2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 1

Neexistují sluchátka a dost možná ani obecně žádný audio produkt, který by se v praxi nezměněn dodával na trh po předlouhých 34 let a ještě k tomu měl před sebou zjevně další dlouhou životní dráhu. Koss Porta Pro se prostě trefila do vkusu - svou akceptovatelnou cenovkou, komfortem nošení i zvukem, který je prostě fajn a může vám hrát do uší celý den, aniž by vás otravoval. Navíc ikonický úkon, kterým sluchátka "zlomíte" do malého kroužku, to je prostě něco, co si spojíte právě a jen s modelem Porta Pro a jejich design odolal zubu času úspěšněji, než kdy kdo mohl předpokládat.

Americký Koss se aktuálně rozhodl model Porta Pro doplnit o vymoženosti 21. století a kupodivu se to povedlo bez pocitu svatokrádeže. Model Porta Pro Wireless totiž přidává k naprosto klasickým Porta Pro kompaktní Bluetooth modul, v němž je i mikrofon a tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Že až po kabel jsou to stále klasické Porty, to poznáte na první pohled. Kdo by je také po těch třech dekádách doslova všudypřítomnosti (zejména žijete-li ve městě, určitě jich každý den pár vidíte) neměl vštípené do paměti?

Je tu ten typický dvojitý týlní most z tenkého kovového pásku, jsou tu plastové černé jezdce fixující pozici a velikost mostu, je tu klasický sklápěcí mechanismus s hákem a očkem a s měkkými molitany na oporu na bocích hlavy a je tu i systém comfortZone, jímž můžete klasicky malým jezdcem volit přítlak sluchátek.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 2

Stejné jsou i mušle a jejich okolí, stejné je to klasické stříbrné orámování a dokonce i šroubek, který byl původně určený pro možnost připojení mikrofonu, to všechno tu je. Dokonce i stejný kablík, který z každé mušle vychází (ale stejných je jen prvních pár centimetrů). Pokud už se něco liší, tak barva šoupátka pro nastavení přítlaku a vnější strana muší má jaksi sytější modrý odstín.

V klasicky otevřených mušlích se nachází podle všeho identický měnič jako v klasickém pasivním modelu - pracuje v rozsahu 15 - 25 000 Hz a má průměr 4,4 cm.

Pokud jsme řekli, že stejných je jen prvních pár centimetrů kabelu, má to důvod - signálový kabel totiž spojuje jednu mušli s druhou a slouží zároveň tak trochu jako pojistka proti pádu sluchátek, protože si jej hodíte za krk. Na jedné straně najdete poblíž mušle nevelký prvek s ovládáním hlasitosti, mikrofonem, malou diodou indikující stav napájení a bluetooth modulem. Je tu také USB konektor pro nabíjení. U druhé mušle je pak téměř stejně velký blok s polymerovou baterií pro snadné nabíjení a dlouhou výdrž.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 3

Bluetooth modul podporuje standard 4.1 a také aptX kodek, což by pro běžné nošení mělo být víc než dostatečné.

Koss Porta Pro Wireless jsme měli možnost slyšet na iPhone, ale třeba i přes počítač s Bluetooth modulem a přehrávačem Foobar. Porovnat jsme mohli s klasickými Porta Pro CZ, ale také se Sennheiser IE8, Sennheiser HD 26 Pro nebo beyerdynamic Amiron Home.

Když spustí rytmická basová linka v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582), cítíte, že se něco změnilo. Ano, pořád jsou to Porta Pro s trochu bohatším objemem spodních frekvencí, ale bas se zpevnil, projasnil a je tedy sice o něco méně objemný, zato ale utaženější, konkrétnější a dá vám silnější pocitu pulzu a důrazu. Je to zajímavé, čitelnější a energičtější.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 4

To samé vlastně "postihlo" i střední pásmo - ta sladká, barevná a měkce jemná charakteristika Porta Pro se solidní čitelností zůstává, ale jakoby pod lepší kontrolou, je to energičtější, čistší a přestože je tu stále cítit ta barevná plnost, cítíte také kontrolu a drajv. Dokonce i vokály v "O Sole Mio" v podání Carrerase, Dominga a Pavarottiho ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly o řád čitelnější a tím také více vynikla výjimečnost těchto tří zpěváků, byl to jednoduše intenzivnější zážitek a klasické pasivní Porta Pro vedle toho působí až příliš měkké a klidné.

Na třítisícovou kategorii prostě fungují Porta Pro Wireless napříč všemi pásmy - i na tom nejvyšším konci jako kdyby se sluchátka "probudila"; v "Take Five" Dave Brubecka ("Time out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo cítit, že činel je větší, znělejší a jasnější, objemově je ale stále "akorát". Přednes je navíc stále bezkonfliktní, hladký, ale přesto energičtější a jadrnější. Cinknutí jsou vlastně velmi pěkně podaná, byť dozvuk odpovídá stále dané cenové třídě.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 5

Největší změnou prošla dynamika sluchátek - ať už to aktivní elektronika řeší jak chce, Porta Pro Wireless jsou prostě živější a razantnější, než jejich pasivní verze (tedy pokud ji neprovozujete na desetitisícovém sluchátkovém zesilovači a podobně). Akustické nástroje ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) byly slušně živé a na vlastně velmi malá otevřená sluchátka za rozumnou cenu odvádí Porta Pro Wireless velký kus práce - zvuk je objemný, energický a výbojný, aniž by bylo cítit, že nějak dramaticky tlačí na pilu.

Stále jsou to ale Porta Pro, nějaký hon za detailem třeba po způsobu některých velkých německých jmen tu není. V "Before you accuse me" Erica Claptona ("MTV Unplugged" | 1994 | MFSL | UDCD 725) se projevuje celkově laskavý, příjemný a bohatě barevný, měkce muzikální naladění Porta Pro, které se nežene do technické analýzy, ale nabízí spíše hudbu jako celek. I tady se ale zdá, že o něco pevnější kontury tónů i energičtější projev vám detaily trochu přiblíží.

2018 04 30 TST Koss Porta Pro Wireless 6

Hudební scénu v "Need you now" Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) naservírovala sluchátka s lehkostí a vzdušností, která je pro Porta Pro typická a je příjemná. I když vás tak trochu (ale ne vysloveně rušivě) slyší i okolí, to důležité je, že máte pocit, že hudba se pěkně poskládá zprava doleva a dokonce i s nějakou tou naznačenou hloubkou, že to není plochý zvukový obraz, ale skutečně férově přehledná scéna.

Co je ale nejlepší, to je to, že se Koss podařilo zachovat ten příjemný, laskavý a barevně zábavný základ zvuku, ale aktivní elektronikou ho povýšili - přidali trochu pevnosti, trochu autority, trochu dynamiky a trochu energie celkově a heuréka, ideální verze je na světě. Porta Pro Wilreless jsou stejně snadno, nenáročně a neúnavně poslouchatelné jako pasivní model (a ten, jelikož beze změn pokračuje dále, stále můžete zvolit, pokud chcete svobodu volby zdroje zvuku a podobně), ale jsou živější, dotaženější, je v nich víc hudby a vůbec, prostě jsou o krok dál. Je zvláštní po 34 letech neměnné ikoničnosti vidět první opravdový zásah do konceptu Porta Pro a je skvělé, že ve své kategorii jedna z jednoznačně nejzábavnějších sluchátek se otevřela světu 21. století nejen "aby se neřeklo", ale skutečně smysluplným způsobem, který zdůraznil všechno to dobré, co na Porta Pro je po zvukové stránce a navíc zvuk celkově "probudil". S tím, že cena zůstává realisticky nastavená nelze než volně parafrázovat Luboše Vlka a jeho nějaké čtvrtstoletí staré prohlášení - mít u sebe Porta Pro je po chvíli soužití stejně přirozené jako mít u sebe chytrý telefon a mít v uších hudbu v dané cenové hladině zábavněji, praktičtěji, komfortněji a přenosněji prakticky nejde. Koss Porta Pro Wireless jsou zásah do černého.

Kč 2 999,- včetně pevného cestovního obalu

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ citelně lepší zvuk než u klasických Porta Pro

+ dlouhá výdrž na baterie

+ pohodlné nošení i přenášení - ideální na cesty

+ jen mírně nabasovaný, energický a dobře kontrolovaný zvuk

+ fér cena za pěkně vyrovnaná a muzikální bluetooth sluchátka

+ smysluplná aktualizace fungujícího konceptu

ZÁPORY

- nic

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | www.koss.cz 

Image Audio |  4CE Distribution, s.r.o.

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

corner amarock studio