V hi-fi existuje spousta krásných "udělátek", "hejblátek", potenciálních zázraků, zlepšováků, podpůrných nástrojů a věcí, která mají spoustu úžasných a všeslibujících jmen. Všechny však mají jednoho společného jmenovatele - mají dodat hi-fi zvuku tu poslední tečku, ten konečný punc dokonalosti a úžasnosti.

Do této skupiny patří mimo jiné i předmět našeho dnešního testu - čistící souprava na cd a dvd média Auric Illuminator od amerického výrobce Audience. Sada obsahuje tlustý černý lihový fix, plastovou lahvičku s průzračným gelem, papírovou pošetku, podle níž lze fixem začernit správnou část média a nakonec utěrky vhodné k roztírání gelu po vaší drahocenné hudební sbírce. Všechny součásti z nějakého neurčitelného důvodu působí důvěryhodně a hodnotně, je vidět, že jim byla věnována adekvátní péče.

Audience tvrdí, že druhá verze jejich zlepšováku by neměla na trhu v současnosti mít žádnou konkurenci. Původní produkt sice vůbec nebyl špatný, ale i představitelé výrobce připouštěli, že je v zásadě stejný jako konkurence. Na druhý pokus je prý ale vše o hodně jinde. Nuže, jedno balení dokáže prý obsloužit až 400 disků, takže bude na čem zkoušet.

Výrobce tvrdí, že aplikace černé vrstvy na střed a okraje disků zajistí zvýšení odstupu optického signálu od šumu za pomoci minimalizace rozptýleného světla proudícího materiálem disku. Další výhodou snížení průhlednosti disku je omezení nežádoucích reflexí a lomů světla. Gel zase zajistí (dle tvrzení Audience) trvalé odstranění statické energie. Už navždy tedy můžete zapomenout praskání statického šumu.

Aplikace je naprosto jednoduchá a "bezbolestná", stačí se držet návodu v podobě čtyř obrázků na spodní straně víka krabice. Nejprve začernit střed média, poté okraje, natřít gelem a rozetřít dodávanými utěrkami. Jedna aplikace trvá dle zručnosti uživatele od minuty do pěti, takže ošetřit celou vaši sbírku sice zabere nějaký ten čas, ale do konce životnosti disků už nebude další aplikace třeba. Vyskytly-li by se snad nějaké provozní problémy po aplikaci, gel lze odstranit kombinací vody a odmašťovače.

Jaký je tedy reálný přínos Auric Illuminatoru? Stojí za to vytáhnout z peněženky tisícikorunu a zakoupit? Vyzkoušeli jsme vylepšit dle instrukcí jedno zlaté cd, pět cd standardních a tři cd vypalovaná. Pro potvrzení výsledků pak ještě dva originální filmy na dvd a jeden film vypalovaný.

U2 - The Joshua Tree, naše zlaté testovací cd, vykázalo ze všech nejnižší přínos. Zvuk byl v zásadě stále stejný, při opravdu velmi pozorném poslechu zmizel drobný šum na pozadí a zvuk působil jistěji. Dalším v pořadí byl Nick Cave - No More Shall We Part, standardní, ale velmi dobře nahrané cd. Aplikace obou částí Auric Illuminator přinesla jemnější a preciznější rozlišení dominantního klavíru, příjemnější a čistší výšky, v oblasti basů pak také posun k lepšímu, avšak velmi mírný. V zásadě stejně dopadly i L.A. Guns - Waking the Dead, Pink Floyd - The Wall, David Gilmour - On an Island a Patti Smith - Twelve. Odstranění či spíše velmi výrazné potlačení nežádoucích ruchů a šumů subjektivně vyzdvihlo a vyčistilo prostor středů a výšek (těch hlavně), celkově se cd poslouchala klidněji a příjemněji, s pocitem, že v nahrávce je nyní slyšet něco více než dříve, nějak jinak a že to je rozhodně krok k lepšímu.

Nyní na řadu přichází série vypalovaných cd, nevěříme však, že zde bude změna tak markantní jako u originálních médií. Jak se ukazuje, naše původní myšlenka byla v zásadě správná. Ač i zde je cítit ústup šumů a ruchů a projasnění zvuku, stále zůstává pocit plochosti a nedostatečné kvality, typický pro cd vypalovaná běžnými postupy. Nicméně věříme, že ten, kdo investuje do produktu jako je Audience Auric Illuminator je dostatečně velkým fanouškem hi-fi, aby vlastnil převážně originální nahrávky.

Posledním pokusem bylo použití přípravků na filmová dvd. Namátkou jsme vybrali opět tři originální tituly (Gladiator, Pán Prstenů: Návrat krále, Piano) a jeden vypalovaný film (zde jsme zvolili již postarší kopii filmu Brazil). A výsledek? Na první dojem je posun v kvalitě ještě markantnější než u čistě zvukových nosičů - audio stopy se "rozsvítí" stejným způsobem, ale nejvíc zde bez diskuse získává obraz. Barvy jsou rázem sytější a jasnější, jakýkoliv obrazový ruch mizí (za předpokladu, že spodní strana vašeho dvd nevypadá po častém přehrávání jako Grand Canyon) a celkově obraz působí ostřeji a pevněji. Auric se tak stává ideální možností jak si znovu užít svých oblíbených dvd filmů.

Celkově nemůžeme než Illuminator vyzvihnout, za svou pořizovací cenu nabízí pořádnou porci hifistického zlepšování. Za Kč 990,- dostává majitel možnost ošetřit pravděpodobně celou svou sbírku, u rozsáhlejších kolekcí pak alespoň nejposlouchanějších (či nejprohlíženějších) 400 nahrávek. Za necelých Kč 2,50 na jedno médium dostanete novou porci kvality a detailů ve své oblíbené hudbě. A to za to určitě stojí...

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika