2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 1

Firma beyerdynamic sídlí sice v Heilbronnu v německém Bádensko-Württembersku, byť její kořeny sahají do roku 1924 do Berlína. I dnes v době konglomerátů a nadnárodních společností pak beyerdynamic zůstává v majetku rodiny původního zakladatele. Portfolio sluchátek sahá od dostupných (až supermarketových) modelů to high end.

Právě do mělčích high-endových vod brousí jeden z nejaktuálnějších přírůstků firemního katalogu - otevřená sluchátka s mušlemi přes uši Amiron Home. V designu jde o variaci na typické firemní křivky - charakteristicky je ducatý a pohodlný hlavový most, stejně typické jsou tvary držáků mušlí.

Mušle samotné jsou pak kruhové, mohutné, náušníky jsou z měkounké látky a příjemně hladí při doteku, v mušli je dost místa a větrání zajišťuje bohaté perforování vnější strany - mušle jsou totiž otevřené.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 2

Sluchátka tak jsou spíše technicky pojatá, jednoduchá, ale vypadají vlastně pěkně i díky kompletně matnému povrchovému provedení - navíc výroba v Německu zajišťuje dostatečně bytelnou kvalitu a odolnost, ač konstrukci zrovna nedominuje času odolný kov a další podobné materiály.

Pohon měničů svěřili v beyerdynamic ověřené technologii Tesla, což je označení pro systém velmi silných magnetů. Výrobce neuvádí žádné bližší detaily o použité membráně, snad krom průměru 4,5 cm. Signál přivádí do sluchátek tři metry dlouhý kabel s 6,3 mm koncovkou (a pochopitelně redukcí), který se kousek před sluchátky rozděluje ve tvaru Y do každé mušle.

Beyerdynamic udává frekvenční rozsah 5 - 40 000 Hz, citlivost 102 dB / mW / 500 Hz a jmenovitou impedanci 250 ohm. Váha celých sluchátek je pak 340 gramů, takže je na hlavě příliš nepocítíte.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 3

Sluchátka jsme poslouchali s tradičními partnery - dedikovanými sluchátkovými zesilovači Apogee Groove, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII a Chord Mojo, ale i na výstupu OPPO UDP-205. Srovnávali jsme jak s DT 1770 Pro a DT 1990 Pro stejné značky, tak se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8 nebo třeba Koss Porta Pro CZ.

Amiron Home se ve "Wicked Game" Chrise Isaaka ("Best of" | 2006 | Reprise | 9362-49418-2) nabídly velice dobrou kontrolu basové linky, dravou rytmiku a pulsující hluboké tóny, bas tuhý a pevný, ale přes všechen švih trochu menší objemově, utažený. Amiron Home se snadno rozehrávají, hloubku vystihnou dobře, ale trochu hutnější, mocnější projev ve spodních polohách basové kytary by určitě neuškodil. Na druhou stranu mají Amiron Home živý, rychlý a konkrétní bas s jistými konturami.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 4

Moc nás bavilo, kolik detailů vylovila tato sluchátka z Jonesovy "The Parting Glass" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N). Necítíte nějakou technickou studenost nebo nekompromisní říznost či zdůrazňování a přesto se z mušlí line analyticky precizně rozpracovaný zvuk, v němž nezaniká jediná podstatná informace. Hlas je krásně prokreslený, naprosto snadno a bez překážek srozumitelný, plastický a slyšíte sebemenší nádech či šustot, artikulace je v takto přijatelné cenové hladině excelentní.

Nejlepší jsou ale rozhodně frekvence nejvyšší - ať už činel nebo vibrafon v "Elucidation" z desky "Like Minds" Garyho Burtona (2003 | Concord | SACD-1029-6), obojí je hlaďoučké, čisté jako studánka a jadrné, energické, velmi znělé. Možná u jedovaté nahrávky může být výšek až trošičku moc, ale tady, na skvěle nahrané skladbě, je to čistá radost - za rozumné peníze dostanete zvuk s výtečným prokreslením činelů, detailní a pěkně věrně zobrazující barvu činelu. Nebo třeba také jasně vnímáte zvuk paličky dopadající na vibrafon, ne jenom rozeznění jeho kovové plochy. Amiron Home jsou pěkně detailní a udrží i velmi pěkně dlouhý dozvuk - svou čistotou a množstvím informací sahají do sfér, v nichž před zhruba dekádou ohromoval svět model HD 800 od Sennheiser a dnes jste v podstatě "tam" za polovinu peněz.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 8

Zdá se, že Amrion Home se i přes udávanou relativně vysokou impedanci nechávají vést za signálem snadno a bez komplikací, nebo jsme alespoň nenarazili na žádný systém, kde by zvuk "šel ztuha". Zdá se, že silné magnetické pole a precizní reakce měničů fungují velmi dobře i co do dynamiky - Mahlerovu "6. symfonii" v interpretaci Václava Neumanna řídícího Českou filharmonii (1995 | Octavia Records | OVCL-00259) zvládla sluchátka s nadhledem a klidem, cítíte jejich schopnost udržet kontrolu, cítíte autoritu i rychlost a i když je to vše spíše utaženější, než mocně velké, v dynamických špičkách neubývá energie a vy cítíte, jak se na vás řine energie velkého orchestru. Ano - skutečně hodně drahá TOP sluchátka třeba od HiFiMAN, STAX, Audeze, ale třeba i firemní vlajková loď to zvládnou ještě působivěji, ale podívejte se znovu na pořizovací cenu...

O rozlišení již řeč byla, ale způsob jakým vás Amiron Home vtáhnou za dané peníze (ale nejen s přihlédnutím k tomu) do dění ve "What a wonderful world" v podání Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040), to je prostě skvělé. Nahrávka je parádně rozvrstvená a sluchátka už snadno rozdělují oba hlasy, je tu spousta jemných detailů a jemných zvuků, jsou tu skvěle vykreslené nástroje, vše má svoje místo a vůbec to působí autenticky.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 5

Ač by otevřená konstrukce mohla slibovat větší, "prostornější" zvuk a větší hudební scény, oproti opravdu high-endovým top modelům zůstává prostor Brahmsovy skladby "Scherzo c-moll" z "The Berlin Recital" Ann-Sophie Mutter (1996 | Deutsche Grammophon | 445 826-2) spíše mezi ušima. Není to rozhodně nepřehledná kupka zvuku, ale hologram všude kolem hlavy se také nekoná. Pevná organizace nicméně dovoluje orientaci v pravolevém i předozadním směru.

I když vám v "Africa" od Toto ("Feel the difference - Blu-spec CD" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) mohutné bubny nerozduní dutinu lebeční a basy musíte maličko probudit, kontrola, konkrétnost a rytmičnost jsou skvělé. Všechno je ale výtečně, strašně snadno vykreslené, čisté a neokázale samozřejmé. Amiron Home jsou také velmi analytická a přitom zůstávají vkusná a dospělá.

2018 01 09 TST beyerdynamic amiron 7

Sluchátka beyerdynamic Amiron Home jsou krásným důkazem technického pokroku - technologie, kterou před necelou dekádou firma uvedla jako revoluční a napasovala na ni cenu vyšší než jeden průměrný český plat, nyní pracuje ve sluchátkách s cenou poloviční (a to i přes celkový raketový růst cen v oboru) a zvukem ne zase o tolik méně perfektním. Ačkoliv nejsou Amiron Home svou výrobní kvalitou zrovna etalonem luxusu, jsou dostatečně důvěryhodná a bytelná. Hlavně jsou pak ale komfortní - a to jak fyzickým pohodlím, tak zvukem. Vše je rozumné, nepřehnané, přirozené a i přes zřetelně analytický zvuk nemá přednes tendenci kousat a řezat, naopak zůstává hladký a kultivovaný a přitom snadno čitelný. Tohle jsou prostě velmi dobrá sluchátka pro ty, kteří ocení rovný, energický, velmi detailní a dynamický zvu a k tomu ještě férovou cenu za to všechno.

PS: No a protože s Amiron Home prostě byla zábava, tak je právě v tomhle okamžiku jeden kousek na cestě do redakce, kde zaujme čestné místo hlavního testovacího nástroje pro obor sluchátek.

Kč 15 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají pěkně

+ pohodlí

+ vyrovnaný, hladký, čistý zvuk

+ detailnost bez techničnosti

ZÁPORY

- možná ne úplně luxusně působící (byť bytelné, lehké a komfortní) materiály

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Budoucnost a minulost

Tak nám začal další nový rok... Je čas zhodnocování věcí minulých a odhodlaného plánování věcí budoucích, jak je dobrým zvykem. V prvé řadě ale hlavně vše nejlepší do nového roku, snad jste do něj vstoupili pravou nohou.

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studio spalicek

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika