2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 1

Drahá sluchátka, fenomén posledních let (pokud nepočítáte japonské elektrostatické originály STAX, kde se s cenovkami nepárali nikdy). Stačí se podívat do jakékoliv specializované prodejny sluchátek a těch, které stojí 30, 40, 50 tisíc, ale klidně i dvojnásobek najdete rozhodně alespoň 10. Na druhou stranu je fakt, že právě drahá sluchátka jsou i přes svou cenu stále nejlevnějším způsobem, jak získat skutečně high-endový zvuk.

Není tomu tak dlouho, co se do tohoto exkluzivního světa opravdu drahého osobního audia pustil také japonský Pioneer. "Velkých" modelů najdete v jejich katalogu povícero, ale vrcholem jsou SE-MASTER1.

Od pohledu to jsou sluchátka velká a poměrně technicky pojatá. Mohutné mušle kryje z vnější strany hustá kovová mřížka, z vnitřní strany vymezuje jejich hloubku a velký pracovní prostor mohutný, měkounký a nesmírně komfortní náušník. V každé mušli je vstup pro signálový kabel.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 2

Kovový profil, na kterém je mušle připevněna, je bytelný a vůbec na jednom každém kousku konstrukce je vidět, že se nešetřilo - nejen co do kvality a odolnosti materiálů, ale i co do kvality jejich opracování. Ostatně sluchátka jsou od A do Z vyráběna v Tohoku v Japonsku a každý kus jedním jediným člověkem.

Trochu atypický je prvek, v němž se napojuje držák mušlí na týlní most - v jedné části z něj vystupuje základní kovový oblouk, po němž se pohybuje jezdec s uchycenou opěrkou z velmi měkké látky, která dobře rozloží váhu sluchátek po celém vršku hlavy, takže ani takhle velká sluchátka s váhou necelého půl kilogramu netlačí. Z již zmíněného držáku mušlí pak vystupuje ještě další kovový prvek, konkrétně klenutý drát průměru 1,6 mm, kterým regulujete přítlak sluchátek. Je snadno vyměnitelný za druhý o průměru 2 mm, kdybyste náhodou měli pocit příliš silného, nebo naopak příliš malého přítlaku na uši.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 3

To zásadní se nachází uvnitř otevřených mušlí - jde o membránu s nadstandardním průměrem 5 cm. Je vyrobena z ultra tenké vrstvy hliníku (25 mikronů), potažené vrstvičkou keramiky.

Pioneer SE-MASTER1 mají překvapivě nízkou impedanci 45 ohm a v zásadě standardní citlivost 94 dB. Výrobce udává velmi široký frekvenční rozsah 5 - 85 000 Hz a schopnost zvládnout příkon až 1,5 W.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 5

Sluchátka Pioneer SE-MASTER1 jsme poslouchali na OPPO UDP-205, na Chord DAVE, na Apogee Groove, na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo také na Chord Mojo, pro srovnání jsme měli beyerydnamic Amiron Home, Sennheiser HD 26 Pro, Pioneer SE-MONITOR5 nebo třeba Klipsch HP-3, používáme nejvyšší modely USB kabelů Cardas a Nordost přes AudioQuest Jitterbug - více viz pravý sloupec se soupisem vybavení -->.

Na houpavé hluboké lince v "The Hunter Gets Captured by the Game" od Massive Attack ("Batman Forever" | 1995 | Atlantic | 7567-82759-2) cítíte, jak snadno SE-MASTER1 propouští zvuk, jako kdyby se mu absolutně nestavěla do cesty a jsou to jedna z mála sluchátek, která se celkem snadno a lehce rozehrají i s cenově disproporčním zdrojem typu Chord Mojo (byť s Chord DAVE je to samozřejmě úplně jiná pohádka...). Bas není úplně mohutný, robustní, ale je výjimečně dobře artikulovaný, přesný a čistý, definice je právě taková, jakou v takhle vysoké cenové hladině chcete mít. Navíc umí sluchátka předat ten pocit síly a impulsu, je to velmi sebejistý, konkrétní, ale přitom nenucený přednes.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 6

SE-MASTER1 jsou neuvěřitelná otevřená, totálně transparentní a opravdu až fascinující svou schopností stát se drobnohledem. Tato otevřená čistota a samozřejmost je nejpatrnější na podání hlasů - z nahrávky "Walk on by" v podání Diany Krall ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256) vykřesala sluchátka množství informací stěží uvěřitelné, je to precizní a dokonalá analýza nahrávky a navíc ani určité zvukové limity Pioneer neprezentují nějak vulgárně, studeně, poslech zůstává spíše příjemný. Je to takový trochu utaženější, ale velmi přesný, velmi spořádaný přednes s famózním pocitem plasticit a krásným vystižením toho, jak se zpěvačka se slovy mazlí.

Co je poněkud překvapivé v kontextu na basech a středech charakteristiky "rovné jako když střelí", to je množství a intenzita výšek. Těch bylo v "Indigo Dreamscapes" ze živého záznamu "Parallel Realities Live..." (1993 | Jazz Door | JD1251/52) od DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda překvapivě hodně. A tím myslíme OPRAVDU hodně - jednak objemově je činel opravdu veliký, jednak je nesmírně intenzivní a energický, takže pokud máte jen trochu nacinkanou nahrávku nebo součást řetězce, mohou být výšky velmi snadno až moc naléhavé a intenzivní. Možná je to snaha výrobce zvuk trochu "probudit" (což se povedlo na jedničku, pocit jiskrnosti a živosti je excelentní), nicméně z přísně audiofilského hlediska je to disproporce. Činel jako takový je ale parádně čistý, parádně konkrétní a neuvěřitelně detailní, tvrdý, jasný a přes vší výraznost, objemnost a "naddimenzovanost" si zachovává klid a jistotu, sluchátka nikdy nesklouznou k ostrosti nebo útočnosti, nadbytek energie ve výškách neústí v ukřičenost.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 8

Svou dynamikou jsou pak SE-MASTER1 skutečně působivá, dospělá sluchátka - navíc většinu živosti z nich dostanete poměrně obyčejnými zařízeními. Když ale připojíte něco jako je Chord DAVE nebo jednoduše nějaký toho jména hodný referenční sluchátkový zesilovač, dočkáte se velkých věcí. Třeba rány a dynamické špičky ve Straussově "Radeckého pochodu" ("Dynamic Experience Classics Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS6111139) ustojí sluchátka s klidem a neochvějnou přesností při jakékoliv hlasitosti a i potichoučku vám dají najevo dynamiku skladby. Tady už jste v kategorii praktické "nelimitovanosti", velmi rychlý zvuk Pioneerů zvládne delikátní cinknutí trianglu bezprostředně následované kanonádou perkusí a přitom zůstává reprodukce pod suverénní kontrolou, sluchátka sledují signál naprosto lehce a nekomplikovaně s až trochu "elektrostatickou" svižností.

SE-MASTER1 jsou nesmírně analytická sluchátka, k tomu pocitu ostatně přispívá též ono zdůraznění na nejvyšším konci spektra. Sluchátka zvládla velmi suverénně rozlišit sbor Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos při zpěvu "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725), rozdělit ho na jednotlivé vokalisty a v pohodě a s nadhledem dát všemu dění řád a kázeň, takže vnímáte i skutečně mikroskopická nadechnutí, zarezonování prostoru a každé slovo je snadno srozumitelné. Tohle je high-end jak má být.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 9

V podání prostoru většina sluchátek spíše zkouší do reprodukce vnést vzdušnost a holografičnost, kterou snadno dodají reprosoustavy, Pioneer nicméně fungují velmi dobře - v Mingusově "Flamingo" ("Tijuana Moods" | 2000 | BMG France | 74321749992) bylo cítit spoustu vzduchu, nenásilné a přitom ovšem pevné a konkrétní usazení jednotlivých instrumentů na pravolevé a dokonce i předozadní ose, což u sluchátek věru nebývá běžnou věcí. Skvělá transparentnost vám pak zajistí pocit celkové blízkosti.

Celkově se Pioneer SE-MASTER1 poslouchají tak, jak byste od skutečně transparentních sluchátek čekali - nechávají vyznít velkou měrou charakteristiku připojeného systému a nahrávky samotné. Třeba u "The Queen and the Soldier" od Suzanne Vega ("Tried and True - The Best of" | 1998 | A&M | 540 945-2) bylo jasně cítit, že skladba má své limity. Sluchátka jsou sice na tak analytický nástroj vlastně celkem tolerantní, ale přiostřenou sykavku nebo vrznutí prstů na hmatníku kytary - mimochodem s krásně vystiženým dřevem těla i kovovostí strun - vám takříkajíc vpálí do hlavy pěkně zpříma. Zvuk je však organizovaný, má kázeň a přehlednost, všechno je rozvrstvené, čisté a velmi brilantní.

2018 05 15 TST Pioneer SE Master1 4

Velká sluchátka Pioneer SE-MASTER1 jsou věru referenční materiál, o tom není pochyb. Krásné zpracování, perfektní a dobře promyšlený komfort nošení a hlavně zvuk, který má v oblasti dynamických sluchátek svou transparentností, dynamičností a detailností jen málo konkurence. Proti nicméně trošku hovoří cena, se kterou se Pioneer zařadil do světa sluchátkového šílenství, kam se snaží propracovat stále více a více výrobců. Jediné proti, které ale v reálu stojí za to zmínit (protože cenová náročnost prostě k high endu patří) je poněkud bujaré chování nejvyššího pásma, které vadit nemusí, ale které může u nabroušených skladeb či elektroniky přinést vašim bubínkům spíše pichlavost a únavu, než brilanci a život, což byl patrně původní záměr. Celkovou jsou ale SE-MASTER1 působivá sluchátka, nabízející za hodně peněz hodně muziky v krystalicky čisté podobě.

Kč 69 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ultra transparentní přednes

+ skvělý komfort nošení

+ výjimečná dynamika (byť samozřejmě s adekvátním zdrojem)

+ celkem nekomplikovaně se rozehrávají

+ volný, vzdušný přednes

ZÁPORY

- cena je poněkud dramatická

- výšky jsou v některých kombinacích až moc energické

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio