Značka EverSolo patří mezi takříkajíc mladé a dynamické firmy z Dálného Východu a své portfolio rozšiřuje rychlostí, jíž by mohli ledasjací tradiční konkurenti závidět. Krom nedávné obnovy základních modelů DMP-A6 a DMP-A6 Master Edition na podstatně lepší druhou generaci k tomu patří mimo jiné i představení nového transportu T8, streamující integráč play nebo DAC-Z10. Nebo nový sluchátkový zesilovač X9 „podznačky“ Luxsin. Inu, je toho hodně, co víří vody. Kruhy ale ještě neutichly ani nad prvním „velkým“ zesilovačem firmy AMP-F10.
Ten je navržený po všech stránkách jako partner výtečného DMP-A10. Znamená to pěkně zpracované, robustní tělo s ostře řezaným čelním panelem, zapuštěným malým obdélníčkem měřáků výkonu a centrálním spínacím tlačítkem nebo masivní chladiče po stranách. A také atraktivní cenu, solidní vnitřní konstrukci nebo větší než běžné možnosti nastavení na zadní straně.
Tam totiž krom očekávané napájecí zásuvky, páru slušných terminálů pro každý kanál a vstupu v XLR i RCA podobě na každé straně najdete i řádku páček k různým nastavením. Nejprve je tu jedna mezi každým vstupním konektorem pro volbu toho aktivního, druhá řeší spínací režim (buď signálem nebo tlačítkem), třetí zisk 22 či 29 dB a poslední stereofonní provoz, případně můstkové zapojení, kdy se z AMP-F10 stává monoblok. Vše završuje ještě dvojice 3,5 mm konektorů – vstup a výstup napěťového spouštění – a zemnící kolík pro čím dál populárnější přizemnění pomocí externích řešení.
Vnitřní konstrukce je na danou cenu skvělá. V centru leží masivní napájecí zdroj s výkonem 1 000 Wattů, rozsazený kolem zakázkového toroidního transformátoru. Každý kanál má svůj modul s vydatnou filtrační kapacitou, součástí je též vlastní řešení pro eliminaci stejnosměrné složky z napájecího napětí.
V signálové cestě je pod krytem zapouzdřený vstupní obvod s plně symetrickou konfigurací ve dvojité diferenciální koncepci. Zapojení sází na použití standardní zpětné vazby.
Výkon celého zesilovače je poctivých 200 Wattů do 8 ohm (320 W / 4 ohmy až po 450 W / 2 ohmy) na kanál, potažmo masivních 650 W do 8 ohm v můstkovém režimu, kde do poloviční zátěže proudí enormních 950 W. Dodává je pět párů vybíraných paralelně zapojených MOSFETů na kanál. Tlumící faktor dosahuje též velice dobré hodnoty 600.
Výrobce udává při plném výkonu hodnotu THD+N pod 0,008%, přeslechy lepší než 95 dB, odstup signálu a šumu přes 113 / 110 dB (to při zisku 23 dB / 29 dB) a celkovou frekvenční odezvu 10 – 30 000 Hz (+/- 0,5 dB).
Zesilovač má šířku 43 cm, hloubku 31 cm a výšku 14,7 cm, přidává k tomu váhu 18 kg.
Poslouchalo se nejen v hlavní sestavě s Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma PA 160 MR a KEF Blade One Meta, ale také s DMP-A10, protože vzájemná synergie obou produktů (nejen ta vizuální) vlastně dává smysl. Propojeno bylo mixem kabelů Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2, KrautWire Super Symetric Gold či VYDA Laboratories ORION. O podrobnostech sestavy se můžete dočíst v pravém sloupci -->.
Krátce úvodem – k DMP-A10 jsme dostali také mikrofon EverSolo EM-01, variaci na téma populárních USB řešení od UMIK. To proto, že DMP-A10 nabízí s jeho pomocí funkci automatické kalibrace prostorové akustiky. Proces je to rychlý, plně automatizovaný, stačí zapojit kabel a spustit – během pěti minut dostanete kalibrační profil. Ten základní je trochu „přísný“ – zkrotí sice basy, vyváží křivku bezmála do rovna a zasadí stereobázi pečlivě a skutečně doprostřed, na druhou stranu je lehounce sušší. Nicméně na druhou stranu zcela bez práce můžete kompenzovat i vlastně dosti nevhodné akustické podmínky a je to zajímavý nástroj k experimentování.
Když jsme nechali AMP-F10 trochu rozehřát (dostane se do kýženého varu tak za 10 minut), ukázalo se, že víc než dostatek výkonu a vůbec na tu cenu působivé papírové parametry se v realitě proměňují ve fajnový, srovnaný, nijak efektně hřmotný basový základ „Defiant, Tender Warrior“ (Charles Lloyd | „The Sky Will Be There Tomorrow“ | 2023 | UMG Recordings | 00602458167757). Basa Larryho Grenadiera si broukala s nenucenou artikulací, neokázalou, ale patrnou vřelostí klasicky laděného zesilovače třídy A/B (tj. žádné „moderní svaly“ a efekty) a jistou broukavou uvolněností. Přitom i na velkých KEF zvládne zesilovač udržet jednotlivé tóny pečlivě od sebe v relativně civilní, decentní spořádanosti a s poctivou hloubkou. Brknutí napjaté struny i hutná rezonance korpusu nástroje jsou za 66 tisíc k neuvěření dobré, prostě čistě a hezké. S jak dobrou texturou a jak stabilně zní basy i potichu, to přesahuje daný rámec docela o dost.
Zejména v kombinaci s DMP-A10 vykreslil koncový stupeň hlas Christel Alsos v její „Two More Days“ („At That Time of the Night“ | 2016 | SONY | 886445956252) v pozoruhodné velikosti, čistý, pevný, konkrétní, ale stále v základu s dotekem bohaté, sametové vřelosti a laskavosti. Ve svém projevu vlastně trošičku inklinuje k charakteristice často spojované s áčkovými zesilovači – plnost, bohatost, barevnost, ale pod kontrolou. Svého druhu to také není nijak nápadný zvuk, skvěle doplňuje technickou (ne technicistní) brilanci DMP-A10 a vytváří přirozené, organické ladění.
S tím souvisí i střídmé, nijak nacinkané, přesto zřetelné, jasné a v ceně nějakých šesti desítek tisíc vlastně exkluzivní výšky. Nejvyšší frekvenční konec skladby „Bad Self Portraits“ ze stejnojmenné nahrávky mladé kapely Lake Street Drive z Bostonu (2014 | Signature Records) byl velmi dobře strukturovaný, hladký, trochu elegantně sladší a přesto velmi dobře čitelný. AMP-F10 jako by uměl zajistit dobře vyváženou míru pronikavosti a klidu, takže výšek je dost, ale přitom nezní ostře. Objemově se nesnaží být prominentní, je jich akorát.
Velmi dostačující zásoba výkonu by měla automaticky být garantem dostatečné dynamiky a kontroly – jak se zdá podle „Cha Cha Chai“ Paola Fresu a Omaa Sosy („Food“ | 2023 | Tuk Music | 3617053706017), je tomu skutečně tak. S jakou jistotou podrží zesilovač i velké KEF Blade One Meta, to je ve světě pětimístných cenovek poměrně raritní věc. AMP-F10 nedává na odiv nějakou extrémní rychlost nebo důraz jako švihnutí bičem, má ono své již zmíněné „klasičtější“ ladění. Nesnaží se též ani o žádnou efektnost – prostě „drží“, má v sobě jistou dávku elegance a spíše rezervu, nežli průbojnost. Zesilovač nemá za úkol jakoukoliv exhibici, naopak zůstává neokázale kultivovaný a působí to výtečně „normálně“.
Co pak dobře naznačuje kvalitu AMP-F10, to je schopnost udržet pořádek v reprodukci. Zesilovač se v „Bolo Na“ od Arooj Aftab („Night Reign“ | 2024 | Verve | 0602458980295) dokázal s klidem zhostit i vykreslení super hlubokých oktáv, dokázal udržet jejich tvar, pocit váhy i měkkou houpavost. Skvělé pak je to, že to tak zůstává i relativně dost potichu. Zvuk neprotežuje nějaké jednotlivosti, klade důraz na organičnost a takovou jakousi plnotučnou, ale nepřebujelou kultivovanost. Čitelnosti napomáhá i to, že proporce zvuku jsou nadprůměrné.
Z toho patrně snadno vyplývá i to, jak si AMP-F10 poradil se stereofonní bází „Reincarnation Blues“ jazzového uskupení Tyshawn Sorey Trio („Continuing“ | 2023 | Pi Recordings | 0808713009828). Spoustu místa, pocit spojitosti, dobrá lokalizace a vůbec otevřená přehlednost. Jistota a stabilita opět patří k tomu nejlepšímu, co za necelých 70 tisíc můžete obdržet – je tu cítit nadhled, ale také absence tlaku na absolutní holografičnost nebo pocit úplně dokonalosti. Tady hraje hudba, lehounce svým stylem, ale o to zábavněji.
A tím se dostáváme k tomu, že AMP-F10 působí jako výtečný komplement k charakteru DMP-A10, prohlubuje ve „Fade into You“ (Mazzy Star | „So Tonight I Might See“ | 1993 | Capitol Records | 00077779825356) jeho muzikálnost a připomíná svým chováním velké anglické zesilovače. Lehounce vřelejší, s drobným dotekem měkkosti, ale krásný, bohatý, kultivovaný a neuvěřitelně dobře poslouchatelný. V hudbě je síla, ovšem právě tam, kam patří. Není to vysloveně takový ten high-endový luxus, ale parádní klasické hi-fi.
EverSolo je, jak se říkalo v prvním odstavci, firma skutečně dravá a snaživá. Víceméně na co sáhne, to je zajímavé a nejvyšší patra katalogu o to víc. Tak jak je DMP-A10 za dané peníze naprosto parádní univerzální „hlavou“ sestavy, tak je AMP-F10 nosným motorem, který udrží bez problémů pod kontrolou i neproporčně velké reprosoustavy, dodává rezervu, pohodu a nechává vyznít muziku s pohodovou radostí. To by ale nebylo tak výjimečné, kdyby se to nepojilo se skvělým zpracováním a hlavně cenou 66 tisíc korun. V tu chvíli získává AMP-F10 věru neodolatelnou lákavost a navíc pokud zvažujete fantastický systém, představa DMP-A10 v čele a dvojice AMP-F10 v roli monobloků je za ne malé, ale realistické peníze řešení naprosto famózní. Inu, EverSolo AMP-F10 se skutečně povedl.
Kč 65 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/6192-eversolo-amp-f10#sigProId13d8d1637b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ parádní zpracování
+ výkonu na rozdávání
+ možnost nastavení včetně provozu v roli monobloku
+ fajnová cenovka
+ udržuje překvapivě jistou kontrolu i potichu
+ lehce vřelá muzikálnost
ZÁPORY
- za ty peníze nelze nic vytýkat, byť k úrovni DMP-A10 bychom rozhodně doporučili koupit rovnou pár
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz