800 250 loewe

Je fascinující, kam až se za poslední roky posunuly, respektive propadly, ceny diskových přehrávačů – před 20 lety začínaly přehrávače DVD na cenách mezi 20 a 30 tisíci, což mohl být klidně trojnásobek průměrné měsíční mzdy. Dnes si můžete základní přehrávače koupit doslova za pár stovek, vrcholné, bohatě vybavené modely velkých značek se pak vejdou do segmentu pěti až deseti tisícikorun, což je pořád hluboko v kategorii, kterou bychom mohli pojmenovat „pro každého“.

Vezmeme-li jako příklad třeba dnes představovaný Blu-ray přehrávač Samsung BD-H6500 (který mimochodem patří do středu pole firemního katalogu), už ten by působil v době uvedení Blu-ray jako zjevení. Kompaktní, rychlý a s obrazovou kvalitou, která v dřevních dobách tohoto formátu posadila každého takříkajíc na zadek.

Navíc BD-H6500 své funkce nabízí v nebývale elegantním a kompaktním těle, byť je – pravda – vyrobeno z docela obyčejného plastiku. S šířkou 36, hloubkou 19,6 a výškou pouhé 4 cm je sotva dvakrát širší, než samotná mechanika a jen o ten nejnutnější kousek vyšší a hlubší. To je spolu s muší vahou vlastně velká výhoda, protože přehrávač se snadno vejde třeba na podstavec televize nebo jednoduše do jakékoliv dostupné škvíry. Pravou půlku přední části zabírá rozměrný displej s jednoduchými, ale perfektně čitelnými znaky.

Pravý přední roh je oproti ostatním tvořen obloukem, kopírujícím tvar v témže rohu na horní straně usazený kruhový ovladač (respektive vizuálně vyčleněný kruh se čtveřicí ovládacích prvků). Ještě na čelní stěně, poblíž oblouku je pružná záklopka, za kterou se skrývá USB konektor pro připojení pevných disků a pamětí, z nichž můžete přehrávat audiovizuální obsah. Vzadu na přístroji najdeme napevno ukotvený napájecí kabel, ethernetovou zásuvku pro stahování dodatečného BD obsahu z internetu a optický digitální zvukový výstup. No a pochopitelně HDMI výstup. Přehrávač zjevně necílí na zájemce o high end, ale o maximální praktičnost a dobrou kvalitu za minimální cenu.

Nenápadnost vizuální vyvažuje bohatost funkcí – kromě přehrávání CD, DVD a Blu-ray disků tu najdete spoustu příjemných fines. Podpora 3D obrazu už asi nikoho nepřekvapí, zato upscaling na 4K (který se výborně hodí třeba k jedné z vlajkových lodí 4K televizorů Samsung) je v této cenové třídě rozhodně na pochvalu.

To platí i o široké podpoře síťových funkcí – k těm se dostanete buď přes zmiňovaný LAN konektor, nebo ještě snáze přes zabudovanou WiFi. Centrum síťových služeb uvnitř přehrávače je vlastně docela robustní aplikace, v níž se skrývají desítky streamovacích služeb jak obrazových, tak zvukových, byť velká část z nich je českému prostředí přeci jen vzdálená. Samozřejmostí je možnost streamovat obsah po síti – klient bez problémů sáhne na vaše počítače nebo NAS zařízení. Díky funkci WiFi Direct pak můžete třeba z telefonu poslat obsah přímo do přehrávače bez „protahování“ přes síť.

I BD-H6500 je navržen tak, aby snadno pracoval s novými multiroom přístroji Samsung WAM750 a Samsung WAM550, kterými chce tento výrobní gigant zasáhnout trh, dosud ovládaný třeba SONOS nebo NuVo Wireless. To je rozhodně zajímavé, protože obě tyto aktivní reprosoustavy mohou dobře fungovat jako stylové ozvučení televize, kupříkladu.

Pokud budete chtít, zvládne z libovolného vstupu tenhle Samsung přehrát také spoustu audio a video formátů. Kromě MP3, WMA, AAC a WAV s Red Book rozlišením jsou to také FLAC soubory, které mohou mít klidně rozlišení 24 / 192, ale Samsung si je převzorkuje na 16 / 48. Video formáty pak zahrnují i řadu HD kodeků – třeba DivX HD, WMV HD, nebo třeba MKV, AVI, 3GP a MP4. Jednoduše řečeno, nejrozšířenější možnosti jsou bezproblémově pokryty.

Naprosto fascinující je rychlost provozu Samsung BD-H6500. Start přístroje proběhne během mrknutí oka, načtení disku v řádu vteřin a prohledávání sítě je svižné jak jen to jde. Ovládací rozhraní je rozumně přehledné a i když je na něm vidět snaha o stejný podíl estetiky a funkčnosti, to první nad tím druhým nikdy nepřevládá a to je dobře.

Blu-ray přehrávač Samsung BD-H6500 jsme provozovali spolu s UHD televizí Samsung UE65HU8500T a Full HD Philips 47PFL5008K/12. Porovnávali jsme s Pioneer BDP-LX71, případně se soubory, streamovanými po síti za bezchybného spojení přes modernější variantu 5 GHz WiFi. Zvukovou kvalitu zajišťoval Naim Nait XS a převodník ASUS Xonar Essence One MUSES.

Prvním dojmem, s nímž se při provozu Samsung BD-H6500 setkáte, bude bezpochyby rychlost. Ačkoliv mechanika tak nějak odpovídá svým provedením cenové třídě, je neskutečně rychlá – to, že samotný přístroj se zapne za vteřinu či dvě, to je skvělé, že ale DVD načte do 5 vteřin a i Blu-ray disky jsou zpracovány v jednotkách sekund, to je úžasně komfortní. Při přímém srovnání s ne až tak starým Pioneer BDP-LX71 jde o pokrok o světelný rok kupředu, navíc za směšně zlomkovou cenu.

Jakmile se během vteřinky načetl DVD disk „Vetřelec 3“, ocenili jsme nejen rychlost prvotního načtení, ale také parádně svižný pohyb v menu a vůbec reakce třeba i na vyvolání a přepínání v obrazové nabídce přímo ve filmu. Ne že by high-endové přehrávače typu OPPO BDP-105 nefungovaly podobně, ale je třeba pochválit posun v této výrazně dostupnější třídě.

Samotný film v DVD kvalitě, upsamplovaný na 4K (respektive UHD) rozlišení, vypadá rozhodně lépe, než bez tohoto přepočtu. I to je rozhodně věc, která je skvělý bonus v této cenové úrovni, byť naplno si užijete výsledek právě až na UHD televizi. Pak je to ale skvělé – s dynamikou barev, zvláště černé, u starého filmu logicky přehrávač nic nenadělá, hrany se ale zjemní a zostří, obraz celkově působí vyčištěněji a přitom ve finále není přeostřený, jak se to občas stává při příliš aktivním dostřování a přepočítávání.

Vezmeme-li Blu-ray „Prométheus“, kvalita obrazu je jednoduše vynikající a nebojíme se říct, že pár let starý „téměř high-end“ Blu-ray od Pioneer prostě prohrává. Tady už je i gradient ve stínech velice pěkný a i kdyby přehrávač stál o polovinu víc, nebylo by mu co vytknout.

To samé v podstatě lze napsat i o trojdimenzionálním obrazu – znovu můžeme vzít zmiňovaného „Prométhea“ nebo třeba aktuálně populární „Gravitaci“. Právě tam si obraz (ideálně v kombinaci se zmíněnou zakřivenou obrazovkou Samsung) vychutnáte do sytosti. Popravdě řečeno, pokud byste chtěli pocítit kvalitativní skok, který nebude o nuancích, budete pravděpodobně muset sáhnout až někam na OPPO BDP-105, ideálně v Darbee edici, byť za jeho cenu můžete mít téměř 11 těchto Samsungů. Hovoříme pochopitelně o kvalitě obrazu.

Kvalita zvuku je druhá záležitost – už proto, že BD-H6500 prostě nenabízí žádné analogové výstupy. Jednoduše se očekává nejméně pracná cesta – vyvedení přes HDMI, které poskytuje také nejlepší výsledky. Porovnávali jsme optiku proti HDMI na A/V receiveru Denon AVR-X1100W a nebylo co řešit – pocitově vyhrálo HDMI svou přesností, otevřeností i dynamikou. Navíc jako „bonus“ ušetříte při propojení jeden kabel. Tady rozhodně platí, že v jednoduchosti je síla.

Při zkoušení síťových služeb jsme ocenili skutečnost, že můžete procházet a pouštět v podstatě jakýkoliv soubor, který by se mohl nacházet ve vaší sbírce. Ať už to byly filmy v MKV či kompromisní „mobilní“ MP4 s nízkým rozlišením, Samsung se své role zhostil výborně – připojení přes 5 GHz síť bylo rychlé a stabilní, film se spustil rychle a byť z rozlišení pod ¼ Full HD přehrávač prostě zázrak neudělá, důležité bylo, že nebyl problém cokoliv přehrát. A to včetně zvukových stop, které ne vždy bývají u dostupných souborů ideální.

Streamování hudebních souborů je stejně bezproblémové. Přehrajete velkou škálu souborů, byť vysoké rozlišení si kvůli přepočtu na Red Book standard příliš neužijete – při srovnání vzorků v Red Book a 24 / 192 téže skladby byly rozdíly sotva patrné, na hranici psychoakustiky. Ale to je v pořádku, od Blu-ray přehrávače v této třídě to nelze brát jinak, než jako příjemný bonus, tak nějak „pro případ“.

Samsung BD-H6500 je krásným příkladem toho, že i v entry-level třídě dnes můžete dostat kvalitu, která v době ještě ne tak dávné stála klidně 10x tolik. Nebýt trochu obyčejného provedení, nebylo by vlastně tomuto Blu-ray přehrávači co vytýkat. Určitě ne za takhle příznivou cenu. Nabízí exkluzivní obraz, s kterým si Blu-ray opravdu užijete (a navíc s bonusem upscalingu na UDH / 4K, pokud to váš zobrazovač zvládne), prvotřídní rychlost na startu i při provozu a maximální jednoduchost po všech stránkách – stačí vlastně zapojit do elektřiny, připojit HDMI do televize či ještě lépe do A/V receiveru a je vyhráno, právě tak funguje BD-H6500 nejlépe.

Kč 3 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ excelentní rychlost po všech stránkách

+ upscaling na UHD rozlišení

+ velmi pěkný obraz, zvláště v kontextu ceny

ZÁPORY

- hezké tvary neprovází zrovna exkluzivní provedení

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio