Že něco nehmotného nemůže ovlivňovat něco hmotného? Ale kdeže... Copak si při sportu nebo třeba při řízení rádi nepouštíte nějakou „našlapanou" hudbu? Nepodáváte lepší výkon třeba v posilovně nebo při běhu, když vám do uší tepe strhující rytmus? Pokud odpovídáte ano (jinými slovy, pokud se vůbec dostáváte do sportovně-aktivních situací), pak jste patrně už párkrát narazili na to, že běžné -pecky, špunty či jiná řešení dostávají vaším potem, občasným pádem a vůbec hrubším zacházením poměrně zabrat. I proto někteří výrobci nabízí odolnější, sportovní variace svých sluchátek. Německý Sennheiser se k tomuto účelu spojil s neméně věhlasnou značkou Adidas.

Dostal se nám do ruky (respektive spíše do ucha) vzorek z této série, konkrétně tři tak trochu podobné, ale přitom tak trochu odlišné modely. Jsou si podobné vzhledově, ale přesto každá budou vyhovovat jinému typu sportovce / sportu. Jsou si podobná zvukem, přesto tu jsou rozdíly. Společným jmenovatelem je bytelné provedení a odolnost vůči potu / vodě. Za onu výbornou odolnost mohou kvalitní a pevné plasty, sluchátka lze dokonce opláchnout ve vodě (i když potápěčům neposlouží), díky neměnným vlastnostem pak mohou stejně dobře sloužit i v mrazu při zimních sportech.

PX 685i Sport – technika

Nejvyšším z řady je model PX 685i Sport, alespoň soudě dle cenovky. Jde v podstatě o pecky uchycené na týlním mostu. Na první pohled je most poněkud tenký a „obyčejný", ovšem po důkladném ohmatání, zprohýbání a několikerém nasazení vlastně zjistíte, že všechno je pohodlné, že materiály působí hodnotně a hlavně odolně a že ozvučnice, překryté snímatelným gumovým potahem i přes původní lehkou nedůvěru ve správnost úhlu a natočení výborně sednou do ucha.

PX 685i Sport nejsou zjevně určeny pro běh v nějakém extrémně hlučném prostředí, byť uzavřená konstrukce ozvučnice vám okolí o nějaký ten decibel ztiší. Symetrický kabel, vedoucí v podobě Y rozbočení k oběma uším, je dostatečně dlouhý a hlavně velmi odolný. Výrobce jej vyztužil para-aramidovými vlákny – z nich vzniká třeba odolný kevlar nebo nehořlavý nomex. Na kabelu pak najdeme klasické ovládání pro Apple zařízení, kombinované s mikrofonem pro vytvoření jednoduché hands-free sady.

O nějakých výjimečných konstrukčních řešeních měničů Sennheiser mlčí, dozvíme se pouze fakt, že jde o klasický dynamický širokopásmový reproduktor. Pracuje v rozmezí 18 – 20 000 Hz při velmi nízké (a tedy pro mobilní přehrávače a telefony velmi vhodné) impedanci 16 Ohm. Umí vytvořit také velmi solidní akustický tlak až 120 dB, takže se nemusíte bát, že při sportu nebude tím hlavním podnětem pro vaše smysly hudba.

CX 685 Sport – technika

Střední třídu okupuje model CX 685, určený pro zasunutí do zvukovodu a dokonalé odříznutí od zvuků světa. Reproduktor je zakryt silikonovým adaptérem (máte na výběr tři velikosti), aby dokonale přilnul ke stěnám zvukovou. Velmi zajímavé je také řešení toho, jak se Sennheiser rozhodl vám sluchátka v uších upevnit – na první pohled lehce děsivé „háky" na horní straně sluchátek jsou vlastně vysouvací „rozpěry". Těmi si ale pozici sluchátek v uchu stejně spíše pojišťujete, neb samotný silikonový náušník velmi příjemně a nenásilně drží vše na správném místě.

Co do technického řešení jsou si všechny modely „685" podobné – i tady jde o uzavřené ozvučnice s dynamickými reproduktory, k nimž vedou signál symetrické kabely v pouzdře vyztuženém para-aramidem. Na něm je opět přítomen mikrofon a ovládání pro zařízení Apple.

A opět i technické parametry dynamického reproduktoru jsou 1:1 stejné jako u předchozího modelu – s ním také sdílí dosud nezmíněnou hodnotu maximálního celkového harmonického zkreslení 0,5%.

MX 685 Sport – technika

Pokud řekneme, že sluchátka CX a MX se zvenku liší pouze tím, že ta s „M" v názvu jsou vyvedena jako pecky, bude tím shrnuto vše podstatné. Reproduktor je opět překryt odolnou gumovou vrstvou, opět je tu patentovaný systém Slide-to-Fit, tedy ona jakási rozpěra.

Psané technické parametry jsou opět 1:1 stejné jako u předchozích dvou sourozenců.

Všechna sluchátka jsme zkoušeli na mobilních zařízeních HTC Explorer (s nainstalovaným AndLess přehrávačem FLAC) a Philips GoGear Vibe. Z domácích jmenujme NAD C370, ale i HeadRoom Balanced Ultra Desktop Amp. Zdrojem signálu byl téměř výhradně notebook v kombinaci s KingRex UD384, přehrávající FLAC soubory.

Nutno říci, že třeba v porovnání s podobně zaměřenou trojicí sluchátek od Denon jsou Sennheiser výrazně méně „akční" – jde o takové malé sportovní nástroje pro audiofily. Zatímco Denon nešetří s basovou složkou a právě díky ní vám intenzivně rozpumpuje krev v žilách a pomůže vám k vyšším výkonům, všechny tři modely od Sennheiser míří spíš na vyrovnané, skutečně audiofilní a poklidnější pojetí. O ždibec víc energie v basové sekci ale i tak slyšet můžete, takže o zrychlení tepu nepřijdete.

Nejintenzivnější projev díky přítomnosti měniče nejhlouběji v ušním kanálu přináší CX 685 Sport, zvuk je sytý a dynamický – Projekt Parabelum se skladbou „300" z alba „Radiola" pěkně rytmicky odklepává svůj čas, kopák je dost razantní, aby vás strhnul svým strojovým tempem, ale zvuk se na vás neřítí a netlačí – CX 685 se snaží stále udržet ve skladbě příkladný přehled a kontrolu, kytara, basa, bicí i zpěvákův hlas jsou jasně ohraničené. S trochu menší vervou, ale charakterově velmi podobně jsou na tom PX 685i, onen rozdíl v naléhavosti přičítáme „peckovité" konstrukci. MX 685 pak jako kdyby ještě trochu víc ubrala na objemu, nicméně stále zůstává ona snaha o maximální čitelnost reprodukované hudby, což se všem třem modelům dobře daří i u nevalné nahrávky tohoto typu.

Přestože primárně určeny sportovcům a do náročného prostředí, kde se kvalitativně ledacos promíjí, respektují všechny tři 685(i) Sport i charakteristiku nástrojů – kontrabasista Charlie Haden a pianista Laurence Hobgood přinášejí ve „First Song" za pomoci vokálu Kurta Ellinga („When the heart dances" | 2008 | Naim Jazz | NAIMCD112) hodně velkou dávku emocí, jednoduché nástrojové obsazení přesně ukazuje na schopnosti těchto sluchátek. Nejintenzivnější zážitek, nejbarevnější podání a subjektivně nejvíce strhující dynamiku přináší varianta CX, PX jsou ale až překvapivě blízko, zatímco MX v podstatě zachovává styl reprodukce, ale jako kdyby maličko dodávané informace zředil. Patrně nikdo k těmto sluchátkům nebude přistupovat takto kriticky, ale co se týká Hadenova kontrabasu, je opravdu velmi plný a razantní, až místy ubírá prostor Hobgoodovu pianu – díky tomu se ovšem cítíte vtaženi do skladby a plynete s ní. Přestože samozřejmě hraní 685 jinou ligu, než třeba IE800 nebo i jen IE8, informací o tonálním charakteru nástroje je dost a na danou třídu si není nač stěžovat.

Všechny zkoušené „Adidas" mají také společný decentní přístup k artikulaci výšek, takže přes veškeré aktivní ladění a sportovní intenzivnost reprodukce se vám nestane, že by do ucha řízla nepříjemná sykavka nebo ostrý činel – pokud ano, problém hledejte spíše v kvalitě výstupu vašeho přehrávače (typicky třeba velmi levného low end telefonu). V dané cenové třídě jde o příjemné zjištění, když Sennheiser zachovává slušnou čitelnost a transparentnost tohoto pásma (a tedy neútočný charakter netvoří prostým utlumením výšek). Důkazem budiž Stingův „Englishman in New York" („Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay), kde jsou jemné perkuse a činely jasně čitelné, dobře a přesně vykreslené a přitom zůstávají hladké a spíše až nečekaně klidné. U in-ear modelu CX 685 Sport bylo subjektivně činelů trochu méně než třeba u PX 685i.

Celkově důležité pro cílového zákazníka, který touží po sportovních a odolných sluchátkách je stejně ale něco úplně jiného. Důležité je právě to, že ať už týlní PX 685i, tak in-ear CX 685, ale i pecky MX 685 umí nabídnout právě tyhle hodnoty – pokud toužíte po čistě a zábavně hrajících sluchátkách, která mají trochu sportovnější charakter (tedy maličko nadržují basovým frekvencím, aby se vaše srdce při cvičení mělo podle čeho rozbušit), přičemž jsou zabalena v odolných materiálech a při nošení na ně můžete s klidem zapomenout (což platí pro všechny modely, i přes jejich zprvu poněkud zvláštní systém ušních „vzpěr"), dejte šanci „Adidas" sérii. Kombinuje fyzické pojetí vhodné pro náročné nasazení se zvukem pro toho, komu ani při běhu není lhostejná jemná decentnost a snaha o věrnost, byť lehce „líbivě" přibarvená prací se spodními oktávami. A protože si nikdo z nás při vzpírání v posilovně nebo klusání v parku patrně nepouští Bachovy suity pro sólové cello nebo soubor laponských vokálních tradicionálů, bude právě tato cílená atraktivita tím pravým kořením. Takhle prostě vypadá sportovní poslech pro audiofily.

Kč 985,- - MX 685 Sport
Kč 1 470,- - CX 685 Sport
Kč 1 740,- - PX 685i Sport

--- --- --- --- ---

KLADY

+ odolné provedení (všechny modely)

+ komfortní nošení (všechny modely)

+ dokonalé utlumení od okolí (CX 685)

+ živý, aktivní a rytmicky podmanivý zvuk

ZÁPORY

- pro ortodoxního hifistu bude spodní pásmo patrně příliš důrazné

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Panter, s.r.o.

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
+420 241 040 940

200 300 xavian yamaha

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio