2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 1

Americký Nordost je na světě už několik dekád a za tu dobu se zvládl propracovat od výrobce kabelů na výrobce špičkových kabelů a všemožného příslušenství. To zahrnuje jak různé prvky, řešící problémy napájení sestavy, tak různé - na první pohled poněkud esoterické - doplňky, které mají za úkol vyřešit mechanické problémy, konkrétně pak vibrace.

Nordost nazývá toto příslušenství Sort System a jeho součástí jsou třeba nožičky / podstavce Sort Kones, nožičky pod reprosoustavy a nábytek Sort Füt a nebo nejnovější přírůstek, podpěry / držáky pro kabely Sort Lift. Dost možná jste se právě teď nahlas rozesmáli a zazněla i slova jako voodoo, snake oil nebo prostě podfuk. Nordost ale tvrdí, že v tomto nemáte pravdu...

Nicméně nejprve k podpěrám jako takovým - jde o kulatou základnu s průměrem 10 cm, na níž jsou "motýlí křídla" z pružného materiálu a mezi nimi dvojitý "můstek" z téhož materiálu. Díky oněm "křídlům" je výška podpěr 8,4 cm - ostatně jinak by z nich ploché firemní reprokabely postavené na výšku poněkud čouhaly.

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 2

Základna je relativně těžká, vyrobená z eloxovaného hliníku. Nordost tvrdí, že díky materiálu tato podpěra zabraňuje přenosu elektrického náboje z podlahy do kabelu a také pomáhá omezit elektrostatický náboj na dielektriku. Inu, budiž tedy.

Ve dvou hliníkových prvcích jsou tu pak pružinky v teflonovém obalu - pružinky jsou vyrobeny z patentované titanové slitiny a uchycené v plovoucím systému, takže by přenos vibrací měl skutečně být minimální. Do podpěry můžete - prý - vložit více než jen reprokabel, sloužit má i napájecím kabelům nebo i signálovým, jsou-li dlouhé. I zde - budiž tedy.

Co má tedy Sort Lift umět? V balení jsou dva kusy, ale pro běžně dlouhé kabely jich bude třeba víc - mají totiž být 0,5 - 1 m od sebe (v metrovém rozmezí je to v pohodě...), prostě tak, aby se kabel nedotýkal země v žádné místě. Zvednutí kabelu ze země či koberce prý omezí jednak mikrofoničnost, jednak elektrostatický náboj a přenos dalších nežádoucích elektrických nábojů.

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 4

Potud to zní trochu jako buď výjimečně originální nápad na ošetření problémů, které nikdo neřeší, nebo jako čisté vydělávání na nesmyslech - Sort Lift totiž rozhodně nejsou za hubičku. Přiznejme i to, že naše obvykle otevřená mysl měla při půjčování zřetelné vyvážení směrem k tendenci nevěřit jakémukoliv efektu.

Nordost Sort Lift jsme měli možnost poslouchat jak v kopřivnické poslechovce Naim Studio, tak v poslechové místnosti dovozce Perfect Sound Group, tak v obou redakčních poslechovkách na všech třech hlavních sestavách - zkoušeli jsme efekt na kabelech reproduktorových, signálových i napájecích.

Poslouchali jsme tak na sestavě OPPO BDP-105D + Naim Nait XS + Naim FlatCap XS + Naim NAP 250 + Harbeth Monitor 30 s kabely Naim NAC A5 (neslyšitelný rozdíl) a Nordost Heimdall 2 (slyšitelný, byť ne dramatický efekt), pak na sestavě Cambridge CXC + Cambridge CXA80 + Fischer & Fischer SN-70 s kabely TelluriumQ Silver (opět slyšitelný, byť velmi malý rozdíl). Poslouchali jsme i na ASUS Xonar Essence One MUSES MK II + Norma Revo IPA-70B + Xavian Premio či Xavian Perla s kabely Klotz LY240B (bez efektu). Popravdě, jediný případ, kdy jsme OPRAVDU zaznamenali neoddiskutovatelnou a snadno popsatelnou změnu byl v poslechové místnosti Naim Studio s dokonalou akustikou i skutečně špičkovou sestavou - Naim CDx2 + Naim NDS + Naim PS555 + Pass XP30 + Pass X350.8 + TAD Evolution One s (téměř) kompletní kabeláží v úrovni Nordost Valhalla 2 i veškerým QRT příslušenstvím, se Sort Kone, Sort Füt a jednoduše vším co si můžete kde představit.

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 6

Vlastně - ještě tu byl jeden, poměrně překvapivý, rozdíl, který jsme nemohli nepostřehnout. Při podložení napájecího Nordost Red Dawn o délce 3 metry, kterým napájíme filtr IsoTek EVO3 Solus v hlavní poslechové sestavě, se rozdíl objevil také jasně.

Řečené celkem jasně ukazuje, že záleží jak na prostředí, tak hlavně na rozlišení sestavy - je nesmysl pořizovat podobné podpěry pro běžné systémy, vlastně asi i pro nemalou část high-end sestav - jak správně trefit "tu" úroveň? Možná jednoduše - pokud vám v rozpočtu nedělá problém koupit třeba tři čtyři balení tak akorát pro běžně dlouhý kabel, pak jste pravděpodobně utratili za elektroniku a kabely dost na to, aby systém již měl dostatečné rozlišení k postihnutí i takových rozdílů, jaké mohou poskytnout Sort Lift.

V krátkosti - rozdíl při podsunutí pod zmíněný napájecí kabel Nordost byl cítit hlavně v pevnějším basu a klidnějších výškách, podobně i u kabelů TelluriumQ, tam bylo cítit o něco lepší celkovou organizaci, ne nepodobnou jako když srovnáte poslech komponentů studených a alespoň pár minut zahřátých...

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 9

Nicméně co lze jednoduše popsat, to byly dojmy z oné kopřivnické sestavy, tedy se věnujme jim.

U basového spektra orchestrální "Wheel of Fortune" od Hanse Zimmera ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) bylo znát, že po odstranění podstavců z reprokabelů bylo cítit přírůstek nervozity a rozostření kontur, celkově prostě ubyla jistota a přehlednost přednesu - ne tak, že by bez Sort Lift nešlo hudbu poslouchat, ale dostatečně na to, aby byl cítit rozdíl. Čím komplexnější a mnohovrstevnatější skladba, tím zřetelněji byl rozdíl cítit - ať už to bylo čím chtělo, v malé místnosti třeba i zřetelnými otřesy podlahy, které Sort Lift odfiltrují nebo čímkoliv podobným.

Podobný efekt dekonstrukce celkového dojmu nastal i ve středním pásmu, vokál Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) není najednou nečitelný nebo ostrý či nepříjemný, ale po odstranění Sort Lift prostě změkne a jaksi "zvadne", dostatečně na to, aby z poslechu zmizel kousek radosti a nadšení. Jako kdyby s podstavci byl zpěv energičtější, o něco autentičtěji prožitý a uvěřitelný. Možná to bylo i celkovým o něco "zaostřenějším" dojmem - jednotlivé rozdíly se těžko pojmenovávají, ale onen dojem toho, že je poslech prostě intenzivnější či "povadlejší" v závislosti na tom, zda je kabel na zemi nebo na Sort Lift je jasný, jakkoliv nesmyslně to zní.

Při poslechu v parádní akustice onoho prostoru fungují TAD Evolution One jako famózní monitory - jsou parádně sdílné, přesné a super transparentní. Na výškách v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) to tak byla pastva detailů, nuancí, doznívání a kovové jasnosti každého tónu. I po odstranění Sort Lift tato charakteristika zůstala víceméně stejná, jen snad jako kdyby tóny lehoulince přiostřily či znervózněly a jaksi dříve se ztratily v pozadí.

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 10

Na dynamice velkých bubnů v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music) se odstranění Sort Lift projevilo lehkým změknutím ran a celkovým povolením, takže sice údery působily mohutnější a proporčně větší, ale měly menší důraz. Rozdíl to samozřejmě opět není takový, že byste zůstali sedět s otevřenými ústy (i když možná v případě, že jste doposud neměli možnost slyšet rozdíl způsobený jen obyčejnou podložkou, tak možná i budete...), přesto je to rozdíl zřetelný tak, že není třeba příliš přemýšlet, zda se vlastně něco změnilo.

Totéž u "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) - jako kdyby do skladby po odstranění Sort Lift přibylo zrno a určitá "mlha", která znesnadňují čtení detailů. Kdybychom nemohli rozdíl "s" a "bez" porovnat hned a okamžitě na místě, asi bychom neměli šanci rozdíl řádně pojmenovat, ale bezprostřední srovnání dojmů je opět nikoliv snad šokující, ale rozhodně snadné - rozdíl tu prostě byl, díky čistšímu pozadí byly mikroskopické detaily jistěji zaostřené a čitelnější.

2017 08 04 TST Nordost Sort Lift 3

Podobným způsobem lze pokračovat do nekonečna - rozdíl tu prostě je a Nordost Sort Lift skutečně něco dělají. Velmi nutně je ale třeba dodat i to, že Sort Lift fungují jen někde a jsou zamýšleny jako poslední kousek Sort System. Respektive ony asi fungují všude, jen některé systémy ale mají takové rozlišení a takovou kvalitu, aby rozdíl bylo možné vnímat (zda zrovna ve vaší sestavě, to zjistíte jen tím, že je tam vyzkoušíte...). Případně jde patrně také o sestavy a prostředí se specifickými slabinami, které Sort Lift vyřeší - ať už se rozhodnete věřit tomu, že Sort Lift dělají právě to, co Nordost tvrdí, že dělají, nebo to budete brát za černou magii či šťastnou shodu okolností, faktem je, že rozdíly byly v daném místě, čase a s danou sestavou slyšet. Musíte si však uvědomit, že každá výměna kabelu, každý výběr vhodného sladění komponentů nebo samozřejmě i změna komponentu přinese v charakteru výrazně větší proměnu, než instalace Sort Lift. Ty jsou posledním šperkem do špičkové sestavy dejme tomu alespoň za střední stovky tisíc a víc, kdy už se vám nechce investovat do nového drahého komponentu, máte vyřešenou akustiku, napájení i propojení úplně všeho a prostě už jen řešíte, jak se ještě o kousek přiblížit naprosto ideálním podmínkám, v nichž váš vypiplaný systém dokáže zazářit ne na 97%, ale na 99%. Každopádně jsou ale Nordost Sort Lift i dobrou připomínkou toho, že vše souvisí se vším a že žádná část řetězce není dostatečně drobná, abychom ji - připomínáme, že od určité velmi vysoké úrovně - mohli s klidem přehlížet...

Kč 14 990,- - set 2 ks

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ je tu slyšitelný rozdíl (byť jen u některých systémů a určitých podmínek)

+ kvalita zpracování

+ vypadají pěkně

ZÁPORY

- cena je přeci jen OPRAVDU vysoká vzhledem k žádoucímu počtu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Naim Studio | www.naimstudio.cz 

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS150B

    Jihokorejští HiFi ROSE patří mezi firmy mladé, stavící stejnou měrou na efektním vnějším designu v čele s velikánskými displeji, jako na příjemných zvukových charakteristikách s maximem „analogového feelingu“. Vrcholem firemní…

    21. březen 2024

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Gershman Acoustics 30th Anniversary Grand Avant Garde

    Kanadští Gershman Acoustics patří k neortodoxním značkám, respektive těm, které si příliš nelámou hlavu s tím, co si o nich kdo myslí. Nevyrábí designové hračky, ale to, co považují za…

    14. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies