2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 1

Neexistují sluchátka a dost možná ani obecně žádný audio produkt, který by se v praxi nezměněn dodával na trh po předlouhých 34 let a ještě k tomu měl před sebou zjevně další dlouhou životní dráhu. Koss Porta Pro se prostě trefila do vkusu - svou akceptovatelnou cenovkou, komfortem nošení i zvukem, který je prostě fajn a může vám hrát do uší celý den, aniž by vás otravoval. Navíc ikonický úkon, kterým sluchátka "zlomíte" do malého kroužku, to je prostě něco, co si spojíte právě a jen s modelem Porta Pro a jejich design odolal zubu času úspěšněji, než kdy kdo mohl předpokládat.

Americký Koss se aktuálně rozhodl model Porta Pro doplnit o vymoženosti 21. století a kupodivu se to povedlo bez pocitu svatokrádeže. Model Porta Pro Wireless totiž přidává k naprosto klasickým Porta Pro kompaktní Bluetooth modul, v němž je i mikrofon a tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Že až po kabel jsou to stále klasické Porty, to poznáte na první pohled. Kdo by je také po těch třech dekádách doslova všudypřítomnosti (zejména žijete-li ve městě, určitě jich každý den pár vidíte) neměl vštípené do paměti?

Je tu ten typický dvojitý týlní most z tenkého kovového pásku, jsou tu plastové černé jezdce fixující pozici a velikost mostu, je tu klasický sklápěcí mechanismus s hákem a očkem a s měkkými molitany na oporu na bocích hlavy a je tu i systém comfortZone, jímž můžete klasicky malým jezdcem volit přítlak sluchátek.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 2

Stejné jsou i mušle a jejich okolí, stejné je to klasické stříbrné orámování a dokonce i šroubek, který byl původně určený pro možnost připojení mikrofonu, to všechno tu je. Dokonce i stejný kablík, který z každé mušle vychází (ale stejných je jen prvních pár centimetrů). Pokud už se něco liší, tak barva šoupátka pro nastavení přítlaku a vnější strana muší má jaksi sytější modrý odstín.

V klasicky otevřených mušlích se nachází podle všeho identický měnič jako v klasickém pasivním modelu - pracuje v rozsahu 15 - 25 000 Hz a má průměr 4,4 cm.

Pokud jsme řekli, že stejných je jen prvních pár centimetrů kabelu, má to důvod - signálový kabel totiž spojuje jednu mušli s druhou a slouží zároveň tak trochu jako pojistka proti pádu sluchátek, protože si jej hodíte za krk. Na jedné straně najdete poblíž mušle nevelký prvek s ovládáním hlasitosti, mikrofonem, malou diodou indikující stav napájení a bluetooth modulem. Je tu také USB konektor pro nabíjení. U druhé mušle je pak téměř stejně velký blok s polymerovou baterií pro snadné nabíjení a dlouhou výdrž.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 3

Bluetooth modul podporuje standard 4.1 a také aptX kodek, což by pro běžné nošení mělo být víc než dostatečné.

Koss Porta Pro Wireless jsme měli možnost slyšet na iPhone, ale třeba i přes počítač s Bluetooth modulem a přehrávačem Foobar. Porovnat jsme mohli s klasickými Porta Pro CZ, ale také se Sennheiser IE8, Sennheiser HD 26 Pro nebo beyerdynamic Amiron Home.

Když spustí rytmická basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582), cítíte, že se něco změnilo. Ano, pořád jsou to Porta Pro s trochu bohatším objemem spodních frekvencí, ale bas se zpevnil, projasnil a je tedy sice o něco méně objemný, zato ale utaženější, konkrétnější a dá vám silnější pocitu pulzu a důrazu. Je to zajímavé, čitelnější a energičtější.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 4

To samé vlastně "postihlo" i střední pásmo - ta sladká, barevná a měkce jemná charakteristika Porta Pro se solidní čitelností zůstává, ale jakoby pod lepší kontrolou, je to energičtější, čistší a přestože je tu stále cítit ta barevná plnost, cítíte také kontrolu a drajv. Dokonce i vokály v "O Sole Mio" v podání Carrerase, Dominga a Pavarottiho ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly o řád čitelnější a tím také více vynikla výjimečnost těchto tří zpěváků, byl to jednoduše intenzivnější zážitek a klasické pasivní Porta Pro vedle toho působí až příliš měkké a klidné.

Na třítisícovou kategorii prostě fungují Porta Pro Wireless napříč všemi pásmy - i na tom nejvyšším konci jako kdyby se sluchátka "probudila"; v "Take Five" Dave Brubecka ("Time out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo cítit, že činel je větší, znělejší a jasnější, objemově je ale stále "akorát". Přednes je navíc stále bezkonfliktní, hladký, ale přesto energičtější a jadrnější. Cinknutí jsou vlastně velmi pěkně podaná, byť dozvuk odpovídá stále dané cenové třídě.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 5

Největší změnou prošla dynamika sluchátek - ať už to aktivní elektronika řeší jak chce, Porta Pro Wireless jsou prostě živější a razantnější, než jejich pasivní verze (tedy pokud ji neprovozujete na desetitisícovém sluchátkovém zesilovači a podobně). Akustické nástroje ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly slušně živé a na vlastně velmi malá otevřená sluchátka za rozumnou cenu odvádí Porta Pro Wireless velký kus práce - zvuk je objemný, energický a výbojný, aniž by bylo cítit, že nějak dramaticky tlačí na pilu.

Stále jsou to ale Porta Pro, nějaký hon za detailem třeba po způsobu některých velkých německých jmen tu není. V "Before you accuse me" Erica Claptona ("MTV Unplugged" | 1994 | MFSL | UDCD 725) se projevuje celkově laskavý, příjemný a bohatě barevný, měkce muzikální naladění Porta Pro, které se nežene do technické analýzy, ale nabízí spíše hudbu jako celek. I tady se ale zdá, že o něco pevnější kontury tónů i energičtější projev vám detaily trochu přiblíží.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 6

Hudební scénu v "Need you now" Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) naservírovala sluchátka s lehkostí a vzdušností, která je pro Porta Pro typická a je příjemná. I když vás tak trochu (ale ne vysloveně rušivě) slyší i okolí, to důležité je, že máte pocit, že hudba se pěkně poskládá zprava doleva a dokonce i s nějakou tou naznačenou hloubkou, že to není plochý zvukový obraz, ale skutečně férově přehledná scéna.

Co je ale nejlepší, to je to, že se Koss podařilo zachovat ten příjemný, laskavý a barevně zábavný základ zvuku, ale aktivní elektronikou ho povýšili - přidali trochu pevnosti, trochu autority, trochu dynamiky a trochu energie celkově a heuréka, ideální verze je na světě. Porta Pro Wilreless jsou stejně snadno, nenáročně a neúnavně poslouchatelné jako pasivní model (a ten, jelikož beze změn pokračuje dále, stále můžete zvolit, pokud chcete svobodu volby zdroje zvuku a podobně), ale jsou živější, dotaženější, je v nich víc hudby a vůbec, prostě jsou o krok dál. Je zvláštní po 34 letech neměnné ikoničnosti vidět první opravdový zásah do konceptu Porta Pro a je skvělé, že ve své kategorii jedna z jednoznačně nejzábavnějších sluchátek se otevřela světu 21. století nejen "aby se neřeklo", ale skutečně smysluplným způsobem, který zdůraznil všechno to dobré, co na Porta Pro je po zvukové stránce a navíc zvuk celkově "probudil". S tím, že cena zůstává realisticky nastavená nelze než volně parafrázovat Luboše Vlka a jeho nějaké čtvrtstoletí staré prohlášení - mít u sebe Porta Pro je po chvíli soužití stejně přirozené jako mít u sebe chytrý telefon a mít v uších hudbu v dané cenové hladině zábavněji, praktičtěji, komfortněji a přenosněji prakticky nejde. Koss Porta Pro Wireless jsou zásah do černého.

Kč 2 999,- včetně pevného cestovního obalu

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ citelně lepší zvuk než u klasických Porta Pro

+ dlouhá výdrž na baterie

+ pohodlné nošení i přenášení - ideální na cesty

+ jen mírně nabasovaný, energický a dobře kontrolovaný zvuk

+ fér cena za pěkně vyrovnaná a muzikální bluetooth sluchátka

+ smysluplná aktualizace fungujícího konceptu

ZÁPORY

- nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.koss.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies