2020 09 30 TST Cornered Audio C5 1

Značka Cornered Audio pochází z Dánska a zaměřuje na produkci atypických reprosoustav, které, jak už tak nějak název napovídá, patří do rohu. Respektive jinak – tvar a konstrukce podporují myšlenku, že ozvučnice vetknete tam, kde se spojují dvě zdi, lhostejno, zda budou ve vertikální nebo horizontální poloze, což je praktické jak u komerčních prostorů, tak ale třeba u domácího kina, kde už nechcete zapouštět zvuk do zdi, ale ani nechcete mít klasické reprosoustavy na nábytku / stojanech / podlaze.

V aktuální chvíli nabízí firma tři různé série, které jsou si velmi blízkém oním výše zmíněným konceptem, ale používají jiné osazení a mírně odlišné technologické principy. Série Ci patří do náročných místo (uvnitř i venku), kde se vyžaduje především odolnost proti počasí, vlhkosti (třeba u bázenu…) apod., série LS1 přesně naopak používá prémiové komponenty a snaží se oslovit náročnější posluchače nebo ty, kteří potřebují vysoké hlasitosti pro velké prostory a podobně.

Původní koncept dnes tvoří prostřední řadu C, i v ní jsou ale modely rozsortovány podle technických schopností a použitých měničů, byť tak jako všude koncept zůstává totožný. Trojúhelníkový půdorys ozvučnice z hliníkových profilů je signifikantním rysem, stejně jako klenutá mřížka, která zejména v bílém provedení umožňuje reprosoustavám „zapadnout“.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 2

Měli jsme možnost osahat si pár modelu C5. Zadní strana (nebo jak ji správně nazvat) tvoří vlastně jen kanál pro vedení reproduktorového kabelu, v prostředku výšky ozvučnice (44,1 cm na výšku, 21,3 na šířku v nejvzdálenějších bodech a 15,4 cm do hloubky v taktéž největším rozpětí) je otvor, jímž kabely protáhnete k přední straně, protože pérové terminály jsou právě tam. C5 totiž počítá se zavěšením na zeď přes otvory v bočních stěnách (s váhou 4,1 kg to není problém) a víceméně i se skrytým vedením kabeláže.

Osazením jsou C5 vlastně klasické regálovky. Měkkou kopulku tweeteru (2,5 cm) doplňuje aktivní středobas (13,3 cm) a k němu pasivní membrána stejné podoby.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 3

U tohoto typu a ceny reprosoustav výrobce vcelku logicky neudává moc technických parametrů, ambiciózní je ale frekvenční odpověď v rozsahu 59 – 25 000 Hz s tím, že díky pasivní membráně se má v běžném prostoru dostat až pod 50 Hz. Díky citlivosti 88 dB / 2,83 V / m a jmenovité impedanci 8 ohm by neměl být problém použít C5 i s jakýmkoliv běžným A/V receiverem nebo základními zesilovači.

Velkou výhodou je – minimálně udávaná – šířka vyzařování, která činí 120 stupňů a to jak vertikálně, tak horizontálně.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 4

Cornered Audio C5 jsme poslouchali atypicky na pozici běžných reprosoustav spolu s Cambridge CXC a Cambridge CXA81, ale také v rozích hlavní velké poslechové místnosti, kde zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205 a zesiloval Norma Revo IPA-140, napájení čistil Harmonic Hammer 3000P od GMG Power. V obou sestavách byl použitý velmi obyčejný reproduktorový kabel Hama s běžným průřezem 1,5 mm2.

Pravděpodobně byste od takhle velkých reprosoustav tak úplně neočekávali hluboké basy, C5 jsou ale poměrně slušně obdařené, nezadají si s běžnými regálovkami obdobné kategorie, byť ve „Twist in my Sobriety“ od Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) byla působivější slušná pevnost, než pocit opravdové hloubky tónů. Pro běžné účely a s ohledem na kategorii nicméně C5 basují rozumně, podmínkou je nicméně skutečně pozice přímo v rohu.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 5

To vokál Franka Sinatry v „Somethin’ Stupid“ („My Way“ | 1997 | Reprise Records | 9362-46712-2) zněl také vcelku pevně a s čitelností v kategorii běžného dostupného hi-fi. Hlas působí slušně zřetelný i díky tomu, že středy nejsou nijak zapadlé, výrobce odolal pokušení nastavit efektní „véčkovou“ charakteristiku s přebytkem výšek a basů.

Výšek je nicméně „tak akorát“, aby při běžném poslechu byly slyšitelné, ale ne úplně příliš okaté, což je fajn v případném spojení s kompromisnější elektronikou, která může mít tendenci trochu v tomto pásmu zvuk přiostřit. Činely v „On her way“ od Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) nicméně zněly civilizovaně, opět v bezproblémových sférách základního, dobře navrženého hi-fi, žádný pocit agrese tu nebyl ani při vyšší hlasitosti.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 6

Limitovaný objem ozvučnice a vůbec dané koncepce se projevuje na pocitu dynamičnosti a energičnosti. Zvuk bubínků a perkusí v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) byl docela příjemně pevný, nicméně kdyby byl objemnější a hlavně důraznější, bylo by to příjemnější. Takový ten švih rány do blány bubínku je tu měkčí a jaksi uvolněnější. Přesto to není zvuk „nijaký“ a snese srovnání s běžnými regálovkami kategorie 15 – 20 tisíc.

V „My Ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) samozřejmě nečekejte studiovou přesnost a konkrétnost, nicméně jak už bylo naznačeno výše, čitelnost je srovnatelná s běžným dostupným hi-fi a rozhodně vás poslech a organizace zvuku nemohou nijak urazit. Pro běžné, univerzální ozvučení je to velmi slušné.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 10

Snad i díky tomu, že jsme C5 primárně poslouchali v poměrně velikém rozestupu v rozích místnosti, byla scéna v „My Romance“ od Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) velmi slušné, byť trochu záleží na vertikální pozici posluchače (a překvapivě málo na horizontální pozici, takže se nemusíte bát, že byste si neužili filmy ve dvou či třech vedle sebe). Dáte-li si pozor, aby osa mezi středobasem a tweeterem byla plus mínus ve výšce vašich uší, fungují C5 prostě dobře a to včetně slušné lokalizace jednotlivých nástrojů.

Divokou „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299) Cornered Audio C5 trochu „profiltrovaly“, takže ztratila tu hraniční jadrnost, ale byla vlastně díky tomu dobře přehledná a naprosto poslouchatelná i při mírně vyšších hlasitostech. Nemá ten punkový říz a zběsilou porci energie (čemuž by mohl nicméně pomoci dobře naladěný subwoofer), ale rozhodně už to není zvuk chudý nebo prázdný, jak často u reprosoustav pro primárně komerční účely bývá.

2020 09 30 TST Cornered Audio C5 11

Dánští Cornered Audio skutečně našli doposud „nevytěžený“ kousek hi-fi scény a přestože svými rohovými reprosoustavami s nenápadnou vizáží určitě míří spíše do komerčních prostor, ani domácí uživatel z nich nemusí mít strach. Pokud nemáte doma místo na běžné hi-fi a přesto zvuk televize, mikrosystému nebo nějakého soundbaru už nestačí, lze s C5 (a potažmo i dalšími modely) pěkně čarovat. Díky kompaktním ozvučnicím a pohodlným, promyšleným řešení pro zapojení i uchycení totiž mohou zapadnou třeba i do rohu za dveřmi, na rozhraní stěny a stropu nebo třeba poslouží jako efektové kanály s možností diskrétní instalace i tam, kde klasické bedny fyzicky nemohou být. Nejsou úplně nejlevnější a obdobně drahé klasicky koncipované audiofilské regálové reprosoustavy vám nabídnou zvuk lepší, nicméně jako univerzální řešení s dobrou čitelností a kvalitou srovnatelnou s běžným dostupným hi-fi jsou C5 zajímavým řešením, co víc, s celkově příjemným zvukem bez nepříjemných charakteristik.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 23 990,- / pár

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zajímavé řešení pro ty, kteří nechtějí ani vestavbu, ani klasické ozvučení

+ prakticky vyřešené připojení a montážní řešení

+ na tak malou ozvučnici docela pevný bas

+ nemají žádný nepříjemný rys

ZÁPORY

- obdobně drahé klasické hi-fi je běžně detailnější a čistší

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies