Oboru hi-fi, stejně jako módě, vizuálnímu umění nebo vlastně jakékoliv tvořivé lidské činnosti vládnou trendy. Ne snad sezónní jako třeba u oblečení, ale i tak vcelku krátkodobé. Můžeme-li začátek druhé dekády jedenadvacátého století nazvat časem převodníků, pak se rok 2013 rozhodně nesl ve znamení sluchátek a jejich příslušenství. Do výroby více či méně moderních (tedy „cool") sluchátek se totiž pustili snad i výrobci praček. Vlna nové produkce se ale nevyhnula ani těm nejsilnějším značkám.

Kromě explodujícího katalogu Sennheiser je nemalý nárůst vidět i u jiné německé značky – beyerdynamic, dítě Eugena Beyera z městečka Heilbronn, uvedl na trh dva silné hráče v oblasti střední třídy. Mimo sluchátek T 90 jde hlavně o sluchátkový zesilovač, menšího bratříčka referenčního A1, který nese jméno A 20.

Na první pohled je jasné, že krabička patří k tomuto výrobci – není to jen výrazným logem, ale i čistým, technicistním designem. Téměř čtvercové tělo s rozměry 16,4 x 21,2 x 5,5 cm (š x h x v) stojí na čtyřech masivních nožkách a má skutečně prvoligové zpracování. Hladké stěny a zaoblené rohy zjemňují strohý vzhled, horní stěna s hrubým povrchem zase působí nesmírně bytelným dojmem a dotváří až „armádní" vzhled.

Co do kvality zpracování je A 20 perfektní bez ohledu na cenovou kategorii – i při své velikosti váží téměř jeden a tři čtvrtě kila, nemalý podíl bude mít právě bytelné hliníkové šasi. Svým fyzickým zjevem jednoduše tento sluchátkový zesilovač naplňuje představu „Made in Germany" – beyerdynamic své produkty poctivě vyvíjí i vyrábí v Německu.

Okouzlující jsou i jednotlivé mechanické prvky. Z profesionální sféry jsou převzaté masivní sluchátkové konektory o průměru 6,3 mm, oba fungují paralelně. Precizní, velký ovladač hlasitosti má velmi příjemný chod a i drobné korekce se dělají snadno (tedy pravdou je, že manipulace vyžaduje trochu síly, ale jde o zvyk) a hlavně nesmírně přesně. Chod je také příjemně vyrovnaný, nečekají vás žádné extrémní zvukové skoky. Není divu, když potenciometr nese proslulé jméno ALPS. Snad jen spínací tlačítko jako kdyby do té robustní, konzervativní konstrukce nepatřilo – jde totiž o relativně drobný prvek s trochu měkkým chodem; snad bychom tu čekali velký, bytelný, kovový přepínač s dlouhým chodem či nějakou větší kolébku. Ale na formě nakonec tak úplně nezáleží, důležitá je bezchybná funkce.

Zadní stěna je ještě jednodušší a definuje zcela puristické zaměření beyerdynamic A 20. Najdeme tu totiž jen dva páry analogových RCA konektorů, jeden vstupní a druhý výstupní (aby bylo možno bezbolestně vložit tohoto drobečka mezi zdroj signálu a zesilovací prvky – opět se tu promítá zkušenost z profi oblasti). Žádné USB, žádný digitál, žádná symetrika – prostě maximální soustředění na nejběžnější propojení. Vše už vzadu doplňuje jen klasická napájecí zásuvka.

Byť je vnitřní provedení nesymetrické, vykazuje precizní organizaci a je radost se jen koukat. Zapojení koncového stupně je diskrétní a pracuje ve smíšené třídě A/B. Na výstup je možné připojit sluchátka s impedancí od 30 do 600 Ohm, těm s nejvyšší impedancí stále umí A 20 nadělit 100 mW výstupního výkonu, což pro běžný domácí poslech stačí. Dost možná důležitější je dobrý zisk 18 dB. Celkově jsou parametry na cenovou úroveň potěšující – separace kanálů 80 dB (1 kHZ / 250 Ohm), odstup signál / šum 100 dB nebo celkové harmonické zkreslení 0,01% při maximálním výkonu a 250 Ohmech jsou jednoduše skvělé hodnoty. V tolerančním pásmu -1 dB se navíc beyerdynamic umí pohybovat v pásmu 10 – 100 000 Hz, což svědčí o slušné rychlosti.

Drobečka od beyerdynamic jsme poslouchali ve společnosti Pioneer BDP-LX71, Musical Fidelity V90-DAC a pro srovnání ještě za pomoci ASUS Xonar Essence One MUSES a KingRex UD384. Zvuk vycházel z beyerdynamic T90, PSB M4U 1 a M4U 2, Sennheiser IE8, Koss Porta Pro CZ, Bowers&Wilkins C5 a Sennheiser HD 26 Pro. Signálovou kabeláž dodal Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a KrautWire, kvalitu napájení jistil Xindak XF-2000B.

Navzdory svým kompaktním rozměrům je beyerdynamic A 20 plnohodnotným pracantem, jak ukázala skladba „Played Twice" od Fred Hersh Trio. Měkký kontrabas má poutavou sílu a dynamiku již od nízkých hlasitostí, což je vlastnost, která řadí tenhle sluchátkový zesilovač jednoznačně mezi talentované. Mimo živou dynamiku cítíte i studiové zkušenosti – rychlé, důsledné perkuse mohou na první poslech působit až příliš přísně, ale jejich čistota a přímost si vás v dlouhodobém horizontu získá svou strhující energií.

Autoritativní představení pokračuje i na albu „When the heart dances" Laurence Hobgooda, konkrétně například v něžné „First Song". Opět tu cítíme pevnou ruku, vládnoucí bez připomínek celému pásmu s nadhledem studiového profíka. Vokál Kurta Ellinga, piano hlavního protagonisty i kontrabas Charlieho Hadena mají rozhodně hodně slušné množství detailů. Jednotlivé nástroje a vokál jsou navíc obaleny do vrstvy vzduchu a mají každý svůj dostatečný prostor a volnost, čemuž nemálo pomáhá dynamická rezerva přístroje.

Jakkoliv A 20 neakcentuje nijak žádnou část frekvenčního pásma, střední úrovně jsou představením samy pro sebe. Beyerdynamic dokázal v projevu dvacítky skloubit čistě přísnou studiovost s porcí čisté muzikálnosti; zesilovač tak zůstává přesný, rychlý a čistý, ale není to žádný „studený psí čumák". Vyváženost tak činí z poslechu akustické kytary ve Weissově „Fantasii" z disku „John William´s: The Baroque Album" čirou radost. Víte sice, že jsou detailnější, dramatičtější, barevnější i relaxovanější zesilovače, ale žádný z nich není svou cenovkou nikde poblíž beyerdynamic A 20. Kovové struny skutečně jiskří a rezonance celého nástroje působí velmi živě, skvělý dojem podtrhuje hlavně dynamika, které neubývá ani při velmi tichém poslechu. A 20 sice nemá nijak výjimečný výkon, umí však sluchátka rozhýbat zcela snadno.

Čistý a přesný projev sluchátkového zesilovače beyerdynamic si počíná se stejným nadhledem nejen napříč frekvenčními pásmy, ale také napříč žánry. Kromě akustických žánrů si tak užijete parádní důraz u našlápnutých rockových skladeb. „Exiles" z koncertního disku „USA" King Crimson stojí nejen na řízné, jasné kytaře a pevných, bicích, ale i na zcela přirozeně integrovaných ambientních ruších a zvucích, dotvářejících živoucí atmosféru koncertního prostoru. Kdyby sluchátka mohla mít fyzický dopad na celé tělo, cítili byste se opravdu jako v první řadě. Zvláště dopady paliček na blány bubnů při vyšších hlasitostech jako kdyby Bill Bruford vytloukal přímo do vašich bubínků nebo do lebky. Až překvapivá síla beyerdynamic A 20 si pak poradí velice snadno s každými sluchátky.

Pokud něco dělí A 20 od pozice absolutního skvostku, je to snad přeci jen trochu přílišná chladnost. Barva saxofonu v „Polo Mze Part II" od Ted Sirota´s Rebel Soul ze sedmého Naim Sampler je sice v pořádku, celkově ale nástroj jako kdyby chtěl být pokud možno co nejpřesnější a maličko se z něj ztrácí ona laskavá hudebnost. Výšky a středy jsou ale velmi hladké a klidné, sušší charakter dává vyniknout bohatství informací – nikde nic nevyčnívá ani neschází.

Tenhle dojem absolutní organizovanosti, spořádanosti a správnosti přetrvává, i když přesunete pozornost z detailu na komplexní celek. Soudržný, vzdušný zvuk nesmírně slušel klasické skladbě „Take Five" z legendárního alba „Time Out" od Dave Brubeck Quartet. Všechny nástroje jsou čitelné jednak samy o sobě, jednak dokonale zapadají do harmonického celku. Na danou úroveň se až nečekaně dobře daří beyerdynamic A 20 přenést atmosféru nahrávky – výdech vzduchu od úst saxofonisty, vznik tónů a jeho bezchybně kontrolovaný průběh až po splynutí se zvukovým celkem, to vše je úplně přirozené.

Beyerdynamic A 20 je opravdu velmi povedený sluchátkový zesilovač. Dobré ceny dosahuje díky ignorování všech „zbytečností"; neřeší dnes vcelku hodně populární USB, praktické digitální vstupy ani nic jiného, minimální ovládací prvky i maximálně zjednodušená konektivita dávají jasně najevo, že jedinou důležitou věcí je tady zvuková kvalita. Spolu s robustní stavbou těla jde o skutečně puristický kousek pro náročné, byť zůstává v zaplatitelných vodách. Jeho čistý, jasný, vyrovnaný a hlavně dynamicky potentní projev potěší každého, kdo najde zalíbení v přesnosti, autoritě a charakteristice na pomezní přísně studiového a domácky muzikálního zvuku. Za vložené peníze ale získáte rozhodně vysokou užitnou hodnotu a možnost objevit v této třídě neobvykle vysoké množství detailů ve svých nahrávkách. Potěšující je také schopnost rozhýbat do svižného tempa libovolná sluchátka. Ryze high-endová řešení sice umí nabídnout ještě živější pocit, komplexnější přenos atmosféry a muzikálnější kouzlo, ale za jejich cenu si můžete koupit dva a více kusů A 20, což naznačuje skutečně báječný poměr ceny a výkonu.

Kč 14 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně dobré fyzické provedení

+ přesná a plynulá regulace hlasitosti

+ autoritativní, dobře kontrolovaný zvuk

+ dostatek energie pro jakákoliv sluchátka

ZÁPORY

- ve střední cenové třídě může být absence „digitálu" hendikep

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio