ROTEL Michi zesilovače

Poněkud svébytnou německou značku Audio Exklusiv až do roku 2012 patrně nikdo v České ani Slovenské republice neviděl ani neslyšel. Přitom se lze v oficiální informaci na jejich webu dočíst o tom, že se jedná o jednoho z tradičních high endových výrobců od našich západních sousedů. Jejich portfolio navíc sahá od zdrojů signálu přes zesilovače až k reprosoustavám a anitvibračnímu příslušenství. Bez zajímavosti není ani široká nabídka personalizace komponentů – od upgrade součástek až po libovolné kombinace provedení čelních panelů a ovládacích prvků (ovšem při zachování originálně působícího vzhledu všech produktů).

Při hlubším průzkumu historie značky se dostaneme až do říjnového dne roku 1979, kdy si Gerd Pütz uvědomil, že chce hudbu poslouchat jinak a lépe, ale přitom nemá své nápady možnost zúročit v některé ze stávajících velkých a zavedených firem. Gerd začínal s prací jako návrhář reprosoustav HECO v sedmdesátých letech, ale jeho netradiční přístup vyústil v rozchod s touto firmou a vytvoření Tubular Bell I, „dynamických reprosoustav s elektrostatickým zvukem“. Zajímavé nápady pokračovaly až do roku 1990, kdy Gerd zemřel v pouhých 41 letech a po dalších 19 let vedla firmu jeho žena a značka téměř zmizela ze světa. Až v roce 2009 firmu koupil rodinný přítel Andreas Schönberg a z masivních investic a moderního vedení se vyklubal zcela nový katalog, založený však na stejných hodnotách jako původní produkty Audio Exklusiv. Těmi jsou technicky zdůvodnitelná řešení, využívání osvědčených technologií se špetkami moderny a hlavně – minimalizace rušivých vibrací, jež firma považuje za velmi důležitý problém v oblasti reprodukce.

Momentálně tak v katalogu najdeme vše od dělených i integrovaných zesilovačů, gramofonu, antivibračních desek a nožiček až k elektrostatickým reprosoustavám. Podle plánu pak v brzké době přijdou přehrávače, převodníky, dynamické reprosoustavy a vlastně další široké spektrum produktů, čímž se firma zařadí po bok malých výrobců s velkým katalogem, jako jsou namátkou třeba Naim Audio nebo Audio Note, vyrábějící hi-fi od A do Z. Nemálo důležité je podle firmy také nabídnout produkty, které potěší nejen ucho, ale také oko.

Zvláště poslední věta je zajímavá, protože produkty Audio Exklusiv si lze splést jen s máločím. Velké tělo integrovaného hybridního zesilovače P12 s masivní mramorovou čelní deskou a zlatými knoflíky (které lze samozřejmě mít v chromu, zlatě, stříbře, černé, lesku či matu…; mimochodem si lze vybrat také z různých barev nápisu na zesilovači) je nepřehlédnutelné, ale rozhodně ne prvoplánově krásné. Lehce aristokratické kouzlo mu ovšem upřít nelze.

P12 nese na čelním panelu čtveřici masivních knobů, dva větší a dva menší. Malé slouží pro zapnutí a vypnutí přístroje, respektive pro volbu mezi zdrojem a nahrávacím odposlechem. Velké pak slouží pro přepnutí zdroje signálu a regulaci hlasitosti. Chod všech ovladačů je snad až příliš jednoduchý, trocha odporu by zrovna u kontroly hlasitosti nebyla od věci. Dvě nenápadné LED diody přesně uprostřed pak indikují provozní stav zesilovače.

Zadní panel nabízí čtyři páry analogových RCA konektorů, k nim přidává vstup do phono předzesilovače a výstup páskové smyčky. Reproterminály jsou celkem standardně provedené, lze do nich vtěsnat lopatky, banánky i holý vodič bez větších problémů, snad jen jejich rozteč by mohla být větší. Podle již nastíněné filozofie stojí celé dvaceti kilogramové tělo na masivních nožkách, pohlcujících vibrace.

Audio Exklusiv P12 je koncipován jako integrovaný hybridní zesilovač staré školy, tedy s relativně malým množstvím součástek, zato však náležitě dimenzovaných. Srdcem přístroje je 500W transformátor, optimalizovaný pro dual mono konfiguraci. Předzesilovací část je elektronková, koncová pak obsahuje lampy i tranzistory. Důvodem je vysoká proudová kapacita tranzistorů a vysoké napětí elektronek, takže zesilovač by neměl postrádat dostatečnou porci jednoho či druhého v žádném kritickém okamžiku.

Na post řídících elektronek vybral výrobce model 6N6, jako výkonovou pak do každého kanálu E88CC se zlacenými piny v kombinaci s tranzistory (bez bližšího typového určení), které mají mít „stejnou zvukovou charakteristiku jako elektronky“. Není tu žádná celková zpětná vazba, stejně tak ani lokální v oblasti tranzistorů. Regulaci hlasitosti má na starost potenciometr od TKD.

Výrobce udává poměrně zajímavé parametry, alespoň na to, že se jedná o relativně jednoduše konstruovaný hybridní zesilovač. Dosahovaný výkon se vyšplhá až na 80 Wattů do zátěže 8 Ohm, případně na 130 do zátěže poloviční. Vyšší model P112 (který má vlastně jen jeden napájecí zdroj navíc), nabízí dokonce 130, respektive 210 Wattů. Solidní je i frekvenční rozsah, který leží mezi 10ti a 110ti tisíci Hz (v toleranci -3dB). Udávané zkreslení činí při výkonu 10 Wattů zhruba 0,3%.

Audio Exklusiv P12 hrál v kombinaci s diskovými přehrávači Denon DCD-1510AE, Gryphon Scorpio a Pioneer BDP-LX71, k dispozici byly ještě dva převodníky, a to Arcam D33 a KingRex UD384. Jako zesilovače pro srovnání hrály NAD C370, Denon PMA-1510AE a Gryphon Diablo. O absorpci nežádoucích vibrací se starala podložka d.C.d. base 1 (za Kč 5 310,-) a antivibrační nožičky d.C.d. Feet (za Kč 4 410,-), obě poslední položky z portfolia Audio Exklusiv. Kvalitu proudu zajišťoval filtr Xindak XF-2000B. Kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable, ProAc a QUAD.

Nutno říci, že protože P12 obsahuje v signálové cestě prvek elektronky, jeho zvuková charakteristika se ustálí až po úplném prohřátí (a že dokáže topit vskutku pořádně), které přichází v řádu desítek minut. Než se k večernímu poslechu ale „vydýchá“ dobré víno a než se pohodlně usadíte ve svém oblíbeném křesle, bude připraven i váš zesilovač…

Audio Exklusiv se podařilo vytvořit v modelu P12 sebejistý zesilovač, stavících na otevřené a velmi vřelé elektronkové přívětivosti, dopované energií a průbojností tranzistorů. Když Adele začne zpívat svou „Rumour has it“, hlas nese jasné stopy lamp, vlastně jako celé střední pásmo. Živost, něha a spousta detailních informací o silném a dokonale zvládnutém hlasu zpěvačky vyvolává pohodu a pocit velmi reálné přítomnosti. Celý zvuk je velmi uvolněný, neagresivní s charakterem, díky němuž bychom na přítomnost polovodičů zprvu ani nehádali.

Až v okamžiku, kdy začnou při vyšší hlasitosti zpěvačky pět své party z Vivaldiho „Laudamus Dei“, nenásilný, ale solidní důraz na polovodiče upozorní. Hrany přesto elektronky obalují do něhy a vřelosti, takže hlasy mají naprosto neagresivní sykavky; veškeré zdroje možného nepříjemného řezání do uší jsou decentně ohlazeny, rozlišení hlasů je přitom perfektní. Celý zvuk je o něco temnější, hutnější.

Audio Exklusiv P12 má solidní tah v celém frekvenčním pásmu – basová kytara Johna Deacona na „Another One Bites the Dust“ má rytmus a timing, nutící vás pohupovat se od první vteřiny do rytmu, Arnopolova basa v „Gotcha“ (Patricia Barber, „A Fortnight in France“) má zase realistický objem a zvuk jasně vibruje v těle velkého nástroje. Přitom se zvuk doslova valí a vtéká jako pomalá řeka do poslechové místnosti, kterou tóny naplní do posledního litru. Ano, Audio Exklusiv umí vytvořit skutečně objemný zvuk.

Pé dvanáctka nezklame ani při poslechu AC/DC a jejich „Highway to Hell“, ale nabroušená kytara má přeci jen lehce jemnější hrany a celkové vyznění sice nepostrádá dynamiku a strhující rytmus, na druhou stranu lehce vřelejší podání není úplně „tím oním rockovým grálem“. I přesto má hard rock své kouzlo, které ale není efektní a povrchové – musíte si ho „naposlouchat“ a v klidu proniknout k relaxovanému a uhlazenému stylu Audio Exklusiv P12.

Dynamickým schopnostem tohoto zesilovače není příliš co vytknout. Mehldauovo piano na pěti albech „Art of Trio“ drnká jiskrnými tóny a je radost ho poslouchat. Stejně tak podstatně komerčnější hudební linka Diany Krall na „Peel me a grape“ je plná barev a přirozenosti, P12 umí vystihnout onu náladu malého, temného klubu i při nočních hlasitostech.

Prostorová scéna má všechnu potřebnou šířku i hloubku, celkově je ale zvuk reprodukován v pevném, hutném celku, onen pocit, který bychom mohli nazvat „vzdušnost“ nebo „prostor mezi nástroji“ je zde vyplněn jakousi „temnou hmotou“, vnímatelnou energií, spojující všechny dobře čitelné a separované tóny do jasně identifikovatelného celku, do celistvé zvukové vlny. Muddy Waters s „Good morning little school girl“ ukazuje jasně oddělené nástroje na jasně oddělených místech, přesto je celý zvuk jasně jedním hudebním celkem.

Audio Exklusiv P12 už by se stotisícovou cenovkou měl patřit bez debat do highendových vod. A také patří. Má svůj charakteristický zvuk, což se nemusí líbit těm, kteří touží po analytické, studiově vyrovnané čistotě – tu u Audio Exklusiv rozhodně nenajdete. Jde svou cestou, velmi muzikální a více elektronkovou než polovodičovou. Vřelý, hutný a sytý zvuk si svého posluchače získá nenuceností a energií, ale také velkým klidem, hodícím se pro akustické žánry, klasiku a vůbec všechnu hudbu, kde emoce tvoří přirozenosti. Neznamená to, že by se vzdával svých kladů u reprodukce elektrifikované hudby, však třeba pulsující syntetický bas německých Yello v „The Expert“ je díky citu pro rytmus a schopnosti ovládat a plně kontrolovat i nejnižší frekvence radost poslouchat. A to je právě největší devizou integrovaného zesilovače od Audio Exklusiv – schopnost vzbudit radost z poslechu, ačkoliv tu by snad výšky mohly být o transparentnější a tam zase úder do bubínku sušší a tvrdší (jako to umí třeba Gryphon Diablo nebo třeba Brinkmann Mono), ovšem P12 stále zůstává v mezích audiofilních high endových kvalit. Na to, že jde o první počin značky po mnoha letech „odpočinku“, jedná se o velmi slušný přístroj, který patří rozhodně do lepší poloviny strojů s cenou plus mínus sto tisíc. Se svým trochu anglickým a hodně muzikálním zvukovým projevem stojí určitě za hřích (minimálně na informativní poslech, ale určitě i na víc).

POD ČAROU

Protože Audio Exklusiv jako jednu ze zásadních částí své filozofie staví potlačování nežádoucích vibrací a jejich negativního vlivu na komponenty (zejména elektronky), stojí za to říci pár podrobnějších slov k platformě a nožkám, které do redakce přišly spolu s integrovaným zesilovačem.

Za několik tisícovek si zájemce může pořídit platformu slušné velikosti, koncipovanou jako sendvič. Dvě dřevěné desky jsou k sobě slepeny pomocí pružné hmoty, mající za úkol co nejvíce omezit přenos vibrací. Žádná velká věda (nepočítáme-li samotný tlumící / pružící materiál, o němž se výrobce poněkud odmítá šířeji rozepisovat), nicméně v jednoduchosti je síla a účelné řešení bez ozdůbek nese své ovoce. Samozřejmě hlavně u komponent, citlivých na nežádoucí pohyby – hlavně tedy zdroje signálu s pohyblivými částmi. Nutno říci, že čím kompromisnější přehrávač byl na desku postaven, tím výraznější posun, zklidnění a zlepšení kontroly nad zvukem ve výsledném projevu. Je pravdou, že investice pěti tisíc do antivibračního řešení u přehrávače za deset tisíc nemá valného logického smyslu, ale protože větší klid byl zaznamenán i u přehrávače střední třídy Denonu DCD-1510AE, nejedná se o voodoo na tahání dalších financí z posluchačů.

U přítomných tranzistorových zesilovačů nebylo na dané sestavě slyšet rozdíl žádný, to ale nutně neznamená, že u jiných citlivých koncepcí být nemůže. Například u elektronkového P12 přínos nastal, patrně díky velké citlivosti lamp na vibrace.

Podobný, ale poněkud menší efekt pak měly samostatné nožičky stejné koncepce – poměrně masivní kulaté puky, spojené dohromady pohltivým materiálem se budou patrně hodit ale hlavně tam, kde instalace celé velké desky není možná nebo vhodná. Kombinace obou řešení pak přinesla synergii jejich vlivů, ovšem za téměř deset tisíc (po sečtení jejich pořizovacích cen) už ne tak oslnivou. Ideálním řešením pro citlivé přístroje se tak jeví hlavně oddělovací a tlumící deska, která za rozumné peníze přináší rozumné výsledky, což u podobného typu příslušenství rozhodně není zaručeno – trh s hi-fi příslušenstvím je plný prapodivných pomůcek. d.C.d. antivibrační koncept od Audio Exklusiv je jedno z nemnoha, mající slyšitelný vliv.

Kč 108 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jemný, elektronkový zvuk

+ dynamika a stabilita zvuku

+ velmi solidní výrobní provedení

ZÁPORY

- poměrně svérázný design

- zvuk kombinace lamp a polovodičů nemusí být příjemný pro každého

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

HOSHI

www.hoshi.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 222 323 652

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio