800 150 dynaudio partner

2017 01 10 TST AQ Passion T 1

Značka Acoustic Quality z malé obce Červenka nedaleko Olomouce se z pohledu své historie nedávno pustila i do kategorie vyššího high-endu. Jde tak o velmi výrazný posun z pozice tvůrců finančně nejdostupnějšího audio vybavení - ostatně odvaha AQ sahá dokonce až k tomu, že nová série Passion byla prezentována na CES v Las Vegas, což je pro ne úplně velkou českou firmu rozhodně odvážný krok.

Nějakou dobu u nás stál model Teen, středně velký regálový model s dedikovaným stojanem - na tomto modelu se pak zdaleka nejvíc projevuje obrovský pokrok, který firma udělala v oblasti zpracování dřeva a povrchů. Korpus Passion Teen je prostě krásný; 15,5 kg hmoty se skrývá v ne úplně malých rozměrech 22,6 x 45 x 36 cm (š x v x h), atypická je do vlnky prohnutá čelní deska, která je navíc nalakovaná černě a jen tenkým svislým proužkem v jejím prostředku prosvítá dekor zbytku ozvučnice. K nám se dostala olivová verze, kde barva a struktura dýhy pod velmi hlubokým lakem působí prostě skvěle. Zaoblené rohy čelní desky (modelované mimochodem na pětiosé fréze z 5 cm tlusté MDF desky) pak také působí pěkně zpracované, stejně jako poměrně rozměrný, vpředu umístěný nátrubek bassreflexu. Zajímavé je i umístění středobasu, který nevyzařuje přímo dopředu, ale pod mírným úhlem směrem vzhůru.

2017 01 10 TST AQ Passion T 2

Pocit vysoké kvality zpracování zůstává zachován i při pohledu zezadu, byť když dojdete do dolní části a narazíte na obyčejnou plastovou vaničku s dvěma páry poměrně malých a poměrně jednoduchých terminálů (rozumné, ale ne výjimečné kvality), můžete mít pocit, že konkurenti nabízí přeci jen dotaženější řešení.

Ozvučnice o vnitřním objemu 21 litrů jako taková je sestavená z MDF panelů vně a z blíže nespecifikovaných neodrazivých panelů uvnitř, propojených do sendvičové konstrukce.

2017 01 10 TST AQ Passion T 4

Osazené měniče pochází z katalogu patrně nejznámějších seveřanů z Scan-Speak - o výšky se stará jednopalcový tweeter z řady Illuminator a o středobasovou část spektra pak šest a půl palce široká membrána původem ze série Revelator, rodokmen měničů je tedy slibný. Vysokotónová membrána není tvořena kopulkou, ale komolým toroidem (či chcete-li vlnkou), v jehož středu je zasazený mohutný fázový nástavec - trn - z kovu. Toto řešení prý slibuje lineární frekvenční odpověď v pásmu 1 - 30 000 Hz a díky kovu ve středu se také lépe chladí. Pro utlumení nežádoucích odrazů je okolí membrány pokryto měkkým pryžovým materiálem. V motoru reproduktoru pak je šest neodymových magnetů.

Středobasová membrána je vyrobena z papíru a jde o známé prořezávané řešení - na ploše membrány je deset poměrně hlubokých zářezů (plus dva na vrchlíku), vyplněných tlumícím materiálem. Velmi měkký gumový závěs umožňuje výkmit až 1,3 cm.

2017 01 10 TST AQ Passion T 5

Výhybka je prvního řádu se strmostí 6,6 dB / oktáva, propojená bez plošných spojů kabeláží AudioQuest typu solid core. Výrobce udává velmi zajímavé technické parametry: citlivost 88 dB / W / m, jmenovitou impedanci 6 Ohm a frekvenční rozsah 30 - 45 000 Hz v toleranci +/- 2 dB.

AQ Passion Teen jsme poslouchali zejména s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, ale také na Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC. Hrály ale také na Quad Artera Play / Artera Stereo nebo Marantz PM6006 / CD6006. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Premio nebo Xavian Perla a to přes kabely ZenSati Authentica a TeluriumQ Silver a Black.

2017 01 10 TST AQ Passion T 6

Kontrabas Charlieho Hadena ve "Spiritual" z jeho společného alba s Methenym "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2) ukázal, že v AQ vybrali dobře a že středobasový měnič se pouští do spodních oktáv věru nebojácně. Passion Teen se mezi obdobně drahými konkurenty rozhodně objemem neztratí, zvuk pak má i velmi solidní váhu a dává pocítit mohutnost kontrabasu, každé zabručení nástroje jde pěkně od podlahy, byť naladění je cítit spíše směrem k velikosti, než k suché konkrétnosti. Tóny tak jsou spíše šťavnaté, robustní a trošičku měkčí, audiofilsky delikátní. Impuls nicméně každé plnokrevné brouknutí provází už od nízkých hlasitostí a to jako sladké basové políbení.

Vokální pásmo by snad mohlo být o dýchnutí energičtější, či snad spíše dominantější, byť hlas Adriany Kučerové v "Eath the Sun, part I" ("Under my spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) byl krásně propracovaný, jak se na regálovky s odvážně vysokou cenou sluší a patří. Rozhodně se vám bude líbit i to, jak bohatý, barevný a nádherně hladký, poddajný a uvolněně samozřejmý hlas v podání Passion Teen je.

2017 01 10 TST AQ Passion T 9

Reprosoustavy zvládly velmi solidně vystihnout i znělost činelů a zejména vibrafonu v "Ralph´s new blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Vysokotónový měnič dokázal vibrafon vykreslit krásně kulatý, barevný a sytý, každý úder se z reprosoustav rozběhl s nebojácnou energií, přitom ale střídmě přirozený, jasný, se zřetelným průběhem - rychlým nástupem a pěkným, pozvolným a dobře kontrolovaným dozníváním. Snad jen činel, pokud už něco, mohl mít ještě citelnější plochu a trochu výraznější váhu, pocit hmoty - oddělení jednotlivých úderů je nicméně už excelentní.

Na ne úplně malé, ale také nijak gargantuovské reprosoustavy umí AQ Passion Teen "vzít za práci" a třeba i dynamicky neskromnou Musorgského "Velkou bránu kyjevskou" z "Crystal Cable Arabesque" (2009 | Crystal Cable | CC200901) dokázaly reprosoustavy výtečně "ustát". Mají onu velmi příjemnou a žádanou schopnost zahrát dynamicky a pod kontrolou (byť stále uvolněně) jak velmi potichu, tak až po hřmotnou nadrealistickou hlasitost - a stále stejně, tj. se schopností předat impuls, "dýchat". Je pravda, že při dynamických špičkách to není až tak rána jako šlehnutí bičem, jako spíše příval stěny energie, ale dynamika a velikost zvuk už umí podtrhnout a podržet i takhle velký orchestr a rozmáchlou skladbu; na regálové reprosoustavy si prostě není nač stěžovat a že v reálu by mohlo být v úplně nejnižších oktávách cítit více tlaku? Možná ano, od toho pak jsou třeba sloupové AQ Passion nebo permanentka do Rudolfina...

2017 01 10 TST AQ Passion T 12

Hudební scéna skladby "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim Audio | naimcd215) se rozkládala trochu atypicky až za korpusy ozvučnic, byla veliká a hluboká, jakkoliv pro plný rozkvět si nechte na každé straně minimálně metr - čím více prostoru k dýchání, tím více se scéna otevře. Scéna nebyla vysloveně trasparentní, spíše bylo cítit, jak se do místnosti vkrádá jistá vřelost, ale bylo snadné rozlišit jednotlivé vrstvy, tedy vokál, úderné perkuse i elektroniku, vše mělo své místo, byť to není holograficky zaostřený přednes. Passion Teen také, zdá se, nevyžadují žádnou disciplínu a nutnost sezení ve sweet spotu, hrají poměrně do široka a obraz scény zůstává zřetelný a soudržný i relativně pod úhlem.

Watersova "Bravery of being out of range" z "Amused to death" (1992 | Columbia | 468761 2) pak měla solidní grády, měla tempo, sytost a dostatečnou pevnost od úrovně elektrické basy, aby měla drajv a pružnost. Trochu měkčí reprodukce s nadhledem vám pak snadno umožní otočit volume až na koncertní hlasitost beze strachu o ušní bubínky. Možná chvílemi schází pocit trochu autoritativnější zaťaté pěsti, která by podtrhla žádoucí rockové drama, ale zase můžete poslouchat dlouho a v klidu.

2017 01 10 TST AQ Passion T 13

AQ Passion Teen jsou z pohledu dosavadní tvorby výrobce z Červenky velmi odvážným krokem. Jednak se snaží přiblížit designem světu moderních nároků bez technické strohosti (zpracováním se to daří, jak je tomu s křivkami, to nechť si rozhodnou vaše oči...), jednak je to výlet do cenově velmi odvážných sfér, kde rozhodně neuspěje jen tak někdo. Passion Teen by vlastně nebylo co reálně vytknout, umí zahrát a pokud je vám blízký trochu šťavnatější, bohatší a přitom ne úplně ze řetězu utržený zvuk, pak jsou super. Je fakt, že vyžadují pevný zesilovač a že jim to přes regálovou koncepci sluší spíše ve větších prostorách, ale jinak jsou super. Je pravda, že jen o pár tisíc víc stojí dynamicky ještě o kousek agilnější a na detaily o krůček bohatší Bowers&Wilkins 805 D3, je pravda, že třeba Sonus faber Olympica I nebo Xavian Orfeo jsou levnější a vůbec je v této třídě povedených regálovek poměrně dost. Passion Teen to tak rozhodně nebudou mít lehké. Stát o 10, 20 tisíc méně a prosadit se cenou jak to AQ umí, možná by to bylo ještě příjemnější, ale přejme jim úspěch - poslouchají se totiž snadno, příjemně a pohodově a umí vás doprovodit do světa onoho krásně "normálního" dospělého zvuku.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2017 01 10 TST AQ Passion T m1

Naměřená frekvenční odpověď je velmi rovná a nebýt mírného propadu v oblasti 350 - 800 Hz, byla by i v dané cenové třídě vysloveně perfektní. Reálný nástup reprodukce na hranici cca 40 Hz je s ohledem na rozměry měničů a reprosoustav velmi slušný.

2017 01 10 TST AQ Passion T m2

Impedanční křivka pak stejně jako elektrická fáze napovídají něco o tom, že Passion Teen nebudou úplně těmi nejjednoduššími partnery pro elektroniku. Je jedno, zda jde o poměrně příkrý peak na 70 Hz, nebo propad až lehounce pod 3 Ohmy nad hranicí 2 000 Hz (ale alespoň do této hranice jsou reprosoustavy reálně 6 Ohmové). Stejně tak fáze není úplně jednoduchá, přesto nevykazuje žádné šílenosti. Zvolit stabilní a energický zesilovač bude každopádně jedním z předpokladů dobré reprodukce.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 175 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné zpracování

+ snaha o originální design

+ hladký, hutný, klidný zvuk

+ šťavnaté, bohaté tóny s objemem

ZÁPORY

- cena je na české poměry až příliš odvážná

--- --- --- --- ---

DISTRIBUTOR: AQ | www.aq.cz 

PRODÁVÁ:
HIFI STYL | www.hifistyl.cz 
House of Music | www.hi-fisystemy.cz 
Melodie | www.melodiecb.cz 
Audiofriend | www.audiofriend.cz 
Satan | www.satan.cz 
Elektronet | www.elektronet.cz 
Jasyko | www.jasyko.cz 
Avemax | www.yamaha-shop.cz 
AB Music | www.abmusic.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies