V hi-fi existuje spousta krásných "udělátek", "hejblátek", potenciálních zázraků, zlepšováků, podpůrných nástrojů a věcí, která mají spoustu úžasných a všeslibujících jmen. Všechny však mají jednoho společného jmenovatele - mají dodat hi-fi zvuku tu poslední tečku, ten konečný punc dokonalosti a úžasnosti.

Do této skupiny patří mimo jiné i předmět našeho dnešního testu - čistící souprava na cd a dvd média Auric Illuminator od amerického výrobce Audience. Sada obsahuje tlustý černý lihový fix, plastovou lahvičku s průzračným gelem, papírovou pošetku, podle níž lze fixem začernit správnou část média a nakonec utěrky vhodné k roztírání gelu po vaší drahocenné hudební sbírce. Všechny součásti z nějakého neurčitelného důvodu působí důvěryhodně a hodnotně, je vidět, že jim byla věnována adekvátní péče.

Audience tvrdí, že druhá verze jejich zlepšováku by neměla na trhu v současnosti mít žádnou konkurenci. Původní produkt sice vůbec nebyl špatný, ale i představitelé výrobce připouštěli, že je v zásadě stejný jako konkurence. Na druhý pokus je prý ale vše o hodně jinde. Nuže, jedno balení dokáže prý obsloužit až 400 disků, takže bude na čem zkoušet.

Výrobce tvrdí, že aplikace černé vrstvy na střed a okraje disků zajistí zvýšení odstupu optického signálu od šumu za pomoci minimalizace rozptýleného světla proudícího materiálem disku. Další výhodou snížení průhlednosti disku je omezení nežádoucích reflexí a lomů světla. Gel zase zajistí (dle tvrzení Audience) trvalé odstranění statické energie. Už navždy tedy můžete zapomenout praskání statického šumu.

Aplikace je naprosto jednoduchá a "bezbolestná", stačí se držet návodu v podobě čtyř obrázků na spodní straně víka krabice. Nejprve začernit střed média, poté okraje, natřít gelem a rozetřít dodávanými utěrkami. Jedna aplikace trvá dle zručnosti uživatele od minuty do pěti, takže ošetřit celou vaši sbírku sice zabere nějaký ten čas, ale do konce životnosti disků už nebude další aplikace třeba. Vyskytly-li by se snad nějaké provozní problémy po aplikaci, gel lze odstranit kombinací vody a odmašťovače.

Jaký je tedy reálný přínos Auric Illuminatoru? Stojí za to vytáhnout z peněženky tisícikorunu a zakoupit? Vyzkoušeli jsme vylepšit dle instrukcí jedno zlaté cd, pět cd standardních a tři cd vypalovaná. Pro potvrzení výsledků pak ještě dva originální filmy na dvd a jeden film vypalovaný.

U2 - The Joshua Tree, naše zlaté testovací cd, vykázalo ze všech nejnižší přínos. Zvuk byl v zásadě stále stejný, při opravdu velmi pozorném poslechu zmizel drobný šum na pozadí a zvuk působil jistěji. Dalším v pořadí byl Nick Cave - No More Shall We Part, standardní, ale velmi dobře nahrané cd. Aplikace obou částí Auric Illuminator přinesla jemnější a preciznější rozlišení dominantního klavíru, příjemnější a čistší výšky, v oblasti basů pak také posun k lepšímu, avšak velmi mírný. V zásadě stejně dopadly i L.A. Guns - Waking the Dead, Pink Floyd - The Wall, David Gilmour - On an Island a Patti Smith - Twelve. Odstranění či spíše velmi výrazné potlačení nežádoucích ruchů a šumů subjektivně vyzdvihlo a vyčistilo prostor středů a výšek (těch hlavně), celkově se cd poslouchala klidněji a příjemněji, s pocitem, že v nahrávce je nyní slyšet něco více než dříve, nějak jinak a že to je rozhodně krok k lepšímu.

Nyní na řadu přichází série vypalovaných cd, nevěříme však, že zde bude změna tak markantní jako u originálních médií. Jak se ukazuje, naše původní myšlenka byla v zásadě správná. Ač i zde je cítit ústup šumů a ruchů a projasnění zvuku, stále zůstává pocit plochosti a nedostatečné kvality, typický pro cd vypalovaná běžnými postupy. Nicméně věříme, že ten, kdo investuje do produktu jako je Audience Auric Illuminator je dostatečně velkým fanouškem hi-fi, aby vlastnil převážně originální nahrávky.

Posledním pokusem bylo použití přípravků na filmová dvd. Namátkou jsme vybrali opět tři originální tituly (Gladiator, Pán Prstenů: Návrat krále, Piano) a jeden vypalovaný film (zde jsme zvolili již postarší kopii filmu Brazil). A výsledek? Na první dojem je posun v kvalitě ještě markantnější než u čistě zvukových nosičů - audio stopy se "rozsvítí" stejným způsobem, ale nejvíc zde bez diskuse získává obraz. Barvy jsou rázem sytější a jasnější, jakýkoliv obrazový ruch mizí (za předpokladu, že spodní strana vašeho dvd nevypadá po častém přehrávání jako Grand Canyon) a celkově obraz působí ostřeji a pevněji. Auric se tak stává ideální možností jak si znovu užít svých oblíbených dvd filmů.

Celkově nemůžeme než Illuminator vyzvihnout, za svou pořizovací cenu nabízí pořádnou porci hifistického zlepšování. Za Kč 990,- dostává majitel možnost ošetřit pravděpodobně celou svou sbírku, u rozsáhlejších kolekcí pak alespoň nejposlouchanějších (či nejprohlíženějších) 400 nahrávek. Za necelých Kč 2,50 na jedno médium dostanete novou porci kvality a detailů ve své oblíbené hudbě. A to za to určitě stojí...

200 300 chord

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 rpaudio

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
Cardas High Speed SB USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Struny podzimu

Začal sychravý podzim, večery začínají brzo a ven se člověku nechce, takže by se dost možná dalo říct, že je nejlepší část roku pro ty, kteří rádi poslouchají hudbu - už si nemusíme vymýšlet důvody, proč nikam nejít a proč zůstat v teple domova s oblíbenou hudbu na oblíbeném médiu.

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 grandinote 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 hifihomeart 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 htp 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha