž by se věže ale nějak pronikavě snažily akcentovat právě nejnižší úrovně. Je to spíše pocit, že hudba zůstává přítomná v nezměněném charakteru, jen v jaksi větším měřítku, zároveň i s větší energií, takže impuls každého brnknutí je pružnější a samozřejmější. Jako kdyby REL celé dění trochu zklidnily a samozřejmě také vyplnily vnitřní podstatou a hmotností, reprodukce však zůstává nevtíravá, respektive nemáte pocit, že by na rozdíl od vizuální stránky věci byly subwoofery dominantou.

Ve „Stay on Your Knees“ Jesse Marchanta (2014 | No Other Records | NOT01) není zdánlivě kdovíjaké množství basů, přesto zejména rytmická složka zněla s Carbon Special odhodlaněji – maličko větší, hlavně ale jistější, s jasnějším, delším dozníváním základních tónů, které však přesto nehřmí, subwoofery na sebe nepoutají žádnou prvoplánovou pozornost. Také se nám zdálo, že zapnutý 6pack jako když zafixuje muziku na místě, víc ji usadí.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 14

Zajímavým efektem – ne nutně přítomným jen se šesti subwoofery, ačkoliv jeho míra se nám zdála větší, než když hrál jen jeden Carbon Special – je jakési celkové vyčištění, zpřehlednění a tím i zkonkrétnění, pozorované v „Jubilee Street“ Nicka Cavea („Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD). Že je zvuk plnější a samozřejmější, to ano, prohloubila se ovšem pevnost, podobně i pocit přítomnosti. Přitom se nezdálo, že by docházelo k nějaké interferenci na středních a vysokých kmitočtech, energie basů je nepřekrývá, jen jim jaksi vytváří bytelnější základ.

Neméně nenápadnou, ale přesto intenzivní podporu jsme zaznamenali u dynamičnosti. I nahrávka flamencové „Puente de los Orfebres“ Vicente Amiga („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975), kterou tvoří vlastně jen z relativní blízkosti sejmutá akustická kytara, působila jadrněji, průbojněji, rychleji, prostě celkově intenzivněji. Jako kdyby měl systém odkud brát energii, respektive citelně více energie. Nástroj je prostě víc v prostoru, blíž k vám, konkrétnější a odhodlanější, vášnivější.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 20

Pokud byste měli pocit, že „čím víc subwooferů, tím víc bas“, tak byste měli pravdu jen do určité míry. Když se nám podařilo konečně 6pack naladit tak, jak jsem to považovali za správné, tak Carbon Special hutné spodní tóny v „All My Friends“ Amose Lee (2005 | Blue Note | 00724359735054) naopak semkl, basy se méně rozlévaly a byly zřetelně lépe definované, rychlejší, pečlivěji zasazené do kontextu a tím vlastně pocitově o něco „menší“. Mnohonásobně to však vyváží jejich větší informativnost, propracování a mnohem snazší čitelnost. REL sem vnáší jednoznačně lepší pořádek, poctivější fyzický impuls i pocit veliké rezervy.

Zapnutý 6pack také subjektivně rozšířil a prohloubil celou stereo scénu ve „Fragt“ severské dvojice Svaneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068). Se samotnými reprosoustavami byla ohraničena zprava a zleva zhruba pozicí sloupků, ani jeden subwoofer to reálně nezměnil, ale plná šestice jako když zvětší měřítko a oba nástroje jsou rozhodně lépe zformované. Je to znát samozřejmě hlavně na nižších tónech – třeba kopák se dostal svou plastičností a zřetelností na úroveň rozhodně ne dalekou tomu, jak bychom si představovali nástroj stojící přímo před námi. Je zajímavé, jak vlastně jen velmi tiše a jemně pobrukující subwoofery umí dodat prezentaci na jistotě.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack 18

„Que Sera Sera“ od Pixies („You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) má rozhodně své technické nedostatky, jakkoliv je to je hudebně atraktivní záležitost. Dvě věže Carbon Special zdůrazní mixem nastavené trochu hučící spodky, dimenzované spíše pro působivou reprodukci na průměrném autorádiu, než na hi-fi sestavě, ale to je vlastně v souladu s pravdivostí výstupu. Rozhodně jsme měli pocit, že si muzika i tady pevněji „sedla“ a šlapala, výsledek zněl barevněji, bohatěji a celkově věrohodněji, větší a živější.

Investovat 719 940,- Kč do sady subwooferů, to samozřejmě není tak úplně pro každého. Krom adekvátního konta je k tomu potřeba už i trochu prostoru a máte-li oboje, připravit si budete muset i nezměrnou trpělivost a spoustu času, abyste Carbon Special (i když se to netýká jen jich, bude to tak s každým 6packem) správně zapustili do systému. Je totiž třeba najít ideální úroveň jednoho každého usazeného subwooferu, aby vznikl žádoucí celek a ne diskotékové dunící pole nebo naopak něco, co by nefungovalo lépe než třeba jeden nebo dva kousky. Každopádně když se vám tohle všechno sejde a 6pack si sedne, nepřidává subjektivně vlastně nijak víc energie, než když je v sestavě subwoofer jediný, ale činí tak s mnohem větší rezervou a jednak dodává na pevnosti, tak také na čitelnosti, dynamické jistotě, avšak i rychlosti a dospělosti. Je to proměna daleko za pouhým doplněním basů, jde vlastně o usazení a uhlazení, stejně jako otevření hudebního dění díky pevnému a uspořádanému základu. Jinými slovy, dvě dobře seřízené basové věže jsou něco, co byste si minimálně měli zajít poslechnout…

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 100 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, členité a nepravidelné stěny,…) byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack m1

Frekvenční odezva – s kompletním 6pack (červená) a bez (zelená)

2025 03 31 TST REL Carbon Special 6pack m2

Frekvenční odezva – se stereo párem (červená) a bez (zelená)

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 119 990,- / ks

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ správně nastavený systém je impozantní – zvukově i vizuálně

+ podpora dynamiky, aniž by přednes sklouzl k efektnosti

+ pocit signifikantně lepší jistoty a definice bez přebuzení

+ jednoznačný pocit zpřesnění a to kupodivu nejen v basovém pásmu

+ zvětší celkové proporce stereo scény

ZÁPORY

- ne zrovna jednoduché nastavení

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz 

PRODÁVÁ: Lepší Zvuk | www.lepsizvuk.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
AudioQuest Vodka [2]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
AudioQuest NRGZ2 [2]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
IsoTek V5 Syncro Uni 16 [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
RDacoustic EVO-3 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [3]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2] + [3]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista