Oboru hi-fi, stejně jako módě, vizuálnímu umění nebo vlastně jakékoliv tvořivé lidské činnosti vládnou trendy. Ne snad sezónní jako třeba u oblečení, ale i tak vcelku krátkodobé. Můžeme-li začátek druhé dekády jedenadvacátého století nazvat časem převodníků, pak se rok 2013 rozhodně nesl ve znamení sluchátek a jejich příslušenství. Do výroby více či méně moderních (tedy „cool") sluchátek se totiž pustili snad i výrobci praček. Vlna nové produkce se ale nevyhnula ani těm nejsilnějším značkám.

Kromě explodujícího katalogu Sennheiser je nemalý nárůst vidět i u jiné německé značky – beyerdynamic, dítě Eugena Beyera z městečka Heilbronn, uvedl na trh dva silné hráče v oblasti střední třídy. Mimo sluchátek T 90 jde hlavně o sluchátkový zesilovač, menšího bratříčka referenčního A1, který nese jméno A 20.

Na první pohled je jasné, že krabička patří k tomuto výrobci – není to jen výrazným logem, ale i čistým, technicistním designem. Téměř čtvercové tělo s rozměry 16,4 x 21,2 x 5,5 cm (š x h x v) stojí na čtyřech masivních nožkách a má skutečně prvoligové zpracování. Hladké stěny a zaoblené rohy zjemňují strohý vzhled, horní stěna s hrubým povrchem zase působí nesmírně bytelným dojmem a dotváří až „armádní" vzhled.

Co do kvality zpracování je A 20 perfektní bez ohledu na cenovou kategorii – i při své velikosti váží téměř jeden a tři čtvrtě kila, nemalý podíl bude mít právě bytelné hliníkové šasi. Svým fyzickým zjevem jednoduše tento sluchátkový zesilovač naplňuje představu „Made in Germany" – beyerdynamic své produkty poctivě vyvíjí i vyrábí v Německu.

Okouzlující jsou i jednotlivé mechanické prvky. Z profesionální sféry jsou převzaté masivní sluchátkové konektory o průměru 6,3 mm, oba fungují paralelně. Precizní, velký ovladač hlasitosti má velmi příjemný chod a i drobné korekce se dělají snadno (tedy pravdou je, že manipulace vyžaduje trochu síly, ale jde o zvyk) a hlavně nesmírně přesně. Chod je také příjemně vyrovnaný, nečekají vás žádné extrémní zvukové skoky. Není divu, když potenciometr nese proslulé jméno ALPS. Snad jen spínací tlačítko jako kdyby do té robustní, konzervativní konstrukce nepatřilo – jde totiž o relativně drobný prvek s trochu měkkým chodem; snad bychom tu čekali velký, bytelný, kovový přepínač s dlouhým chodem či nějakou větší kolébku. Ale na formě nakonec tak úplně nezáleží, důležitá je bezchybná funkce.

Zadní stěna je ještě jednodušší a definuje zcela puristické zaměření beyerdynamic A 20. Najdeme tu totiž jen dva páry analogových RCA konektorů, jeden vstupní a druhý výstupní (aby bylo možno bezbolestně vložit tohoto drobečka mezi zdroj signálu a zesilovací prvky – opět se tu promítá zkušenost z profi oblasti). Žádné USB, žádný digitál, žádná symetrika – prostě maximální soustředění na nejběžnější propojení. Vše už vzadu doplňuje jen klasická napájecí zásuvka.

Byť je vnitřní provedení nesymetrické, vykazuje precizní organizaci a je radost se jen koukat. Zapojení koncového stupně je diskrétní a pracuje ve smíšené třídě A/B. Na výstup je možné připojit sluchátka s impedancí od 30 do 600 Ohm, těm s nejvyšší impedancí stále umí A 20 nadělit 100 mW výstupního výkonu, což pro běžný domácí poslech stačí. Dost možná důležitější je dobrý zisk 18 dB. Celkově jsou parametry na cenovou úroveň potěšující – separace kanálů 80 dB (1 kHZ / 250 Ohm), odstup signál / šum 100 dB nebo celkové harmonické zkreslení 0,01% při maximálním výkonu a 250 Ohmech jsou jednoduše skvělé hodnoty. V tolerančním pásmu -1 dB se navíc beyerdynamic umí pohybovat v pásmu 10 – 100 000 Hz, což svědčí o slušné rychlosti.

Drobečka od beyerdynamic jsme poslouchali ve společnosti Pioneer BDP-LX71, Musical Fidelity V90-DAC a pro srovnání ještě za pomoci ASUS Xonar Essence One MUSES a KingRex UD384. Zvuk vycházel z beyerdynamic T90, PSB M4U 1 a M4U 2, Sennheiser IE8, Koss Porta Pro CZ, Bowers&Wilkins C5 a Sennheiser HD 26 Pro. Signálovou kabeláž dodal Eagle Cable, Monster Cable, QUAD a KrautWire, kvalitu napájení jistil Xindak XF-2000B.

Navzdory svým kompaktním rozměrům je beyerdynamic A 20 plnohodnotným pracantem, jak ukázala skladba „Played Twice" od Fred Hersh Trio. Měkký kontrabas má poutavou sílu a dynamiku již od nízkých hlasitostí, což je vlastnost, která řadí tenhle sluchátkový zesilovač jednoznačně mezi talentované. Mimo živou dynamiku cítíte i studiové zkušenosti – rychlé, důsledné perkuse mohou na první poslech působit až příliš přísně, ale jejich čistota a přímost si vás v dlouhodobém horizontu získá svou strhující energií.

Autoritativní představení pokračuje i na albu „When the heart dances" Laurence Hobgooda, konkrétně například v něžné „First Song". Opět tu cítíme pevnou ruku, vládnoucí bez připomínek celému pásmu s nadhledem studiového profíka. Vokál Kurta Ellinga, piano hlavního protagonisty i kontrabas Charlieho Hadena mají rozhodně hodně slušné množství detailů. Jednotlivé nástroje a vokál jsou navíc obaleny do vrstvy vzduchu a mají každý svůj dostatečný prostor a volnost, čemuž nemálo pomáhá dynamická rezerva přístroje.

Jakkoliv A 20 neakcentuje nijak žádnou část frekvenčního pásma, střední úrovně jsou představením samy pro sebe. Beyerdynamic dokázal v projevu dvacítky skloubit čistě přísnou studiovost s porcí čisté muzikálnosti; zesilovač tak zůstává přesný, rychlý a čistý, ale není to žádný „studený psí čumák". Vyváženost tak činí z poslechu akustické kytary ve Weissově „Fantasii" z disku „John William´s: The Baroque Album" čirou radost. Víte sice, že jsou detailnější, dramatičtější, barevnější i relaxovanější zesilovače, ale žádný z nich není svou cenovkou nikde poblíž beyerdynamic A 20. Kovové struny skutečně jiskří a rezonance celého nástroje působí velmi živě, skvělý dojem podtrhuje hlavně dynamika, které neubývá ani při velmi tichém poslechu. A 20 sice nemá nijak výjimečný výkon, umí však sluchátka rozhýbat zcela snadno.

Čistý a přesný projev sluchátkového zesilovače beyerdynamic si počíná se stejným nadhledem nejen napříč frekvenčními pásmy, ale také napříč žánry. Kromě akustických žánrů si tak užijete parádní důraz u našlápnutých rockových skladeb. „Exiles" z koncertního disku „USA" King Crimson stojí nejen na řízné, jasné kytaře a pevných, bicích, ale i na zcela přirozeně integrovaných ambientních ruších a zvucích, dotvářejících živoucí atmosféru koncertního prostoru. Kdyby sluchátka mohla mít fyzický dopad na celé tělo, cítili byste se opravdu jako v první řadě. Zvláště dopady paliček na blány bubnů při vyšších hlasitostech jako kdyby Bill Bruford vytloukal přímo do vašich bubínků nebo do lebky. Až překvapivá síla beyerdynamic A 20 si pak poradí velice snadno s každými sluchátky.

Pokud něco dělí A 20 od pozice absolutního skvostku, je to snad přeci jen trochu přílišná chladnost. Barva saxofonu v „Polo Mze Part II" od Ted Sirota´s Rebel Soul ze sedmého Naim Sampler je sice v pořádku, celkově ale nástroj jako kdyby chtěl být pokud možno co nejpřesnější a maličko se z něj ztrácí ona laskavá hudebnost. Výšky a středy jsou ale velmi hladké a klidné, sušší charakter dává vyniknout bohatství informací – nikde nic nevyčnívá ani neschází.

Tenhle dojem absolutní organizovanosti, spořádanosti a správnosti přetrvává, i když přesunete pozornost z detailu na komplexní celek. Soudržný, vzdušný zvuk nesmírně slušel klasické skladbě „Take Five" z legendárního alba „Time Out" od Dave Brubeck Quartet. Všechny nástroje jsou čitelné jednak samy o sobě, jednak dokonale zapadají do harmonického celku. Na danou úroveň se až nečekaně dobře daří beyerdynamic A 20 přenést atmosféru nahrávky – výdech vzduchu od úst saxofonisty, vznik tónů a jeho bezchybně kontrolovaný průběh až po splynutí se zvukovým celkem, to vše je úplně přirozené.

Beyerdynamic A 20 je opravdu velmi povedený sluchátkový zesilovač. Dobré ceny dosahuje díky ignorování všech „zbytečností"; neřeší dnes vcelku hodně populární USB, praktické digitální vstupy ani nic jiného, minimální ovládací prvky i maximálně zjednodušená konektivita dávají jasně najevo, že jedinou důležitou věcí je tady zvuková kvalita. Spolu s robustní stavbou těla jde o skutečně puristický kousek pro náročné, byť zůstává v zaplatitelných vodách. Jeho čistý, jasný, vyrovnaný a hlavně dynamicky potentní projev potěší každého, kdo najde zalíbení v přesnosti, autoritě a charakteristice na pomezní přísně studiového a domácky muzikálního zvuku. Za vložené peníze ale získáte rozhodně vysokou užitnou hodnotu a možnost objevit v této třídě neobvykle vysoké množství detailů ve svých nahrávkách. Potěšující je také schopnost rozhýbat do svižného tempa libovolná sluchátka. Ryze high-endová řešení sice umí nabídnout ještě živější pocit, komplexnější přenos atmosféry a muzikálnější kouzlo, ale za jejich cenu si můžete koupit dva a více kusů A 20, což naznačuje skutečně báječný poměr ceny a výkonu.

Kč 14 490,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výjimečně dobré fyzické provedení

+ přesná a plynulá regulace hlasitosti

+ autoritativní, dobře kontrolovaný zvuk

+ dostatek energie pro jakákoliv sluchátka

ZÁPORY

- ve střední cenové třídě může být absence „digitálu" hendikep

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika