2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 1

Český výrobce audio techniky Dexon má ve své nabídce i zástupce klasického hi-fi, nicméně gró jeho katalogu rozhodně leží v technice profesionální - do té svým způsobem patří i řešení pro nenápadné ozvučení domácích prostor, tedy typicky stropní vestavné reproduktory a zesilovací řešení, které takovým přináleží. Zajímavou nabídkou v tomto směru je velmi kompaktní a dobře vybavený zesilovač JPB 2052WB.

Kompaktní krabička (0,4 kg, šířka 14,7 cm, hloubka 10,9 cm a výška jen 4,1 cm) je usazena v duralovém šasi, má "křídla", kterými lze přístroj přimontovat k libovolnému povrchu a kryt je vroubkovaný, slouží tak zároveň jako chladič, takže by odvod tepla měl být i v těsnějších prostorách bezproblémový.

Na čelní stěně je vsazena extrémně silně zářící a velká dioda, informující o provozních parametrech přístroje a také je tu čidlo dálkového ovládání, na straně zadní je dvojice cinchů (analogový linkový vstup a výstup), dvojice antének pro Wi-Fi a Bluetooth, ethernetový konektor pro případné kabelové spojení do sítě a pak ještě USB port pro připojení datové paměti s hudebními soubory.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 2

Přestože zesilovač sám je droboučký a dobře skladný, musíte ho napájet externím zdrojem, který je větší než on sám. Zesilovač umí obsloužit jeden pár reproduktorů a to přes maličké šroubovací svorky. Maličkým tlačítkem reset pak můžete vymazat jeho síťová nastavení.

Primárním úkolem JPM 2052WB je hrát data po síti, stejným způsobem pak lze zesilovač také ovládat - není na to žádná konkrétní aplikace, výrobce doporučuje Muzo, my jsme používali náš oblíbený mConnect a to zcela bez problémů. Zesilovač se chová jako síťový renderer a cokoliv do něj pošlete, to přehrává a lze tu přes aplikaci upravovat také hlasitost. Tu a vlastně i vše ostatní můžete řídit i dálkovým ovládáním - pokud by něco na ovládání mohlo být o něco lepší, pak je to snad jen hlasitost, jejímuž chodu schází jemnost, respektive schopnost snadno a rychle trefit tu správnou poslechovou úroveň.

Zesilovač je koncipován jako kompletně digitální, řídí jej mikroprocesor a nabízí ve třídě D výkon 50 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 90 Wattů do 4 ohm. Připojit můžete reprosoustavy s impedancí 4 až 16 ohm, výrobce pak říká, že lze zapojit paralelně i dva páry, což poskytne ozvučení větší plochy.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 3

Pro zajímavost - vyrábí se i jiné verze téhož přístroje. S nižším výkonem (30 W / 8 ohm), případně bez Bluetooh a Wi-Fi nebo třeba s řešením pro IP ozvučování NetAudio

Díky svému řešení umí zesilovač přehrát všechny možné soubory - od MP3 po FLAC a WAV s rozlišením 24 / 192. Mikroprocesor má ale třeba také schopnost fungovat jako tónová korekce (+/- 2 dB na 200 a 4 000 Hz) pro basy a výšky, jsou tu také uložená nastavení různých zvukových profilů. Streamovat hudbu z domácích úložišť pak lze protokoly DLNA i AirPlay, zesilovač je otevřeným UPnP zařízením a jednoduše a snadno ho můžete ovládat v podstatě čímkoliv, jak už bylo řečeno.

Výrobce udává frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz (+1 / -2 dB), celkové harmonické zkreslení 0,1% a odstup signálu a šumu přes 70 dB - to sice nejsou hi-fi hodnoty, na druhou stranu pro očekávané nasazení to patrně bude dostatečné.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 4

Zesilovač jsme poslouchali přes kabely ZenSati Authentica s Fischer&Fischer SN-70 či KEF LS50, ale také se stropními reproduktory Dexon RP 124.

Výrazná basová linka v "By Your Side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) působila možná až maličko zdůrazněným dojmem, na druhou stranu z tak malého zesilovače nečekáte takhle robustní a objemný a vlastně i neštítivě plný bas. Celkem samozřejmě se JPM 2052WB nepouští do pečlivé artikulace kontur, spíše sází na energii a průbojnost - funguje to i při tišších úrovních, což je pro kulisový poslech vlastně ideální.

Střední tóny jsou vkusné i na hi-fi poměry, hlas Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl také poměrně šťavnatý a energický, podaný se slušnou čistotou - opět se zesilovač nesnaží o nějaký hon za delikátními detaily, ale spořádanost je dobrá a hlavně se zdá, že i při soustředěném poslechu je tu dobrá srozumitelnost a zábavná barevnost, byť se nedá říct, že jde o realističnost.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 7

Tikot a cinkot činelů v "Question and Answer" Methenyho, Hollanda a Haynese ("Question and Answer" (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) ukázalo na poněkud tenčí, hodně jemný a hodně lehký styl prezentace nejvyšších tónů - tento konec pásma je vyladěný trochu více do klidu, aby ani dlouhodobý poslech netahal za uši. Je tu slyšet, že zesilovač se snaží být civilní a tolerantní k jakémukoliv materiálu a snazší se o netechnický, ale vlastně jednoduchý a přímočarý zvuk.

U Janáčkovy "Symfoniety" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 002-2) bylo zase znát, že ačkoliv zvuk působí energicky a průbojně, tak dynamickým špičkám přeci jen trocha razance schází - tedy alespoň v kontextu hi-fi techniky. Na druhou stranu, přestože tu není nějaká pompézní výbušnost, objem a plnost tu neschází a pro běžný poslech je to možná nakonec i příjemnější.

Přes poměrně čistý zvuk nemáte pocit, že by JPM 2052WB nějak akcentoval detaily nebo zostřoval, respektive že by své rozumné čistoty dosahoval nějakým tvrdším či techničtějším podáním. Klasické hi-fi zesilovač mají v "Like a Rolling Stone" v podání Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) lepší cit pro jemné a delikátní detaily, zvuk působí u "velkých" přístrojů rozkvetlejším dojmem, na druhou stranu si Dexon na nic nehraje, jeho zvuk je férově srozumitelný a proti zesilovačům podobné ceny má zase mnoho a mnoho funkcí navíc, takže možná není úplně případné to srovnávat.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 12

V "Railway Tracks" Johna Illsleyho ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) bylo znát, že sice v pravolevém směru zesilovač scénu utvoří, ale poněkud tu schází taková ta precizně modelovaná, realistická scéna se vzduchem a hloubkou. S ohledem na očekávané nasazení to nicméně není nic, co byste měli nějak výrazněji řešit.

Pusťte si nicméně nakonec něco jako "Ještě kousek" ze stejnojmenné desky Báry Zmekové (2013 - Jámor - /) a zjistíte, že ani výrazné sykavky nejsou agresivní, že můžete s férovou čitelností hrát i potichu (byť na druhou stranu vysoké hlasitosti už moc příjemné nejsou) a přestože je jasné, že zesilovač je naladěný spíše na pocit plnosti a bohatosti, takříkajíc "na příjemno", nechybí mu rozumná technická organizace.

2018 11 16 IB Dexon JPM 2052WB 8

Pokud přemýšlíte nad dvoukanálovým ozvučením nějaké části své domácnosti, kde se nehodí mít klasické stereo, nebo kam třeba nedosáhnou další zóny z A/V receiveru a kde přeci jen vyžadujete poněkud vyšší standardy, než jaké mohou nabídnout všelijaké Bluteooth "samohrajky", Dexon může být řešením - navzdory velikému napájecímu zdroji zůstává rozumně skladný i třeba ve stropních prostorách, v kombinaci s reproduktory RP 124, které jsme měli možnost vyzkoušet i my, pak působí jako důstojné ozvučení i středně velkých místností. Zvuk tam nepostrádá energii, je kultivovaný a přitom živý, vyladěný trochu po svém, ale tak, aby netahal za uši a neunavoval, ovládání pomocí prakticky libovolné aplikace je pak svižné a až na regulaci hlasitosti naprosto bezproblémové - což je přesně to, co od vestavného, tak trochu "kulisového" poslechu čekáte.

Kč 12 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ praktická kombinace schopností

+ až překvapivě robustní bas

+ příjemně plný a tolerantní zvuk

ZÁPORY

- regulace hlasitosti by mohla být komfortnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Dexon | www.dexon.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies