ROTEL Michi zesilovače

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 1

O produkci méně známé, ale již od roku 1987 fungující značky Norma Audio ze severoitalské Lombardie jste si už něco málo přečíst mohli, neb její aktuální portfolio sestává z velmi atraktivních přístrojů za poměrně atraktivní ceny. Základním kamenem katalogu je relativně kompaktní integrovaný zesilovač Revo IPA-70B.

Ten působí trochu jako variace na vyšší model IPA-140, ale to se týká maximálně některých společných konstrukčních postupů, estetiky a pár součástek, jinak je IPA-70B zcela samostatným produktem. IPA-70B je uzavřena v elegantní hliníkové skříni s rozměry 43 x 35 x 7,5 cm (š x h x v) a tlustými stěnami; díky bytelné konstrukci váží přístroj citelných 15 kg. Spodní a horní stěna mají atypický, zaoblený a směrem vzad se zužující tvar, dodávající liniím zajímavou dynamiku, pod těmito stěnami je ale šasi klasicky pravoúhlé, na bocích osazené masivními chladiči.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 2

Čelní stěně vévodí centrálně umístěný masivní leštěný ovladač hlasitosti s tuhým a příjemně přesným chodem, vlevo od něj je přijímač IR signálu a logo výrobce, vpravo pak jediné ovládací tlačítko přístroje, kterým se dlouhým stiskem zapíná a vypíná a krátkými stisky se cyklickým přepínáním vybírá aktivní vstup. Stav přístroje a vstup označují maličké stavové diody, vyrovnané v jedné linii vedle tlačítka.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 3

Při pohledu zezadu spatříte jak čtveřici velkých terminálů, tak klasickou napájecí zásuvku s kolébkovým vypínačem, tak šest párů cinchů a pod nimi zemnící kolík. Prvních pět vstupů je analogových a linkových, šestý vede přímo do koncových stupňů pro možnost integrace do systémů domácího kina kupříkladu. Pokud by vám skladba vstupů nestačila, výrobce nabízí k dokoupení moduly přenoskového předzesilovače a dokonce i sadu digitálních vstupů, oboje ovšem není úplně za hubičku.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 4

Po odstranění horního krytu zaplesá srdce milovníka pořádku a čistoty. Vše je řádně uspořádané, všechny signálové cesty jsou vedeny po deskách plošných spojů, všechny součástky jsou až pedanticky organizované. Zhruba třetina přístroje v levé části je ještě extra zakrytovaná a pod tímto štítem se nachází napájecí zdroj, jehož vyzařování se tak díky krytu nedostává k ostatním citlivým součástkám. Určitá část obvodového řešení je ale i tak pro jistotu ještě pod dalším krytem.

V napájecím zdroji najdete dvojici 400 VA toroidních transformátorů, jeden pro každý kanál. Proud vyhlazuje šestice velkých filtračních kondenzátorů.Na každém kanálu najdete dva páry výkonových MOSFET tranzistorů, dávajících na každý kanál 70 Wattů do zátěže 8 ohm a 140 Wattů do zátěže 4 Ohmy. Na výstupu je trvalý proud až 24 A, špičkově dokáže zesilovač ustát až 100 A, takže uživí i opravdu "hladové" reprosoustavy. Obvody jsou koncipovány pro práci ve frekvenčním rozsahu 0 - 1 MHz, což naznačuje velkou rychlost zesilovače. Regulaci hlasitosti má na starosti velmi dlouhá tyč, spojená s ALPS modulem, přepínání vstupů mají na starosti relé, v nichž najdete zlato a palladium.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 5

Zesilovač Norma Audio Revo IPA-70B jsme poslouchali v kombinaci s poměrně velkým množstvím systémů. Přístroj rozhýbával repráčky v Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Audiovector SR-3 Avantgarde Arreté nebo i ELAC FS 507 VX-JET a AQ Tango 85. Poslouchalo se z Naim CD5si, Cambridge CXC (přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII v roli převodníku i samostatného zdroje), z VPI Scout Jr. / Naim Stageline a Pro-Ject Elemental s předzesilovači Cambridge Audio 651p a Pro-Ject Phono Box, případně Denon DNP-730AE. U USB připojení se využíval pro oddělení AudioQuest Jitterbug a kabely AudioQuest a Cardas. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80, Advance Acoustic X-i120 nebo Block V250. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ řad Silver a Black, napájení řešily kabely KrautWire Omega III.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 6

V zásadě by se tato recenze dala zkrátit jednoduchým konstatováním, že IPA-70B je dost podobná svému většímu sourozenci, byť u složitých, hladových a nízkoohmových reprosoustav typu ELAC FS 507 VX-JET už nemá v porovnání se stočtyřicítkou dostatečnou rezervu, ale na tyto limity za běžných okolností spíš nenarazíte. Buďme ale konkrétní...

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 7

Třeba kontrabas v "The Beat Goes On" z desky "Companion" Patricie Barber byla basová linka pěkně pevná, bohatá a s nečekaně konkrétním pulsem, drnčící jako napjatá tětiva. Co je však nejlepší, to je jasně koncentrovaný, zaostřený a na danou třídu excelentně kontrolovaný průběh jednoho každého tónu. Je tu cítit, že výrobce vsadil právě na kontrolu a přesnost, spíše než na omračující objem - nástroj má tak akorát váhy a objemu, působí nepřehnaně, ale není ani ochuzený a prázdný. Každopádně už ale cítíte, že hraje velký nástroj a hloubku dokáže zesilovač prosadit i skrze menší reprosoustavy právě díky své autoritě.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 8

Jemná a křehká "The Parting Glass" ze záznamu koncertu Cary Dillon "Live at the Grand Opera House" zazněla s perfektně vytaženým, čistým a lehoučkým hlasem, je skoro až hmotný a blízký, plastický. Zesilovač vystihne i jemné nuance v artikulaci a celkově nabízí velmi transparentní přednes. Vyšší model, pokud lze soudit, nabízí k tomuto ještě pocit vzdušnosti, která je tady spíše neznačená. Hlas je však pěkně bohatý a přednes jasný, s jakýmsi přídechem laskavé muzikálnosti, která jinak až mechanicky precizní reprodukci přináší blíže k hudbě.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 9

Jasné činely v "Misery" od Dave´s True Story (kterou HD Tracks zahrnují do svého balíčku "Ultimate Download Experience") měly nádherně rozlišený ševel, neupadající do "stejnozvuku", každý dopad paličky byl velmi dobře oddělený a dozvuky čitelné. Stejně tak charakter kovu byl jednoduše přirozený, bez příkras a bez stresu. Měli jsme už možnost slyšet znělejší podání, stejně jako o něco objemnější, zesilovač má skutečně tendenci být velmi přesný a čistý v prvním plánu. Výšky jsou i přes vší svou pevnost a přímost kultivované.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 10

Parádně si ale štíhlý zesilovač poradil s dynamikou nástrojů v Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č.5" v podání Engegardkvartetten. Příjemně samozřejmá kontrola pomohla udržet nástroje pod kontrolou i při vyšších hlasitostech, dodala instrumentům pocit velikosti a hloubky, energie byla dobrá a vše hrálo uvolněně, s nadhledem. Dokonce byl cítit i impuls v těch správných okamžicích. Rychlý a čistý zvuk nechá vyniknout nahrávku jako takovou, zesilovač se nijak nepředvádí a udržuje v hudbě přehled a solidní živost.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 11

Norma IPA-70B nabízí i slušné rozlišení, opět díky jasně artikulovaným tónům a čistému, přesnému, rychlému zvuku - díky celkové čistotě nebyl v "Like Minds" ze stejnojmenné desky Burtona, Corey, Methenyho a Hollanda sledovat kterýkoliv z nástrojů, zvuk byl prokreslený, ale jaksi neefektně; detaily tam jednoduše jsou, nezdůrazněné, klidně podané a snadno vnímatelné. Je to příjemně naladěný charakter, který se dá poslouchat velmi dlouho a nemusí kvůli tomu znít měkce nebo vřele. Naopak hraje "rovně" a přesto klidně. Vedle mnohé dnešní produkce se chvíli může zdát, že Norma nepředvádí žádný oslnivý výkon, že je jaksi "jen normální", ale po čase je to právě tenhle charakter, který posluchač docení.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 12

Dobré oddělení levého a pravého kanálu ve smyslu fyzicky-elektrickém nese své ovoce i v oblasti podání prostoru - "Too Darn Hot" v podání Elly Fitzgerald byla opět velmi přehledná a zesilovač dokázal podmanivým způsobem podat proporce scény a jednotlivých nástrojů a to včetně hloubky a rozsazení hudebníků po celé ploše. Vnímáte tak jak pravolevý směr s velmi dobře načrtnutými a neměnnými konturami nástrojů, tak i to, že zpěvačky je vpředu, kdežto kontrabas tak dva kroky za ní, je tam cítit prostor a je snadné prstem ukázat na jednotlivé nástroje.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 13

To nejlepší je ale celek, kdy vás klidná, dospělá a "normální" reprodukce zesilovače nijak nerozptyluje od poslechu, neupoutává pozornost na své vlastní charakteristiky. Třeba tvrdá kytara a masivní, hutná rytmika v "Los" od Rammstein mají švih a drajv, mají energii a hutnost, i když vás nezavalí. Zesilovač jako kdyby vás v podstatě stručně informoval o dění na scéně, jako kdyby to nic nebylo. Hudba tak proudí, je šťavnatá a má díky skvělému timingu a plynulosti schopnost vás strhnout. A to nezávisle na tom, zda jsou to právě teď Rammstein, nebo za chvíli Pink Floyd, nebo o půl hodiny později velká orchestrální klasická hudba. Suverenita a nenásilná samozřejmost přetrvávají.

2015 11 18 TST Norma Audio IPA 70B 14

Italská Norma IPA-70B je v kategorii 50 - 100 tisíc velmi zajímavým strojem. Na poměrně kompaktním půdorysu a s velmi hezkým zpracováním a moderním, čistým designem to není žádný excentrický high end, ale dokáže zapadnout do interiéru. Tím hlavním je ale pocit, že reprodukci má v rukou - v každé chvíli, v každé (snad krom opravdu vysokých) hlasitosti dokáže Norma řídit reprosoustavy tak, aby zvuk byl čistý, jasně čitelný, proporčně věrný a přehledný. Dokáže dát muzice řád a rytmus a nezdá se, že by někde ubírala nebo přidávala. U velkých orchestrálních aranžích a na složitých, hladových reprosoustavách můžete postrádat ve špičkách trochu jistoty, ale ukažte na zesilovač za podobné peníze, kde to neplatí. Pro tyto situace je tu vyšší model... "Malá" IPA-70B ale sdílí většinu jeho kvalitu a stává se tak něčím, co byste si rozhodně měli poslechnout, pokud hledáte ortodoxně pojatý tranzistorový zesilovač, který s klidem a jistotou zahraje co mu pošlete a který se ještě dá zaplatit.

Kč 79 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ na danou cenovou kategorii výjimečně dobrá kontrola reprodukce

+ pevný, čistý a dynamický přednes

+ pocitově "rovný" přednes

+ již má znatelný impuls

+ skvělé, hodnotné zpracování

ZÁPORY

- schází možnost symetrického spojení

- příplatky (moduly, lepší dálkové ovládání,...) jsou poněkud drahé

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Xavian | www.xavian.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies