2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 1

Firma TelluriumQ patří k malým, dalo by se říci lokálním výrobcům high endové kabeláže. Své jméno si vybudovala jako jeden z předních výrobců kabelů pro propojení komponentů taktéž ostrovních Naim Audio. Výrobce usazený v maličké vesničce Langport uprostřed hrabství Somerset jen nedaleko pod Bristolem má ale širší záběr. Mnohem, mnohem širší. Navíc ho řídí sympatický chlapík, Geoff Merrigan, mající svérázný, ale vlastně logický přístup k tvorbě kabelů. A přesto všechno se nepouští do moderních vod ultra-high endu, kde dnes nejvyšší ceny za kabel atakují klidně i dva miliony korun...

Toho se u TelluriumQ nedočkáte, v jejich katalogu jsou kabely v rozpětí 16,50 GBP (= cca 600,- Kč) až po 804 GBP (= cca 30 000,- Kč) za metr, takže by si zde měl vybrat asi úplně každý, s jakýmkoliv systémem. My jsme měli možnost pár týdnů zkoušet reproduktorové kabely z řady Silver, patřící s dnešním vývojem cen ještě do velmi přijatelných vod.

2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 2

Geoff a jeho TelluriumQ jsou tak trochu tajnůstkáři. U žádných jejich kabelů nenajdete žádný technický popis, žádné hodnoty, nic. Ne snad, že by prý byly třeba technické parametry vysloveně tajné, výrobce ale nechce, abyste si vybírali právě podle nich - chce, abyste si vzali vzorky kabelů, propojili svůj systém a experimentovali, poslouchali. Pod to bychom se ostatně rádi podepsali, je to koneckonců to nejrozumnější, co můžete pro sami pro sebe udělat.

Je to ovšem mírně paradoxní, protože Geoff dříve pracoval pro nahrávací studia, hovořil s techniky a postavil svůj nápad začít vyrábět kabely právě na diskusích a s nimi, na probírání technických možností a slabých článků nahrávacích systémů, na tom - jak mu říkali - že kabel by měl pouze přenést čistý signál (jak banálně to zní, že?). Geoff se také chlubí tím, že ho nesmírně baví prozkoumávat všechna ta "proč" a "jak" a staví TelluriumQ mezi firmy, které dávají na výzkum a vývoj poměrově největší část svého obratu. Jeho osobním mottem je "tvorba audiofilského kabelu je hlavně o poznávání toho, co je vlastně elektrický signál, jak fyzikálně funguje a o měřeních".

O kabelech Silver říká, že jsou navrženy pro ty, kteří touží po detailech. Naproti tomu jeho fundamentální řada Black, se kterou začínal (a kterou třeba propojujeme i redakční sestavu Naim Audio), je více o muzikálnosti a vyváženosti.

2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 3

My jsme měli verzi s velmi jednoduchými banánky ze stříbra, možné je i zakončení lopatkami. Žádné okázalé a velké WBT konektory, vše pochází z výroby TelluriumQ. Z blíže nespecifikovaných důvodů tvoří všechny reprokabely firma v ploché verzi - téměř kdykoliv jsme se s ní potkali, zněl takový kabel "rychleji" (a občas také tenčeji) než obdobně drahá konkurence.

Protože kabel TelluriumQ Silver nám zůstal poměrně dlouho, zkoušeli jsme ho s celou plejádou komponent a sestav. Mezi nimi třeba na Naim Nait XS, Naim CD5si, Primare PRE60 a Primare A60, Musical Fidelity M6si, Musical Fidelity Merlin, ale i NAD C350 či Cocktail Audio X40, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, Classé SSP a Classé AMP2, Pro-Ject Phono Box s Pro-Ject Elemental a také Musical Fidelity Roundtable. Jako propojovací kabely sloužily TelluriumQ řady Black ve všech možných provedeních, Cardas Parsec nebo KrautWire Guru S. Pro srovnání sloužily reprokabely Naim, Audiovector či ProAc. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins 805 Diamond Maseratti Edition a Audiovector SR 6 Arreté, chvíli i přes Dexon Largo 70 a Largo 130. Napájení zajišťoval Furman AC - 210 A E a kabely KrautWire Omega.

Kontrabas Chalieho Hadena v písni "Young and Foolish" z desky "American Dream" (2002 | Gianes | 064 096-2), stvořené v kooperaci s Michaelem Breckerem, byl velmi přesvědčivě plný, snad trochu měkčí a ne úplně dokonale konturovaný, ale zato krásně zakulacený a kontrolovaný. V systémech, propojených kabelem TelluriumQ Silver měl vždy slušnou definici, byť pro milovníky suchých, tvrdých basů tenhle uvolněnější přednes asi nebude. Naopak si přijde na své ten, kdo hledá šťavnatost a pocit dýchajícího nástroje.

2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 4

Na poměry své cenové třídy nabízí reprokabel řady Silver vysloveně úžasnou transparentnost ve středo-výškovém pásmu a fantastickou srozumitelnost hlasu - třeba zpěv Renée Fleming v "In Your Eyes" ("Dark Hope" | 2010 | Mercury | 2739699) byl parádní, jistý a pocitově krásně hladký, bez skřípání a ostrostí, které se občas u stříbrných konstrukcí objevují. Kabel dodává do reprodukce také velký pocit soustředění právě na střední a nejvyšší pásmo, jako kdyby vše mírně vypíchl, aniž by však tlačil na pilu a sklouzával k unavující efektnosti. Hlas sice možná není prokreslený úplně do nejnižších vrstev, které nahrávka skrývá, ale v dané třídě si vede jednoduše na jedničku; celková pohoda snad také souvisí s uvolněně samozřejmým rytmem, kterým hudba plyne, s pocitem, že zvuk se nikudy "neprodírá", ale prostě vodičem proplouvá bez stresu a spěchu.

Výšky, třeba vibrafon v titulní skladbě alba "Django" (2006 | Prestige | 0025218811026) od Modern Jazz Quartet je řádně znělý, ale přitom nepůsobí přehnaně výrazným dojmem a neznáme žádný jiný stříbrný kabel (a to třeba ani v kategorii 20 - 30 tisíc), který by dokázal tak jasně artikulovat jednotlivé detaily a přitom zůstat střízlivě "obyčejný" a netlačící na pilu. Zvuk je velmi transparentní a právě i díky tomu jsou dobře rozlišené jednotlivé jemňoučké a tichoučké údery paliček do činelů, nesplývají v jedno dlouhé syčení a sypání. Pokud ale máte ostřeji hrající systém, právě tady se mírně větší důraz, který TelluriumQ Silver klade na nejvyšší pásmo, může negativně odrazit. Kabel jednoduše propouští signál takový, jaký dostal s jen nepatrným akcentem v "horních partiích" - u mnoha systémů ale naopak dokáže zvukové podání "rozsvítit".

Proti kabelům z této cenové kategorie (a je jedno, jestli jde o redakční ProAc, nebo třeba Neyton, ale i třeba KrautWire a další) se po připojení TelluriumQ Silver "rozsvítila" také dynamika systému - zejména pak na nízkých poslechových úrovních, kde přibyl pocit dýchající nahrávky a naopak ubyla prázdnota. Třeba ve Dvořákově "Novosvětské" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem (1994 | Denon | CO-78828) cítíte dobrou kontrolu a nástroje už v sobě mají solidní jiskru a život. Pravda, třeba velký buben by mohl jít rozhodně ještě dál, je trochu měkčí, nicméně třeba basová sekce je rozhodně velmi dobře podaná - i zde jsou rezervy, ale určitě ne vůči pořizovací ceně.

2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 5

V popisu výrobce se dočtete, že modelová řada Silver je určena těm, kteří hledají detaily - a je to tak. Servíruje jich bohatě, ostatní srovnatelné kabely nám zněly plošeji, méně prokreslně. Třeba "Nardis" od Bill Evans Trio ("Turn Out the Stars" | 2009 | Nonesuch | 755-79831-7) ukázala i jemné zvuky z pozadí, aniž by ale celkový pocit z nahrávky inklinoval k přílišné analytičnosti. Informace se zdály také být ve správné perspektivě a poměrech, zapadaly do celkového hudebního kontextu bez vyčnívání a zbytečného zdůrazňování; jednoduše řečeno přesné, detailní, ale ne přebuzené či příliš ostré.

Brubeckova "The Duke" z "Brubeck plays Brubeck" neukázala úplně holografické podání prostoru, díky množství informací ale bylo snadné nástroje lokalizovat na scéně vystavěné mezi reprosoustavami, tedy ne úplně vystupující mimo poslechový trojúhelník. Scéna je pak rozhodně konkrétní a přehledná díky celkové vysoké transparentnosti, nemáte pocit, že by se něco slévalo - jen tu není ona dnes docela moderní křišťálová zaostřenost, spíše lehká nenápadnost. Třeba pro nás je to ovšem mnohem příjemnější charakter, který se neomrzí ani po týdnech poslechu.

Přes určité stopy typicky "stříbrného" charakteru, zejména v detailnosti, zůstává TelluriumQ Silver spíše "hladším" kabelem. V "Please Read the Letter" Roberta Planta a Alyson Krauss nešlo přeslechnout ještě jednu charakteristiku, která pomáhá velkou měrou budovat pohlcující atmosféru a příjemný poslech - celková plynulost, dalo by se říci až tekutost přednesu. Všechny nástrojové linky jsou sice samostatně dobře čitelné a sledovatelné, ovšem je to právě celistvost a relaxovanost, pocit neuspěchanosti, který se vlastně ke stříbru až nehodí, respektive minimálně v této cenové třídě rozhodně není obvyklý. Nahrávka vyzněla velice příjemně, bohatě a laskavě, nebylo třeba se bát ani občasné sykavky a ostřejších hran - uslyšíte je, ale pokud nemáte třeba vysloveně tvrdě hrající reprosoustavy nebo říznější elektroniku, zůstávají decentní i na vyšší hlasitost.

2015 06 02 TST TelluriumQ Silver 6

Reproduktorový kabel TelluriumQ Silver je pro nás velice příjemným překvapením. V dnešní době cen bez strop (nebo možná bez soudnosti) totiž dokazuje, že i za zaplatitelné peníze pořídíte drát, který "už stačí". Dokonce ani ve společnosti půlmilionové sestavy nemáte pocit, že by byl nedostatečný, jakkoliv dražší modely (nejen od TelluriumQ) posunou zvuk zase o dost dál. Důležité je ale to, že ve své třídě nabízí skutečně ohromující transparentnost a přirozenou detailnost, aniž by jeho zvuk byl nějak zásadně výrazný. Naopak - nese si sebou víceméně jen ty dobré vlastnosti, přisuzované obecně stříbrným kabelům. Není na první poslech zase tak oslnivý, ale po delší době zjistíte, že jste vlastně stále nepřišli na nic, co by mohlo být na škodu. Doporučili bychom ho vyrovnaným a měkčeji hrajícím systémům, které by mohl dokázat výborně "probudit", naopak v kombinaci s říznějším charakterem elektroniky či reprosoustav má tendenci přeci jen zvláště ve středech a výškách trochu zdůrazňovat - ale i to může být někomu libé. Takže nezbývá, než souhlasit s Geoffem Merigganem - vykašlete se na papírové parametry (nakonec právě tady vám nic jiného nezbývá) a dejte šanci svým uším. TelluriumQ Silver je totiž příjemně "normální" a přirozeně hrající kabel, který si za takovéhle peníze jen tak nekoupíte.

cca Kč 3 720,- / m (96 GBP / m)

cca Kč 14 880,- / 2x 2m set (384 GBP / m)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dostupný

+ v dané cenové třídě přináší jeden z nejpřirozenějších projevů

+ transparentní zvuk, který "nebrzdí"

+ v kontextu této kategorie vynikající rozlišení

+ je to trochu "jiný", ale dobře fungující zvuk, osvěžujícím způsobem "normální"

ZÁPORY

- u ostřejších sestav může být zvuk příliš intenzivní

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TelluriumQ | www.telluriumq.com 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies